همراه با رونمایی از دو کتاب «عبرت‌های برجام» و «سلطه‌ناپذیری و سلطه‌ستیزی انقلابی»
نشست تخصصی «نظریه مقاومت، راهگشای انقلاب در دهه پنجم» برگزار شد
نشست تخصصی با موضوع «نظریه مقاومت» به همراه رونمایی از دو کتاب در این حوزه در اندیشکده برهان برگزار شد.
تحلیلی بر خطّ تبلیغی رسانه‌های بیگانه علیه جمهوری اسلامی (3)
هزینه‌ی نظامی محور مقاومت برای جمهوری اسلامی
مروری گذرا بر رسانه‌ها و اندیشکده های غربی حکایت از طرح‌های مختلفی در تقابل با انقلاب اسلامی ایران دارد. تقابل راهبردهای جمهوری اسلامی با نظام سلطه در منطقه غرب آسیا و پیروزی‌های مکرر محور مقاومت سبب شده است تا دشمن برنامه‌ای برای تضعیف حمایت ایران از جبهه‌ی مقاومت به کار بگیرد. در این طرح آشوبگران و اغتشاشگران مرتبط با سرویس‌های امنیّتی بیگانه تلاش می‌کنند تا اوضاع نابسامان برخی بازارهای داخلی که به واسطه‌ی ناکارآمدی مدیران غرب گرا ایجاد شده است را به حمایت ایران از محور مقاومت و مشخصاً سوریه مستند نمایند.
پیشرفت از منظر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
دغدغه‌هایی برای امروز و فردای ایران
پیشرفت آن‌وقتی است که «درون‌زا» باشد، آن‌وقتی است که متکی به استعداد درونی یک ملت باشد. وزن و اعتبار کشورها و دولت‌ها و ملت‌ها هم وابسته به همین درون‌زایی است.
تحلیلی بر خطّ تبلیغی رسانه‌های بیگانه علیه جمهوری اسلامی (2)
چگونه جنگ شناختی، القاء فلاکت می کند؟
مروری گذرا بر رسانه‌ها و اندیشکده های غربی حکایت از طرح‌های مختلفی در تقابل با انقلاب اسلامی ایران دارد. به طور مشخص صهیونیست‌ها و اکثر گروه‌های سیاسی به خصوص طیف نومحافظه کار در ایالات متحده به دنبال براندازی نظام سیاسی در ایران هستند. بخشی از مواجهه ی خصمانه غرب علیه جمهوری اسلامی در قالب جنگ نرم و جنگ رسانه ای در حال وقوع است. از همین رو سیاست رسانه ای دشمن در بزرگنمایی مشکلات کشور و القاء یأس و ناامیدی به مردم شکل گرفته است. این در حالی است که بحران هایی بسیار بیش از این در جوامع غربی وجود داشته که در باره ی آن اطلاع رسانی نمی شود.
واکاوی الگوی پیشرفت درون‌زا در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» در اندیشکده برهان برگزار شد
«اندیشکده برهان» همزمان با نقض عهد ایالات متحده آمریکا در توافق هسته‌ای، نشست تخصصی «پیشرفت منهای برجام» را با حضور جمعی از اساتید و پژوهشگران از جمله آقایان دکتر ساسان شاه‌ویسی، عضو هیئت علمی دانشگاه، دکتر رضا سراج، مدیر اندیشگاه آفاق انقلاب اسلامی و محمدجواد اخوان، مدیر اندیشکده برهان برگزار کرد.
حجت‌الاسلام رضا رمضان‌نرگسی/ پاسخ به شبهه (2)؛
نقش‌آفرینی مردم در نظام ولایی
رفتار سیاسی در جامعه‌ی شیعی نتیجه‌ی شکل‌گیری نوعی از جامعه‌ی ولایی است که دارای سه ضلع امت ولایی و ولایت‌مدار، رهبری ولایی (ولایت فقیه) و مکتب ولایی است و این سه ضلع همچون سه عنصر مورد نیاز یک پیکر انسان ساخته‌ی دست قدرتمند الهی (جسم، روح و مغز) در یکدیگر تنیده است.
بررسی تطبیقی-جامعه‌شناختی انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی؛
پاسخ انقلاب 57 به ملتی سرخورده
میان جنبش مشروطه و انقلاب اسلامی تفاوت‌ها و شباهت‌هایی چند وجود دارد. اما اینکه کدام یک از این دو انقلاب بنیادی‌تر است و از گستره و عمق بیشتری برخوردار است و کدام یک را می‌توان انقلاب اجتماعی نامید، موضوعی است که مقاله‌ی حاضر به واکاوی آن می‌پردازد.
تحلیلی بر خطّ تبلیغی رسانه‌های بیگانه علیه جمهوری اسلامی (1)
زیست سیاسی آگاهانه‌ی ایرانیان
بی تردید بخشی از تطورات تفکر در عصر امروز را رسانه‌ها بر عهده دارند. باران اطلاعات و امتزاج صدق و کذب در خروجی رسانه‌های می‌تواند بخشی از هویّت و فرهنگ جامعه را تحت تأثیر جدّی قرار دهد. از این رو پرداختن به خطّ تبلیغی رسانه‌های بیگانه علیه جمهوری اسلامی ایران به قصد کاهش سرمایه اجتماعی ولایت فقیه و نظامی اسلامی از مهمترین عرصه‌هایی محسوب می‌شود که جریان فکری انقلاب اسلامی باید به آن اهتمام داشته باشد.
تبیینی بر مواجهه‌ی همه جانبه ی دشمن علیه انقلاب اسلامی؛
مقاومت مؤمنانه!
تردیدی نیست که نظام مقدس جمهوری اسلامی یکی از سخت‌ترین گردنه‌های تاریخی خود را می‌گذراند و در یک جنگ همه جانبه (نظامی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی) در مقابل دنیای کفر و استکبار ایستادگی کرده است. انقلاب اسلامی به عنوان تنها پایگاه حاکمیّت الله در دنیای امروز در شرایطی مورد هجوم قرار گرفته است که تجربه‌ی چهل سال دشمنی، حکومت و ملّت را بیش از پیش قدرتمند و مقاوم ساخته است. در این بین برای تبیین و تشریح شرایط امروز نظام اسلامی می‌توان ان را با شرایط حکومت اسلامی رسول خدا (ص) در جنگ احزاب مقایسه کرد.
پاسخ به شبهه (1)؛
ولایت مطلقه‌ی فقیه و حقوق مردم؛ تقابل یا تکامل
قدرت ولایت فقیه چون اجرایی و بالفعل نیست، طبیعی است که فسادآور نیز نباشد؛ چراکه امکاناتی که بالفعل نباشد، اصلاً امکانات محسوب نمی‌شود و مسلم است که امکانات گسترده‌ی کشور در اختیار ریاست‌جمهوری است، نه رهبری و عمدتاً نهادهای زیرمجموعه‌ی رهبری، به‌لحاظ مادی، نهادهایی کم‌فایده و فاقد اهرم‌های لازم برای جابه‌جایی کلان مالی هستند.
بررسی ضرورت کارآمدی در ساختار نظام سیاسی؛
در تکاپوی کارآمدی
چه چیزی موجب مقبولیت یک حکومت نزد مردم می‌شود؟ کارآمدی واژه‌ای است که بیان این موجبیت را برعهده گرفته است. در تعریف این واژه، سه امر مدنظر است: شایستگی مسئولین در انجام مسئولیتی که برعهده گرفته‌اند، انجام بهینه‌ی کارویژه‌های دولت (روش دستیابی به هدف غایی حکومت) و رضایت‌مندی نسبی مردم.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران