به بهانه‌ی اکران اولین ساخته‌ی پیمان قاسمخانی
«خوب، بد، جلف» اثری بدون قسمت خوب
«خوب، بد، جلف» را باید اثری بدون قسمت خوب دانست که با تکیه بر ظرفیت سریال «پژمان» و سابقه‌ی آن، فقط به‌دنبال فروش بالاست؛ اثری که با شوخی‌های مبتذل و جلف به‌دنبال خنده گرفتن از مخاطب است.
تبیین اندیشه‌ی امام خمینی (رحمت الله علیه)؛
استکبار و استضعاف در مکتب امام(ره)
ایشان راهبرد اصلی مقابله با استکبار جهانی را وحدت مستضعفین معرفی می‌کنند و از آن‌ها می‌خواهند حول محوری با عنوان جبهه و حزب مستضعفین گرد هم بیایند و در مقابل مستکبران، یک امت واحده را تشکیل دهند.
تبیین بیانات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در موضوع جایگاه مسئولیت‌پذیری در سبک زندگی اسلامی؛
نیل به تمدنی نوین با سبک زندگی مسئولانه
مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و امام خمینی (ره) بسیج را عینیت‌بخش سبک زندگی اسلامی می‌دانند و نیل به تمدن نوین اسلامی در تحقق فرهنگ فوق با ویژگی‌های مسئولیت‌پذیری و بصیرت محقق می‌گردد، اما چرا در شرایطی که در دنیای مدرن، سازوکارهای رایجی در فعالیت تشکیلاتی مثل حزبو سازمان مردم‌نهاد وجود دارد، ایشان تحقق فرهنگ بسیجی را لازمه‌ی نیل به تمدن نوین اسلامی می‌دانند؟
بررسی نسبت استقلال ایدئولوژیک و استقلال فرهنگی در دولت اسلامی؛
چرا دولت اسلامی باید به استقلال فرهنگی دست یابد؟
از آنجا که جامعه‌ی اسلامی عبارت است از جامعه‌ای که از جهت فرهنگی، تنها و تنها، بر ‌«ایدئولوژی اسلامی» تکیه دارد و مناسبات و شئون خویش را بر اساس تعالیم و آموزه‌های آن طراحی می‌کند، وصول به استقلال فرهنگی نیز از طریق استقلال ایدئولوژیک میسّر خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (16)؛
ناسیونالیسم تقلیدی در ادبیات منظوم زمینه‌ساز مشروطه
در دو دهه‌ی آغازین قرن چهاردهم هـ.ق، شعر کلاسیکِ مکتب بازگشت در حال ضعف بود، اما به حیات خود همچنان ادامه می‌داد. در عین حال، افزایش نفوذ شبه‌مدرنیست‌ها و حال‌وهوای تجددمآبی، برخی شاعرانِ مستعد برای پذیرش نیست‌انگاری را به ورطه‌ی پیروی انفعالی از شعارها و آموزه‌های سطحی و تقلیدیِ شبه‌مدرنیستی مدنظر آن‌ها کشاند.
گفت‌وگوی اختصاصی «برهان» با خانم دکتر مریم معین‌الاسلام؛
آسیب‌شناسی روابط محرم و نامحرم در جامعه
یکی از روابطی که در اسلام برای آن چارچوب‌های ویژه‌ای تعیین شده، روابط زن و مرد است. این روابط اگر ضابطه نداشته باشد، قطعاً تأثیرات سوئی در جامعه خواهد داشت. قرآن جزئیات حریم‌ها را مشخص کرده است. هر مرد و زنی که قرار است روابط اجتماعی داشته باشد، باید مرزشناس و مرزدار باشد تا در جامعه مشکل ایجاد نکند.
به مناسبت 17 دی سالروز کشف حجاب رضاخانی در ایران
دشمنان چرا و چگونه به دنبال مقابله با حجاب هستند؟
علت سرمایه گذاری های کلان و برنامه ریزی های گسترده نظام سلطه و همراهی عناصر داخلی آنها برای حذف حجاب، نه تنها مبارزه برای نابودی اصلی ترین نماد مقاومت فرهنگ الهی در برابر فرهنگ مادی است بلکه نتایج و تبعات گسترده ای است که بی حجابی و ایجاد فضای فساد و اباحه گری در استحاله جامعه اسلامی بوجود خواهد آورد.
به مناسبت روز شهدای دانشجو؛
دانشجو و سبک زندگی اسلامی
باید به دانشجویان اعتماد کنیم و با جدیت و تلاش، زمینه‌ی مشارکت دانشجویان و جوانان را هم فراهم کنیم. البته اعتماد کردن فقط با شعار محقق نمی‌شود، بلکه باید زمینه‌ی فعالیت آن‌ها را هم فراهم کنیم و آخر اینکه فرصت اشتباه کردن به آن‌ها بدهیم. در این صورت، بسیاری از مشکلات ما برطرف خواهد شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (15)؛
خصایص ادبیات منظومِ زمینه‌ساز مشروطه
ادب منظوم زمینه‌ساز مشروطه در حد فاصل سال‌های 1322 تا 1324 هـ.ق، حال‌وهوای مشهودتری پیدا می‌کند. نثر داستانی و ادبی زمینه‌ساز مشروطه نقش مهمی در فضاسازی و ایجاد زمینه‌ی مناسب در جهت ترویج شبه‌مدرنیته و غلبه‌ی جریان روشن‌فکری تجددطلب و بهره‌گیری آن‌ها از برخی ناخشنودی‌ها و اعتراضات اجتماعی، به نفع محافل لیبرال و فراماسونر بازی کرد.
نگاهی به تأثیرات متقابل سبک زندگی و جمعیت بر یکدیگر؛
کاهش جمعیت و چالش‌های پیش رو
جمعیت و سبک زندگی، از موضوعاتی هستند که طی سال‌های اخیر، مکرراً در مورد آن‌ها سخن گفته شده است. اما در این میان، جمعیت را می‌توان به‌عنوان یکی از فاکتورهای اصلی و تأثیرگذار در موضوع سبک زندگی یک جامعه معرفی نمود. بر هم خوردن توازن جمعیتی در یک کشور، چندین آسیب را با خود به دنبال دارد که می‌توان آن را در سه سطح فرد، خانواده و جامعه دنبال کرد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (14)؛
«سفرنامه‌ی حاج سیاح»، خاطرات یک روشن‌فکر غرب‌گرا
در میان آثار مکتوب مربوط به دورانِ ادبیاتِ زمینه‌سازِ مشروطه، «سفرنامه‌ی حاج سیاح» با بیان وضع فلاکت‌بار و تلخ مردم و اوضاع آشفته‌ی سیاسی آن دوره، نسخه‌ی رهایی از چاله‌ی انحطاط قاجاری را پناه بردن به چاهِ منجلاب غرب‌زدگی می‌داند و به پیروی از تجددمآبی و طریق روشن‌فکران شبه‌مدرنیستی، مخاطب را به پذیرش سلطه‌ی مدرنیته و استکبار غرب دعوت می‌کند.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران