تاملی بر رویکرد تلویزیون دولتی انگلیس در قبال ایران
سرویس رسانه‌ای دولت بریتانیا، بی.‌بی.‌سی افزون بر آن‌ که در طول یک سده‌ی اخیر در سطح بین المللی اثر ویژه‌ای داشته، جامعه‌ی ایرانی را یکی از مخاطبین جدّی خود در نظر گرفته و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در فرآیند اطلاع رسانی به فارسی زبانان به خصوص ساکنان سرزمین ایران نموده است. به راستی علت این توجه ویژه به ایرانیان چیست؟

چرا سفارت آمریکا تسخیر شد؟
تسخیر سفارت آمریکا در ایران از نقطه‌عطف‌های تاریخ معاصر کشور ماست. از آنجایی که امام خمینی تسخیر سفارت را انقلاب دوم نامید، این سؤال مطرح می‌شود که چرا امام تسخیر سفارت را تأیید نمودند؟ مطلب حاضر به واکاوی این سؤال می‌پردازد.

رو به آمریکا؛ پشت به ملت
از زمان پیروزی انقلاب تا سقوط دولت موقت، دو دیدگاه در مورد رابطه با آمریکا در ایران مطرح بود. یک دیدگاه منعکس‌کننده‌ی نظرات اکثریت مردم و مورد تأیید امام (رحمت الله علیه) بود و دیدگاه دوم به طور مشخص از سوی دولت موقت ابراز می‏شد. مقاله‌ی حاضر بررسی تقابل این دو دیدگاه است.

آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟
امام خمینی (رحمت الله علیه) به مسئله‌ی رابطه‌ی ایران و آمریکا چگونه می‌نگریست؟ آیا رابطه‌ی ایران و آمریکا را ممکن می‌دانست؟ ایشان چه الزاماتی برای وجود این رابطه قائل بود؟ مقاله‌ی حاضر به تحلیل تاریخی دیدگاه امام در رابطه با آمریکا می‌پردازد.

تعبیر معمار کبیر انقلاب از استکبار و استضعاف
ایشان راهبرد اصلی مقابله با استکبار جهانی را وحدت مستضعفین معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند حول محوری با عنوان جبهه و حزب مستضعفین گرد هم بیایند و در مقابل مستکبران، یک امت واحده را تشکیل دهند.

آیا امام با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» موافق بود؟
بررسی دقیق بیانات امام خمینی نشان می‌دهد که ایشان تا آخرین روزهای حیات پربرکت خود، بر خلاف ادعای آقای هاشمی، هیچ گاه از موضع خود در خصوص ضدیت با نظام سلطه، در قول و فعل، عقب‌نشینی نکرده‌اند و با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» موافق نبوده‌اند.

ندای مرگ بر آمریکا از مسجد تا کلیسا
هاشمی رفسنجانی اخیراً مدعی شده است که امام خمینی (رحمت الله علیه) در اواخر عمر شریفشان مخالف شعار «مرگ بر آمریکا» بوده است. یادداشت حاضر به واکاوی این ادعای هاشمی رفسنجانی می‌پردازد. آیا به واقع امام تمایل به حذف شعار علیه آمریکا داشت؟!

نگاهی به روابط نواب صفوی با مراجع و علمای عصر خویش
یکی از اصول اولیه‌ی سازمان «جمعیت فداییان اسلام» که به مدد جوانان آشنا به احکام اسلامی میسر شد؛ توجه دقیق به قوانین اسلامی و اجرای آن‌ها بود و بدیهی است اگر کسی کم‌ترین آشنایی و انسی با این مکتب داشته باشد مسلماً متوجه این بینش خواهد بود.

پشت پرده‌‌ی ابهام‌آمیز اعدام انقلابی رزم آرا؟!
دو دهه‌‌‌‌‌ی حاکمیت استبداد «رضاشاهی» بر تمام شئون جامعه­‌ی ایرانی سد محکمی در برابر هرگونه فعالیت سیاسی، اجتماعی و دینی به وجود آورده بود؛ نظام دیکتاتوری رضاخانی بر تمام امور جامعه­ی ایرانی سایه افکنده بود و هر حرکتی را در نطفه خفه می‌­کرد.

جمعیت فداییان‌اسلام و نهضت ملی‌شدن صنعت‌نفت
از وقایع دوره‌های تاریخی ایران بین سال‌های 1320 تا 1332ه.ش می‌توان به نهضت «ملی‌شدن‌صنعت‌نفت» و... اشاره کرد. در این دهه، سازمان‌ها و جمعیت‌های سیاسی بسیاری ظهور یافتند که از برجسته‌ترین آن‌ها جمعیت «فداییان اسلام» است که تأثیر به سزایی در وقایعی چون ظهور و سقوط کابینه‌ها، وقایع آذربایجان و نهضت‌ «ملی‌شدن‌صنعت‌نفت» داشت.