احسان خاندوزی/ آیا رئیس‌جمهور بعدی هدفمندی یارانه‌ها را اجرا می‌کند؟
اگر شرایط بین‌المللی تا انتخابات آینده‌ی ریاست جمهوری ایران به نفع کشور تغییر نماید، هر دولتی که بر سر کار آید گریزی از ادامه‌ی روند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی نخواهد داشت. در این میان چنانچه تیم اقتصادی دولت آینده قرابت بیشتری با جریان اول (مدافعان آزادسازی) داشته باشد احتمالاً سرعت اصلاح قیمت‌ها بیشتر خواهد بود و بالعکس.

دکتر «طاهری‌فرد»/ فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را به 6 دلیل اجرا نکنید
با توجه به نااطمینانی‌هایی که در مورد شرایط آینده‌ی اقتصاد ملی وجود دارد، تحمیل هر نوع شوک جدید به اقتصاد که باعث افزایش نااطمینانی در اقتصاد ملی شود به هیچ‌وجه در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی نیست. در این شرایط دولت بایستی تمامی همت خود را به کار بندد تا اقتصاد ملی را به سمت ثبات حرکت دهد.

مریم فکوری و زهره عابد/ نقدی بر ساختار اجرایی دولت در هدفمندی
پرداخت نکردن سهم تولید در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و مهم‌تر از آن برداشت‌های غیرقانونی از درآمدهای نفتی و دیگر بخش‌های بودجه، مسیر برگشت‌ناپذیری را پیش روی دولت‌های بعدی قرار می‌دهد. این پیش‌بینی برای دولت یازدهم در ابعاد ملی و با توجه به ملاحظات اقتصادی - سیاسی بسیار نگران‌کننده است.

مرضیه طاهری‌هنجنی/ چرا دولت فاز دوم هدفمندی را اجرا نکرد؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد که شتاب نرخ تورم در سال اخیر و هم‌چنین ما‌ه‌های گذشته باعث گرانی‌‌های فزاینده‌ای شده است. کارشناسان معتقدند در صورت کنترل‌نکردن شرایط فعلی، تورم سیر صعودی خود را در ماه‌های آینده نیز در پیش خواهد گرفت.

حسین عربی/ تورم فاز دوم هدفمندی چه عددی است؟
دولت اعلام داشته که در حال حاضر برنامه‌ای را برای اجرای مرحله‌ی دوم هدفمندی یارانه‌ها ندارد و این مسئله بیش از آنکه به دلایل فنی باشد، بیشتر به عنوان یک قهر سیاسی خود را می‌نمایاند. قهری که به دلیل تصویب لایحه‌ی بودجه در تضاد با خواسته‌های دولت بوده است.

مرتضی غضنفرنژاد/ چرا باید سایر ابعاد طرح تحول را عملیاتی کرد؟
شاید اولین سؤالی که درباره‌ی طرح هدفمندی به ذهن می‌رسد این باشد که آیا فاز نخست این طرح، موفق بوده و به سرانجام رسیده است که نیاز باشد وارد فاز دوم آن شویم و یا نیازمند برنامه‌ریزی‌ها و اصلاحات دیگر می‌باشیم تا بتوانیم گام‌های بعدی را موفق‌تر برداریم؟

دکتر « پژویان»/ پاسخ به چند سؤال
حدود یک‌سال و نیم از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها می‌گذرد. با گذشت این مدت همگان از خود می‌پرسند، آیا هدفمندی یارانه‌ها درست اجرا شده و به اهداف اصلی خود رسیده است؟ چه زمانی نتایج اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در اقتصاد ایران نمایان می‌‌شود؟

دکتر «بغزیان»/ نقش تولیدکنندگان در گرانی‌های اخیر چیست؟
چه کسانی از هدفمندشدن یارانه‌ها منتفع شدند؟ آیا اجرای قانون هدفمندی، بازنده هم داشت؟ چه شد که گرانی‌ها پس از گذشت یک‌ سال و چند ماه از هدفمندی به یک‌باره وارد جامعه شد؟ مقصران اصلی گرانی‌های این روزهای اقتصاد ایران چه کسانی هستند؟ آیا تولیدکنندگان هم نقشی در این گرانی‌ها دارند؟

دکتر «طغیانی»/ جایگاه فرهنگ سازی در اجرای صحیح قانون هدفمندی
یکسال‌و‌نیم از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گذشت؛ آیا دولت در اجرای قانون تخلفاتی داشته است؟ کجای کار دولت نادرست بوده؟ چه اقداماتی باید در یکسال‌و‌نیم اخیر صورت می‌گرفته که تاکنون انجام نشده است؟ چه اقداماتی باید انجام شود که طرح هدفمندی در پایان با شکست مواجه نشود؟ «دکتر مهدی طغیانی» به این سؤالات پاسخ می‌دهد...

دکتر «حنطه»/ چرا نهادهای تعزیراتی نمی‌توانند گرانی‌ها را کنترل کنند؟
دلیل التهابات قیمتی اخیر چیست؟ گرانی‌های اخیر ریشه در چه مسائلی دارد؟ آیا می‌توان گرانی‌های اخیر را کنترل کرد؟ وظیفه‌ی نهادهای بازرسی و تعزیرات چیست؟ چرا این نهادها تاکنون اقدامی در این‌باره نکرده‌اند؟ آیا نهادهای تعزیراتی در ایران نا کارآمد هستند؟