اندیشنامه جهان اسلام(2)
جوهره امت واحده اسلامی
با توجه به توصیه‌ و تأکید مستمر رهبر معظم انقلاب مبنی بر تشکیل امت اسلامی واحد و حفظ تمدن غنی دینی و بسط تفکر ناب محمدی و به‌خصوص حفظ بصیرت و هوشیاری همه‌ی آحاد و جوامع مسلمان در شرایط کنونی دنیای اسلام، در اندیشنامه حاضر به تبیین امت واحده‌ی اسلامی برمبنای آموزه‌های وحیانی و آیات و روایات مرتبط با آن پرداخته شده است.

علم دینی؛ امکان یا امتناع؟
اندیشکده برهان در آستانه روز وحدت حوزه و دانشگاه، اندیشنامه "علم دینی؛ امکان یا امتناع" را منتشرنمود.

حقوق بشر؛ پارادوکس تئوریک و تناقضات عملی
مبانی حقوق بشری غرب که موازین حقوق بشر و اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهدات حقوق بشری بر پایه آن بنا شده است، کدامند؟ مبانی حقوق بشر بر اساس اصول اسلامی کدامند؟ موازین اسلامی حقوق بشر چیستند؟ آیا ایران ناقض حقوق بشر است؟ وضعیت حقوق بشر در کشورهای دموکراتیک چگونه است؟ و ... سوالاتی هستند که سبب شده است تا تحقیق حاضر به دنبال پاسخ به آن ها باشد
عدم اعتماد
عدم اعتماد
در این پژوهش، با برجسته ساختن نگرش رهبری انقلاب اسلامی ایران به عرصه‌ی روابط بین‌الملل، به تحلیل گفتمانی گفتار سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون رابطه با دولت آمریکا پرداخته شده است.

آشتی با یار مهربان
ابراز نارضایتی رهبر معظم انقلاب از وضعیت کتاب در کشور در نخستین دیدار کتابداران و مسؤولان نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور در 29 تیرماه سال 1390، هشداری جدی‌ بود که متأسفانه از سوی مسؤولان رسمی و متصدیان حوزه‌ی کتاب، مورد توجه قرار نگرفت. مقام معظم رهبری آن دیدار مهم را، بهانه‌ای برای «تجدید مطلع» در حوزه‌ی کتاب خواندند و با بیان برخی آسیب‌ها و تهدیدهای مهم در این حوزه، پیشنهادهایی را نیز ارایه فرمودند.
به مناسبت روز مبارزه با استعمار انگلستان منتشر شد؛
کتاب «ردپای استعمار»
انگلستان، در عصر قاجار، ایران را برای استعمار مستقیم کمتر مورد توجه قرار می‌داد. ایران برای آنان به‌مثابه‌ی سدی در مقابل روسیه‌ی تزاری بود تا از رسیدن روس‌ها به آب‌های گرم خلیج‌ فارس و دستیابی به مستعمره‌ی بزرگ انگلیس، یعنی هندوستان، جلوگیری کند؛ آنچه از آن تحت عنوان «بازی بزرگ» نام می‌برند. کشف نفت در ایران و تبدیل روسیه به یک کشور کمونیستی، باعث شد تا ایران در میان کشورهای جهان سرمایه‌داری و از جمله انگلستان، از اهمیتی دوچندان برخوردار شود.
به همت اندیشکده برهان منتشر شد؛
کتاب «از غزه تا قدس»
کتاب پیش رو مجموعه‌ای است متشکل از مسائل گفتمانی، حقوقی و سیاسی پیرامون تجاورز رژیم صهیونیستی به باریکه غزه. در این اثر به مسئله گفتمان مقاومت به عنوان شاخص اصلی پیروزی بخش در غزه نگریسته شده است. این اثر از برهان قابل دریافت می‌باشد.
درآمدی بر سیاست‌گذاری عمومی حضرت آیت الله خامنه ای در جمهوری اسلامی؛
سیاق حکمرانی فقیه
مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران سیاست‌گذاری‌های کلی نظام جمهوری اسلامی از وظایف و اختیارات رهبری است. این مرقومه می‌کوشد برای بررسی سیاست‌گذاری‌هایی که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دوران رهبری‌شان داشته‌اند، یک پیش‌درآمد کلی و تا حدی روش شناسانه به دست بدهد.
هویت انقلاب در کمین تغییر
هویت انقلاب در کمین تغییر
به نظر می‌رسد متابعت و همراهی تجدیدنظرطلبان با سناریوی تغییر هویت جمهوری اسلامی ایران و همچنین تعجیل و اصرار آنان در علنی ساختن مواضع غیراصولی خود در مغایرت با نظام، حاوی پیام‌های بسیار مهمی در دو حوزه‌ی داخلی و خارجی است.

ویژه‌نامه‌ی انتخاباتی «آن سوی مِه» منتشر شد
در آستانه‌ی برگزاری یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، اندیشکده‌ی «برهان» ویژه‌نامه‌ی «آن سوی مه» را در 340 صفحه منتشر کرد.
«برهان» منتشر کرد؛
«معمای فراوانی؛ رونق‌های نفتی و دولت‌های نفتی»
اثر پیش رو، تلخیص کتاب «معمای فراوانی؛ رونق‌های نفتی و دولت‌های نفتی» به قلم «تری لین‌کارل» با ترجمه‌ی «جعفر خیرخواهان» که در کتابی 432 صفحه به نگارش در آمده بود؛ به کوشش «زهرا کاویانی» در 72 صفحه تلخیص یافته است.
بررسی سی‌امین جشنواره‌ی بین المللی فیلم فجر؛
حقیقت سینما
سی‌امین جشنواره‌ی فیلم‌فجر در حالی برگزار‌شد که در بردارنده‌ی اکثر ژانرهای سینمایی در بخش‎های گوناگون بود اما متأسفانه به ‌لحاظ ساختاری مضمونی کیفیت‌ پایین‌تری در قیاس با دوره‌های قبل داشت. در این پژوهش با توجه‌به حساسیت ویژه‌ی بخش مسابقه‌ی سینمای ایران - سودای سیمرغ- به نقد و تحلیل فیلم‎های این بخش پرداخته می‌شود.