از گروگان‌گیری در تهران تا گروگان‌گیری در بیروت
بسیاری از منابع غربی بر ارتباط گروگان‌گیری در لبنان با تأثیرپذیری حزب‌الله از انقلاب اسلامی اذعان دارند. «واشنگتن‌پست» در مقاله‌ای در سال 1999به این مسئله می‌پردازد و به ارتباط گروگان‌گیری و تلفات آمریکایی‌ها در لبنان با حزب‌الله و الهام‌گیری آن از ایدئولوژی انقلابی ایران برای ضربه زدن به آمریکا اشاره می‌کند.

چرا آمریکا نتوانست ماهیت انقلاب اسلامی را درک کند؟
با سقوط شاه سیاست آمریکا در منطقه‌ی خاورمیانه به هم خورد. آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانستند تصور کنند نظام جدید حاکم در ایران تا این حد به دشمنی با ایالات متحده برمی‌خیزد. در این یادداشت، در نظر داریم با بررسی شواهد تاریخی، سطح شناخت آمریکا از انقلاب اسلامی ایران را بررسی کنیم.

استکبارستیزی امام (ره)؛ امتداد قیام عاشورا
تقارن 15 خرداد سال 1342 با 12 محرم 1383 و همین‌طور قطعی شدن سقوط رژیم شاه در تظاهرات عظیم عاشورا و تاسوعای 1357 (به‌مثابه‌ی رفراندوم سرنگونی رژیم)، خود گویای پیوند عمیق نهضت امام با قیام امام حسین (ع) است.

چهره‌ی ژانوسی حکومت بعث در مواجهه با انقلاب اسلامی
در ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی سیاست‏های اعلامی دولت عراق در قبال ایران با سیاست‏های اعمالی این کشور تناقضی آشکار داشت. از این رو، نمی‏توان با استناد به چند پیام تبریک و تعدادی اظهارنظر دیپلماتیک رأی به مسالمت‏جویی عراق صادر کرد.

آیا ایران عامل تداوم هشت سال جنگ و خون‏ریزی بود؟
در رسانه‌‌های غربی و عربی، انبوه مطالبی وجود داشت که ایران را عامل تداوم جنگ می‌‌دانست. استدلال آن‌ها این بود که «پرزیدنت صدام حسین خاطر نشان ساخت که عراق کلیه‌‌ی قطعنامه‌‏های سازمان ملل را پذیرفته و نیروهای خود را به مرزهای بین‌‏المللی بازگردانیده است.» اما ایران نسبت به قطعنامه‏‌های بین‌‏المللی بی‌‌تفاوت است.

آیا هشت سال دفاع ایران، از منظر حقوق بین‌الملل مشروع بود؟
دفاع مشروع به وضعیتی اطلاق می‌شود که بر اساس آن، به کشور مورد تجاوز مسلحانه، حق می‌دهد تا به فوریت در مقابل تهاجم مسلحانه‌ی کشور دیگر، با هر وسیله‌ی ممکن، حتی اگر مخالف حقوق بین‌الملل هم باشد، متوسل به زور شده، دشمن تجاوزگر را سرکوب کند.

جنگ عراق علیه ایران چه دوره‌هایی را طی نمود؟
عراق در طول هشت سال جنگ علیه ایران از شیوه‌های نظامی و سیاسی متعددی برای از پای در آوردن ایران استفاده کرد. این مقاله در تلاش است تا برخی از این شیوه‌های سیاسی‌‌نظامی عراق علیه ایران در طی این هشت سال را به تصویر بکشد.

چرا آمریکا عراق را به جان ملت ایران انداخت؟
بر اساس یک فرضیه، دلیل حمله‌ی عراق به ایران، تحریک آمریکا بود.نوشتار حاضر با پیش‌فرض قراردادن این گزاره و بر اساس اعترافات خود آمریکایی‌ها، به شکلی بسیار مختصر به دنبال آن است که نشان دهد چرا عراق برای حمله به ایران برگزیده شد؟ و هدف آمریکا از این حمله چه بود؟

عراق از جنگ با ایران چه می‌خواست، چه شد؟
صدام در زمان حمله به ایران، اهداف و یا به‌عبارت بهتر، اوهام متعددی در سر داشت؛ اما گذشت زمان به‌جای این اهداف، پیامدهای سنگینی را برای او رقم زد. مطلب حاضر به بررسی دلایل و انگیزه‌های عراق از حمله به ایران و نتایج آن برای این کشور می‌پردازد

جنگ علیه یک گفتمان
این مقاله در پی تبیین چرایی حمایت بین‌المللی از جنگ عراق علیه ایران از منظر مقام معظم رهبری است. جنگ عراق علیه ایران بیش از آنکه تقابل دو کشور همسایه باشد، مواجهه‌ی جهانی با یک گفتمان نوپا بود که در تلاش بود تا با محوریت اسلام سیاسی به میدان بیاید.

وقتی سرنوشت مذاکره در میدان جنگ رقم می‌خورد
موفقیت عملیات بغداد نشان‌دهنده‌ی آن است که در هنگامه‌ی جنگ، مناسبات سیاسی و روابط دیپلماتیک به شدت متأثر از وضعیتی جنگی و موفقیت در عرصه‌ی نظامی است. شهید عباس دوران، با اقدام شهادت‌طلبانه‌ی خود نشان داد که گاهی کارآمدی یک سرباز در میدان نبرد، از چانه‌زنی‌های سیاسی یک دیپلمات پشت میز مذاکره کارسازتر است.