تبیین نظریه امت واحده اسلامی بر مبنای آموزه‌های وحیانی
کتاب «جوهره امت واحده اسلامی» منتشر شد
با توجه به قرارگیری در آستانه هفته وحدت، کتاب جوهره امت واحده اسلامی با موضوع تبیین نظریه امت واحده اسلامی بر مبنای آموزه‌های وحیانی به همت اندیشکده برهان منتشر و روانه بازار نشر گردید.
این کتاب که از مجموعه کتاب های اندیشنامه جهان اسلام حاصل تلاش جمعی از پژوهشگران اندیشکده برهان است در 49 صفحه و در 8 فصل، از سوی انتشارات دیدمان به زیور طبع آراسته گردیده است.
«تحلیل ادبی واژهی امت در زبان عربی»، «امت و واژگان مترادف با آن در قاموس دین»، «ملاک وحدت در میان آحاد امت»، «دارالاسلام و دارالکفر (دارالحرب) یعنی چه؟»، «علت همگرایی و واگرایی در جامعه»، «امّت واحده در سنّت نبوی(ص) و سیره علوی(ع)»، «جایگاه رفق در تحقق امّت واحده»، «از امّت واحده ضالّه تا امّت واحده ناجیه» و «تحقق امّت واحده آرمانی در هنگام ظهور» عناوین فصل های 8 گانه این کتاب هستند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم: «با توجه به توصیه و تأکید مستمر مقام معظم رهبری ادام الله ظله الوارف مبنی بر تشکیل امّت اسلامی واحد و حفظ تمدن غنی دینی و بسط وگسترش تفکر ناب محمدی و به خصوص حفظ بصیرت و هوشیاری همه آحاد و جوامع مسلمان در شرایط کنونی دنیای اسلام و لزوم بیداری اسلامی در مقابل توطئهها و شبیخونهای فرهنگی غرب، به تبیین امّت واحده اسلامی بر مبنای آموزههای وحیانی و آیات و روایات مرتبط با آن پرداخته خواهد شد.
 
بر اساس بیانات گهربار رهبر معظم انقلاب(دام عزه) ارکان شکلگیری و ایجاد تمدن فراگیر و امّت واحده اسلامی، باید بر چهار پایه دین، عقلانیت، علم و اخلاق قرار گیرد. لذا اگر امت واحده اسلامی را پیکر یک انسان در نظر بگیریم، سه لایه خواهد داشت: لایه عقلی(عقلانیت مهندسی)، لایه قلبی(اخلاق مهندسی) و لایه ظاهری(علم به ویژه علمفقه). دین هم در واقع به تمام این سه لایه اطلاق میشود و چیزی جدا از آنها نیست. به تعبیر معظّم له، بعثت نبی مکرم اسلام(ص)، در واقع دعوت مردم به تربیت دینی، عقلانی، اخلاقی و مبتنی بر علم بوده که زندگىِ آرام و امن و رو به تکامل انسانها به آنها نیاز داشته و ارکان اصلی امّت واحده محسوب میشوند.»

 

 

جوهره امت واحده اسلامی
دریافت کتاب

 

کد مطلب: 11125  |  تاريخ: ۱۳۹۷/۸/۳۰  |  ساعت: ۱۲ : ۲۶

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران