تبیین پیام مقام معظم رهبری به برنامه سازان تلویزیونی
چه فیلم هایی موفق به نقش آفرینی موثر در جنگ نرم می شوند؟
پیام رهبر انقلاب به هنرمندان، همان گونه که ظرفیت عظیم پیام های مستقیم و غیر مستقیم موجود در فیلم ها را بیان می دارد غفلت از استفاده آن ها و یا باور نداشتن به این ظرفیت عظیم، می تواند باعث سکون و انفعال در جنگ نرم شود.
مریم سادات حسینی/آرزوهای یک بیننده؛
کاش رسانه‌ی ملی، ما را دوست داشته باشد!
ما آدم‌های معمولی هستیم، توقع‌مان خیلی زیاد نیست. ماهواره نداریم و نمی‌خواهیم داشته باشیم. دوست داریم وقتی تلویزیون را روشن می‌کنیم مدام کانال‌ها را تغییر ندهیم. آرزو می‌کنیم که ای کاش رسانه‌ی ملی ما را دوست داشته باشد ...
نگاهی به برنامه‏های شبکه تلویزیونی «من و تو 1»
شبکه‏ای که برای «من و تو» نیست
هنوز از شگفتی و یا به عبارت بهتر تأسف جذب مخاطب شبکه‏ی «فارسی وان» درنیامده بودیم که چشممان به جمال طفلی نوظهور از دامان استعمار پیر روشن شد. شبکه‏ای به نام «من و تو» و به کام همان که روز و شبش و تمام و دل‏مشغولیش استحاله‏ی فکر من و توست...
مهدی جمشیدی/مطالعه انتقادی نظریات عبدالکریم سروش در زمینه علوم انسانی(1)؛
انحصارگرایی روش‏شناختی در علوم انسانی پوزیتیویستی
چرا سروش – هم‌چون پوزیتیوسیت­ها- قایل به انحصار روش شناختی است و تنها اعتبار معرفتی تجربه و حس را می­پذیرد؟! چرا در علوم انسانی، تنها باید روش تجربی را به کار بست؟ آیا این نظر، برخاسته از یک دلیل منطقی است و یا ریشه در جعل و اعتبار دارد؟
میثم تولایی/ شریعتی:
اقتضای تعقل، تعبد است و تقلید
هر چند شریعتی قائل به دین ایدئولوژیک بود اما شریعت را بسیار نزدیک به فلسفه اسلامی درک و بیان می‏کرد. از این جهت می‌توان گفت شریعتی حتی موضوعات فقهی از جمله ولایت فقیه را نزدیک به اندیشه متکلمان و فیلسوفانی نظیر مطهری و باهنر بیان می‌کند.
مروری بر مواضع برخی اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری‏اسلامی(6)‏؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت‎دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت‏آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی‏جوی این حقیقت است.
سعید رضایی/ نقد و تحلیل سریال سازی تلویزیونی در ایران(2)؛
چه سریال‏های خوبی داشتیم!
یاد سال‏هایی که «هزاردستان»، «عطر گل یاس»، «آینه» و «پدرسالار» را می‏دیدیم بخیر! دیگر یادمان رفته سریال خوب چه شکلی است!خدا کند ذائقه‏مان عوض نشده باشد!
مهدی جمشیدی/ نقدهایی درون پارادایمی به تفکر علمی دکتر کچوییان؛
چرا نباید به صراحت از «جامعه شناسی اسلامی» سخن گفت؟
مشخص نیست که چرا دکتر کچوییان از به کار بردن تعبیر «جامعه­شناسی اسلامی» پرهیز می­کند؟! مگر نه این است که جبهه فکری انقلاب اسلامی به دنبال تولید «علوم انسانی اسلامی» است؟! نتیجه منطقی اعتقاد به این پارادایم معرفتی نو، اعتقاد به ضرروت تولید علم اسلامی در هر یک از رشته­های علوم انسانی، از جمله جامعه‏شناسی، است.
هدی فاطمی/به بهانه 8 مارس؛
آن‏ها که خیلی دلسوزند!
امروز 8 مارس است.روز جهانی زن.همان زنی که فمینیست‏های دلسوز می‏خواهند حقش را بگیرند و صدایش را به گوش جهانیان برسانند. آیا این وکلای مهربان حق بانوان ما را خواهند ستاند؟!
میثم تولایی/ تأملی بر تعاریف مغالطه آمیز از ولایت فقیه؛
نقد کدام تعریف از ولایت فقیه؟
آیا آقای کدیور مطلع نیست که ولایت فقیه توسط علما، مراجع، امام، رهبری معظم و مردم با تعریفی دیگر مورد پذیرش قرار گرفته‏است؟ ملت ایران به هیچ وجه ولایت با تعریفی که امثال این افراد ارایه می‏دهند را واجب الاطاعه نمی‏دانند.
قسمت دوم/دکتر عبدالحسین خسروپناه:
نباید شعور شهروندی را به گونه‏ای معنی کرد که از دایره‏ی عقل خارج شود
هر شهروندی می‌تواند عقلاً نسبت به فتوای مرجع اعلمش مطالبه‌ی دلیل کند. مرجع تقلید هم به طور حتم باید دلیل را در اختیار او قرار دهد،اما گاهی اوقات این مطالبه‌ی دلیل، عقلایی نیست.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران