بررسی شاخصه‌های سبک زندگی بسیجی در گفتمان انقلاب اسلامی؛
سبک زندگی بسیجی، الگویی برای حرکت جهادی
در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی «سازندگی»! برخی زمزمه‌‌ها به گوش می‌‌رسید که با پایان‌یافتن شرایط جنگی کشور و فرا رسیدن دوران صلح و آرامش، زمان آن فرا رسیده است که برخی نهادهای انقلابی - از جمله بسیج - نیز به پایان کار خود نزدیکی شوند و انحلال خود را اعلام نمایند! زمزمه‌‌ای که این روزها نیز به گوش‌می‌رسد.
یادداشت دکتر عبدالحسین خسروپناه(2)؛
برخورد شریعتی با علما غیر منصفانه است!
گزارش‌های تاریخی شریعتی از نهضت روحانیت، عجولانه و غیرواقع بینانه است. برای نمونه جریان و حرکت‏های انقلابی حوزه‌ی روحانیت شیعه را می‏پذیرد، ولی آن‏ها را جریان عمیق در مسیر حرکت فکری متن حوزه نمی‌شمارد و یا وجود شخصیت‌هایی مانند «مدرس، میرزا کوچک‌خان، طالقانی و امام خمینی...» را زاییده‌ی روح حاکم بر حوزه‌ی علمیه نمی‌داند.
غلام اسماعیلی/تبیین بیانات مقام معظم رهبری درباره «معنویت»؛
یک بال انسانیت شکسته است!
مقام معظم رهبری: «... وقتی ما می‌بینیم در دنیا وضعی است که اکثر انسان‌ها، روز به روز بدبخت‌تر می‌شوند و عده‌ای با همان ابزار پیشرفت‌های علمی که مال انسان است، بر انسانیت این گونه فشار می‌آورند، این کافی نیست که کسی بفهمد یک بال انسانیت شکسته و افتاده است؟ این، بال معنویت است...»
محمد اسماعیل‏زاده/ تبیین بیانات رهبر انقلاب درمورد نوروز(2)؛
نوروز را از دیدگاه کسانى که با اسلام سر و کار دارند، تأیید مى‌کنیم
مقام معظم رهبری: «... مى‌بینید که نوروز را نگه داشتند، محتواى آن را که غلط بود، به محتواى صحیح و درست تبدیل کردند. این هنر ملت ایران و ذوق و سلیقه‌ى ایرانى مسلمان است. ما عید نوروز را از دیدگاه کسانى که با اسلام سر و کار دارند، تأیید مى‌کنیم»
علی تبریزی/ سلسله مباحث اخلاقی با محوریت احادیث مطرح شده در درس خارج فقه مقام معظم رهبری؛
نصایح یار/ زهد
رهبر معظم انقلاب: «بعضی‌ها دنبال استاد اهل نفس می‌گردند غافل از این‌که شرط اول قدم، جدایی از گناهان فردی و اجتماعی است و اگر مزاحمی مانند گناه در دل باشد هیچ کپسول و ذکری اثر نمی‌کند.»
محمد اسماعیل زاده/تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد نوروز(1)
آن روز که امام بر دهان آمریکا مشت کوبید، نوروز بود
مقام معظم رهبری: «آن روزى که امام امت، قطعاً به دهانِ مستکبرِ قلدرِ گردن‌کلفت دنیا - یعنى آمریکا - مشت کوبید، آن روز، روز نو و راه نویى (نوروز) بود؛ حادثه‌ى نویى بود که اتفاق مى‌افتاد و افتاد.»
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(8)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
«منشور اخلاق رسانه‏ای» از نگاه رهبر معظم انقلاب(3)؛
چارچوب اصول، اصول انقلاب است
مقام معظم رهبری‌: «به هیچ وجه انتقاد کردن را مخالفت و ضدیت نمی‏دانیم اما انتقاد باید در چارچوب اصول باشد و -اگر این باشد- این اصلاً یک مخالفت مضری نیست. چارچوب اصول، اصول انقلاب است. اصول انقلاب هم سلیقه‏ای نیست.»
یادداشت دکتر عبدالحسین خسروپناه(1)؛
دیدگاه شریعتی در باب روحانیت
مخالفت شریعتی با روحانیت را نباید تنها از یک زاویه نگریست و نباید با احساسات و دفاع از یک طبقه و یا به عنوان مخالفت با دین و اسلام و یا به جهت گرایش او به مارکسیسم و یا سوسیالیسم ارزیابی کرد؛ بلکه باید نقد او به روحانیت را در منظومه و گفتمان فکری او با دال مرکزی اسلام انقلابی جست...
«منشور اخلاق رسانه‌ای» از دیدگاه رهبر معظم انقلاب(2)؛
افکار عمومی موش آزمایشگاهی نیست!
مقام معظم رهبری: «بعضى افراد خیال مى‏کنند که افکار عمومى، منطقه‌ی آزاد و بى‌قید و بندى است که هر کار خواستند، با آن بکنند! افکار عمومى موش آزمایشگاهى نیست که هرکس هرکار خواست، بتواند با آن بکند. با تحلیل‌هاى غلط، شایعه‏سازى، تهمت و دروغ، به ایمان، عواطف، باورها و مقدّسات مردم آسیب مى‏زنند. این که درست نیست...»
محمد اسماعیل زاده/بررسی بودجه فرهنگی 90 در انطباق با مطالبات رهبری؛
تحلیلی بر بودجه فرهنگ‏ساز!
مقام معظم رهبری هم‏چون حضرت امام(ره) همواره مقوله‏ی فرهنگ را دارای اعتبار و اهمیت ویژه‌ای می‏دانند. لذا ایشان در دیدار با مسؤولین ضمن خطیر شمردن امر فرهنگ، راهبردها و راهکارهایی را در این زمینه و در یک قالب کلی ارایه می‏دهند...
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران