مواجهه راهبردی با گسترش اندیشه­های اسلام گرایانه افراطی
جمهوری اسلامی ایران و اهتمام به نهضت اسلام­گرایی در مقابل افراط­گرایی و تکفیر
حرکتهای افراط­گرایانه و تکفیری پدیده­ای است که در دوران معاصر، با حمایت دولتهای غربی ، در حال گسترش بوده و چهره­ای غیرواقعی از اسلام را به نمایش گذاشته است. در این میان «نهضت اسلامگرایی» با محوریت تقریب مذاهب و آگاهی بخشی یا بیداری سازی در جهان اسلام را میتوان، راهبردی مفید برای مقابله با این پدیده دانست.

رسالت هنر انقلابی
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در آستانه سالروز شهادت «سید شهیدان اهل قلم» شهید سیدمرتضی آوینی و روز هنر انقلاب اسلامی، گزیده ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره‌ی «رسالت هنر انقلابی» و وظایف هنرمندان در این عرصه را منتشر می‌کند:

«عصر اندیشه» به جمع مجلات فرهنگ و علوم انسانی پیوست/فارس
شماره اول ماهنامه «عصر اندیشه» به مدیرمسئولی محمدمهدی دانی و زیر نظر شورای سردبیری شامل شهریار زرشناس، پیام فضلی‌نژاد و سعید مستغاثی در ۱۳۲ صفحه منتشر شد.
مروری بر تشکیل اولین دوره مجلس شورای اسلامی
مجلسی که صلاحیت 110 وزیر را بررسی کرد /مجله مهر
هفتم خردادماه سالروز تشکیل اولین جلسه مجلس شورای اسلامی در تاریخ جمهوری اسلامی ایرانی است. مجلسی که رای به عدم کفایت یک رئیس جمهور داد، صلاحیت 110 وزیر را بررسی کرد و 32 نماینده اش در شمار شهدای جمهوری اسلامی قرار گرفتند.به همین بهانه سری زده ایم به بایگانی آمار و ارقام پرحادثه ترین دوره تاریخ مجلس شورای اسلامی.

بازخوانی اعترافات "ریک فرانکونا" فرمانده آمریکایی محورهای فاو و شلمچه/ مشرق
نادر طالب‌زاده" مجری برنامه راز، در برنامه تلویزیونی امشب خود، با سرهنگ "ریک فرانکونا" فرمانده آمریکایی محورهای فاو و شلمچه مصاحبه کرد. وی وابسته نظامی ارتش آمریکا در بغداد بود در زمان جنگ ایران و عراق و تخصص وی در حوزه های اطلاعاتی بود و تا آخر جنگ 8 ساله ایران و عراق در جنگ فعال بوده است.
در راستای حرکت به سمت الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، برگزار می‌شود:
درنگی فرهنگی در مسیر پرشتاب صنعتی شدن
اندیشکده‌ی مهاجر با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه شریف، اقدام به برگزاری همایش ملی فرهنگ و تکنولوژی با حضور اساتید برجسته‌ی حوزه و دانشگاه می‌نماید.
۱۰ روز از اعلام نگرانی رهبر معظم انقلاب از حوزه فرهنگ گذشت
سکوت اغلب دستگاه‌های فرهنگی در مقابل نگرانی رهبر معظم انقلاب از مسأله فرهنگ
بازخوانی عهدنامه پاریس؛
جدایی هرات؛ حیله انگلیس و خواب بلند استبداد / مشرق
تنها دستورالعملی که از تهران از طرف آقاخان نوری صدراعظم به فرخ‌خان امبن‌الملک رسید این بود:« شما اختیار دارید در هر مساله‌ای که مورد تقاضای انگلیسی‌ها است موافقت کنید مگر در دو مورد: یکی سلطنت ناصرالدین‌شاه و دیگری صدارت من.»
پرونده ملی شدن صنعت نفت/1
کدام نخست وزیر ایرانی ملت ایران را لایق نمی‌دانست؟/ خبرگزاری فارس
در ۱۲ اسفند ۱۳۲۹ رزم آرا نخست وزیر وقت در مجلس حاضر و در پاسخ به سؤالات کمیسیون نفت مبنی بر اینکه آیا ایران می‌تواند صنعت نفت را اداره کند پاسخ منفی داد و اضافه کرد که ملت ایران لیاقت اداره صنایع نفت خود را ندارد.
گفت‌وگو با حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه
راه تحول در علوم انسانی
رهبر انقلاب در دیدار خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تدوین مبانی علمی، فلسفی و معرفتی تحول علوم انسانی تأکید داشتند. با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه‌ی پژوهشی حکمت و فلسفه‌ی ایران این موضوع را به بحث گذاشتیم:

رعایت تقدم و تأخر در فرهنگ‌سازی
امروزه رواج معنویت در جامعه بیش از هرچیز مرهون منش و رفتار و گفتار حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری است. وقتی مردم تقوا و دیانت رهبر جامعۀ خود را اینچنین می‌یابند، بدون آنکه بسیاری از عوامل دیگر فرهنگ‌ساز همراهی لازم را داشته باشند، حرکت کلی جامعه به سوی تقویت بنیادهای معنوی خواهد بود.