ارسلان فتحی‏پور/ جنگ‌افروزی، تنها راه ادامه‏ی حیات نظام سرمایه‌داری
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در این مقاله به پیامدهای سیاسی بحران اخیر اقتصاد جهانی پرداخته و طبق رویه‌ی سابق نظام سرمایه‌داری برای فرار از بحران، تنها راه بهبود دوباره‌ی این نظام را به پا کردن جنگ‌های جدید می‌داند.

حسین لطفی/ بحران مالی آمریکا، اغراق یا واقعیت
دشمنان ملت ایران امروز از همیشه گذشته خودشان ضعیف‌ترند، منفورند، دچار مشکلاتند؛ دچار مشکل اقتصادى‌اند، دچار مشکل سیاسى‌اند، انواع و اقسام مشکلات را دارند. البته ‌این معنایش این نیست که خیالمان راحت شود، سر روى بالش نرم بگذاریم و فراموش کنیم؛ نه، هرگز. (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دانش‌آموزان؛ ۱۳۸۹/۰۸/۱۲)

علیرضا مقتدایی/ روش‏های محاسبه‏ی تورم در 75 سال گذشته
علیرضا مقتدایی مدیر کل اداره‏ی آمارهای اقتصادی بانک مرکزی در مقاله‏ای اختصاصی برای برهان، ضمن ارایه‏ی تاریخچه‏ای از محاسبه تورم در 75 سال اخیر در کشور به بیان روش‏های محاسبه‏ی این شاخص اقتصادی در این سال‏ها پرداخته است.

شکور اکبرنژاد/ 7چالش تورم در اقتصاد ایران
«شکور اکبرنژاد» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این یادداشت، به بررسی تبعات منفی تورم بالا در اقتصاد ایران و هم‏چنین کالبد ‏شکافی عملکرد ساختارهای اقتصادی کشور،‏ پرداخته است.

حسین لطفی/ تحلیل‏های رسانه‏ای با عینک سیاسی
بر اساس آخرین بررسی‏ها، تورم نقطه به نقطه‏ی ایران در حدود 14/7 و تورم میانگینی ایران 23/2 درصد می‏باشد؛ به استناد ارقام مندرج در جداول کتاب خلاصه‏ی تحولات اقتصادی کشور – بانک مرکزی، متوسط رشد نقدینگی در طی اجرای برنامه‏ی سوم توسعه معادل ۶/۲۸ درصد بوده که بالاتر از متوسط نرخ رشد تولید ناخالص داخلی معادل ۶/۵ درصد می‏باشد.

حسین آریا/ سیاه و سفید تورم
انقلاب اسلامی ایران بنا به آرمان‌های اسلامی همواره بر اصل توزیع صحیح و عادلانه درآمدها و تامین امکانات عمومی تاکید داشته و اجرای عدالت اقتصادی و تساوی حقوق اجتماعی و آن‏هم به گونه‌ای که تمامی آحاد مردم را تحت پوشش گیرد مدنظر قرار داده است. این مقاله سیر حرکت تورم در اقتصاد کشور را نشانه گرفته است...

علی طریقی/ منشأ تورم در ایران
در دوره‏ی جنگ، کسری بودجه وجود داشت اما چون بودجه عدد بالایی نداشت، محدود بود؛ دولت کسری بودجه را از بانک مرکزی تأمین می‌کرد. اما شیوه‌هایی را اعمال می‌نمود که انتظارات تورمی کمتر بود ...

آرش فخیم/ تورم زدگی
در باب تورم در دهه‌های اخیر صدها مقاله، سخنرانی، گزارش، پژوهش و تحقیق کوچک و بزرگ صورت گرفته است. تورم بالا و دو رقمی در دوران پس از انقلاب اسلامی بویژه در 2 دهه‏ی اخیر همواره مردم را آزار داده و دولت‌های متوالی نیز برنامه‌های مختلفی برای مهار تورم به کار بسته‌اند.

محمد دهقان/ تورم مسخ شده
«محمد دهقان»، عضو هیأت رییسه‌ی مجلس در یادداشتی به دفاع از عملکرد مجلس هشتم در زمینه‌ی قانون‌گذاری برای کنترل و مهار تورم پرداخته است. او اعتقاد دارد یکی از واقعیات مؤثر بر تورم، طرح مسایل تنش‌زا و سیاسی است که بر فضای اقتصادی جامعه تأثیر می‌گذارد...

هدفمندی یارانه ها
هدفمندی یارانه ها

حسین لطفی/ ایست! بازرسی شبهات
هدف‌مند کردن یارانه‌ها به عنوان بزرگ‌ترین طرح اصلاح اقتصاد کشور در 3 دهه‌ی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی محسوب می‌شود. در این گزارش به چند بحث در این باره پرداخته می‌شود.