دکتر «شریف‌زاده»/ دولت از تولید، مالیات نگیرد
اهداف اصلی قانون یارانه‌ها چه بوده است؟ آیا عملکرد دولت موفق بوده؟ تا چه میزان؟ آیا دولت در کنترل هزینه‌های هدفمندی موفق عمل کرده است؟ چرا پس از گذشت یک‌سال و نیم غول تورم،آرام آرام بیدار می‌شود؟ آیا نرخ ارز در نوسانات قیمتی اخیر مؤثر است؟ عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در گفت‌وگو با «برهان» به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

حامد صاحب‌هنر/ آیا نقدینگی باعث تورم می‌شود؟
عوامل تاثیرگذار بر تورم در اقتصاد ایران چیست؟ آیا دولت‌ها نقش پررنگی در تورم ایجاد شده دارند؟ نظریات اقتصادی در مورد دلایل بروز تورم چه می‌گویند؟ آیا نقدینگی باعث تورم در جامعه می‌شود؟ چگونه؟ پیامدهای آثار تورم بر سطح جامعه چیست؟

دکتر محقق‌نیا: 200 سال است عدالت از اقتصاد غرب کنار گذاشته شده
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین دکتر «محمدجواد محقق‌نیا»؛ دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه علامه‏طباطبایی است که هم‌اکنون عضو هیأت علمی پژوهشکده‌ی اموراقتصادی وزارت اقتصاد، می‌باشد. ایشان در نوشته‌ی خویش با ذکر رویکردهایی از اقتصاد اسلامی در صدر اسلام به توصیف ارتباط مفاهیم اقتصاد اسلامی، اقتصاد کلاسیک، اخلاق و عدالت پرداخته است.

دکتر موسایی: برخی از نخبگان، اصلاً اعتقادی به اقتصاد اسلامی ندارند
دکتر «میثم موسایی» که تجربه‌ی چشم‌گیری در عرصه‌ی اقتصاد اسلامی دارد، در گفت‌وگو با «برهان» به صراحت از بی‌اعتقادی نخبگان اقتصادی کشور به اقتصاداسلامی خبر می‌دهد.

دکتر رجایی/ به جای اقتصاد اسلامی، سرمایه‌داری را تبیین می‌کنیم
حجت‏الاسلام و المسلمین دکتر «محمدکاظم رجایی» از کارشناسان حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با «برهان» از خلأهایی که در سه دهه‌ی اخیر مانع گسترش اقتصاد اسلامی شده است، سخن می‏گوید؛ ایشان معتقد است به اقتصاد اسلامی صرفاً به عنوان درسی چند واحدی نگریسته می‌شود.

دکتر موسویان: هنوز با بانک‏داری اسلامی فاصله داریم
دکتر «عباس موسویان»: بانک‌داری اسلامی، مهم‌ترین یا حداقل به نام‌ترین شاخصه‌ی عملیّات اقتصاد اسلامی محسوب می‌شود و بر همین اساس پس از انقلاب‏اسلامی یکی از اولین حوزه‌هایی که اسلامی کردن آن در دستور کار تصمیم‌گیران و مدیران نظام جمهوری اسلامی قرار گرفت، نظام بانکی کشور بود.

دکتر شایان آرانی/ راه‏کار توسعه‏‌ی اقتصاداسلامی در جهان
دکتر «شاهین شایان آرانی» فوق تخصص مدیریت ارشد اجرایی در گرایش مدیریت نهادهای مالی از دانشگاه «هاروارد» می‏باشد. وی در این یادداشت، ضمن آن که آموزه‌های اقتصاد لیبرال را ناکارآمد دانسته، راه‏کاری عملی برای تحقق اقتصاد اسلامی در سطح جهان عرضه کرده است: «صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بین کشورهای اسلامی».

دکتر عیوضلو: اقتصاد کلاسیک در تحقق عدالت، ناتوان است
دکتر «حسین عیوضلو»، عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) و عضو هیأت مدیره‌ی بانک توسعه‌ی صادرات ایران که گرایش‌های تخصصی وی اقتصاد پول و بانک‌داری، اقتصاد منابع و اقتصاد اسلامی است، در این یادداشت به تفاوت‌های اساسی اقتصاد کلاسیک با اقتصاد اسلامی پرداخته است.

دکتر رضوی/ تفاوت مبنایی نظام اقتصاداسلامی و اقتصاد سرمایه‌داری
دکتر «مهدی رضوی» از اساتید برجسته‌ی اقتصاد اسلامی است که دارای فوق دکترای اقتصاد است و سال‌ها در دانشگاه‌های معتبر دنیا به تدریس مکاتب اقتصادی مختلف مشغول بوده و مطالعات گسترده‌ای در زمینه‌ی اقتصاد اسلامی انجام داده است. ایشان در این مقاله به بیان تفاوت‌های مبنایی نظام اقتصاد اسلامی با نظام اقتصادی سرمایه‌داری پرداخته است.

مروری بر برخی اتهامات غرب از ابتدا تا کنون
شاید هنگامی که دولت‏مردان ایالت متحده در سال 57 تصمیم گرفتند محاصره‏ی اقتصادی ایران را آغاز کنند؛ فکر می‏کردند کار ایران به این سادگی‏ها تمام می‏شود؛ آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا اعلام کرد: «فکر نمی‏کردیم ایران توان مقابله با تحریم‏ها را داشته باشد.» بر این اساس این گزارش برآن است تا مروری بر تحریم‏های غیرمنصفانه داشته باشد.