لزوم اتخاذ رویکردی قرآنی در قبال تخریب میراث فرهنگیِ کشورها
نقدی بر تخریب گسترده‌ی آثار اسلامیِ مکه و مدینه
برخوردهای قهرآمیز و تکفیرگونه با آثار تاریخیِ گذشتگان، امری‌ست که سالیان سال است در کشور عربستان در جریان است.... این درحالی‌ست که با مراجعه به قرآن کریم، دریافته می‌شود که نوع تعاملِ تکفیرگونه‌ی وهابی‌ها با چنین آثار ارزشمندی، در تعارض آشکار با مبانیِ اسلامی و بلکه معیارهای انسانی است.
به مناسبت سالروز حصر آبادان توسط نیروهای بعثی
آبادان در حصر عراق یا اسیر بی‌‏‌تدبیری؟!
رئیس ‌جمهور، به جای روبه‌‌رو شدن با واقعیت و بهره‏‌گیری از همه‌‌‌ی ظرفیت‌‌‏های کشور برای مقابله با دشمن، زبان به انتقاد علیه نیروهای انقلاب گشوده بود. وی مسئله‌‌ی جنگ را نه یک تهدید جدی علیه ‌تمامیت ارضی و استقلال کشور، بلکه محملی برای نق‌زدن‏‌های سیاسی علیه رقبای خود تلقی می‌‌‏کرد.
به مناسبت سالروز کشته شدن «کلنل محمد‌تقی پسیان»
پسیان؛ در پی جدایی‌طلبی یا در اندیشه‌ی اصلاح؟
در باب انگیزه‌ها و جهت‌گیری قیام پسیان، روایت‏های متعدد و حتی متضادی وجود دارد. برای مثال، ملک‌الشعرای بهار، این حرکت را اقدامی مرکزگریز و جدایی‌طلب معرفی کرده، می‌نویسد: «کلنل محمدتقی‌خان آرزومند بود خراسان را استقلال بخشد و خود به ریاست جمهوری خراسان برقرار گردد.»
محور اصلی در مجالس حسینی (ع) باید چه باشد؟
معارف حسینی (ع)؛ مرحله‌ای بالاتر از عزای حسینی (ع)
آیا نیاز امروز جامعه‌ی ما برای تربیت سربازان و افسرانی آماده‌به‌رزم برای شرکت در جنگ‌های پیچیده‌ی عصر حاضر(جنگ فرهنگی، جنگ اقتصادی و ...)، صرفاً با گریاندن و درآوردن ناله و فریادِ حداکثریِ مخاطبان مجالس عزاداری مرتفع خواهد شد یا با تعلیم و تربیت آن‌ها، آن هم از طریق واجد شدن صفات و درس‌های کربلا؟! پرواضح است که امروز، درس‌های بی‌شمارِ دریای معرفتِ عاشورا، در قیاس با باریکه‌ی آبِ عزاداریِ طولانی و فرسایشی برای سیدالشهدا (ع)، جوانِ ما را بهتر و بیشتر سیراب خواهد کرد.
تأملی در هویت مشترک «امام و امت» در جامعه اسلامی
امامِ امت، خط‌قرمزِ اصلی حفظ امت
مبتنی بر نگاه اصیلِ شیعی، هویت «امت» قابل تفکیک از هویت «امام» نیست. بر این اساس و در عصر حاضر، تمام شئون امت، با شأن ولی‌فقیه گره خورده و این دو، دارای هویتی مشترک هستند. لذا اگر شأن و جایگاه ولی‌فقیه، خدشه‌دار شده و حرمت آن هتک شود، آنگاه راه برای اعمالِ هرگونه ظلم و تجاوز و تعدی بر امت، به سهولت باز خواهد شد!
به بهانه‌ی آغاز هفته‌ی دفاع مقدس
‫نگاهی به بسترهای آغاز حمله‌ی عراق به ایران‬
مقاله حاضر تلاش می‌کند تا به شکلی مختصر به عوامل اصلی جنگ عراق علیه ایران بپردازد. از این رو، به اختصار به برخی زمینه‌ها و علل تاریخی، شرایط داخلی دو کشور و بسترهای بین‌المللی شامل عوامل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این جنگ اشاره خواهد شد. در پایان نیز دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه بیان می‌شود.
بازخوانی نقش رهبر انقلاب در عبور از بحران‌ها؛
ثمره‌ی بحران میکونوس برای اروپاییان چه بود؟
این مقاله تلاش خواهد کرد تا در سه بخشِ شرح واقعه‌ی میکونوس، واکنش آلمان و اتحادیه‌ی اروپا و نهایتاً پاسخ قاطعانه‌ی جمهوری اسلامی ـ در چارچوب آنچه رهبری از آن تحت عنوان مثلث «عزت، حکمت و مصلحت» در ارتباطات بین‌المللی ایران نام بردند ـ به بررسی بحران میکونوس بپردازد.
بازخوانیِ شادی عمومی مردم ایران در فقره‌ی سقوط رضاشاه پهلوی
شیرینیِ سقوط دیکتاتور، ارجح بر تلخیِ اشغال ایران!
خوشحالیِ زایدالوصف مردم ایران از سقوط رضاشاه، از مسلّمات تاریخ ایران است. اگرچه مقارنِ این واقعه‌ی مسرّت‌بخش، ایران دچار یک عارضه‌ی غم‌بار نیز شد و آن، اشغال کشور به دست قوای متجاوز متفقین بود، اما جالب اینجاست که مردم ایران، گویا سقوط رضاشاهِ دیکتاتور برایشان به قدری مسرت‌بخش بوده که شیرینی آن، بر تلخیِ اشغال خاک کشورشان به دست دشمن، غلبه داشته است!
مقایسه‌ای میان شرایط کنونیِ کشور از حیث اقتصادی و اوضاع ایران در دو جنگِ جهانی
حضور نیروهای متجاوز در کشور، مسبِّب اصلیِ دو قحطی مهم در ایران
بلایای طبیعیِ رخداده در ایران در خلال دو جنگ جهانی، با تمام شدت و خسارتش، نمی‌توانست به تنهایی، «علت‌العلل» بروز «قحطی» در کشور باشد، بلکه به گواهیِ شواهد متعدد تاریخی، آنچه که عامل اصلی و علت‌العللِ بروز قحطی بود، نه عوامل طبیعی و محیطی و نه حتی بی‌کفایتی‌های داخلی، بلکه «حضور دشمنِ متجاوزِ خارجی در داخل خاک کشور» بود.
به مناسبت رویداد 17 شهریور؛
میدان ژاله، دولت سلطانی و حکومت نظامی
یادداشت حاضر تلاش می‌کند به اختصار با استفاده از تحلیل سیستمی به بررسی چرایی گرایش دولت پهلوی -به مثابه یک دولت سلطانی- به استفاده مکرر از سرکوب و چهره اجبار بپردازد. واقعه 17 شهریور از مهمترین مصادیق استفاده از چهره اجبار بود.
بازخوانیِ ارتباط میان ارتش مدرنِ پهلوی اول و شهریور 1320؛ بخش دوم
واکاوی علل انفعال دولت و دربار ایران در مواجهه با قوای متفقین
ارتشی که رکنِ اصلیِ نظام شاهنشاهیِ رضاشاه محسوب می‌شد، در نهایت در تنها نبردِ جدّیِ برون‌مرزی‌اش، ظرف تنها چندساعت از هم فرو پاشید. در این میان اما، برخورد منفعلانه‌ی دربار و دولت ایران در قبال حملات گسترده‌ی متفقین، از نکات تأمل‌برانگیز تاریخ ایران است؛ اینکه چرا نظام پادشاهی پهلوی ـ با داشتن آن ارتش زبانزد ـ فقط 3 روز (و بلکه کم‌تر) در مقابل قوای بیگانه تاب آورد؟!
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران