ندای مرگ بر آمریکا از مسجد تا کلیسا
هاشمی رفسنجانی اخیراً مدعی شده است که امام خمینی (رحمت الله علیه) در اواخر عمر شریفشان مخالف شعار «مرگ بر آمریکا» بوده است. یادداشت حاضر به واکاوی این ادعای هاشمی رفسنجانی می‌پردازد. آیا به واقع امام تمایل به حذف شعار علیه آمریکا داشت؟!

نگاهی به روابط نواب صفوی با مراجع و علمای عصر خویش
یکی از اصول اولیه‌ی سازمان «جمعیت فداییان اسلام» که به مدد جوانان آشنا به احکام اسلامی میسر شد؛ توجه دقیق به قوانین اسلامی و اجرای آن‌ها بود و بدیهی است اگر کسی کم‌ترین آشنایی و انسی با این مکتب داشته باشد مسلماً متوجه این بینش خواهد بود.

پشت پرده‌‌ی ابهام‌آمیز اعدام انقلابی رزم آرا؟!
دو دهه‌‌‌‌‌ی حاکمیت استبداد «رضاشاهی» بر تمام شئون جامعه­‌ی ایرانی سد محکمی در برابر هرگونه فعالیت سیاسی، اجتماعی و دینی به وجود آورده بود؛ نظام دیکتاتوری رضاخانی بر تمام امور جامعه­ی ایرانی سایه افکنده بود و هر حرکتی را در نطفه خفه می‌­کرد.

جمعیت فداییان‌اسلام و نهضت ملی‌شدن صنعت‌نفت
از وقایع دوره‌های تاریخی ایران بین سال‌های 1320 تا 1332ه.ش می‌توان به نهضت «ملی‌شدن‌صنعت‌نفت» و... اشاره کرد. در این دهه، سازمان‌ها و جمعیت‌های سیاسی بسیاری ظهور یافتند که از برجسته‌ترین آن‌ها جمعیت «فداییان اسلام» است که تأثیر به سزایی در وقایعی چون ظهور و سقوط کابینه‌ها، وقایع آذربایجان و نهضت‌ «ملی‌شدن‌صنعت‌نفت» داشت.

اندیشه‌‌ی نواب را، در چه نسبتی با انقلاب‌اسلامی باید دانست؟!
نواب به آزادی عقیده بسیار اعتقاد داشت؛ اما به این باور هم بود که همین «آزادی عقیده» اگر بر اساس «حق و عدالت» نباشد خود بزرگ‌ترین دشمن آزادی عقیده است.

واکاوی جایگاه فداییان اسلام درفضای ‌سیاسی ‌دهه‌ی20‌ ‌ایران
«محمد عبدخدایی» پس از پیروزی «انقلاب‌اسلامی»، علی‌رغم سابقه‌‌ی طولانی مبارزاتی، از پذیرفتن مسؤولیت‌‌های دولتی خودداری کرد و هم‌اکنون دبیر کل جمعیت «فداییان‌اسلام» است. به بهانه‌‌ی سالگرد شهادت چند تن از اعضای اصلی «فداییان‌اسلام» گفت‌‌وگویی با ایشان صورت گرفته است که به محضر خوانندگان محترم ارایه می‌‌گردد.

شهید نواب‌صفوی و فداییان اسلام به روایت اسناد
با توجه به گستره‌‌ی وسیع و ابعاد گوناگون فعالیت‌های جمعیت «فداییان اسلام» و شخص «مجتبی میرلوحی» ـ رهبر جمعیت ـ در این قسمت به اسناد مهمی که بیانگر بخشی از دیدگاه‌ها، مبارزه‌ها و فعالیت‌های آن‌ها می‌باشد، می‌پردازیم.

کتاب‌‌شناسی فداییان اسلام و شهید نواب صفوی
جمعیت «فداییان اسلام» جمعیتی سیاسی - مذهبی دهه‏‌ی ۱۳۲۰ ه.ش در ایران است؛ که به رهبری طلبه‌ی جوانی به نام «مجتبی نواب‌صفوی» با هدف برقراری «حکومت‌اسلامی» تشکیل شد. در این مقاله مجموعه‌‌ای از کتبی که تا کنون درباره‌‌ی این تشکل سیاسی به چاپ رسیده است را معرفی می‌کنیم.