علی دینی ترکمانی بررسی کرد؛
دلار" به کدام سمت می‌رود؟ / اقتصاد آنلاین
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: «افزایش قیمت حامل های انرژی موجب افزایش تورم و افزایش تورم موجب افزایش قیمت ارز خواهد شد.»

گروه اقتصاد برهان: رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به عملکرد مثبت اقتصاد کشور در نیمه دوم سال گذشته و گشایش های ارزی اخیر، نوسانات موجود در بازار ارز موقتی بوده و انتظار می رود شرایط به روال ماه های گذشته باز گردد.

ولی لله سیف افزود: علایم مثبت ناشی از عملکرد اقتصاد با نوسانات روزهای اخیر در بازار ارز سازگار نیست که این امر می تواند ناشی از تاثیر عوامل غیراقتصادی باشد.

گفتنی است، نرخ دلار طی ماههای گذشته در بازه 2900 تا 2970 تومان بود اما این رقم در هفته گذشته با روند صعودی مواجه شد و به 3200 تومان رسید.

سعید لیلاز در این باره معتقد است: اجرای فاز دوم هدفمندی موجب افزایش قیمت دلار نخواهد شد چرا که دلیلی برای این افزایش وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: «وقتی نقدینگی موجود ثابت است هرمقدار که پول بیشتری برای خرید یک کالا پرداخت شود به همان مقدار پول کمتری برای خرید کالای مشابه وجود خواهد داشت. لذا افزایش قیمت حامل های انرژی باید اثر معکوس بر روی قیمت دلار داشته باشد.»

اما دکتر علی دینی ترکمانی استادیار دانشگاه و عضو هئیت علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: «به نظر من دو عامل در افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر موثر است. عامل اول اتفاقاتی بود که در بازار بورس رخ داد و کاهش شاخص قیمت بورس و افزایش عرضه سهام توسط سهام داران باعث حرکت بخشی از نقدینگی بازار سهام به سمت دیگر بازارها از جمله بازر ارز شد که این موضوع باعث افزایش تقاضا برای ارز و در نتیجه افزایش قیمت آن شد.»
 

دلار" به کدام سمت می‌رود؟ / انتهای متن/

کد مطلب: 7111  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۴  |  ساعت: ۱۳ : ۳۴

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران