نفوذ منطقه‌ای ایران از نگاه اندیشکده‌های غربی
کتاب «ایران در سودای استیلا بر جهان» منتشر شد
کتاب «ایران در سودای استیلای بر جهان» با موضوع نفوذ منطقه‌ای ایران از نگاه اندیشکده‌های غربی به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه غرب‌شناسی و حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 68 صفحه و در 5 بخش، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«مبانی تئوریک نفوذ ایران»، «نفوذ در خاورمیانه»، «نفوذ در آسیای مرکزی، قفقاز و آسیای شرقی»، «نفوذ ایران در آمریکای لاتین» و «ایران و بهار عربی (بیداری اسلامی)» عناوین فصل های 5 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «از بدو تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران، یکی از اصلیترین رویکردهای غربیها تلاش برای انزوای جهانی و منطقهای این نظام با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر صدور انقلاب اسلامی و نظام منتج از آن بوده است. همین مسئله اهمیت رویکرد سیاست خارجی و ارتباطات جهانی و منطقهای ایران را برای سردمداران غربی رقم میزند. در کنار تقلای سیاستمداران غربی برای فهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی، مراکز، اندیشکدهها و مؤسساتی که کارکردشان کمک به تصمیمگیران و تأثیرگذاران این کشورهاست، همواره تمرکز ویژهای بر روی رفتارهای برونمرزی و استراتژی منطقهای و جهانی ایران دارند. از نگاه این اندیشکدهها، دولتمردان غربی باید متوجه باشند که ایران با اتکا به مبانی تئوریک انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی و با استفاده از ابزارهایی مانند نیروی قدس و حزبالله در صدد تسلط بر جهان است. حضور ایران در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیای مرکزی و قفقاز و تلاش آن برای مدیریت و تأثیرگذاری بر تحولات خاورمیانه و جهان اسلام هشدارهایی از این نفوذ و حضور فراگیر است.
 
در ایرانپژوهش سعی شده است که با استناد به یافتههای چندین مؤسسه و اندیشکدهی مهم و استراتژیک غربی، که ماحصل تلاش و تحقیق ایرانشناسان برجسته است، نمایی از نگاه غربیها به ایران و نفوذ و موقعیت جهانی و منطقهای آن گشوده شود.»

 

 

ایران در سودای استیلای بر جهان
دریافت کتاب

 

کد مطلب: 11076  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۷/۱۵  |  ساعت: ۱۳ : ۵۹

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران