دکتر « بانکی‌پور‌فرد»/ چرا طلاق به ‌عنوان راه حل انتخاب می‌شود؟
وقتی ارزش‏‌های مدرن جایگزین ارزش‌‏های مذهبی و سنتی شود؛ دیگر حفظ کیان خانواده‌ برای جوانان چندان اهمیتی پیدا نمی‌‏کند و ‌به‌ راحتی، با بروز مشکلات هرچند کوچک و قابل حل، طلاق را به عنوان راه حل مشکلات خود ‌بر می‌‏گزیند.

دکتر «مریم معین‌الاسلام»/ چرا آمار طلاق در کشور ما بالاست؟
ازدواج‌هایی که با سبک‌های جدید مانند دوستی‌های خیابانی، اینترنتی و...صورت می‌گیرد؛ همه بر مبنای ارتباط‌هایی است که در اسلام، حرام شمرده شده است و همین ارتباط‌ها سبب به وجود آمدن یک عشق کور در دل فرد می‌شود که فوق‌العاده سطحی و زودگذر است و غالباً هم به طلاق منجر می‌شود.

دکتر «کبری خزعلی»/ طلاق و اضمحلال خانواده!
حق و تکلیف همراه یک‌دیگر در جامعه معنا می‌یابد تا جامعه به تعادل برسد، نمی‌توان جامعه را فقط حق مدار نمود و نسبت به ادای تکلیف بی‌تفاوت بود. در شرایطی که زنان جامعه فقط تک بعدی به آزادی و حق بنگرند و توجهی به تکالیف و ادای وظایف و مسئولیت‌ها نداشته باشند، تعارض میان زن و مرد در خانواده افزایش می‌یابد.

مریم عسگری‌پرور/ سبک زندگی مدرن و افزایش آمار طلاق
با تغییر سبک زندگی که مسلماً به دنبال خود تغییر ارزش‌ها را نیز در پی خواهد داشت، نهاد خانواده از درون تضعیف خواهد شد که از این مسئله می‌توان به عنوان عامل اصلی طلاق نام برد، زیرا اولین قربانی آن معنویت است که درون سبک زندگی غربی، باورها و فرهنگ جدید آن استحاله می‌گردد...

حجت الاسلام «محمود ابوالقاسمی»/ دین‌داری و پایداری نهاد خانواده
اگر در جامعه‌ای می‌بینیم که عمق خانواده محدود می‌شود به این دلیل است که هواپرستی در آنجا بیداد می‌کند و زیاده‌‌خواهی‌های نفسانی در آن اوج می‌گیرد و این مسئله سبب می‌شود که هیچ کس، فرد دیگر را نتواند تحمل کند، در نهایت کنار هم قرار گرفتن انسان‌ها منوط به این است که من از خواسته‌ام بگذرم...

راحله کاردوانی/ طلاق؛ اولین یا آخرین راه؟
در دهه‌های 70 و به ویژه 80 در ایران، شاهد تغییرات اساسی در ارزش‌ها، هنجارها و نگرش‌های افراد جامعه بوده‌ایم. معیارهای انتخاب همسر و نیز دلایل وقوع طلاق به طور مؤثری تحت تأثیر این تغییرات قرار گرفته‌اند. بسیاری از جوانان در حال حاضر سن مناسب ازدواج را از سر گذرانده‌اند و این مسئله تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است.

محسن حاجی‌مرادخانی/ دین‌داری به سبک رسانه‌ی ملی
گفت‌وگوها و تصویرها، پرداختن ضمنی به یک موضوع و عادی و یا مکرر نشان دادن آن باعث می‌شود آن موضوع در ضمیر ناخودآگاه فرد به عنوان یک نیاز و یا یک ضرورت شکل بگیرد. چه بسا این تأثیر به گونه‌ای باشد که نه تصویرگر تلاشی برای القای آن داشته و نه بیننده از تأثیر پذیرفتن خود آگاه است.

فرزاد رضائی/ جستجوی مفاهیم قرآنی در سیاست‌های رسانه‌ی ملی
اگر معتقد باشیم که قرآن نور هدایت در روزگار هجوم ظلمت‌ها و کشتی نجات بخش در طوفان حوادث است که برای انسان‌های مشتاق و نیازمند گسترده شده است، در آن صورت باید به این نکته پرداخت که رسانه‌ی تلویزیون با چه فرآیندی می‌تواند بار سنگین انتقال مفاهیم قرآنی را به مخاطب خود به دوش بکشد؟

محسن وافی/ چند اشتباه بزرگ در نگاه دینیِ رسانه‌ی ملی
پرداختن به موضوعات معارفی بی‌شک موضوع مهمی است که لزوم آن برای هیچ کس جای تردید وجود ندارد. اما این موضوع را باید از آسیب‌های احتمالی پیراست تا نتیجه‌ی مطلوب را داشته باشد. مخاطب محوری نباید موجب عرفی شدن و پایین کشیدن معارف شود بلکه رسانه باید مخاطب را با معارف همگام سازد و دین را آن چنان که هست به او برساند.

جواد تمدنی/ جایگاه نماز در رسانه‌ی ملی کجاست؟
چندین و چند نهاد متولی ترویج نماز در کشور وجود دارد اما شاید به جرئت بتوان گفت که هیچ یک از این نهادها با تمام زحمات ارزشمندی که در این راه متحمل می‌شوند، نتوانند به سان یک سریال که در اوقات پربیننده‌ی سیما به ترویج معارف دینی خاص اقامه‌ی شکوهمند نماز و ارتباط با خالق هستی می‌پردازد، تأثیرگذار باشند...