تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب‌اسلامی در دیدار با دانش¬آموزان و دانشجویان(1)
نظریه مقاومت، راهگشای انقلاب در دهه پنجم
اینک باید بر اساس نظریه کلان مقاومت، راهبرد «عمق‌بخشی و درونی¬سازی مقاومت» را در دستور کار قرار داد و بر پایه آن به بازتعریف و تبیین «مقاومت سیاسی»، «مقاومت فرهنگی-اجتماعی» و «مقاومت اقتصادی» برای عمق‌بخشی هرچه بیشتر به مؤلفه‌های قدرت نرم انقلاب‌اسلامی در جغرافیای کشور پرداخت.
گروه بین‌الملل اندیشکده برهان/ محمدجواد اخوان- رهبر معظم انقلاب‌اسلامی در دیدار با هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان در آستانه یوم‌الله 13 آبان، چند توصیه راهبردی را خطاب به جوانان کشور مطرح نمودند که در واقع می‌توان این توصیه‌ها را مبنای اقدام و عمل جوانان انقلابی در آستانه ورود به دهه پنجم انقلاب‌اسلامی دانست. بنا بر اهمیت راهبردی این توصیه‌ها، در این نوشتار تلاش خواهد شد به‌صورت گذرا، محورهای این توصیه‌ها مرور گردد:
 
 1- فراموش نکردن دشمنی با نظام سلطه:
وجه سلبی اسلام و انقلاب‌اسلامی، در مبارزه بی‌وقفه با ظلم و سلطه ظالمانه و مظاهر آن است. همین امر موجب امیدآفرینی اسلام ناب و انقلاب در میان امت‌های مظلوم و مستضعف جهانی بوده و چارچوب کلی حرکت نظام انقلابی در مسیر سلطه‌ستیزی و سلطه­زدایی از جهان مستضعفین را آشکار می‌کند. بر همین اساس است که حضرت امام (ره) در یکی از پیام‌های تاریخی خود تأکید می‌نمایند که «ما می‌گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست. و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسی دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الا الله» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم.» یکی از ترفندهای شیطانی سلطه گران این بوده که ملت‌های مبارزه و سلطه ستیز را به‌تدریج دچار انصراف از طی کردن مسیر حق نماند و تغییرات نسلی بهترین فرصت برای تحقق این توطئه بوده است. توصیه امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) به جوانان ناظر به همین نکته مهم و ضرورت استمرار این رویکرد در نسل‌های متمادی ملت انقلابی است.
 
در ادامه همین بیانات معظم‌له به نکته مهم دیگری نیز اشاره می‌کنند و ضمن طرح این پرسش که «تا کِی دشمنیِ با آمریکا؟» پاسخ می‌دهند«تا وقتی‌که آمریکا سیطره‌جوییِ خودش را کنار بگذارد؛ اگر سیطره‌جویی خودش را کنار گذاشت، ... که البتّه چنین چیزی هم بعید است؛ ذات استکبار، ذات سیطره‌جو و سلطه‌جو است؛ بله، مادامی‌که این‌جوری است، دشمنی هست. اگر چنانچه این را کنار گذاشت، دشمنی و قطع و قهر و مانند این‌ها به­کلّی از بین خواهد رفت؛ امّا این چیزی نیست که [بشود.]»
 
یکی از مفاهیم کلیدی طرح‌شده کلیدواژه «نظریه مقاومت» است که در مقابل سلطه‌پذیری، سازش‌پذیری و تسلیم معنا و مفهوم می‌یابد. توصیه راهبردی معظم‌له ترویج این نظریه به‌صورت نظری و عملی است، به‌گونه‌ای که به چارچوبی برای «گفتمان­سازی»، «شبکه‌سازی» و «جریان­سازی» مقاومت در برابر نظام سلطه نه‌تنها در جغرافیای ایران اسلامی، بلکه در قلمرو حضور همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل شود.
 
 
2- ترویج و تسری «نظریه مقاومت»:
یکی از مفاهیم کلیدی طرح‌شده در این بیانات -که مأخوذ از کلان‌گفتمان انقلاب‌اسلامی است- کلیدواژه «نظریه مقاومت» است که در مقابل سلطه‌پذیری، سازش‌پذیری و تسلیم معنا و مفهوم می‌یابد. توصیه راهبردی معظم‌له ترویج این نظریه به‌صورت نظری و عملی است، به‌گونه‌ای که به چارچوبی برای «گفتمان­سازی»، «شبکه‌سازی» و «جریان­سازی» مقاومت در برابر نظام سلطه نه‌تنها در جغرافیای ایران اسلامی، بلکه در قلمرو حضور همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل شود.
 
به نظر می‌رسد در صورت جهاد جوانان انقلابی می‌توان شاهد ظهور جریان جهانی مردمی مقاومت در سراسر گیتی بود که منافع سلطه گران در تمام این کره خاکی به مخاطره افکنده و معادلات بین‌المللی را به سود مستضعفین تغییر دهند.
 
3- پیشرفت در دهه پنجم:
نظام اسلامی در مقطع حساس تدوین دومین افق چشم‌انداز پیشرفت کشور، یعنی ترسیم‌کننده جایگاه کشور در پایان سده اول عمر انقلاب‌اسلامی، است. تجربه‌های تلخ پیاده‌سازی الگوهای وارداتی و تجویزی توسعه و کم‌کاری‌ها در تدوین مسیر بومی و اسلامی پیشرفت، اینک نخبگان کشور به این نتیجه رسانده که طی طریق در راه تعالی و بالندگی، جز با هدف‌گذاری و مسیریابی متکی بر آرمان‌های اسلامی و انقلابی و ظرفیت‌های بومی کشور ممکن نیست.
 
از همین رو نسخه پیش‌نویسی که برای الگوی پایه پیشرفت اسلامی ایرانی پیشنهادشده به اقتراح عمومی گذارده شده تا اندیشه‌ورزان و به‌ویژه جوانانی که طی کردن عملی این راه در پنج دهه آینده بر دوش آنان است، هم به تکمیل و ارتقاءان کمک کنند و الزامات تحقق آن‌را تدبیر نمایند.
اکنون باید «نظریه مقاومت» چارچوبی برای اندیشه­ورزی، تدبیرگری و چاره‌جویی جوانان در مسیر پیشرفت اسلامی ایرانی باشد. امروز ضروری است که مقاومت در قلمروی فراتر از حوزه سیاست خارجی و تعاملات برون‌مرزی تعریف کنیم. اینک باید بر اساس این نظریه کلان، راهبرد «عمق‌بخشی و درونی­سازی مقاومت» را در دستور کار قرار داد و بر پایه آن به بازتعریف و تبیین «مقاومت سیاسی»، «مقاومت فرهنگی-اجتماعی» و «مقاومت اقتصادی» برای عمق‌بخشی هرچه بیشتر به مؤلفه‌های قدرت نرم انقلاب‌اسلامی در جغرافیای کشور پرداخت و از رهاوردها آن مسیر پیشرفت و ایستادگی در برابر جنگ ترکیبی تمام‌عیار دشمن را طی کرد.

 

*محمدجواد اخوان/ گروه بین الملل اندیشکده برهان/ انتهای متن|

کد مطلب: 11112  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۲۰  |  ساعت: ۱۱ : ۰

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران