آیا ایران عامل تداوم هشت سال جنگ و خون‏ریزی بود؟
در رسانه‌‌های غربی و عربی، انبوه مطالبی وجود داشت که ایران را عامل تداوم جنگ می‌‌دانست. استدلال آن‌ها این بود که «پرزیدنت صدام حسین خاطر نشان ساخت که عراق کلیه‌‌ی قطعنامه‌‏های سازمان ملل را پذیرفته و نیروهای خود را به مرزهای بین‌‏المللی بازگردانیده است.» اما ایران نسبت به قطعنامه‏‌های بین‌‏المللی بی‌‌تفاوت است.

آیا هشت سال دفاع ایران، از منظر حقوق بین‌الملل مشروع بود؟
دفاع مشروع به وضعیتی اطلاق می‌شود که بر اساس آن، به کشور مورد تجاوز مسلحانه، حق می‌دهد تا به فوریت در مقابل تهاجم مسلحانه‌ی کشور دیگر، با هر وسیله‌ی ممکن، حتی اگر مخالف حقوق بین‌الملل هم باشد، متوسل به زور شده، دشمن تجاوزگر را سرکوب کند.

جنگ عراق علیه ایران چه دوره‌هایی را طی نمود؟
عراق در طول هشت سال جنگ علیه ایران از شیوه‌های نظامی و سیاسی متعددی برای از پای در آوردن ایران استفاده کرد. این مقاله در تلاش است تا برخی از این شیوه‌های سیاسی‌‌نظامی عراق علیه ایران در طی این هشت سال را به تصویر بکشد.

چرا آمریکا عراق را به جان ملت ایران انداخت؟
بر اساس یک فرضیه، دلیل حمله‌ی عراق به ایران، تحریک آمریکا بود.نوشتار حاضر با پیش‌فرض قراردادن این گزاره و بر اساس اعترافات خود آمریکایی‌ها، به شکلی بسیار مختصر به دنبال آن است که نشان دهد چرا عراق برای حمله به ایران برگزیده شد؟ و هدف آمریکا از این حمله چه بود؟

عراق از جنگ با ایران چه می‌خواست، چه شد؟
صدام در زمان حمله به ایران، اهداف و یا به‌عبارت بهتر، اوهام متعددی در سر داشت؛ اما گذشت زمان به‌جای این اهداف، پیامدهای سنگینی را برای او رقم زد. مطلب حاضر به بررسی دلایل و انگیزه‌های عراق از حمله به ایران و نتایج آن برای این کشور می‌پردازد

جنگ علیه یک گفتمان
این مقاله در پی تبیین چرایی حمایت بین‌المللی از جنگ عراق علیه ایران از منظر مقام معظم رهبری است. جنگ عراق علیه ایران بیش از آنکه تقابل دو کشور همسایه باشد، مواجهه‌ی جهانی با یک گفتمان نوپا بود که در تلاش بود تا با محوریت اسلام سیاسی به میدان بیاید.

وقتی سرنوشت مذاکره در میدان جنگ رقم می‌خورد
موفقیت عملیات بغداد نشان‌دهنده‌ی آن است که در هنگامه‌ی جنگ، مناسبات سیاسی و روابط دیپلماتیک به شدت متأثر از وضعیتی جنگی و موفقیت در عرصه‌ی نظامی است. شهید عباس دوران، با اقدام شهادت‌طلبانه‌ی خود نشان داد که گاهی کارآمدی یک سرباز در میدان نبرد، از چانه‌زنی‌های سیاسی یک دیپلمات پشت میز مذاکره کارسازتر است.

چرا آمریکا به مصدق پشت کرد؟
نوشتار حاضر تلاش می‌کند تا نشان دهد چگونه منافع نفتی ایالات متحده باعث شد تا این کشور علاوه بر سوگیری ابتدایی در جهت حمایت از ملی شدن صنعت نفت ایران در مقابل انگلستان، به تغییر سیاست خود در قبال ایران بپردازد و کودتا علیه مصدق را طراحی و اجرا کند

آمریکا: با کمتر از پنج نفر در ایران کودتا کردیم!
کودتای 28 مرداد نقطه‌ی عطفی در تاریخ معاصر ایران است. گفت‌وگوی حاضر به بررسی اهمیت این رویداد، بسترهای کودتا، نوع استفاده‌ی شاه از عوامل خارجی، واکنش مصدق و آیت‌الله کاشانی در قبال کودتا می‌پردازد.

به نام مصدق، به کام مصدق!
دکتر شریعتی سر قبر بردگان مصرمی‌گوید: «ای برادر! من و تو برده هستیم، تمدن‌ها را ما ساختیم، به نام قدرتمندان رقم خورد، این سنگ‌های اهرام مصر شانه‌های تو را زخمی کرد اما به نام رامسس اول رقم خورد..

میراث مصدق
چند مسئله در تفکر دکتر مصدق نمود بارزی داشت که به وسیله‌ی ادامه‌دهندگان راه وی نیز دنبال می‌شد. این مسائل به عنوان مهم‌ترین ایرادات وارد به دکتر مصدق و ملی‌گرایان پس از او مطرح است. اعتماد به غرب، مصادره‌ی یک جنبش و اصلاح‌طلبی در شرایط انقلابی از آن جمله‌اند.