خانواده و فضای مجازی (2)
فرصت‌ها و کارکردهای مثبت اینترنت و فضای مجازی برای خانواده
فضای مجازی از فناوری‌های جدیدی است که از کارکردها و قابلیت‌های مختلفی برخوردار است. از جمله عرصه‌هایی که می‌توان این کارکردهای مفید را به خدمت گرفت، حوزه‌ی خانواده و تأمین نیازها و ارتقای آن در جهات مختلف است.
پرونده‌ای برای انقلاب اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری (1)؛
انقلاب اسلامی چه هست و چه نیست
انقلاب اسلامی از دو واژه‌ی انقلاب و اسلام ترکیب شده است. در اینجا، اسلام «هدف» و انقلاب «وسیله» است. در واقع، مردم و رهبری انقلاب حضرت امام خمینی (ره) به وسیله‌ی انقلاب تلاش کردند که اسلام را به‌عنوان یک مکتب اجتماعی و سیاسی مجدداً احیا نمایند
ارزیابی «پیشرفت» براساس شاخص‌های متعالی؛
معنویت، روح کالبد پیشرفت
از آنجا که الگوی توسعه‌ی سکولار و مادی‌گرای غربی هدفی جز رفاه دنیوی ندارد نمی‌تواند مطلوب جامعه‌ی دین‌باور باشد؛ لذا برای تدوین الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت که مشتمل بر ابعاد مادی و معنوی باشد، ارائه‌ی شاخص‌هایی مبتنی بر نگاه اسلامی و بومی ضرورت دارد. این نوشتار تلاشی است برای تبیین یکی از عمده‌ترین شاخص‌های پیشرفت.
تبیین اندیشه‌ی امام خمینی (رحمت الله علیه)؛
استکبار و استضعاف در مکتب امام(ره)
ایشان راهبرد اصلی مقابله با استکبار جهانی را وحدت مستضعفین معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند حول محوری با عنوان جبهه و حزب مستضعفین گرد هم بیایند و در مقابل مستکبران، یک امت واحده را تشکیل دهند.
تبیین بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در موضوع جایگاه مسئولیت‌پذیری در سبک زندگی اسلامی؛
نیل به تمدنی نوین با سبک زندگی مسئولانه
مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و امام خمینی (ره) بسیج را عینیت‌بخش سبک زندگی اسلامی می‌دانند و نیل به تمدن نوین اسلامی در تحقق فرهنگ فوق با ویژگی‌های مسئولیت‌پذیری و بصیرت محقق می‌گردد، اما چرا در شرایطی که در دنیای مدرن، سازوکارهای رایجی در فعالیت تشکیلاتی مثل حزبو سازمان مردم‌نهاد وجود دارد، ایشان تحقق فرهنگ بسیجی را لازمه‌ی نیل به تمدن نوین اسلامی می‌دانند؟
بررسی نسبت استقلال ایدئولوژیک و استقلال فرهنگی در دولت اسلامی؛
چرا دولت اسلامی باید به استقلال فرهنگی دست یابد؟
از آنجا که جامعه‌ی اسلامی عبارت است از جامعه‌ای که از جهت فرهنگی، تنها و تنها، بر ‌«ایدئولوژی اسلامی» تکیه دارد و مناسبات و شئون خویش را بر اساس تعالیم و آموزه‌های آن طراحی می‌کند، وصول به استقلال فرهنگی نیز از طریق استقلال ایدئولوژیک میسّر خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (16)؛
ناسیونالیسم تقلیدی در ادبیات منظوم زمینه‌ساز مشروطه
در دو دهه‌ی آغازین قرن چهاردهم هـ.ق، شعر کلاسیکِ مکتب بازگشت در حال ضعف بود، اما به حیات خود همچنان ادامه می‌داد. در عین حال، افزایش نفوذ شبه‌مدرنیست‌ها و حال‌وهوای تجددمآبی، برخی شاعرانِ مستعد برای پذیرش نیست‌انگاری را به ورطه‌ی پیروی انفعالی از شعارها و آموزه‌های سطحی و تقلیدیِ شبه‌مدرنیستی مدنظر آن‌ها کشاند.
گفت‌وگوی اختصاصی «برهان» با خانم دکتر مریم معین‌الاسلام؛
آسیب‌شناسی روابط محرم و نامحرم در جامعه
یکی از روابطی که در اسلام برای آن چارچوب‌های ویژه‌ای تعیین شده، روابط زن و مرد است. این روابط اگر ضابطه نداشته باشد، قطعاً تأثیرات سوئی در جامعه خواهد داشت. قرآن جزئیات حریم‌ها را مشخص کرده است. هر مرد و زنی که قرار است روابط اجتماعی داشته باشد، باید مرزشناس و مرزدار باشد تا در جامعه مشکل ایجاد نکند.
به مناسبت 17 دی سالروز کشف حجاب رضاخانی در ایران
دشمنان چرا و چگونه به دنبال مقابله با حجاب هستند؟
علت سرمایه گذاری های کلان و برنامه ریزی های گسترده نظام سلطه و همراهی عناصر داخلی آنها برای حذف حجاب، نه تنها مبارزه برای نابودی اصلی ترین نماد مقاومت فرهنگ الهی در برابر فرهنگ مادی است بلکه نتایج و تبعات گسترده ای است که بی حجابی و ایجاد فضای فساد و اباحه گری در استحاله جامعه اسلامی بوجود خواهد آورد.
به مناسبت روز شهدای دانشجو؛
دانشجو و سبک زندگی اسلامی
باید به دانشجویان اعتماد کنیم و با جدیت و تلاش، زمینه‌ی مشارکت دانشجویان و جوانان را هم فراهم کنیم. البته اعتماد کردن فقط با شعار محقق نمی‌شود، بلکه باید زمینه‌ی فعالیت آن‌ها را هم فراهم کنیم و آخر اینکه فرصت اشتباه کردن به آن‌ها بدهیم. در این صورت، بسیاری از مشکلات ما برطرف خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (15)؛
خصایص ادبیات منظومِ زمینه‌ساز مشروطه
ادب منظوم زمینه‌ساز مشروطه در حد فاصل سال‌های 1322 تا 1324 هـ.ق، حال‌وهوای مشهودتری پیدا می‌کند. نثر داستانی و ادبی زمینه‌ساز مشروطه نقش مهمی در فضاسازی و ایجاد زمینه‌ی مناسب در جهت ترویج شبه‌مدرنیته و غلبه‌ی جریان روشن‌فکری تجددطلب و بهره‌گیری آن‌ها از برخی ناخشنودی‌ها و اعتراضات اجتماعی، به نفع محافل لیبرال و فراماسونر بازی کرد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران