نقدی بر فیلم «یک روز به‌خصوص» همایون اسعدیان
سقوط اخلاق در یک روز به‌خصوص
فیلم روایتگر سقوط اخلاق فردی و سقوط اخلاق در جامعه است. روایتگر سقوط فردی که بیشترین دغدغه‌اش اخلاق است. کارگردان با قرار دادن نقش اول خود در این موقعیت خاص، مسئله‌ی انتخاب اخلاقی را به چالش می‌کشد و در روایت سقوط اخلاقی جامعه، تنه‌ای انتقادی به موضوع فساد در سیستم پزشکی و بهداشت می‌زند.
مروری بر مواضع برخی از اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی(2)؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی جوی این حقیقت است.
محمد آرمان/نقدی بر فیلم سفر سرخ؛
نفهمیدیم چرا جنگیدیم!!
فیلم«سفر سرخ» تصویری تلخ، تاریک و پر تردید از جنگ را نشان می‏دهد؛ تردید در این‏که چرا جنگیدیم؟ چگونه جنگیدیم؟ کجا جنگیدیم و متعلق به کدام آرمان‌ها بودیم؟ شاید نتیجه‌ی نهایی چنین اثری زیر سؤال بردن ارزش‌هایی باشد که این جنگ بر مبنای آن بنا شده و چه دیواری کوتاه تر از دیوار سینما‌!
دکتر قانعی از ادعای درمانگری عرفان حلقه می‏گوید؛
توهم فرادرمانی
در مورد فرا درمانی ادعاهایی مطرح می‌شود و بعضی معتقدند مواردی که در این روش درمانی از آن به عنوان ادعای بهبود یاد می‌شود، ممکن است بر اثر تلقین‌هایی باشد که به فرد القا می‌گردد با این وجود فرادرمانی در علم پزشکی معنا ندارد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری(بخش سوم)/مهدی جمشیدی؛
انقلاب را دریابید!
یکی از دغدغه‌های انقلابی علامه مطهری، مبتلا شدن انقلاب اسلامی به «استحاله‏ی درونی» بود؛ به این معنی که انقلاب اسلامی پس از مرحله‏ی پیروزی، به تدریج و گاه به صورت نامحسوس، «تغییر مسیر و ماهیت» بدهد و از نسخه اصلی‌اش فاصله بگیرد و منحرف شود.
«فرزند صبح» زیر ذره بین نقد؛
ببخشید امام!
فیلم فرزند صبح در تدارک چه بود و چه ارمغانی برای مخاطب به همراه داشت؟! جز تعجب، تردید، بهت و غم و ... فیلمی که هیچ نشانه‌ای از امام آشنای ما نداشت، فیلمی که نه از جهت سینمایی ارزش قابل بحثی داشت و نه از جهت متنی، بطنی و اندیشه‌ای می‌توان حتی از آن حرف زد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری (بخش دوم)/مهدی جمشیدی؛
پاسداشت آزادی
علامه تأکید می‌کند که آزادی، مطلق نیست و در درون ضوابط اسلامی قابل پذیرش است. به عنوان مثال، ایشان تصریح می‌کند که در منطق اسلامی، اندیشه‌ها و آرای آغشته به «اغفال» و «اضلال»، اجازه‌ی نشر در سطح عمومی جامعه را ندارند.
جشنواره‏ی فیلم فجر زیر ذره بین نقد؛
سیزده 59؛ روایت غم‏بار آدم‏های جنگ
در فیلم «سیزده 59» آن‌چه از آدم‌های جنگ و وضعیت‌شان برای مخاطب تشبیه می‌گردد، موقعیت تلخ و غم‌بار آدم‌هایی است که زندگی تاریک و تیره‌ای دارند و واقعیت اما چیز دیگری است.
باز اندیشی مبادی و اصول سینما در بستر تجربه‌ی دینی/ (بخش اول)
کدام سینمای دینی؟
فاصله «توبه نصوح» و «فریاد مورچگان» شکافی است به عمق سی سال که تلمباری از ابهام را در خود جای داده است. این که چرا و چگونه ممکن است از فراز تا فرود یک تفکر فاصله‏ای بدین عمق شکل بگیرد، یکی از انبوه ابهامات تلمبار شده است.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری؛ (بخش اول)/مهدی جمشیدی؛
اگر به استقلال فرهنگی نرسیم، باخته‏ایم
حساسیت‏ها و هشدارهای علامه نه فقط در دهه‌های 40 و 50 بلکه در دهه‌های70 و 80 نیز رنگ صدق پذیرفت؛ چراکه در دهه‌های70 و 80، بخش قابل توجهی از نیروهای انقلابی، آرام آرام، مبتلا به «استحاله‌ی فکری» و «التقاط ایدئولوژیک» شدند و فضای ذهنی آن‌ها به تسخیر آمیزه‏ای از آموزه‏های «اسلام» و «لیبرالیسم» درآمد!
مروری بر مواضع برخی از اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی جوی این حقیقت است.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران