در تحلیل اجماع نیروهای انقلاب
وحدت، گمشده‌‌ای که پیدا شد
نتیجه این انتخابات هر چه که باشد وحدت صورت گرفته تجلی بلوغ فکری و تشکیلاتی نیروهای انقلاب است، وحدتی که نویدبخش آینده‌ای روشن برای ایران و گفتمان انقلابی خواهد بود.
گروه سیاسی برهان/سعید حسن پور؛ اصولگرایان بیش از یک دهه است که همه تلاش خود را به کار می برند تا با به کار بردن ساز و کارهای متفاوت بتوانند راهی برای رسیدن به وحدت عملی پیدا کنند و با حضوری قاطع در برابر رقیب سنتی خود پا در دام و تله شکست نگذارند.
 
نخستین تلاش جدی اصولگرایان در این عرصه نیز به تشکیل « شورای هماهنگی نیروهای انقلاب»برای انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 1384 بازمی‌گردد که قرار شد میان آقایان لاریجانی، قالیباف، احمدی‌نژاد، توکلی، رضایی و ولایتی یک نفر وارد عرصه انتخابات شود تا نتیجه انتخابات به سود اصلاح‌طلبان رقم نخورد.
 
اما با آغاز ثبت‌نام انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی با دستاویز قرار دادن بهانه‌های گوناگون، هر یک از نامزدهای اصولگرا راه خود را در پیش گرفتند؛ یکی مدعی بود که در نظرسنجی‌ها از دیگران پیشی دارد، دیگری معتقد بود که ظرفیت جذب آرای خاکستری را دارد و یکی هم می‌گفت در بدنه نظام مورد وثوق بالاتری است و بدین ترتیب شورای هماهنگی نیروهای انقلاب که به گفته رئیس آن، علی‌اکبر ناطق نوری، قرار بود به یک کاندیدای واحد برای انتخابات ریاست جمهوری نهم برسد، در عمل فروپاشید و آقایان احمدی‌نژاد، لاریجانی، قالیباف، توکلی، ولایتی و رضایی همگی وارد عرصه رقابت انتخاباتی شدند! البته در روزهای بعد علی‌اکبر ولایتی به نفع هاشمی رفسنجانی کنار رفت، احمد توکلی به سود قالیباف کناره‌گیری کرد و محسن رضایی هم سه روز قبل از انتخابات انصراف داد.
 
تجربه مکانیسم وحدت انتخابات 84 با بداخلاقی و جرزنی مهره‌های دخیل به شکست انجامید و علی‌رغم این‌که در چند نوبت تلاش شد تا پروژه کاندیدای واحد احیا شود، سازوکار موجود اجازه نمی‌داد خروجی قابل‌پذیرشی به دست آید.[1]
 
باوجود به وحدت نرسیدن اصولگرایان در این سال اما نتیجه انتخابات به ضرر آن‌ها تمام نشد و درنهایت یکی از آن‌ها کلید پاستور را به دست گرفت.
 
اما تجربه تلخ عدم رسیدن به وحدت عملی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به‌صورت بسیار واضح‌تری خود را نشان داد؛ در این سال به دلیل شرایط به وجود آمده در فرآیند تأیید صلاحیت‌ها برخی از اصولگرایان بر این باور بودند که امکان رأی آوردن رقیب پایین است و می‌توانیم هرکدام از ما راه خود را برویم که این تحلیل درنهایت غلط از آب درآمد.
 
اصولگرایان که تجربه نبود وحدت در سال 84را در کارنامه داشتند این بار تصمیم گرفته الگویی برای وحدت پیاده کنند. با ابتکار غلامعلی حدادعادل ائتلافی با عنوان 1+2 با حضور وی، قالیباف و ولایتی به‌عنوان کاندیداهای اصلی اصولگرایان شکل گرفت. دو مؤلفه نظر جامعتین و نظرسنجی برای انتخاب کاندیدای نهایی درنظر گرفته‌شده بود. بر اساس این الگو کاندیدایی که دارای بالاترین رأی در نظرسنجی‌ها بود به‌عنوان نامزد نهایی ائتلاف اصولگرایان انتخاب می‌شد.
 
به دلیل اینکه قالیباف در نظرسنجی‌ها از دو هم‌گروهی خود جلوتر بود حداد عادل از انتخابات کناره‌گیری کرد اما آقای ولایتی عضو دیگر ائتلاف از انصراف سرباز زد.[2]حتی دریکی دو روز مانده به برگزاری انتخابات نیز تمام تلاش‌های فقیه مجاهد مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی برای کناره‌گیری ولایتی به نتیجه‌ای نرسید[3] و درنهایت نامزد اجاره‌ای اصلاح‌طلبان تنها با 250 هزار رأی مؤثر بیشتر توانست از رقبای خود پیشی بگیرد و بدین ترتیب اصولگرایان از راهیابی به پاستور بازماندند.
 
انتخابات 96 و اجماع نیروهای انقلاب
 
صحنه انتخابات سال 96 نیز به‌سان سایر صحنه‌های مشابه ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را برای رسیدن به وحدت میان انقلابیون به همراه داشت. تشکیل جبهه متحد نیروهای انقلاب اسلامی(معروف به جمنا) یکی از مهم‌ترین این سازوکارها بود که قرار شد درنهایت یک کاندیدا از نیروهای انقلاب در عرصه انتخابات باقی بماند.
 
تجربه‌های تلخ و شکست‌خورده پیشین در مسیر رسیدن به وحدت عملی این شائبه را در ذهن بدنه اجتماعی اصولگرایان و همین‌طور نخبگان اصلاح‌طلب به وجود آورده بود که اصولگرایان این بار هم در تحقق وحدت عملی ناکام خواهند ماند و این امانت به منزل نخواهد رسید.
 
صدالبته تجربه‌های پیشین می‌توانست چنین تصاویری را در مقابل چشمان ناظران سیاسی به نمایش بگذارد و رسیدن به وحدت عملی را غیرممکن بسازد اما این بار تاریخ به شکل دیگری رقم خورد و نیروهای جبهه انقلاب با عبرت گرفتن از گذشته به بلوغ فکری و سیاسی رسیده و با شرایط سنجی دست‌به‌کار بزرگی زدند،نیروهای جبهه انقلاب  منافع ملی را بر منافع فردی ترجیح داده و برای تعالی و نجات ایران دست به وحدت زدند.
 
وحدت نیروهای جبهه انقلاب در انتخابات قطعاً در مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی مؤثر خواهد بود و در ادامه به استحکام و پیشرفت جریان انقلاب کمک شایانی خواهد کرد؛ نتیجه این انتخابات هر چه که باشد وحدت صورت گرفته تجلی بلوغ فکری و تشکیلاتی نیروهای انقلاب است، وحدتی که نویدبخش آینده‌ای روشن برای ایران و گفتمان انقلابی خواهد بود.
 
پی نوشت ها:
 
https://rooyeshnews.com/118476].[1 - شورای هماهنگی اصولگرایی در سال 84 چگونه فروپاشید؟،
[2] - از ائتلاف شورای هماهنگی نیروهای انقلاب تا ۱+۲، http://yon.ir/rnKXm.
[3] - نامه آیت الله مهدوی کنی به ولایتی، http://alef.ir/vdcb95b5arhbzgp.uiur.html?272094.

 

*سعید حسن پور؛ کارشناس مسائل سیاسی/انتهای متن/

کد مطلب: 9888  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۲/۲۶  |  ساعت: ۱۷ : ۱۱

نظرات ارسال شده
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران