نگاهی به دلایل افزایش خانه‌های مجردی؛
زندگی مجردی، سبکی جدید برای زندگی
امروز با تبلیغات ناصحیح رسانه‌ای از الگوی صحیح زندگی جوان، آموزش‌ها و تبلیغات محیطی و غیرمحیطی، نگاه به زندگی تغییر یافته است.زندگی مجردی در حال افزایش بین جوانان و عرفی شدن در جامعه است؛ طوری که اگر زمانی مردم درگوشی و آهسته از زندگی مجردی حرف می‌زدند و امری ناهنجار به شمار می‌آمد، اما اکنون از آن قبح‌زدایی می‌شود.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(6)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
سعید رضایی/ نقد و تحلیل سریال سازی تلویزیونی در ایران(2)؛
چه سریال‏های خوبی داشتیم!
یاد سال‏هایی که «هزاردستان»، «عطر گل یاس»، «آینه» و «پدرسالار» را می‏دیدیم بخیر! دیگر یادمان رفته سریال خوب چه شکلی است!خدا کند ذائقه‏مان عوض نشده باشد!
مهدی جمشیدی/ نقدهایی درون پارادایمی به تفکر علمی دکتر کچوییان؛
چرا نباید به صراحت از «جامعه شناسی اسلامی» سخن گفت؟
مشخص نیست که چرا دکتر کچوییان از به کار بردن تعبیر «جامعه­شناسی اسلامی» پرهیز می­کند؟! مگر نه این است که جبهه فکری انقلاب اسلامی به دنبال تولید «علوم انسانی اسلامی» است؟! نتیجه منطقی اعتقاد به این پارادایم معرفتی نو، اعتقاد به ضرروت تولید علم اسلامی در هر یک از رشته­های علوم انسانی، از جمله جامعه‏شناسی، است.
هدی فاطمی/به بهانه 8 مارس؛
آن‏ها که خیلی دلسوزند!
امروز 8 مارس است.روز جهانی زن.همان زنی که فمینیست‏های دلسوز می‏خواهند حقش را بگیرند و صدایش را به گوش جهانیان برسانند. آیا این وکلای مهربان حق بانوان ما را خواهند ستاند؟!
میثم تولایی/ تأملی بر تعاریف مغالطه آمیز از ولایت فقیه؛
نقد کدام تعریف از ولایت فقیه؟
آیا آقای کدیور مطلع نیست که ولایت فقیه توسط علما، مراجع، امام، رهبری معظم و مردم با تعریفی دیگر مورد پذیرش قرار گرفته‏است؟ ملت ایران به هیچ وجه ولایت با تعریفی که امثال این افراد ارایه می‏دهند را واجب الاطاعه نمی‏دانند.
قسمت دوم/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
نباید شعور شهروندی را به گونه‏ای معنی کرد که از دایره‏ی عقل خارج شود
هر شهروندی می‌تواند عقلاً نسبت به فتوای مرجع اعلمش مطالبه‌ی دلیل کند. مرجع تقلید هم به طور حتم باید دلیل را در اختیار او قرار دهد،اما گاهی اوقات این مطالبه‌ی دلیل، عقلایی نیست.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(5)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
محمدرضا محقق/ نقد و تحلیل سریال سازی تلویزیونی در ایران(1)؛
آرمان‏های امام(ره) چه شد؟
برای جامعه‌ای که بزرگ‌ترین انقلاب قرن را تجربه کرده و هزار و یک فراز و نشیب از جمله جنگ 8 ساله‌ را از سر گذرانده عجیب نیست که برنامه‌سازانش جذاب‌ترین قالب رسانه‌ای یعنی سریال‌سازی تلویزیونی را از روی فیلم‌های درجه 3 هندی، هالیوودی و غربی کپی‌برداری کرده و آن را بدون ‌رعایت حداقل استانداردهای مناسب به مخاطب تحویل دهند؟
مروری بر نقش هنرمندان در وقایع پس‏از انتخابات/جعفر پناهی(2)؛
فیلم‏سازی که اصلاً سیاسی نیست!
در حالی که جعفر پناهی به اتهام ساخت فیلمی علیه جمهوری اسلامی در زندان است، برخی جریان‌سازی‌ها، دستگیری او را حربه‌ای سیاسی برای فشار به نظام و دستگیری‌‌اش را به علت مخالفت سیاسی و گرایش‌های سیاسی او عنوان می‌کنند!
مهدی جمشیدی/نقدی کوتاه بر ایده‌ی «مرگ جامعه‏شناسی»؛
جامعه‏شناسی نمرده است!
بر فرض که مرگ «جامعه­شناسی» فرا رسیده و «مطالعات فرهنگی» متولد شده، برای ما که در پی تولید «علوم انسانی اسلامی» هستیم، این دو چه تفاوتی با یک‌دیگر دارند؟! مگر این نیست که هر دو شاخه­هایی از «علوم انسانی سکولار» به شمار می‌آیند؟ با وجود این، مطرح کردن این مسأله و تمرکز بر آن چه گره‌ای را از پروژه‌ی معرفتی ما می­گشاید؟!
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران