محمدجواد اخوان/ بحرین در گذر رهایی (8)؛
اختلافات مذهبی، ‌گریز راه حکومت بحرین برای مقابله با مردم
دستگاه حاکم بحرین تلاش می‌کند موجب تشدید اختلافات میان مبارزین شود؛ بارزترین آن، تلاش‌های پشت پرده‌ برای ایجاد اختلافات قومی مذهبی در میان معترضین است. چنان‌که هفته‌ی گذشته، شاهد درگیری جمعی از اهل تسنن و تشیع بود که حتی دلیل آن نیز مشخص نبود!
تثبیت و افزایش دستمزد به نفع کیست؟
تذکری به دولت عدالت محور
دولت اعلام کرده قصد ندارد حقوق کارگران را افزایش دهد. به گونه‏ای که مقامات دولتی در چند هفته‏ی اخیر اذعان کردند افزایش دستمزد کارگران به افزایش تورم منجر می‏شود. اما در این میان بر خلاف نظر دولت برخی فعالان کارگری معتقدند روند افزایش دستمزد باید هر سال انجام شود.
محمد عبدالهی؛
رمزگشایی رایس از فرآیند تربیت نیرو در ایران
نیمه‏ی اسفندماه امسال و در کوران تحولات انقلابی جهان اسلام «یوزف یوفه» خبرنگار سایت آلمان موفق شد گپی اختصاصی با وزیر امورخارجه‏ی سابق آمریکا داشته باشد. در میان پاسخ‏های «کاندولیزا رایس» یک نکته‏ی برجسته وجود داشت که از تلاش مدت‏دار آمریکا برای آموزش از راه دور یا نزدیک نیروهایی در سایر کشورها خصوصا ایران خبر می‏داد.
مهدی جمشیدی/مطالعه انتقادی نظریات عبدالکریم سروش در زمینه علوم انسانی(1)؛
انحصارگرایی روش‏شناختی در علوم انسانی پوزیتیویستی
چرا سروش – هم‌چون پوزیتیوسیت­ها- قایل به انحصار روش شناختی است و تنها اعتبار معرفتی تجربه و حس را می­پذیرد؟! چرا در علوم انسانی، تنها باید روش تجربی را به کار بست؟ آیا این نظر، برخاسته از یک دلیل منطقی است و یا ریشه در جعل و اعتبار دارد؟
موسوی دهه‏ی60، موسوی دهه‏ی80/ بخش نهم؛
سرگردانی دیپلماتیک!
موسوی در فاصله‏ی زمانی دهه‏ی 60 تا دهه‏ی80، به لحاظ دیدگاه‏ها، دگردیسی و تغییرات محسوسی داشته است. تأملی در این تغییرات، می‏تواند بخشی از زوایای پنهان شخصیت وی و در نتیجه تحولات پس از انتخابات دهم را روشن سازد...
محمدجواد اخوان/ بحرین در گذر رهایی(7)؛
جهان غرب و تعبیر کابوس هلال شیعی
در کنار قدرت‌های غربی که منافع قابل توجهی در منطقه دارند، حکام کشورهای خلیج فارس نیز به شدت از سرایت انقلاب بحرین در هراس‌اند؛ چراکه علاوه بر تأثیر بر تحولات بازار نفت، قدرت گرفتن اکثریت شیعی در بحرین زنگ خطر را برای جهان عرب به صدا در آورده است.
زهرا ساعی/ مروری بر خیزش‌های خارومیانه؛
آن‌چه آمریکا خواست و آن‌چه شد!
چند سال پیش وقتی غرب از خاورمیانه‌ی جدید سخن می‌گفت، طرح‌های زیادی را در سر می‌پرورانید؛ اما ناکامی اسراییل در جنگ 33 روزه و اتفاقاتی که به دنبال آن روی داد؛ کم و بیش تحقق خاورمیانه‌ایی که غرب می خواست را با چالش مواجه کرد.
تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان (4)/ فعالان رسانه‌ای در گفت‌وگو با برهان؛
از انقلابی‏گری تا افراطی‏گری
«فضاى اهانت و هتک حرمت در جامعه، یکى از آن چیزهایى است که اسلام مانع از آن است...فضاى هتک حرمت، هم خلاف شرع، هم خلاف اخلاق و هم خلاف عقل سیاسى است.» این اولین بار نیست که مقام معظم رهبری به رعایت اخلاق رسانه‏ای تأکید کرده‏اند؛ اما آنچه امروز در فضای رسانه‏ای رخ می‏دهد، ‌تا حدودی با مطالبه‏ی ایشان فاصله دارد.
صالح اسکندری/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان(3)؛
پیام به آن‌هایی که حرف می زنند یا می‏نویسند...
« یک فکر سیاسى غلط یا یک فکر دینى غلط را محکوم کردن، یک حرف است، مبتلا شدن به این امرِ خلاف اخلاق و خلاف شرع و خلاف عقل سیاسى، یک حرف دیگر است؛ ما این دومى را به طور کامل و قاطع نفى می‏کنیم.» این تأکید چندین‏باره‏ی رهبر انقلاب ضرورت تبیین آن را بیش از پیش نمایان می‏کند.
تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
اتحاد شرکت هرمی کوییست با عرفان حلقه
بر اساس تعریف، قانون، شرکت‏های هرمی را شرکت‏هایی عنوان کرده‏است، که بنای آن‏ها بر جذب افراد و انسان‏ها باشد. یعنی پورسانتی بر اساس تعداد افرادی که جذب شده‏اند، می‏پردازند. این مشخصه خاص شرکت‏های هرمی است، اما...
میثم تولایی/ شریعتی:
اقتضای تعقل، تعبد است و تقلید
هر چند شریعتی قائل به دین ایدئولوژیک بود اما شریعت را بسیار نزدیک به فلسفه اسلامی درک و بیان می‏کرد. از این جهت می‌توان گفت شریعتی حتی موضوعات فقهی از جمله ولایت فقیه را نزدیک به اندیشه متکلمان و فیلسوفانی نظیر مطهری و باهنر بیان می‌کند.
پاسخی به ادعای سایت جرس؛
شکاف قدرت یا توهم قدرتمندی؟!
در شرایطی که امروز جریان سبز در وضعیت مبهمی قرار گرفته است، تئوریسین‏های آن می‏کوشند با لفاظی‏های تئوریک، برای آن هویت جعلی دست و پا کنند. چنانچه سایت جرس در مطلبی به قلم مرتضی کاظمیان، 25 بهمن را نقطه عطفی برای وضوح یافتن یک شکاف سیاسی در نظام جمهوری اسلامی می داند!