چه کسی برای اولین بار گفت: نفت ملی ایران؟
دکتر مصدق اولین فرد در ارائه‌ی پیشنهاد ملی کردن نفت ایران نبود. وی حتی سابقه‌ی مخالفت با ملی کردن نفت را در کارنامه‌ی خود دارد. در واقع در برهه‌ی ملی شدن نفت، دکتر مصدق سوار موجی شد که به‌وسیله‌ی دیگران راه افتاده بود و البته در مسیر ملی کردن نفت ایران، زحمات زیادی متحمل شد.

کودتاهای نیابتی
کاربرد کودتای نیابتی که در قالب مداخله‌ی پنهان تحلیل می‌گردد نیز از جمله راهبردهای سیاست خارجی آمریکاست که در آن یک عامل میانی که بیشتر نیروهای نظامی و ارتش بودند مجری طرح کودتا می‌گردند. این راهبرد در سیاست خارجی آمریکا به طور کل برخاسته از دیدگاهی است که این کشور نسبت به خود دارد...

مصدق؛ در میان صلابت و لجاجت
در مورد نقش و جایگاه دکتر مصدق در تاریخ ایران تاکنون مطالب زیادی منتشر شده است که هر یک بیان‌گر نگاه نویسندگان خویش می‌باشند، در این نوشتار که به مناسبت آغاز نخست‌وزیری مصدق نگاشته شده ما به‌دنبال نگاهی معتدل و واقع‌گرایانه به زندگی مصدق، سیاست‌های او و نقش او در حوادث مهم سیاسی ایران هستیم

سیاست باز مصدق در قبال حزب توده
به طور قطع برای مصدق نیز روشن بوده که حزب توده به عنوان عامل روس‌ها توجه‌ای به منافع ملی ایرانیان ندارد. اما وی فضای مطلوبی را برای فعالیت توده‌ای‌ها مهیا نمود. چرایی این مسأله، بحثی است که ادامه‌ی این نوشتار بدان می‌پردازد.

دیدگاه امام خمینی درباره‌ی قانون اساسی مشروطه چه بود؟
مقاله‌ی حاضر در تلاش است تا ضمن بیان و تبیین برخی از دیدگاه‌های امام خمینی (رحمت الله علیه) درباره‌ی قانون اساسی مشروطه، تلاش‌های ایشان برای استفاده از ظرفیت‌های این قانون، برای مقابله با رژیم پهلوی را تبیین کند.

آسیب‌های مشروطه
عوامل بیگانه و غرب‌زادگان تلاش کردند تا علما را، که رهبران این انقلاب بودند، به انزوا بکشانند تا از این طریق، راه برای ورود تفکرات انحرافی و غربی در جامعه باز شود. باور به اینکه تنها راه پیشرفت، پیروی بی‌چون‌وچرا از غرب است، بسترهای لازم برای روی کار آمدن رضاخان را فراهم کرد.

آیا مشروعه‌خواهی شیخ فضل‌الله برای تصاحب قالیچه بود؟!
یادداشتی که پیش رو دارید قضاوتی است درباره‌ی آنچه برخی تاریخ‌نگاران درباره‌ی شیخ فضل‌الله نگاشته‌اند؛ از جمله این عبارات: « نوری (در مقابله با مشروطه‌خواهان) انگیزه‌های شخصی نیز داشت، چون خود را از نظر دانش دینی، برتر از بهبهانی و طباطبایی می‌دانست و به آنان حسادت می‌ورزید...»

آیا مشروطه ذبح شرعی شده بود؟
مشکل «مشروطه‌ی ایرانی» این است که می‌پندارد گمگشته‌ی ایران در آن زمان ندانستن برخی از مفاهیم و توجیه دینی صورت‌گرفته برای همراه کردن مردم است. در حالی که همگان مشکل اصلی این سرزمین را نبود اراده‌ی ملی برای پیشرفت در دولت‌های غیرمسئول عصر قاجار، آزادی، فقدان بهداشت و عدم مشارکت عمومی در اداره‌ی کشور می‌دانستند.

نقش انگلیس در نهضت مشروطه چه بود؟
علی‌رغم نقش غیرقابل‌انکار روحانیت و حضور پررنگ علمایی چون میرزای نائینی، شیخ فضل‌الله نوری، آخوند خراسانی و ... در مدیریت و به ثمر رسیدن نهضت مشروطه، چرا عده‌ای کماکان مدعی نقش‌آفرینی دولت بریتانیا در مدیریت این نهضت هستند؟

چرا از دل مشروطه رضاشاه سر برآورد؟
نوشتار حاضر در تلاش است تا مشکلاتی را که مشروطه‌ی ایرانی با آن مواجه شد و از عهده‌ی حل آن‌ها برنیامد، بازشمارد و نتایج آن را به بحث بگذارد. بدین ترتیب می‌توان دریافت آیا روی کار آمدن رضاشاه پهلوی نتیجه‌ی اختلال در نظام مشروطه بوده است یا خیر؟

سه خواسته‌ی مهم انقلاب مشروطه
«استقلال» مهم‌ترین خواستی است که در انقلاب مشروطیت بروز کرد. در واقع این انقلاب کوششی برای مستقل ساختن ملت ایران از بند سرمایه‌داری جهانی و وابستگی‌هایی بود که به وسیله‌‌ی قاجاریه تشدید می‌شد. این خواست مشروطیت در نظام پهلوی نه فقط برآورده نشد، بلکه به شدت با کذب و خدشه روبه‌رو شد.