نقش انگلیس در نهضت مشروطه چه بود؟
علی‌رغم نقش غیرقابل‌انکار روحانیت و حضور پررنگ علمایی چون میرزای نائینی، شیخ فضل‌الله نوری، آخوند خراسانی و ... در مدیریت و به ثمر رسیدن نهضت مشروطه، چرا عده‌ای کماکان مدعی نقش‌آفرینی دولت بریتانیا در مدیریت این نهضت هستند؟

تغییر شاه؛ برآمدن رضاخان و برافتادن قاجار و نقش انگلستان
نگاهی به تاریخ معاصر ایران حکایتی تلخ برای خواننده بازگو می‌نماید که حاکی از دخالت بیگانگان و نقش آفرینی آن‌ها در بزنگاه‌ها است. دخالتی که مسیر رویداد دوران ساز را به سمت اهداف دولتی یا کشوری بیگانه منحرف می‌سازد. در این میان نقش انگلستان بیش از هر دولت و کشور بیگانه‌ی دیگری جلب توجه می‌نماید.

اسنادی از مداخلات انگلستان در امور داخلی ایران
در نزاع‌ها و کشمکش‌های تجدید نظر روابط با انگلستان شاید این پرسش یا شبهه مطرح گردد که طرح این نوع دعاوی در قبال انگلستان چه توجیه و ضرورتی دارد؟ اما تاریخ ، اسناد و شواهد مندرج در آن مجرای مناسبی است برای پاسخ‌گویی به این شبهه.

نقش آفرینی انگلیسی‌ها در تکوین تاریخ‌نگاری جدید ایران
«سرجان ملکم» با نگارش کتاب «تاریخ ایران» اولین بار بحث ایران باستان و تئوری آریا محوری را به شکل منسجم مطرح می‌کند. هدف این تئوری جنگ با هویت اسلامی از طریق ناسیونالیسم ایران باستان است. در تاریخ‏نگاری ناسیونالیزم شووینیستی (باستان‏گرا) محور اصلی این است که اثبات کنند ایرانی‌ها قومی متفاوت از مردم بین‌النهرین هستند.

رد پنجه‌ی روباه
اشغال سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن را نمی‌توان صرفا یک اهمال سیاسی از جانب دولت انگلستان دانست بلکه این مسئله در ابعاد وسیع‌تر و ذیل موقعیت حساس ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل تفسیر است.

تاملی بر رویکرد تلویزیون دولتی انگلیس در قبال ایران
سرویس رسانه‌ای دولت بریتانیا، بی.‌بی.‌سی افزون بر آن‌ که در طول یک سده‌ی اخیر در سطح بین المللی اثر ویژه‌ای داشته، جامعه‌ی ایرانی را یکی از مخاطبین جدّی خود در نظر گرفته و سرمایه‌گذاری قابل توجهی در فرآیند اطلاع رسانی به فارسی زبانان به خصوص ساکنان سرزمین ایران نموده است. به راستی علت این توجه ویژه به ایرانیان چیست؟

چرا سفارت آمریکا تسخیر شد؟
تسخیر سفارت آمریکا در ایران از نقطه‌عطف‌های تاریخ معاصر کشور ماست. از آنجایی که امام خمینی تسخیر سفارت را انقلاب دوم نامید، این سؤال مطرح می‌شود که چرا امام تسخیر سفارت را تأیید نمودند؟ مطلب حاضر به واکاوی این سؤال می‌پردازد.

رو به آمریکا؛ پشت به ملت
از زمان پیروزی انقلاب تا سقوط دولت موقت، دو دیدگاه در مورد رابطه با آمریکا در ایران مطرح بود. یک دیدگاه منعکس‌کننده‌ی نظرات اکثریت مردم و مورد تأیید امام (رحمت الله علیه) بود و دیدگاه دوم به طور مشخص از سوی دولت موقت ابراز می‏شد. مقاله‌ی حاضر بررسی تقابل این دو دیدگاه است.

آیا امام قائل به قطع رابطه با آمریکا بود؟
امام خمینی (رحمت الله علیه) به مسئله‌ی رابطه‌ی ایران و آمریکا چگونه می‌نگریست؟ آیا رابطه‌ی ایران و آمریکا را ممکن می‌دانست؟ ایشان چه الزاماتی برای وجود این رابطه قائل بود؟ مقاله‌ی حاضر به تحلیل تاریخی دیدگاه امام در رابطه با آمریکا می‌پردازد.

تعبیر معمار کبیر انقلاب از استکبار و استضعاف
ایشان راهبرد اصلی مقابله با استکبار جهانی را وحدت مستضعفین معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند حول محوری با عنوان جبهه و حزب مستضعفین گرد هم بیایند و در مقابل مستکبران، یک امت واحده را تشکیل دهند.

آیا امام با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» موافق بود؟
بررسی دقیق بیانات امام خمینی نشان می‌دهد که ایشان تا آخرین روزهای حیات پربرکت خود، بر خلاف ادعای آقای هاشمی، هیچ گاه از موضع خود در خصوص ضدیت با نظام سلطه، در قول و فعل، عقب‌نشینی نکرده‌اند و با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» موافق نبوده‌اند.