تغییر پوشش آمرانه به روایت سند
اجباری شدن کلاه‌شاپو برای مردان و مدتی پس از آن نیز کشف حجاب، جنگ عریان حکومت علیه جامعه بود. واقعه‌ی مسجد گوهرشاد، آغازی بر این جنبه از تجدد آمرانه بود. اسناد برگزیده‌شده، گوشه‌هایی از حقایق تغییر پوشش آمرانه را بازگو می‌کنند.

چرا کشف حجاب در زمستان اجرا شد؟
در تبلیغات برای اجرای کشف حجاب، دولت به‌شدت تلاش داشت که بی‌حجابی مترادف بی‌عفتی معنا نشود و سعی داشت بی‌حجابی مترادف با فرهیختگی، تمدن و همراه با نجابت معنا شود. در این جهت، به فرمان دولت، روسپی‌ها از کشف حجاب منع شدند.

چرا سفارت آمریکا تسخیر شد؟
تسخیر سفارت آمریکا در ایران از نقطه‌عطف‌های تاریخ معاصر کشور ماست. از آنجایی که امام خمینی تسخیر سفارت را انقلاب دوم نامید، این سؤال مطرح می‌شود که چرا امام تسخیر سفارت را تأیید نمودند؟ مطلب حاضر به واکاوی این سؤال می‌پردازد.

چرا آمریکا به «بیانیه‌ی الجزایر» متعهد نماند؟
از نظر برخی، تشکیل داوری [در الجزایر] به نفع آمریکا تمام شد، زیرا این دولت ضمن توفیق در آزادی گروگان‌‌ها و مصالحه با ایران، توانست مرجعی ایجاد کند که احکام قضایی مورد نیاز خواهان‌‌های آمریکایی را صادر نماید. گروهی از کارشناسان علت این نتایج را ضعف کادر مذاکره‌کننده‌ی ایرانی و خوش‌خیالی آنان نسبت به مذاکره می‌‌دانند.

اسناد لانه‌ی جاسوسی؛ چراغی برای سیاست‌مداران امروز
اسناد منتشرشده نشان می‌دهد در ساختار سیاسی آمریکا اختلاف‌نظرات عمیقی وجود دارد... بررسی این مورد تاریخی می‌تواند تجربه‌ی ذی‌قیمتی را در اختیار متولیان امروز دستگاه سیاست خارجی کشور ما قرار دهد. این مسئله با توجه به در پیش بودن مذاکرات هسته‌ای، بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد؛ چراکه گذشته چراغ راه آینده است.

ما یک چالشگر بیرونی در برابر آمریکا هستیم
ما یک چالش‌گر برون‌تمدنی برای جهان غرب و آمریکا به شمار می‌رویم، در حالی که برخی اوقات مخالفت‌هایی از سوی دیگران صورت می‌گیرد که در درون تمدن غرب جای دارند. چالش‌گرهای درونی خطرناک نیستند زیرا در یک نقطه با هم سازش می کنند، اما چالش‌گری بیرونی ممکن است اساس و بنیان هویت غرب را زیر سؤال ببرد

از گروگان‌گیری در تهران تا گروگان‌گیری در بیروت
بسیاری از منابع غربی بر ارتباط گروگان‌گیری در لبنان با تأثیرپذیری حزب‌الله از انقلاب اسلامی اذعان دارند. «واشنگتن‌پست» در مقاله‌ای در سال 1999به این مسئله می‌پردازد و به ارتباط گروگان‌گیری و تلفات آمریکایی‌ها در لبنان با حزب‌الله و الهام‌گیری آن از ایدئولوژی انقلابی ایران برای ضربه زدن به آمریکا اشاره می‌کند.

چرا آمریکا نتوانست ماهیت انقلاب اسلامی را درک کند؟
با سقوط شاه سیاست آمریکا در منطقه‌ی خاورمیانه به هم خورد. آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانستند تصور کنند نظام جدید حاکم در ایران تا این حد به دشمنی با ایالات متحده برمی‌خیزد. در این یادداشت، در نظر داریم با بررسی شواهد تاریخی، سطح شناخت آمریکا از انقلاب اسلامی ایران را بررسی کنیم.

استکبارستیزی امام (ره)؛ امتداد قیام عاشورا
تقارن 15 خرداد سال 1342 با 12 محرم 1383 و همین‌طور قطعی شدن سقوط رژیم شاه در تظاهرات عظیم عاشورا و تاسوعای 1357 (به‌مثابه‌ی رفراندوم سرنگونی رژیم)، خود گویای پیوند عمیق نهضت امام با قیام امام حسین (ع) است.

چهره‌ی ژانوسی حکومت بعث در مواجهه با انقلاب اسلامی
در ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی سیاست‏های اعلامی دولت عراق در قبال ایران با سیاست‏های اعمالی این کشور تناقضی آشکار داشت. از این رو، نمی‏توان با استناد به چند پیام تبریک و تعدادی اظهارنظر دیپلماتیک رأی به مسالمت‏جویی عراق صادر کرد.