نماینده‌ی مدرنیته در روابط بین‌الملل کدام جریان است؟
در هر جریان نظری، مبانی فکری وجود دارد که اندیشیدن را راهنمایی می‌کند. جریان اصلی روابط بین‌الملل نیز از این قاعده مستثنی نیست. مبانی فکری این جریان، به عنوان نماینده مدرنیته در روابط بین الملل، جدایی سوژه از ابژه، عین از ذهن، یک‌دستی علوم طبیعی و اجتماعی و... هستند. در این مقاله برآنیم تا با استفاده از نگاه درون‌گفتمانی مبانی فکری این جریان ر ا مورد نقد قرار دهیم.

مبانی دانش دینی روابط بین‌الملل
مسئله‌ی هژمونی رشته‌‌ی روابط بین‌الملل، به خصوص در جریان اصلی این رشته و تأکید بر اصول معرفت-شناختی و هستی‌شناختی، که بسترهای شکل‌گیری آن غرب و اندیشه‌ی غربی بوده است، مورد انتقادات عمیق قرار گرفته و بر تقابل آن با مبانی فرانظری دانش اسلامی روابط بین‌الملل تأکید شده است.

چه کسانی بیشترین ضربه را به «رابطه با آمریکا» می‌زنند؟
در صفحه‌ی اول روزنامه‌شان یک عکس بزرگ از آقای «آلن ایر»‌ می‌زنند با یک تیتر کاملاً هماهنگ با وزارت خارجه‌ی آمریکا و رسماً سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی آمریکا می‌شوند. این کار را معمولاً رسانه‌های آمریکایی انجام نمی‌دهند، ولی در داخل کشور، بعضی از رسانه‌ها هستند که این کار را انجام می‌دهند. این مشکلی است که ما در داخل کشور داریم.

چرا ایران به همکاری نظامی-امنیتی با آمریکا تن نداد؟
آمریکا نیاز داشت تا با اضافه کردن ایران به این اتحاد تصنعی، از برگ برنده‌ی خوش‌نامی و حمایت صادقانه‌ی ایران از مسلمانان در سطح افکار عمومی منطقه، نهایت بهره را ببرد. آمریکا با توجه به اینکه عنوان کرده در این مبارزه تنها به نیروی هوایی خود اکتفا خواهد نمود، با حضور مستقیم نظامیان ایران در مبارزه با داعش، اقدام به جوسازی...

فایده‌های مذاکره با آمریکا چه بود؟
برخلاف اقدامات ایران در قبال توافق ژنو، ایالات متحده نشان داد هدف این کشور نه حل مشکلاتش با برنامه هسته‌ای ایران؛ بلکه تقابل راهبردی با نظام جمهوری اسلامی ایران است. لذا حدود یک‌سال مذاکرات نه تنها فایده‌ی چندانی برای ایران نداشت، بلکه منجر به تشدید موازنه‌ی واشنگتن نسبت به تهران گردید.

سه بزنگاه برای عدم اعتماد نسبت به واشنگتن
در تاریخ معاصر ایران اسلامی، سه موضوع تاریخی وجود دارد که در هر سه نگرش و کنش آمریکایی‌ها به‌گونه‌ای بوده است که سبب سلب اعتماد ایران از این کشور شده است و هر سه موضوع را یک امر مشترک، همچون نخ تسبیح، به هم پیوند می‌دهد. نخ تسبیح این سه موضوع تاریخی، مسئله‌ی اعتماد به آمریکاست.

تبیین ابعاد رابطه ایران-آمریکا در منظومه فکری حضرت امام و رهبری
اطلاق دست دوستی آمریکا به دستکش مخملین بر روی پنجه‌ی چدنی توسط رهبر انقلاب، بیان این نکته که دولت آمریکا سخت در پنجه‌ی تصرف و اقتدار شبکه‌ی صهیونیسم بین‌المللی است و فرمایش حضرت امام مبنی بر اینکه اگر اسرائیل انگشتش را به بحر محیط بزند، نجس می‌شود، نشان از نوعی مبنای معرفتی در اندیشه‌های این بزرگان دارد...

نقشه‌ی راه دیپلماسی ایرانی
رهبر معظم انقلاب اسلامی به فراخور اقتضائات و نیازهای زمان، راهبردهای مورد نیاز در سیاست خارجی را تدوین و جهت اجرا به مسئولان مربوطه ابلاغ می‌فرمایند. همین مسئله سبب شده تا سیاست خارجی کشورمان همواره یک مسیر مشخص را طی کند و رفت‌وآمد دولت‌های مختلف نیز تغییر اساسی در آن ایجاد ننماید

الگوی چینی همکاری تهران با واشنگتن
برخی معتقدند ایران در نحوه‌ی ارتباط و تعامل با آمریکا، باید از الگوی چین در دهه‌ی 70 بهره جوید؛ چراکه چین در این برهه با تمایل به آمریکا، اکنون توانسته است قدرت دوم اقتصادی جهان باشد. در مقابل، عده‌ای دیگر بر این باورند که این الگو برای جمهوری اسلامی نمی‌تواند کارآمد باشد.

نتیجه‌ی اعتماد سایر کشورها به آمریکا چه شد؟
تجربه‌ی برخی کشورها در رابطه و مذاکره با آمریکا می‌تواند نوع برخورد آمریکا و الگوی رفتاری این کشور را در مواجهه با دیگران نشان دهد. این امر شاخصی اساسی در تنظیم روابط ما با این کشور خواهد بود.