غفلت از مستند دفاع مقدس
حفظ سینمای ملی، مهم و ارزشمند است و در واقع مهم‌ترین وظیفه‌ی هر فیلم‌ساز اما با این تولیدات سردستی مناسبتی و موضوعی که به یمن فن‌آوری ارزان قیمت دیجیتال ساخته می‌شوند، هیچ کمکی به حفظ یا پیشبرد جایگاه سینمای مستند کشور نخواهد شد. باید به شناخت دقیق‌تری از نوع و تکنیک «سینمای شهید آوینی» برسیم...

شهیدی که مرعوب روایت‌های هالیوودی نشد
تأکید شهید آوینی بر ارجحیت ارزش‌ها و انسان‌ها نسبت به تکنولوژی، ادوات و انسان سبب شد تا سبکی در سینمای روایت‌گری دفاع مقدس ایجاد شود که همواره دید انسانی و عرفانی در آن برجسته بوده و روایت‌گران در آن به دنبال خلق قهرمان‌های دست‌نیافتنی، که یک‌تنه دشمن را قتل عام می‌کنند، نیستند.

سینمای دفاع مقدس، ریشه‌ها و چالش‌ها
از بعد حرفه‌ای واقعیت این بود که پس از انقلاب، سینما به عنوان یک پدیده‌ی مردم‌پسند، با کارکردهای فرهنگی و در عین حال با ملاحظه‌های تجاری در رأس خود؛ از جنگ تأثیر پذیرفته بود. سینمایی که در سال‌های حیاتش در دوران منحوس پهلوی دوم، اکثراً فساد و ابتذال را بر پرده‌ی خود می‌دید، ناگاه با دنیایی کاملاً مغایر و متفاوت مواجه شد ...

مدیریت جهادی، استفاده‌ی حداکثری از ظرفیت‌ها
مدیریت جهادی، استفاده از ظرفیت‌ها، خارج از حدود تعریف‌شده‌ی موجود است؛ یعنی خارج شدن از حدود تعریف‌شده‌‌ی توانمندی‌ها که این خود به معنی «ما استطعتم» است. به‌عنوان مثال، در مدیریت‌های معمولیِ تعریف‌شده، گفته می‌شود اگر سرمایه‌گذار برای این کار، یک میلیارد سرمایه‌گذاری کند، کافی است. درحالی‌که در مدیریت جهادی گفته می‌شود هرچه داری سرمایه‌گذاری کن.

چه کسانی طرح ادغام جهاد سازندگی را مطرح کردند؟!
حدود 11 سال پیش، «جهاد سازندگی» که از میراث‌های به یادماندنی امام(ره) محسوب می‌شد توسط جریانی خاص در دولت اصلاحات، حذف شد. دکتر «جعفر خلقانی» معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگویی اختصاصی با «برهان» به بررسی این موضوع پرداخته و معتقد است: «این انحلال، با تحلیل‌های کارشناسی صورت نگرفته است ... !»

مدیریت جهادی، سبک نوین مدیریتی در بن‌بست دنیای کنونی
مدیریت جهادی، کار جهادگونه، جهاد فرهنگی، جهاد اقتصادی، مدیریت انقلابی، مدیریت اسلامی و دیگر عنوان‌هایی که بارها توسط امام خمینی و مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته‌اند، همگی به دنبال هدف مشترکی می باشند و آن اعتلای نظام جمهوری اسلامی و اثبات کارائی بالای نگاه الهی در حکومت می باشد. هدفی که هم زمان می تواند سعادت دنیا و آخرت مردم را نیز تأمین کند.

چرا تاکنون نتوانسته‌ایم مدیریت جهادی را در کشور اجرا کنیم؟
مدیریت جهادی از جمله مؤلفه‌های مهم در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است، اما برای رسیدن به آن چه باید کرد؟ و چه معیارهایی را باید اجرا کرد؟ چرا تاکنون نتوانسته‌ایم علی‌رغم تأکیدات و دستورات فراوان در اسلام، مدیریت جهادی را در کشور اجرا کنیم؟ آسیب‌های نظام مدیریتی و اجرایی چیست؟ دکتر مسلم باقری به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد

واکاوی مفهوم مدیریت جهادی
مقام معظم رهبری چالش با موانع را از ویژگی‌های «مدیریت جهادی» معرفی کرده‌اند. این موانع می‌توانند ضعف‌های فکری و عقلانی، راحت‌طلبی، آسان‌گرایی، آسان‌پنداری، گریز از چالش‌ها و عادت‌های ناصحیح تاریخی مانند احساس ضعف و ناتوانی باشند که یک «مدیر جهادی» با توکل به خداوند از تمامی این موانع عبور خواهد کرد.

مدیریت جهادی؛ مدیریتی برخاسته از فرهنگ جهادی
مدیریت جهادی؛ مدیریتی برخاسته از فرهنگ جهادی
مدیریت جهادی واجد خصوصیات و ویژگی‌هایی است که می‌تواند در موفقیت سازمان‌ها نقش اساسی ایفا نماید. این ویژگی‌ها در بطن دستورها، توصیه‌ها، نظرها و شیوه‌های به ‌کار گرفته‌شده توسط پیشوایان دین، حضور و وجود عینی داشته است، ولی برای استفاده از آن در سطوح سازمانی و کاربردی کردن آن‌ها در سازمان‌ها، نیازمند کار پیشگامانه است.

تفاوت‏های مدیریت آمریکایی و ایرانی
دکتر «محمد جلیلی» مدیر عامل شرکت رتبه بندی و اعتبار سنجی مشتریان نظام بانکی و هم‏چنین عضو هیأت علمی دانشگاه می‏باشد. ایشان درباره‏ی اهداف نگارش کتابش می‏گوید: پس از نخستین جلسه هم اندیشی در محضر مقام معظم رهبری درباره‏ی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت به فکر نوشتن کتابی در این باره افتادم.

تفاوت‌های مدیریت زمان جنگ با شرایط کنونی و ارائه‌ی چند راهکار
در عرصه اقتصادی لازمه جهاد اقتصادی و مدیریت جهادی چیست؟در چه عرصه هایی بهتر است حرکت را آغاز کنیم؟آیا بدنه فکری کشور آمادگی لازم برای این امر را دارد؟آیا می توانیم در عرصه اقتصادی همانند جنگ تحمیلی نرم افزار بومی تهیه کنیم و آن مدل ها را شبیه سازی کنیم؟