نگاهی به فیلم تحسین‌شده‌ی «ویلایی‌ها»
«ویلایی‌ها» نمایشی از ایثار و مقاومت زنان در دوران دفاع مقدس
«ویلایی‌ها»، فیلم اول خانم منیره قیدی، با نگاهی هنرمندانه و ارزشی، جایگاه و نقش قهرمانانه‌ی همسران فرماندهان جنگ را در پشت صحنه‌ی جنگ روایت می‌کند. سختی‌ها و مشقت‌هایی که زنان با شخصیت‌ها و رویکردهای مختلف زنانه و یا اجتماعی با آن روبه‌رو هستند، اما قهرمانانه با آن مشکلات می‌جنگند و بر آنان غلبه می‌کنند.
جمال شورجه از رسالت فیلم‌سازان در مقابله با هجمه‌ی فرهنگی دشمن می‌گوید:
اقتدار نظام را باید در فیلم‌ها به تصویر کشید
تمام رسانه‌هایی که در خدمت استکبار هستند با توطئه‌های خود از بیرون، مدام بر این طبل می‌کوبند تا به نوعی حکومت جمهوری اسلامی ایران را تخریب و آن را در منظر جهانیان انعطاف ناپذیر نشان دهند. در این میان رسالت فیلم‌سازهای ما این است که با پرداختن به موضوعات ملی، میهنی و دینی؛ رأفت و اقتدار نظام را در فیلم‌های خود به تصویر بکشند.
گزارش وی‍ژه؛
رد پای بهاییت در بازار نشر
پوشش رسانه‌ای وسیع، برای انتشار دانش‌نامه «دانش‌گستر» که با حمایت مالی عناصر بهایی منتشر شده، قابل توجه است به طوری که اکثر خبرگزاری‌ها به انتشار خبر این دانش‌نامه پرداختند. همچنین برخی مجلات صفحات متعددی را به آن اختصاص دادند و مصاحبه‌هایی با حسینعلی سودآور، کامران فانی و... منتشر کردند.
پژمان کریمی/ مروری بر جشنواره‌ی29
با این سینما به هیچ‌جا نمی‌رسیم!
درسی که از جشنواره‌ی امسال گرفتیم این بود که باید یک فکر اساسی برای ورود سینماگران متعهد به عرصه‌ی سینمای کشورمان بکنیم. با این سینمای فعلی، ما به هیچ جا نمی‏رسیم. این یک واقعیت است. یعنی؛ با این سینما نه می‌توانیم ارزش‌های ملی‌مان را نشر دهیم و نه ارزش‌های دینی‌مان منتشر می‌شود!
هومن راد/جشنواره 29 زیر ذره بین نقد؛
پایان‌نامه جنجالی کلاهداری
فیلم «پایان‌نامه»در بستر یک روایت دانشجویی و دید اکشن به طرح وقایع پس از انتخابات سال گذشته پرداخته و با رویکردی آسیب‌شناسانه، ظرافت‌هایی از این وقایع را به تصویر کشیده‌است؛ که البته این روایت و این نوع پردازش، باب میل طرفداران جنبش سبز و حامیان دو کاندیدای شکست‌خورده نبود.
به مناسبت سالروز صدور حکم ارتداد سلمان رشدی؛
سلمانِ نامسلمان
امروز 25بهمن است. در چنین روزی در سال 1968 میلادی تئودور هرتزل بیانیه‏ای در خصوص تشکیل دولت جعلی اسراییل منتشر کرد. در سال 2005 میلادی نیز رفیق حریری نخست وزیر لبنان ترور شد؛ اما 25 بهمن سال‌روز حکم تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر اعدام سلمان رشدی نویسنده کتاب کفر آمیز آیات شیطانی است.حکمی که اجرایش می‏کنیم...
محمدرضا محقق/ نقدی بر فیلم سیدرضا میرکریمی در جشنواره 29؛
به شیرینی یه حبه قند
چه زیبا کارگردانی خدا را در فیلم «یه حبه قند» می‌توان در تک تک لحظه‌هایی دید که مخاطب در سکوتی پر ابهام اما جذاب خود را و جهان خود را و خوبی‌ها و بدی‌های خود را در آینه‌ی سینمایی می‌بیند که متعلق به این‌جاست، متعلق به این خاک، متعلق به این آدم‌ها، متعلق به این فرهنگ و متعلق به این مرز و بوم.
مروری بر مواضع برخی از اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی(2)؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی جوی این حقیقت است.
محمد آرمان/نقدی بر فیلم سفر سرخ؛
نفهمیدیم چرا جنگیدیم!!
فیلم«سفر سرخ» تصویری تلخ، تاریک و پر تردید از جنگ را نشان می‏دهد؛ تردید در این‏که چرا جنگیدیم؟ چگونه جنگیدیم؟ کجا جنگیدیم و متعلق به کدام آرمان‌ها بودیم؟ شاید نتیجه‌ی نهایی چنین اثری زیر سؤال بردن ارزش‌هایی باشد که این جنگ بر مبنای آن بنا شده و چه دیواری کوتاه تر از دیوار سینما‌!
دکتر قانعی از ادعای درمانگری عرفان حلقه می‏گوید؛
توهم فرادرمانی
در مورد فرا درمانی ادعاهایی مطرح می‌شود و بعضی معتقدند مواردی که در این روش درمانی از آن به عنوان ادعای بهبود یاد می‌شود، ممکن است بر اثر تلقین‌هایی باشد که به فرد القا می‌گردد با این وجود فرادرمانی در علم پزشکی معنا ندارد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری(بخش سوم)/مهدی جمشیدی؛
انقلاب را دریابید!
یکی از دغدغه‌های انقلابی علامه مطهری، مبتلا شدن انقلاب اسلامی به «استحاله‏ی درونی» بود؛ به این معنی که انقلاب اسلامی پس از مرحله‏ی پیروزی، به تدریج و گاه به صورت نامحسوس، «تغییر مسیر و ماهیت» بدهد و از نسخه اصلی‌اش فاصله بگیرد و منحرف شود.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران