بررسی تأثیر رسانه‏ی مجازی در تغییر «سبک زندگی»؛
تغییر سبک زندگی به روش «وب 2»
مهم‏ترین دستاورد ارتباطات میان فرهنگی، تغییر «سبک زندگی» می‌باشد که در عصر حاضر از طریق رسانه‏ی مجازی صورت می‌گیرد، در این‌باره نقش کشورهای غربی از جمله آمریکا در استفاده ابزاری از آن برای رسیدن به اهداف سیاسی- نظامی بسیار قابل توجه و تعمق است.
علی تبریزی/سلسله مباحث اخلاقی با محوریّت احادیث مطرح شده در درس مقام معظم رهبری (16)؛
نصایح یار/امر به معروف کنید ولی با غیر زبان‌هایتان!
مقام معظم رهبری: «دعوت کننده‌ی مردم به خیر باشید از راهی غیر از راه زبان. تأثیر زبان، تأثیر زیادی است لکن آن‌چه از زبان تأثیرش بیش‌تر است، عمل است. مردم را با عمل خودتان به خیر دعوت کنید...»
رضا فرخی/ بررسی جریان قبح زدایی در هالیوود(1)؛
هالیوود، هجومی به قلعه‌ی اخلاق
غرب در تلاش است، توسط ابزار قدرتمندی هم‌چون رسانه‌های تصویری، در سطح جهان زشتی‌های اخلاقی و مسایلی که از نظر اصول مذهبی انسانی قبیح شمرده می‌شود را عادی جلوه داده و حتی با شکستن قبح آن افراد را دعوت به انجام این کارها کنند. که این امر جز با ارایه‌ی برداشت جذاب و خوب از این ناهنجاری‌ها، امکان پذیر نیست.
انوشه میرمرعشی/ بررسی دیدگاه شهید بهشتی و شهید مطهری درباره‏ی حزب؛
روحیّه‏ی ایرانی و کارحزبی
شاید یکی از دلایل مخالفت شهید مطهری با عملکرد حزبی براساس شناختی بود که از روحیّه‌ی ایرانیان در کار گروهی داشتند و با آگاهی به این مسأله که هر فرد ایرانی به استقلال فردی خود در عین کار گروهی بسیار اهمیّت می‌دهد، می‌دانستند که فعالیّت حزبی در تقابل با این روحیّه قرار دارد پس به طور حتم محکوم به شکست است.
محمدحسین سیاح طاهری:
تفکیک جنسیّتی دانشگاه‌ها؛ امکان و ضرورت
از نظر اسلام، میدان فعالیّت و تلاش علمى، اقتصادى و سیاسى براى زنان، کاملاً باز است اما تأکید بر آن است تا جایی که امکان دارد از فضاهای مختلط در محل‌های کار و تحصیل پرهیز شود و حتی در جایی که مربوط به امور معنوی و عبادی می‌شود افراد به صورت مجزا به فعالیت بپردازند؛ نه به گونه‌ای که فعالیت افراد منع شود.
دکتر سیدمحمود نبویان/ بررسی ادعای روشنفکران به اصطلاح دینی(4)؛
عرضی دانستن قرآن و احکام شرعی و تغییر معیارها
آقای سروش، جمیع تصورات، تصدیقات و مفاهیم قرآنی (یعنی کل قرآن کریم) –که به اعتقاد او الفاظ شخص پیامبر و برگرفته از فرهنگ مردم عرب 1400سال پیش است- و نیز کل احکام شرعی را «عَرَضی» دین دانسته و پای‌بندی و التزام عملی و حتی اعتقاد به آن‌ها را شرط مسلمان بودن نمی‌داند.
علی تبریزی/سلسله مباحث اخلاقی با محوریّت احادیث مطرح شده در درس مقام معظم رهبری (15)؛
نصایح یار/مدارا با مردم منافات با امر به معروف ندارد!
مقام معظم رهبری:«معنای مداراةالنّاس این است‏که؛ در معاشرت‌های متعارف زندگی، انسان با افراد با مدارا رفتار کند. این مدارا گاهی به معنای اخلاق‏خوش و زبان‏نرم است، ‌گاهی به معنای اغماض از بعضی بدی‌هایی است که از او سر می‌زند...»
رضا سراج/ واکاوی ابعاد جنگ نرم؛
لایه‌های یک هجمه‌ی تمام عیار
در جنگ نرم دقیقاً اهداف جنگ سخت دنبال می‌شود. و تنها تفاوتش با جنگ سخت محسوس و عینی نبودن و به چشم نیامدن تلفات آن است. جنگ نرم بسیار پیچیده‌تر و خطرناک‌تر از جنگ سخت است و مردم، به ویژه نخبگان کم‌تر به آن توجه دارند و همین بی‌توجهی نخبگان و خواص، زمینه‌ی موفقیّت جنگ نرم را بیش‌تر محقق می‌سازد.
کاظم میرزایی/تبیین فرمایشات رهبری در خصوص «مهدویت»؛
کارهای عامیانه و زمینه سازی برای مدعیان دروغین
مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «یکی از موارد مهم و ضروری در مقوله‌ی مهدویّت، افزایش کارهای عالمانه، دقیق و متقن به دست اهل فن و متخصصان واقعی این موضوع و پرهیز از کارهای عامیانه، جاهلانه، غیر معتبر و بر اساس تخیّلات و توهّمات است...از کار عوامانه، از تسلیم شدن در مقابل شایعات عامیانه بایستی به شدت پرهیز کرد...»
فریدون حسن/ بررسی روند اسطوره سازی در کشور؛
اسطوره‏های خیالی
اسطوره‏ها نیازی به معرفی ندارند، مردم خوب می‌دانند و می‏توانند درک کنند که چه کسی اسطوره‌ی آن‌ها است و چگونه باید اسطوره‌ها‌یشان را بشناسند، اسطوره‏ها گه گاهی پیدا می‏شوند و زود هم بار سفر می‌بندند تا تابلوی روشنی باشند برای نشان دادن راه درست به آیندگان...
حجت الإسلام محمدرضا نصوری/ عوامل و موانع زمینه‏سازی ظهور؛
فرهنگ مهدویت از حاشیه تا عمل
در حال حاضر متأسفانه مهدویت روح حاکم بر جوامع نیست، یعنی کاملاً در حاشیه رفته و فقط زمانی که مناسبت‏ها پیش می‌آیند به اسم امام زمان(عج) حرفی زده می‏شود و بحث در همین حد باقی می‏ماند و دوباره فراموش می‏شود. اگر برنامه‏هایمان را براساس نگاه آرمانی امام زمان(عج) پیش ببریم خیلی از مشکلات حل خواهد شد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران