آیا استقلال بانک مرکزی تأثیری بر مدیریت نقدینگی دارد؟
در روزهایی که صحبت از استقلال بانک مرکزی است، عده‌ای مخاطرات وارد بر اقتصاد ایران را در روابط بانک مرکزی و بانک‌ها و تأثیرپذیری پایه‌ی پولی از عملکرد بودجه‌ی دولت می‌دانند. لذا چاره‌ی کار را در کوتاه‌مدت، بازبینی سیستم بانکی و کارآمد ساختن نظام مالیاتی و در بلندمدت، ایجاد بسترهای قانونی جهت استقلال عمل بانک مرکزی می‌دانند.

آیا کشورهایی که بانک مرکزی مستقل دارند تورم بالا ندارند؟
استقلال بانک مرکزی ایده‌‌‌‌‌‌‌‌ای مربوط به مراحل اخیر تکامل نظام پولی مدرن است. جریان اصلی صاحب‌نظران اقتصادی، استقلال بانک مرکزی را تمهیدی سراسر مفید و فاقد محدودیت با در نظر گرفتن ملاحظاتی می-پندارند. با وجود این، تأمل در برخی جنبه‌‌‌‌های ناروشن این موضوع، می‌‌‌‌تواند ملاحظاتی اساسی در مسیر استقلال بانک مرکزی را متذکر باشد.

شاخص‌های ارزیابی استقلال بانک مرکزی چیست؟
در ایالات متحده‌ی آمریکا انتخاب اعضای هیئت مدیره‌ی بانک مرکزی با رئیس‌جمهور است؛ رئیس‌جمهور با نظر و تأیید سنای آمریکا اقدام به گزینش اعضای هیئت مدیره برای مدت زمان چهارده سال می‌کند، ولی او حق عزل آن‌ها را ندارد. لذا اثر منفی ناشی از عزل بدون توجیه و توأم با سیاست‌های زودگذر دولت، تا حد زیادی مرتفع می‌شود.

ثبات اقتصادی ایران در بلندمدت با استقلال بانک مرکزی به دست می‌آید؟
با شروع به کار دولت جدید، توصیه‌های مختلفی در جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور ارائه می‌گردد که یکی از راهکارهای مطرح‌شده کارآمد بودن سیاست‌های پولی است که آن را منوط به استقلال بانک مرکزی می‌دانند. در مطلب پیش رو، به بررسی این مطلب می­پردازیم.

آیا در بانک مرکزی مستقل بحران ارزی رخ نمی‌دهد؟
در سایر کشورها نیز امروزه بحث استقلال یا عدم استقلال بانک مرکزی مطرح نیست، بلکه صحبت از میزان استقلال بانک مرکزی است. در کشور ما بانک مرکزی کاملاً تحت تأثیر سیاست‌ها و اهداف دولت است و استقلال بانک مرکزی در ایران معنا ندارد.

مختصات اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی شامل چه قلمروهایی می‌شود و در روابط اجتماعی و انسانی چه تأثیراتی می‌گذارد؟ آیا نگاه ما به اقتصاد مقاومتی باید اقتضایی باشد؛ که دوره‌ی خاص خودش را دارد؟ آیا برای کشور ما که نفت بر اقتصادش سیطره دارد، کارایی دارد؟ دکتر «مهدی زریباف» در گفت‌‌و‌گوی اختصاصی با «برهان» به این سؤالات پاسخ می‌دهند.

مبانی اجرایی طرح مقاومت اقتصادی
تمامی مکاتب اقتصادی و مذاهب مختلف بر این باورند که رفتار انسان عقلایی است و اغلب اقدامات خود را بر اساس به حداکثر رساندن سود و مطلوبیت خویش تنظیم می‌نمایند. در نتیجه، تحقق هیچ برنامه‌ی اقتصادی‌ای‌ بدون همراهی مردم امکان‌پذیر نیست.

اقتصاد مقاومتی چگونه در خدمت مقاومت ملی باشد؟
از چندی پیش، رهبر انقلاب اسلامی با طرح موضوع اقتصاد مقاومتی، توجه نخبگان و اقتصاددانان را به مشخصات یک نظام اقتصاد مطلوب از نگاه نظام جمهوری اسلامی ایران جلب نموده‌اند؛ اما اقتصاد مقاومتی به چه معناست؟ در عرصه‌ی سیاست‌گذاری، چه تصمیم‌هایی ما را به اقتصاد مقاومتی نزدیک و چه سیاست‌هایی از آن دور می‌کند؟

چرا اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است؟
چرا امروز دشمن تهاجم گسترده‌ی اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است؟ آیا دشمن زودتر از ما به نقطه‌ضعف ما پی برده است؟ آیا تحریم‌‌‌های اقتصادی توانسته است بر اقتصاد خانوارهای ایرانی تأثیر منفی داشته باشد؟ آیا فشار اقتصادی بر مردم می‌‌‌تواند منجر به تغییرات فرهنگی و عقیدتی شود؟

اقتصاد مقاومتی را از کجا شروع کنیم؟
«اقتصاد مقاومتی» چیست؟ دولت و بخش خصوصی در آن چه جایگاهی دارند و ارتباطشان با یک‌دیگر چگونه است؟ «اقتصاد مقاومتی» با آزاد‌سازی و خصوصی‌سازی هم‌خوانی دارد یا با کنترل قیمت‌ها و دستمزد‌ها؟ برای مقابله با فساد در آن چه باید کرد؟ و بالاخره خاص این روز‌های کشور ماست یا می‌تواند در آینده هم ادامه پیدا کند؟

تبلور نام‌گذاری 5 سال اخیر در تعریف اقتصاد مقاومتی
در راستای تعریف اقتصاد مقاومتی، با توجه به شرایط تحریم و فشار موجود، اگر بتوان بهره‌وری نیروی کار را افزایش داد یا اینکه نهادهای تولیدی با جهاد و از خودگذشتگی توان تولیدی را افزایش دهند، در نتیجه زمینه‌ی رشد و شکوفایی را فراهم کرده‌اند و این خود جنبه‌ا‌ی از اقتصاد مقاومتی است.