روز ملی عفاف و حجاب و تبیین شرایط کنونی
نگاهی آسیب شناسانه به وضعیت «عفاف و حجاب» در کشور
بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به‌عنوان روز عفاف و حجاب نام‌گذاری شده است. به همین مناسبت نگاهی آسیب شناسانه و تحلیلی به وضعیت کنونی مسئله عفاف و حجاب و مدیریت فرهنگی کشور در این زمینه با هدف تبیین روند طی شده خواهیم داشت.
میثم تولایی/ تأملی بر تعاریف مغالطه آمیز از ولایت فقیه؛
نقد کدام تعریف از ولایت فقیه؟
آیا آقای کدیور مطلع نیست که ولایت فقیه توسط علما، مراجع، امام، رهبری معظم و مردم با تعریفی دیگر مورد پذیرش قرار گرفته‏است؟ ملت ایران به هیچ وجه ولایت با تعریفی که امثال این افراد ارایه می‏دهند را واجب الاطاعه نمی‏دانند.
قسمت دوم/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
نباید شعور شهروندی را به گونه‏ای معنی کرد که از دایره‏ی عقل خارج شود
هر شهروندی می‌تواند عقلاً نسبت به فتوای مرجع اعلمش مطالبه‌ی دلیل کند. مرجع تقلید هم به طور حتم باید دلیل را در اختیار او قرار دهد،اما گاهی اوقات این مطالبه‌ی دلیل، عقلایی نیست.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(5)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
محمدرضا محقق/ نقد و تحلیل سریال سازی تلویزیونی در ایران(1)؛
آرمان‏های امام(ره) چه شد؟
برای جامعه‌ای که بزرگ‌ترین انقلاب قرن را تجربه کرده و هزار و یک فراز و نشیب از جمله جنگ 8 ساله‌ را از سر گذرانده عجیب نیست که برنامه‌سازانش جذاب‌ترین قالب رسانه‌ای یعنی سریال‌سازی تلویزیونی را از روی فیلم‌های درجه 3 هندی، هالیوودی و غربی کپی‌برداری کرده و آن را بدون ‌رعایت حداقل استانداردهای مناسب به مخاطب تحویل دهند؟
مروری بر نقش هنرمندان در وقایع پس‏از انتخابات/جعفر پناهی(2)؛
فیلم‏سازی که اصلاً سیاسی نیست!
در حالی که جعفر پناهی به اتهام ساخت فیلمی علیه جمهوری اسلامی در زندان است، برخی جریان‌سازی‌ها، دستگیری او را حربه‌ای سیاسی برای فشار به نظام و دستگیری‌‌اش را به علت مخالفت سیاسی و گرایش‌های سیاسی او عنوان می‌کنند!
مهدی جمشیدی/نقدی کوتاه بر ایده‌ی «مرگ جامعه‏شناسی»؛
جامعه‏شناسی نمرده است!
بر فرض که مرگ «جامعه­شناسی» فرا رسیده و «مطالعات فرهنگی» متولد شده، برای ما که در پی تولید «علوم انسانی اسلامی» هستیم، این دو چه تفاوتی با یک‌دیگر دارند؟! مگر این نیست که هر دو شاخه­هایی از «علوم انسانی سکولار» به شمار می‌آیند؟ با وجود این، مطرح کردن این مسأله و تمرکز بر آن چه گره‌ای را از پروژه‌ی معرفتی ما می­گشاید؟!
قسمت اول/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
تقلید معقولانه با شعور شهروندی تعارضی ندارد
تقلید معقولانه نه تنها با شعور شهروندی تعارضی ندارد بلکه شعور شهروندی و عقلانیت حکم می‌کند انسانی که در حوزه‌ی معرفتی و در حوزه‌ای از نیازهایش که تخصص ندارد به متخصص مراجعه کند. یکی از اموری که انسان‌ها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند مسایل دین‌داری، فقاهت و احکام شرعی است.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(4)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
دکتر نوروزی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در هفته‏ی وحدت(5)
ضرورت هدایت‏گری نخبگان در موج بیداری اسلامی
شاید بیش از آن‏که رقم خوردن تحولات کشورهای منطقه حایز اهمیت باشد، مراقبت از سلامت دستاورد استکبار ستیزانه‏ی این انقلاب‏ها مهم است. تاریخ، استبداد ستیزان بسیاری را به خود دیده است که نتوانسته‏اند از دام استعمار رهایی یابند.
مروری بر نقش هنرمندان در وقایع پس از انتخابات/محسن مخملباف(1)
معصومیت از دست رفته!
شهید آوینی در مورد مخملباف می‏نویسد: «از همان اول با کمال تأسف معلوم بود که مخملباف از آن تب‏های تند است که زود سرد خواهد شد، اما همان تندی و داغی مانع از آن بود که این برودت قریب الوقوع را باور کنند؛ اما امروز دیگر در وجود او، باید ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد»
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران