به مناسبت هفته کار و کارگر؛ اشتغال زنان، ضرورت یا انتخاب؟
اشتغال زنان، ضرورت یا انتخاب؟
«اشتغال زن» مسئله‌ای است که در دهه‌های اخیر، با وجهه‌ای جهانی، به عرصه‌ی نظریه‌پردازی فرهنگی و اجتماعی وارد شده است. افزایش اشتغال زنان با مفهوم «انجام کارهای تمام‌وقت، دارای مزد و بیرون از خانه توسط زنان» در بسیاری از جوامع، آن را به پدیده‌ای با تأثیرگذاری چندوجهی بر نهاد خانواده و مؤلفه‌های اجتماعی مبدل ساخته است.
قاسم صفایی نژاد/منشور مکتب امام خمینی(ره) از دیدگاه مقام معظم رهبری(1)؛
تنها مکتبی که از انحراف مبراست
مقام معظم رهبری:« یک نفر یک‏تنه وارد میدان شد؛ با جاذبه‏هاى عظیمى که خداى متعال به برکت خصوصیات ذاتى و اکتسابى در او قرار داده بود...و این حرکت عظیم را در این‏جا، و نهضت عظیم جهانى و بیدارى اسلامى را در دنیا به وجود آورد. بعد از این، راه امام و مکتب امام و تفکّر امام، در دنیا نقش‏ها خواهد آفرید و نسل‏ها آن را آزمایش خواهند کرد.»
حسن فرامرزی/ نگاهی به بیانات رهبری در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)؛
سه ستون پایداری یک نظام
«مکتب امام(ره) یک بسته‌ی کامل است، یک مجموعه است، دارای ابعادی است؛ این ابعاد را باید با هم دید، دو بعد اصلی در مکتب امام بزرگوار ما بعد معنویت و بعد عقلانیت است... بعد سومی هم دارد و آن عدالت است. این‌ها را باید با هم دید. تکیه بر روی یکی از این ابعاد، بی‌توجهی به ابعاد دیگر، جامعه را به راه خطا می‏کشاند...»
قاسم صفایی‏نژاد/ منشور فرهنگ انقلاب در وصایای امام (2)؛
انتظار امام از ملت چه بود؟
امام خمینی(ره): «به آن دسته که از روی بعضی اشتباهات یا بعضی خطاها، چه عمدی و چه غیرعمدی...با اصل جمهوری اسلامی مخالفت شدید می‏کنند و با تصور خودشان این جمهوری از رژیم سلطنتی بدتر یا مثل آن است، توصیه می‏کنم با نیت صادق در خلوات تفکر کنند و از روی انصاف مقایسه نمایند با حکومت و رژیم سابق...»
علی تبریزی/سلسله مباحث اخلاقی با محوریت احادیث مطرح شده در درس رهبر انقلاب(9)؛
نصایح یار/ طرف‌داری کورکورانه از اطرافیان
مقام معظم رهبری: «عصبیّت وقتی است که انسان کمک کند به جناح خود، به قوم خود بر ظلم؛ چون جزو خط ما ماست، با این‌که ظلم می‌کند، به او کاری نداشته باشیم، بلکه کمک هم بکنیم! گاهی سکوت هم کمک است. دیدیم ما مواردی که سکوت‌ها کمک بود...»
محمد تهرانی/بررسی توطئه‌ی جدایی روحانیّت از سیاست در دیدگاه امام خمینی(5)؛
نغمه‏ای شوم در راه انزوای دین
امام خمینی(ره): «در همه‌ی ممالک اسلامى این مطلب لازم است بلکه فرض است که مردم را بیدار کنید و به مردم بفهمانید این معنا را که این نغمه‏اى که در همه‌ی ممالک اسلامى بلند است که علما نباید دخالت در سیاست بکنند، این یک نقشه‏اى است مالِ ابر قدرت‌ها. مجرى‏اش این‌ها هستند که در داخل کشورها هستند...»
امین خرمی/ بررسی کارنامه‏ی رسانه‏ی ملی در تعطیلات چهار روزه خرداد ماه؛
بیست و دومین بزرگ‏داشت امام با بیست و دو فیلم رزمی- تخیلی!
به مناسبت بیست و دومین سالگرد رحلت جانگداز امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد، از صدا و سیما انتظار می‏رفت پخش برنامه‏های مناسبتی، تمام برنامه‏ها را تحت الشعاع خود قرار دهد اما با نهایت تأسف از بین 24 فیلم پخش شده، تنها 2 اثر مربوط به سالگرد رحلت حضرت امام(ره) و قیام خونین 15 خرداد می‏شد و بس!
مسعود شفیعی کیا/آموزش و پرورش مطلوب از دیدگاه امام خمینی(3)؛
تنها راه نجات ملت‌های مسلمان؟!
امام خمینی(ره): «... کشورهاى مستضعف جهان اگر بخواهند از دام‌هاى شیطنت آمیز قدرت‌هاى بزرگ تا آخر نجات پیدا کنند چاره‏اى جز اصلاح فرهنگ و استقلال آن ندارند؛ و این میسر نیست جز با دست اساتید و معلمان متعهدى که در دبستان‌ها تا دانشگاه‌ها راه یافته‏اند...»
قاسم صفایی‏نژاد/ منشور فرهنگ انقلاب در وصایای امام (1)؛
نگاه فرهنگی یک رهبر جهانی
مقام معظم رهبری در توصیف وصیت نامه‏ی امام(ره) می‌فرمایند: «آن مرد دانا، آن مرد حکیم، آن مرد خبیر به اسلام، آن مرد دنیاشناس، با توجّه به نیاز این ملت، راهى را انتخاب کرد، نشانه‌هایى را گذاشت و توصیه‌هایى را کرد؛ هرجا هم به آن توصیه‌ها عمل شد، جواب داد. امروز هم ما به همان توصیه‌ها به همان راه و به همان نشانه‌ها احتیاج دارد.»
مصطفی غیاثوند/ تبیین وصیت‏نامه‏ی امام خمینی(2)؛
وصول به غایات انقلاب، مستلزم «رنج» و «فداکاری» است!
«به ملت شریف ایران وصیت می‏کنم که در جهان، حجم تحمل زحمت‏ها، رنج‏ها، فداکاری‏ها، جان نثاری‏ها و محرومیت‏ها، مناسب حجم بزرگی مقصود و ارزشمندی و علو رتبه‌ی آن است، آن‌چنان که شما ملت شریف و مجاهد برای آن به پاخاستید و دنبال می‏کنید و برای آن، جان و مال نثار کرده و می‏کنید...»
مهدی جمشیدی/ تبیین وصیت‏نامه‏ی امام از زبان شاگرد شهیدش(1)؛
یک انقلاب بی‏نظیر
امام خمینی(ره) در وصیت‏نامه‏ی خود می‏فرماید: «شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از تمامی انقلاب‌ها جدا است: هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه‌ی انقلاب و قیام و تردید نیست که این یک تحفه‌ی الهی و هدیه‌ی غیبی بوده که از جانب خداوند منان بر این ملت مظلوم غارت‏زده عنایت شده است.»
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران