چند نکته درخصوص استعفای مایکل فلین
تبعات استعفای مایکل فلین برای روسیه و ایران
استعفای مایکل فلین هرچند برای روسیه خبر خوبی نبود، چراکه وی متهم به داشتن ارتباط فراقانونی با روسیه و سفیر این کشور شده بود و این به‌معنی انتقام دموکرات‌ها از روسیه (که متهم به مداخله در انتخابات آمریکا شده بود) تلقی می‌شد، اما درعین‌حال به‌دلیل شخصیت ضدایرانی فلین، برای ایران خبر خوبی بود.
گروه بین‌الملل برهان؛ کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد که مایکل فلین از سمت خود به‌عنوان مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، استعفا داده است. بنا بر بیانیه‌ی کاخ سفید، کیت کلاگ، ژنرال بازنشسته‌ی آمریکایی، جایگزین وی شده است. در بیانیه‌ی کاخ سفید آمده است: «دونالد ترامپ، ژنرال جوزف کیت کلاگ (بازنشسته) را بعد از استعفای مایکل فلین، به‌عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید معرفی کرده است.»
 
درخصوص استعفای بسیار مهم و تأثیرگذار مایک فلین از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، مباحث فراوانی در رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفته است که غالباً بر سر این محور خلاصه می‌شود که به‌دلیل ارتباطات با مقامات روسی این اتفاق افتاده است. در این یادداشت تلاش می‌شود به چند نکته پیرامون این مهم اشاره شود.
 
1. بالأخره دموکرات‌ها از روسیه انتقام گرفتند.
 
دموکرات‌ها که شدیداً معتقد به مداخله‌ی دولت روسیه در انتخابات آمریکا بودند، برای اثبات این مهم از هر ابزاری نیز بهره می‌گرفتند. برای مثال، بیان می‌شد با دست‌کاری در نتیجه‌ی آرای انتخابات در آمریکا، روسیه موجبات پیروزی دونالد ترامپ را فراهم کرده است. برای مثال، روزنامه‌ی «واشنگتن‌پست» روز جمعه (9 دسامبر/ 19 آذر) نوشت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) در گزارشی داخلی به این نتیجه رسیده است که روسیه با هدف کمک به پیروزی دونالد ترامپ، در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تأثیرگذار بوده است. «واشنگتن‌پست» به استناد به گزارشی از سازمان سیا نوشته است افرادی مرتبط با دولت روسیه شناسایی شده‌اند که هزاران ایمیل هک‌شده از ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون را در اختیار سایت افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده‌اند. در ماه اکتبر 2016 ایالات‌متحده‌ی آمریکا روسیه را متهم کرد که در پشت سر حملات سایبری به شهروندان و نهادهای سیاسی آمریکا قرار دارد تا از این طریق نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری 8 نوامبر را تحت‌تأثیر قرار دهد.[1] از نظر بسیاری از کارشناسان، یکی از دلایل اصلی شکست هیلاری کلینتون در رقابت‌های انتخاباتی برای انتخاب شدن به‌عنوان چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، همین افشای ایمیل‌های وی توسط ویکی‌لیکس بوده است که دولت روسیه پشت آن قرار داشته است.
 
از همان آغاز نیز کلینتون بیان می‌کرد که روسیه در حال مهندسی و دست‌کاری انتخابات آمریکاست و به این طریق، ترامپ را به برده‌ی روسیه و کارگزار روسیه بودن در عرصه‌ی سیاسی آمریکا متهم کرد. اما این قضیه به اینجا ختم نشد و بعد از اظهارنظرهای پی‌درپی دونالد ترامپ درخصوص روسیه، حساسیت جامعه‌ی آمریکا و متعاقباً دستگاه سیاست‌ورزی این کشور به نقش روسیه بیشتر شد. دونالد ترامپ در همین هفته‌ی گذشته در مصاحبه با «فاکس‌نیوز» به‌گونه‌ای درخصوص قاتل نبودن پوتین از وی دفاع کرد که همه‌ی رسانه‌ها از آن شوکه شدند.
 
ترامپ در پاسخ به این سؤال بیل اوریلی، خبرنگار «فاکس‌نیوز»، که پرسید: «آیا برای پوتین احترام قائلید؟» گفت: «من برای بسیاری احترام قائلم، از جمله برای پوتین. اما این به‌معنای کنار آمدن با آن‌ها نیست.» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا همچنین در پاسخ به مجری «فاکس‌نیوز» که پوتین را قاتلی خواند که وی درصدد همکاری با اوست، گفت: «قاتل‌های زیادی وجود دارند. فکر می‌کنید کشور ما خیلی بی‌گناه است؟ به کارهایی که ما کرده‌ایم هم نگاهی بیندازید. ما اشتباهات زیادی مرتکب شده‌ایم.»[2]
 
همین مسائل سبب شد تا دموکرات‌ها و حتی برخی از جمهوری‌خواهان که از نقش روسیه بسیار گله‌مند بوده‌اند، نسبت‌به این سخنان گله‌مند شوند و به‌دنبال انتقام از ترامپ برآیند.
 
نوع کابینه‌ی ترامپ هم نشان‌دهنده‌ی این بود که وی تلاش دارد سطح روابطش را در دوران ریاستش بر کاخ سفید و آمریکا، از سطح پرتنش دوران اوباما بسیار بالاتر ببرد و به روابط گرم نزدیک کند. در همین مصاحبه‌ی «فاکس‌نیوز» نیز این موضوع به‌طور واضح مشخص است. در انتخاب وزرای پیشنهادی، ترامپ رکس تیلرسون را برای وزارت امور خارجه انتخاب کرد؛ شخصی که با روسیه روابط گرمی داشته و حتی با پوتین عکس یادگاری انداخته است. معنی این پیام‌ها برای دموکرات‌ها بسیار سنگین بود. لذا هر روز به‌دنبال انتقام از وی و تیم او بودند تا اینکه خبر تماس فلین و سفیر روسیه به رسانه‌ها و جامعه‌ی آمریکا درز کرد و این بهترین فرصت برای دموکرات‌های زخم‌خورده از روسیه بود که درصدد انتقام از آن‌ها، آن‌هم در بالاترین سطح، یعنی مشاور امنیت ملی ترامپ، برآیند.
 
این موضوع توسط خود فلین در نامه‌ی استعفایش این‌گونه بیان می‌شود که کاخ سفید را در جریان کامل ارتباطات خود با سفیر روسیه در آمریکا قرار نداده است. وی در این‌باره گفت: «متأسفانه به‌دلیل سرعت سریع حوادث، من سهواً مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و دیگران را در جریان ناقص تماس تلفنی خود با سفیر روسیه قرار دادم.» فلین تأکید کرد: «من صادقانه از رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور عذرخواهی کردم و آن‌ها عذرخواهی مرا پذیرفتند.» در نامه‌ی فلین آمده است: «در حیطه‌ی وظایفم به‌عنوان مشاور امنیت ملی آتی آمریکا، تماس‌های تلفنی زیادی با همتایان خارجی، وزرا و سفرا داشتم. این تماس‌ها در راستای تسهیل انتقال قدرت آرام بود و قرار بود روابط ضروری بین رؤسای جمهور، مشاوران و رهبران خارجی را آغاز کند. چنین تماس‌هایی یک اقدام استاندارد در هر انتقال قدرت است.»[3]
 
این موضوع برای دموکرات‌های در کمین انتقام، فرصت بسیار خوبی را فراهم کرد تا بتوانند بر ارتباطات فراقانونی تیم ترامپ و روسیه اصرار ورزند و وی را متهم به نقض حاکمیت ملی ایالات‌متحده کنند. لذا دموکرات‌ها به‌گونه‌ای این موضوع را پیگیری کرده و می‌کنند که حتی ممکن است عواقب وخیم‌تری نیز برای ترامپ داشته باشد. لذا این دستاورد بسیار بزرگی برای دموکرات‌ها بود که سبب استعفای فلین، آن‌هم به‌دلیل ارتباط با روسیه شوند، چون گزاره‌ی همیشگی آن‌ها در طی ماه‌های اخیر مبنی‌بر «دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» را تأیید می‌کرد، آن‌هم از زبان خود فلین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اعضای کابینه‌ی ترامپ.

2. فلین شخصیت ضدایرانی
 
در تحلیل این نکته باید دقت بیشتری داشت که «صرف نزدیکی دونالد ترامپ و اعضای کابینه‌ی وی به روسیه، ملازم با امنیت و منافع ملی ایران نیست، حتی اگر روسیه هم‌پیمان استراتژیک ایران باشد.» در روزهای اخیر بر سر مسئله‌ی نزدیکی ترامپ به پوتین و روسیه بسیار بحث شده است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری را برآن داشته است که به‌دلیل نزدیکی ترامپ به پوتین و روسیه، به‌طور خودکار، ترامپ به‌سمت ایران نزدیک خواهد شد.
 
این تحلیل قطعاً از عمق بالایی برخوردار نیست. برای نقض این تحلیل بایستی به اتفاقاتی که توسط ترامپ در دو هفته‌ی اول ریاستش بر کاخ سفید علیه ایران رقم خورد، اشاره کرد. مجموعه‌ی بسیار وسیعی که برای دو هفته از حد متعارف بسیار بیشتر بوده است. ترامپ نخست در هفته‌ی اول ریاستش ورود شهروندان ایرانی به آمریکا را ممنوع کرد و ایران را جزء کشورهای خطرناک قلمداد کرد. بعد از آن طی توئیت‌های تهدیدآمیز چندین‌بار با لحن تند به ایران هشدار داد که دوران اوباما به سر آمده و ایران نباید اقدامات تحریک‌آمیز انجام دهد و باید از او بترسد. در اقدام بعدی 25 شخص و نهاد را ذیل تحریم‌های جدید ایالات‌متحده قرار داد. موضوعی که گفته شد به بهانه‌ی آزمایش موشکی ایران اتفاق افتاده است. همه‌ی این مسائل نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که تحلیل فوق تحلیل صحیحی نیست و از قدرت برخوردار نبوده است. نزدیکی ترامپ به پوتین هیچ ارتباطی با نداشتن رویکرد خصمانه علیه ایران توسط او ندارد. کمااینکه در این مدت به‌خوبی می‌توان این مهم را مشاهده کرد.
 
با همین زاویه‌ی تحلیل است که باید تیم ترامپ را مشاهده کرد. تیم ترامپ صراحتاً اعلام می‌کنند که سیاست‌های ضدایرانی دارند. از خود ترامپ گرفته تا بیشتر وزرایش آرزوی پیچاندن گوش ایران به‌زعم خود را داشته و دارند. تیم ترامپ و به‌خصوص افسران ترامپ که در نیروی دریایی آمریکا فعالیت داشته‌اند، به‌دلیل سیاست‌های ایران در خلیج‌فارس، همیشه عقده‌ای علیه ایران در دل داشته‌اند و به دنبال انتقام از ایران بوده‌اند. اینک کاخ سفید در دستان آن‌ها قرار گرفته است. یکی از همان افرادی که آرزوی پیچاندن گوش ایران را داشت، همین فلین بود که حالا به مشاور امنیت ملی آمریکا نیز رسیده بود. او سال‌ها تحقیر آمریکا در برابر ایران را در خلیج‌فارس و تنگه‌ی هرمز با چشمان خود دیده بود. لذا به‌شدت به‌دنبال انتقام از ایران بوده و هست. وی در همان هفته‌ی آغازین قرار گرفتنش به‌عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ، درخصوص ایران در 4 فوریه اظهار داشت آمریکا نمی‌تواند رفتار بد ایران را تحمل کند.
 
در اینجا بخشی از سخنان وی درست بعد از تحریم 25 شخص و نهاد مرتبط با ایران بیان خواهد شد.
 
- «جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی تروریسم است و در فعالیت‌های خشونت‌آمیزی که باعث برهم خوردن ثبات در منطقه‌ی خاورمیانه می‌شود، مشارکت داشته و یا از آن حمایت می‌کند.»
- «تهران به‌رغم دستیابی به توافقی بسیار مناسب [!] با دولت اوباما به رفتارهای بد خود ادامه می‌دهد و تحریم‌های جدید نیز برای مقابله با این رفتارها وضع شده‌اند.»
- درخصوص رهبر انقلاب: «به تهدیدات خود علیه آمریکا و متحدان این کشور ادامه می‌دهد» و «از زمانی که دولت اوباما در سال 2015با انعقاد یک توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برنامه‌ی جامع اقدام مشترک (برجام) موافقت کرد، رفتار خصمانه و خلاف قانون ایران فزونی گرفت.»
- «توقیف ده تن از ملوانان آمریکایی و دو قایق گشت‌زنی آمریکا در ژانویه 2016،‌ آزار و ایجاد مزاحمت غیرقابل توجیه برای کشتی‌های در حال تردد [در خلیج‌فارس] و آزمایش‌های مکرر تسلیحاتی.»
- «دقیقاً طی هفته‌ی جاری، ایران یک موشک بالستیک را مورد آزمایش قرار داد و یکی از گروه‌های تروریستی تحت حمایت این کشور به کشتی سعودی‌ها در دریای سرخ حمله نمود.»
- «جامعه‌ی بین‌المللی بیش‌ازاندازه در برابر رفتار بد و نامناسب [!] ایران شکیبایی به خرج داده است.»
- «گردهمایی تشریفاتی اعضای شورای امنیت سازمان ملل در یک نشست اضطراری و صدور یک بیانیه‌ی محکم به‌تنهایی کافی نیست و دولت ترامپ بیش از این رفتارهای تحریک‌آمیز ایران را که تهدیدی علیه منافع آمریکا به‌شمار می‌رود،‌ تحمل نخواهد کرد».
- «روزهای چشم بستن بر اقدامات خصمانه و جنگ‌افروزانه‌ی [!] ایران نسبت‌به آمریکا و جامعه‌ی جهانی به پایان رسیده است.»
 
چنین شخصی حالا به‌دلیل داشتن روابط با دولت روسیه استعفا داده است. هر کشوری بی‌شک منافع درازمدت خود را تحصیل می‌کند. فلین برای ایران یک پدیده‌ی بسیار خطرناک محسوب می‌شد. او از زخم‌خورده‌های تحقیر آمریکا توسط ایران بود. بنابراین استعفای او را باید به فال نیک گرفت.
فرجام سخن
 
مایکل فلین، مشاور ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ، استعفا داد. علت استعفای او نیز داشتن روابط فراقانونی با دولت روسیه و سفیر روسیه بیان شده است. این موضوع برای روسیه خبر خوبی نبود؛ چراکه دائماً متهم به مداخله در امور داخلی آمریکا و در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور، متهم به دخالت در انتخابات آمریکا شده بود. به‌عبارتی این اقدام و فشار دموکرات‌ها برای استعفای فلین را می‌توان انتقام دموکرات‌ها از روسیه قلمداد کرد که بارها از نقش منفی پوتین در آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ انتقاد کرده بودند و در درجه‌ی دوم انتقام از دونالد ترامپ که بنا بود رابطه با روسیه را از حالتی که در زمان اوباما بوده است خارج کند و از اینجای کار برای او کمی سخت خواهد بود که آنچه در مورد روسیه می‌گفته را بدون در نظر گرفتن معادلات قدرت در آمریکا پیش ببرد؛ چراکه به‌خوبی از نقش دموکرات‌ها و مخالفان روسیه در آمریکا خبر دارد و می‌داند که آن‌ها تا چه‌حد می‌توانند او را تنبیه کنند. لذا ترامپ از این تاریخ به بعد، درخصوص روسیه محتاط‌تر خواهد بود.
 
اما از طرف دیگر این خبر ناگواری برای ایران نبود. فلین در بین اعضای کابینه‌ی ترامپ مشهور به سیاست‌های ضدایرانی بود. سابقه‌ی عضویت او در نیروی دریایی، او را به یکی از زخم‌خورده‌های سیاست‌های ضدآمریکایی ایران تبدیل کرده بود. او بارها و بارها تحقیر آمریکا را توسط ایران از نزدیک ملاحظه کرده بود و شدیداً در پست جدیدش به‌دنبال انتقام از ایران بود. موضوعی که در همان دو سه هفته‌ی اول به‌خوبی ردپای خود را در سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید نشان داده بود. بنابراین استعفای او را باید به فال نیک گرفت.

پی نوشت ها:
 
[1]. http://www.dw.com/fa-ir /a-36717561
[2]. http://fa.euronews.com/2017/02/06/republicans-slam-trump-for-suggesting-us-as-bad-as-killer-putin
[3]. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951126000097


*گروه بین الملل برهان/انتهای متن/

 


کد مطلب: 9691  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷  |  ساعت: ۱۳ : ۲۹

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران