جلوه‌های کارآمدی گفتمان مقاومت اسلامی در فلسطین
کتاب «از غزه تا قدس» منتشر شد
به بهانه‌ی موج جدید حملات وحشیانه‌ی رژیم اشغالگر قدس علیه مردم مظلوم غزه، کتاب از غزه تا قدس با موضوع جلوه‌های کارآمدی گفتمان مقاومت اسلامی در فلسطین به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جهان اسلام و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 126 صفحه، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«کارآمدی گفتمان مقاومت اسلامی در نبرد رمضان»، «بازخوانی روز قدس در مکتب امام (ره)»، ... «آیا حمایت از فلسطین ملازم با عقلانیت و منافع ملی است؟» عناوین فصل‌های 12 گانه این کتاب هستند..
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «مسئله‌ی قدس و فلسطین در سده‌ی اخیر مهم‌ترین مسئله‌ی جهان اسلام را به خود اختصاص داده است. از سویی انقلاب اسلامی با پرچم‌داری مبارزه با نظام سلطه و حمایت از محرومان و مظلومان، موضع فلسطین را در اولویت نخست مسائل کشور ما در حوزه‌ی سیاست خارجی قرار داده است. علاوه بر این‌ها، مسئله‌ی فلسطین و قدس نه تنها از جنبه‌ی آرمانی و اعتقادی، بلکه از منظر امنیت ملی و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران در درجه‌ی بالایی از اهمیت قرار می‌گیرد.
در طول بیش از شصت سال اشغال فلسطین، تلاش‌های بسیاری برای حمایت از حقوق ملت فلسطین و رهایی آنان از چنگال صهیونیسم در پیش گرفته شده است، با این حال این زخم کهنه‌ی منطقه و جهان اسلام هنوز پابرجاست و چند میلیون فلسطینی در داخل سرزمین خود و اطراف و اکناف عالم هنوز در پی دستیابی به حقوق انسانی خویش هستند.
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با اندیشه‌های الهی امام راحل عظیم‌الشأن (ره)، شاهد بروز تحولی عمیق و مبنایی در مواجهه با رژیم صهیونیستی هستیم و آن ظهور و بروز مقاومت اسلامی لبنان، ملهم از انقلاب اسلامی است. این مقاومت اسلامی، ماشین نظامی صهیونیست‌ها را در جنوب لبنان زمین‌گیر کرد و برای نخستین بار، افسانه‌ی شکست ناپذیری ان را نقش بر آب ساخت. رشد بالندگی این جنبش الهی، آن را به داخل فلسطین اشغالی نیز تسری داد و این بار بیداری اسلامی فلسطینیان در قالب انتفاضه‌ی مردمی صهیونیست‌ها را تا حدودی متوقف و مجبور به عقب‌نشینی از مواضع خود نمود.
اکنون و پس از گذشت سه دهه از عمر مقاومت اسلامی در لبنان و فلسطین و در طی چند نبرد تمام عیار، به خوبی کارآمدی این گفتمان بر همگان ثابت گردیده و بسیاری از تردیدها را در مورد راه حل نهایی مسئله قدس برطرف ساخته است.
اندیشکده برهان، بنا به رسالت انقلابی و آرمانی خویش در بسط و تسری گفتمان تمدن‌ساز انقلاب اسلامی، بررسی ابعاد گوناگون گفتمان مقاومت اسلامی را به عنوان یکی از جلوه‌های تمدن‌سازی انقلاب اسلامی، در دستور کار قرار داده است. مقالات منتشره در این مجموعه، آثاری است که پژوهشگران این مرکز در طی ایام تهاجم اخیر رژیم صهیونیستی به نواز غزه و مقاومت مثال‌زدنی و تاریخی مقاومت اسلامی در برابر آن به رشته‌ی تحریر درآورده‌اند.»

 

 

از غزه تا قدس
خرید کتاب

 

کد مطلب: 11007  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۶/۴  |  ساعت: ۱۲ : ۲۶

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران