مدیریت جهادی، سبک نوین مدیریتی در بن‌بست دنیای کنونی
مدیریت جهادی، کار جهادگونه، جهاد فرهنگی، جهاد اقتصادی، مدیریت انقلابی، مدیریت اسلامی و دیگر عنوان‌هایی که بارها توسط امام خمینی و مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته‌اند، همگی به دنبال هدف مشترکی می باشند و آن اعتلای نظام جمهوری اسلامی و اثبات کارائی بالای نگاه الهی در حکومت می باشد. هدفی که هم زمان می تواند سعادت دنیا و آخرت مردم را نیز تأمین کند.

چرا تاکنون نتوانسته‌ایم مدیریت جهادی را در کشور اجرا کنیم؟
مدیریت جهادی از جمله مؤلفه‌های مهم در راستای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی است، اما برای رسیدن به آن چه باید کرد؟ و چه معیارهایی را باید اجرا کرد؟ چرا تاکنون نتوانسته‌ایم علی‌رغم تأکیدات و دستورات فراوان در اسلام، مدیریت جهادی را در کشور اجرا کنیم؟ آسیب‌های نظام مدیریتی و اجرایی چیست؟ دکتر مسلم باقری به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد

واکاوی مفهوم مدیریت جهادی
مقام معظم رهبری چالش با موانع را از ویژگی‌های «مدیریت جهادی» معرفی کرده‌اند. این موانع می‌توانند ضعف‌های فکری و عقلانی، راحت‌طلبی، آسان‌گرایی، آسان‌پنداری، گریز از چالش‌ها و عادت‌های ناصحیح تاریخی مانند احساس ضعف و ناتوانی باشند که یک «مدیر جهادی» با توکل به خداوند از تمامی این موانع عبور خواهد کرد.

مدیریت جهادی؛ مدیریتی برخاسته از فرهنگ جهادی
مدیریت جهادی؛ مدیریتی برخاسته از فرهنگ جهادی
مدیریت جهادی واجد خصوصیات و ویژگی‌هایی است که می‌تواند در موفقیت سازمان‌ها نقش اساسی ایفا نماید. این ویژگی‌ها در بطن دستورها، توصیه‌ها، نظرها و شیوه‌های به ‌کار گرفته‌شده توسط پیشوایان دین، حضور و وجود عینی داشته است، ولی برای استفاده از آن در سطوح سازمانی و کاربردی کردن آن‌ها در سازمان‌ها، نیازمند کار پیشگامانه است.

تفاوت‏های مدیریت آمریکایی و ایرانی
دکتر «محمد جلیلی» مدیر عامل شرکت رتبه بندی و اعتبار سنجی مشتریان نظام بانکی و هم‏چنین عضو هیأت علمی دانشگاه می‏باشد. ایشان درباره‏ی اهداف نگارش کتابش می‏گوید: پس از نخستین جلسه هم اندیشی در محضر مقام معظم رهبری درباره‏ی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت به فکر نوشتن کتابی در این باره افتادم.

تفاوت‌های مدیریت زمان جنگ با شرایط کنونی و ارائه‌ی چند راهکار
در عرصه اقتصادی لازمه جهاد اقتصادی و مدیریت جهادی چیست؟در چه عرصه هایی بهتر است حرکت را آغاز کنیم؟آیا بدنه فکری کشور آمادگی لازم برای این امر را دارد؟آیا می توانیم در عرصه اقتصادی همانند جنگ تحمیلی نرم افزار بومی تهیه کنیم و آن مدل ها را شبیه سازی کنیم؟

انقلاب اسلامی چه هست و چه نیست
انقلاب اسلامی از دو واژه‌ی انقلاب و اسلام ترکیب شده است. در اینجا، اسلام «هدف» و انقلاب «وسیله» است. در واقع، مردم و رهبری انقلاب حضرت امام خمینی (ره) به وسیله‌ی انقلاب تلاش کردند که اسلام را به‌عنوان یک مکتب اجتماعی و سیاسی مجدداً احیا نمایند

اصول و مبانی انقلاب اسلامی
اصول انقلاب اسلامی، اصولی نبودند که مردم تنها با حضور در پاى صندوق‌هاى رأى موافقت و همراهی خود را با آن ابراز کرده باشند؛ بلکه قبل از آن با ایثار و بذل جان و عزیزان و با نثار خون خود این اصول را که در قانون اساسى جمهوری اسلامی مجسّم و متبلور است، امضاء کرده‌اند.

چه عواملی انقلاب اسلامی را شکل داد؟
پدیده‌های سیاسی و اجتماعی مهم، بدون برخورداری از زمینه‌های گسترده و پیچیده‌ی عقیدتی و ریشه‌های به‌هم‌پیوسته و طولانی تاریخی نمی‌تواند امکان وقوع بیابد، چه رسد به حادثه‌ای در سطح بزرگ‌ترین پدیده‌ی سیاسی معاصر در قالب انقلاب بزرگ اسلامی.

عناصر شکل‌دهنده‌ی انقلاب اسلامی
امام راحل در طول حیات مبارک خود و به‌طور مشخص در وصیت‌نامه‌ی سیاسی الهی خود، از وحدت کلمه و وحدت صفوف ملت ایران به‌عنوان رمز پیروزى انقلاب یاد کرده و توجه همگان را به آن و پرهیز از هرگونه اقدامی که موجب خلل در وحدت میان مردم، میان مردم و مسئولان و میان مسئولان با یکدیگر شود، جلب می‌نمایند.

انقلاب اسلامی بر چه ارکانی استوار است؟
براى شکل‏گیرى هر انقلابى یک عنصر فکرى و دو عامل انسانى مورد نیاز است که بدون حضور و دخالت هر یک از آن‌ها انقلاب به معنای حقیقی و کامل کلمه شکل نمی‌گیرد و تحقق خارجی نخواهد یافت. این سه عنصر، که عناصر موجده‌ی انقلاب هستند، ارکان انقلاب نامیده می‌شوند.