«مبنا» و «معیار» برخورداری انسان از حق آزادی
از جمله مهم‌‌ترین مباحث و مسئله‌‌ها درباره‌ی آزادی، مبنا و معیار برخورداری انسان از حق آزادی است. به عبارت دیگر، با این پرسش روبه‌رو هستیم که به چه دلیلی باید انسان از حق آزادی برخوردار باشد؟ نوع پاسخی که به این پرسش داده می‌‌شود وابسته به جهان‌‌بینی و بیش از همه، انسان‌‌شناسی است.

بررسی مفهوم «آزادی» از منظر رهبر انقلاب
آزادی‌خواهى نباید فقط منحصر در معناى محدود سیاسى تلقى و معنا شود. در آزادی‌هاى سیاسى، آزادی‌هاى اجتماعى از بخش‌هاى مهم آزادی‌هاى بشرى است. ما خودمان کتک‌خورده و زندان رفته‌ى این آزادی‌ها هستیم و معناى آزادى سیاسى را مى‌فهمیم؛ اما مى‌گوییم کسانى که با شعار آزادى سیاسى، دنبال تحقق شعارهاى ضدآزادى‌ترین مجموعه‌هاى سیاسى دنیا - هیئت حاکمه‌ى آمریکا؛ فاشیست‌هاى ظاهراً دموکرات موجود در دنیا که از هر فاشیستى، فاشیست‌ترند مجموعه‌اى متعصب و نو محافظه‌کار که تازه وارد میدان سیاست شده‌اند - درباره‌ى ایران هستند، این‌ها آزادی‌خواهند؟ این، آزادی‌خواهى و دنبال آزادى سیاسى رفتن است؟.

ویرانیه ای که آزادی جنسی برای غرب به بار آورد!
انسان غربی ارزش‌هایش را در نبرد با همجنس‌گرایی، شرب بیش از حد مشروبات الکلی، نژادپرستی، صنعت سکس و غیره از دست داده و حال برای گریز از گرداب، رویاهایش را در مصرف‌گرایی، الگوبرداری از هنرپیشه‌های هالیوودی و شبیه‌سازی به انسان‌هایی که به عنوان الگو برایش ساخته و پرداخته‌اند، جست‌وجو می‌کند؛ غافل از این که چه عواقبی در آینده‌ای نزدیک خواهد داشت

چرا غرب شعار آزادی سر می دهد؟
با نفی دستیابی به حقیقت، انسان غربی چون در فراسوی خود هیچ مقصدی نمی‌بیند، همه‌ی راه‌ها برای او یکسان و همه‌ی گام‌ها برای او مباح می‌شود. آزادی و اباحیت در مسیری که غرب پیموده است، معیاری نیست که راه را از بیراهه بازنماید و مقصدی را نشان دهد، بلکه تنها گزینه‌ی پیش روی انسان غربی است.

مفهوم‌شناسی آزادی در اندیشه اسلام و غرب
آزادی در اندیشه‌ی اسلام، بر خلاف مفاهیمی چون عدالت که ارزش مطلق است، یک ارزش نسبی محسوب می‌شود؛ یعنی آزادی فی‌نفسه هدف نیست، بلکه وسیله است. «آزادی» در ارتباط با مفهوم دیگر نظیر «رشد و کمال» معنا پیدا می‌کند.

آزادی اندیشه در منظومه‌ی فکری آیت‌الله جوادی آملی
در این نوشتار کوشیده شده معنای روشنی از سه موضوع مستقل و ممتاز «آزادی اندیشه»، «آزادی اظهار اندیشه» و «آزادی از اندیشه»، بر اساس منظومه‌ی فکری آیت‌الله جواد آملی، ارائه گردد.

ره‌آورد آزادی زنان در غرب چیست؟
آزادی زن امروزه به حربه‌ای برای بازیچه قرار دادن زن مبدل شده تا ضمن بزرگداشت ارزش ظاهری زن، از او و فطرتش هر سوء استفاده ‌ای که لازم است صورت دهند و زن غربی نیز در این ورطه خود را همراه کرده و دست در دست سرمایه‌داری به زوال خانواده به عنوان اولین منزلگاه ظلم به زنان! یاری می‌دهد...

الگوی کسب معاش در خانواده ایرانی چیست؟
تغییر در الگوی کسب معاش، مسائلی همچون ضعف ارتباطی بین زن و شوهر، تغییرات در الگوی مصرف، جایگاه و نقش زن و مرد در خانواده و تغییر در هویت زنان را در پی داشته و این موارد دست‌به‌دست هم داده و طلاق را سهل‌الوصول ساخته است؛ اما چگونگی تغییر الگوی معاش و پیامدهای آن ..

نقش خانواده در پازل سبک زندگی اسلامی
بالاخره سبک زندگی جدید نقاط قوت و ضعفی دارد؛ یعنی باید توجه داشته باشید که سرمایه‌های فرهنگی خانواده‌ها، حتی در موضع دینی هم در حال بالا رفتن است. تفاوت یک خانواده‌ی متدین امروزی با یک خانواده‌ی متدین در گذشته این است که خانواده‌ی متدین جدید می‌داند که برای آموزش آموزه‌های دینی به فرزندانش باید مدیریت کند...

سیره‌ی فاطمی؛ درمانی برای فروپاشی نهاد خانواده
یکی از نقش‌های ارزشمند زنان، مادر بودن است که در تمام فرهنگ‌های متمدن و غیرمتمدن از احترامی نسبی برخوردار بوده است. در اسلام نیز این نقش بسیار پررنگ و اصیل دانسته شده، اما غرب با سر دادن شعارهای فمینیستی زن را از نقش‌های اصلی او دور می‌کند.

اشتغال زنان و آسیب‌های وارده بر بنیان خانواده
حاکم شدن الگوهای لیبرالیستی بر جامعه، سبب ایجاد تفکری شد که در آن رسیدن به استقلال مالی از طریق اشتغال بیرون از منزل که مستلزم ایفای نقش مردانه است بر دیگر نقش‌های اصلی زن اولویت پیدا کرد به طوریکه در بررسی علل طلاق، کاهش جمعیت، عدم تربیت صحیح فرزندان و... اشتغال زنان را می‌توان یکی از عوامل مؤثر دانست