دکتر سید محمود نبویان/ پاسخی به نامه کدیور(5)؛
نقض سوگند!
آقای کدیور خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی می‏نویسد؛ از محدودیت‌ها و تضییقاتی که اکنون متوجه شماست بی‌اطلاع نیستم، اما معتقدم نمایندگان مجلس خبرگان رهبری سوگند خود را نقض کرده‌اند و خبرگان به وظیفه‌ی قانونی خود عمل نمی‌کنند.
دکتر شایان آرانی/ تبیین مبانی اقتصاد اسلامی در بازارهای مالی جهان؛
راه‌کار توسعه‌ی اقتصاد اسلامی در جهان
دکتر «شاهین شایان آرانی»، فوق تخصص مدیریت ارشد اجرایی از دانشگاه هاروارد، که دارای سوابق مدیریتی برجسته در بانک‌های معتبر آمریکایی و بین‌المللی است.در این یادداشت، ضمن بررسی آموزه‌های اقتصاد لیبرال و ناکارآمد دانستن آنها، راه‌کاری عملی برای تحقق اقتصاد اسلامی در سطح جهان عرضه کرده است.
سارا صداقت/احیای کالبدی بی‌روح با توسل به متدهای نخ‌نما؛
فراز و فرود سناریوی کشته‌سازی سبز
القا می‌کنند حقوق اولیه‏ی خود را از دست داده‌اید؛ تا جوانان را برای باز پس‏گیری آن به خیابان‌ها بخوانند، اما شور و نشاط جوانی‏شان را با گلوله‏ای سرد سربی خاموش می‌کنند و با رقم زدن پایان زندگانی دیگران، حیات خویش را تأمین می‌کنند.
محمد کاظم انبارلویی؛
چرا خاتمی هنوز ساکت مانده؟
این دسته از افراد اگر واقعا نادم و پشیمان هستند، باید برادری خود را با انقلاب، نظام و مردم اثبات کنند و بدون اثبات برادری مطمئنا نه امروز و نه هیچ فردای دیگری در قدرت سهمی نخواهند داشت.
قاسم رحمانی/ نگاهی به تلاش غرب برای ناامید کردن مصری‌ها از ادامه‌ی انقلاب؛
ظاهری نگران‌ کننده‌، باطنی امید بخش
«مبارک» بالاخره سرنگون شده و دوران جدیدی برای مصر و جهان عرب آغاز گردید. این کشور در ماه‌ها و سال‌های آینده‌، شاهد تحولات زیادی خواهد بود؛ اوضاع مصر در ماه‌های آتی مبهم به نظر می‌رسد و برخی از احتمال کودتای نظامی در مصر می‌گویند.
علی طاهری/ تاملی در نسبت باورهای دینی و وفاداری به نظام سیاسی؛
آیا مردم ایران جمهوری اسلامی را باور دارند؟
اندیشه‌ها، هنجارها را می‌سازند و به ارزش‌های سیاسی جامعه شکل می‌دهند، در مرحله‏ی بعد این ارزش‌ها هستند که الگوهای رفتاری از جمله رفتارهای سیاسی و اجتماعی جامعه را رقم زده و شکل‌دهی دولت‌ها را موجب می‌گردند.
پاسخی به شبهات مطرح شده پیرامون رهبری در نظام دینی(1)؛
یک انتخاب، چند پرسش!
هنوز امام(ره) در قید حیات بودند که برخی جریان‏ها می‏پرسیدند؛ آیا رهبری آینده هم باید جامعیت فقهی و علمی ایشان را داشته باشد؟ با وجود تدابیری که برای شفاف‏سازی قانون اساسی در دوران حیات امام(ره) اندشیده شد، پس از رحلت ایشان و انتخاب رهبری، مجددا این مساله در قالب شبهات متعدد بیان شد.
جمال شورجه از رسالت فیلم‌سازان در مقابله با هجمه‌ی فرهنگی دشمن می‌گوید:
اقتدار نظام را باید در فیلم‌ها به تصویر کشید
تمام رسانه‌هایی که در خدمت استکبار هستند با توطئه‌های خود از بیرون، مدام بر این طبل می‌کوبند تا به نوعی حکومت جمهوری اسلامی ایران را تخریب و آن را در منظر جهانیان انعطاف ناپذیر نشان دهند. در این میان رسالت فیلم‌سازهای ما این است که با پرداختن به موضوعات ملی، میهنی و دینی؛ رأفت و اقتدار نظام را در فیلم‌های خود به تصویر بکشند.
دکتر مهدی طغیانی؛
توسعه و تضاد
پژوهشگران حوزه‏ی توسعه، این مقوله را برنامه‌ای هدفمند در جهت پیشرفت همه سطوح یک کشور معین دانسته‌اند، از این رو هر توسعه‌ای معطوف به یک بستر فرهنگی و تاریخی معنا می‌یابد. این سخن یک نتیجه‏ی دیگر نیز دارد و آن اینکه هیچ برنامه و الگوی توسعه‌ای تعمیم ‌پذیر نیست و نمی‌توان نسخه آن را دقیقا برای فرهنگ و کشوری دیگر پیچید.
رضا سراج/ بازبینی جعبه‌ی سیاه ترور «صانع ژاله»؛
رمزگشایی از سناریوی کشته‌سازی بهمن 89
شواهد و مستندات بسیاری دال بر هدف‌مند بودن پروژه‌ی ترور «صانع ژاله» وجود دارد که در یک مدل‏سازی متناظر با پروژه‏ی قتل «ندا آقاسلطان» در اوج فتنه‏ی 88 برابری می‏کند؛ به این‏ترتیب می‏توان نقش آمریکا و اسراییل را در فراخوان 25 بهمن تبیین کرد.
اختصاصی/ تحلیل دو نفر از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا؛
دست‏پاچگی آمریکا نسبت به از دست دادن مبارک
طی اقدامی بی‏سابقه در تظاهرات ایران، وزارت امور خارجه‏ی آمریکا دچار سرگیجه شده و برای اولین بار در توییتر اشتراک فارسی زبان گذاشته‏است.
حنانه غلامی/پاسخی ‌به‌ شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
تفاوت‌های‌ هدفمندی در ایران
پرداخت یارانه به عنوان یکی از ابزارهای سیاستی دولت‌ها در جهت توزیع عادلانه‌ی درآمد، ایجاد ثبات اقتصادی، حمایت از اقشار خاص و تولید برخی از کالاها، خدمات و... سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری از این کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته، این حمایت‌ها کاملاً هدفمند و شفاف بوده‌اند.