محسن حاجی‌مرادخانی/ دین‌داری به سبک رسانه‌ی ملی
گفت‌وگوها و تصویرها، پرداختن ضمنی به یک موضوع و عادی و یا مکرر نشان دادن آن باعث می‌شود آن موضوع در ضمیر ناخودآگاه فرد به عنوان یک نیاز و یا یک ضرورت شکل بگیرد. چه بسا این تأثیر به گونه‌ای باشد که نه تصویرگر تلاشی برای القای آن داشته و نه بیننده از تأثیر پذیرفتن خود آگاه است.

فرزاد رضائی/ جستجوی مفاهیم قرآنی در سیاست‌های رسانه‌ی ملی
اگر معتقد باشیم که قرآن نور هدایت در روزگار هجوم ظلمت‌ها و کشتی نجات بخش در طوفان حوادث است که برای انسان‌های مشتاق و نیازمند گسترده شده است، در آن صورت باید به این نکته پرداخت که رسانه‌ی تلویزیون با چه فرآیندی می‌تواند بار سنگین انتقال مفاهیم قرآنی را به مخاطب خود به دوش بکشد؟

محسن وافی/ چند اشتباه بزرگ در نگاه دینیِ رسانه‌ی ملی
پرداختن به موضوعات معارفی بی‌شک موضوع مهمی است که لزوم آن برای هیچ کس جای تردید وجود ندارد. اما این موضوع را باید از آسیب‌های احتمالی پیراست تا نتیجه‌ی مطلوب را داشته باشد. مخاطب محوری نباید موجب عرفی شدن و پایین کشیدن معارف شود بلکه رسانه باید مخاطب را با معارف همگام سازد و دین را آن چنان که هست به او برساند.

جواد تمدنی/ جایگاه نماز در رسانه‌ی ملی کجاست؟
چندین و چند نهاد متولی ترویج نماز در کشور وجود دارد اما شاید به جرئت بتوان گفت که هیچ یک از این نهادها با تمام زحمات ارزشمندی که در این راه متحمل می‌شوند، نتوانند به سان یک سریال که در اوقات پربیننده‌ی سیما به ترویج معارف دینی خاص اقامه‌ی شکوهمند نماز و ارتباط با خالق هستی می‌پردازد، تأثیرگذار باشند...

مهدی متولیان/ بوروکراسی عاشقیت
چطور جنگ تحمیلی با آن انرژی و قدرت عجیب به ثمر رسید و سربلندیش برای امروز و فردای ما ماند. کشف این راز حتی روشن می‌کند که چرا اکنون بعد از 23 سال از پایان عمر امام، هنوز دنباله‌ی تفکر او در دنیا تکثیر می‌شود و نیروهای مخالف نتوانسته‌اند آن را متوقف کنند.

دری رضایی/ رویکرد دینی سیما در سریال‌های مناسبتی(1)
تلویزیون یکی از قدرتمندترین رسانه‌هاست که همچون سایر رسانه‌ها، قابلیت‌های خاص خود را دارد. در ایران هم این رسانه ارتباطی نزدیک با دین مبین اسلام دارد و پس از انقلاب اسلامی جهت رشد دین و دین‌داری تلاش‌های بسیاری نموده است.

دری رضایی/ رویکرد دینی سیما در سریال‌های مناسبتی(2)
این وظیفه‌ی نویسندگان است که با دقت و مطالعات بیشتر از روایات ناآشنا و عجیب پرهیز کنند و دین را همراه زندگی شخصیت‌ها و داستان‌هایی کنند که برای مخاطب ملموس و باورپذیر باشد. اگر بنا را بر تأثیرگذاری بگذاریم، کلام به تنهایی تأثیر بیشتری دارد تا نمایش دست پایین و مضحک ماورایی..

سیدکاظم میرباقری/ راهکارهای رسیدن به «عدالت فرهنگی»
عدالت «محکم‌ترین شالوده»، «برترین سیاست» است؛ در این میان «عدالت فرهنگی» شالوده‌ی حرکت جهت رسیدن به نقطه‌ی مطلوب «عدالت اجتماعی» است و الگوگیری از فرهنگ «علوی» و تلاش حاکمان برای تمسک به ایشان همواره به «آرمانی بزرگ» مبدل گشته و مردم نیز با تأمل بر سیره‌ی علوی، انتظار بیش‌تری از «حاکمان نظام» دارند.

احمد واعظی/ از ستم‌زدایی تا عدالت‌گستری
برقراری «عدالت اجتماعی» در جوامع اسلامی همواره از مقوله‌های تأمل برانگیز بوده است و در این میان نقش «دولت‌های اسلامی» در تحقق این آمال الهی – انسانی در جامعه‌ی اسلامی امری اجتناب ناپذیر و ضروری است؛‌ در این مقاله محورهای تحقق این نیاز جامعه‌ی بشری از منظر سیره‌ی ائمه اطهار (علیهاالسلام) بررسی شده است.

میر معزی/ سازو کار خودکار رسیدن به «عدالت اجتماعی» چیست؟
نهادینه شدن «اخلاق‌اقتصادی‌اسلام» در جامعه موجب به وجود آمدن سازوکاری خودکار برای تحقق «عدالت اقتصادی» خواهد شد و هر چه اخلاق اسلامی به صورت گسترده‌تر در جامعه نهادینه شود، از نقش دولت در بر قراری عدالت اقتصادی کاسته و به میزانی که جامعه از اخلاق اسلامی فاصله بگیرد، نقش دولت در این زمینه سنگین‌تر خواهد ‌شد.