تأملی در محصولات مشترک سینمایی (1)
محصولات مشترک سینمایی؛ فرصتی برای تبادل فرهنگی
تولید محصولات مشترک سینمایی فرصتی برای تبادل و انتقال ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی به دیگر فرهنگ‌ها قلمداد می‌شوند. اما علی‌رغم این موضوع، می‌توانند فرصتی برای عبور از ممیزی و ورود ضدارزش‌های فرهنگی جوامع دیگر محسوب شوند.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (15)؛
خصایص ادبیات منظومِ زمینه‌ساز مشروطه
ادب منظوم زمینه‌ساز مشروطه در حد فاصل سال‌های 1322 تا 1324 هـ.ق، حال‌وهوای مشهودتری پیدا می‌کند. نثر داستانی و ادبی زمینه‌ساز مشروطه نقش مهمی در فضاسازی و ایجاد زمینه‌ی مناسب در جهت ترویج شبه‌مدرنیته و غلبه‌ی جریان روشن‌فکری تجددطلب و بهره‌گیری آن‌ها از برخی ناخشنودی‌ها و اعتراضات اجتماعی، به نفع محافل لیبرال و فراماسونر بازی کرد.
نگاهی به تأثیرات متقابل سبک زندگی و جمعیت بر یکدیگر؛
کاهش جمعیت و چالش‌های پیش رو
جمعیت و سبک زندگی، از موضوعاتی هستند که طی سال‌های اخیر، مکرراً در مورد آن‌ها سخن گفته شده است. اما در این میان، جمعیت را می‌توان به‌عنوان یکی از فاکتورهای اصلی و تأثیرگذار در موضوع سبک زندگی یک جامعه معرفی نمود. بر هم خوردن توازن جمعیتی در یک کشور، چندین آسیب را با خود به دنبال دارد که می‌توان آن را در سه سطح فرد، خانواده و جامعه دنبال کرد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (14)؛
«سفرنامه‌ی حاج سیاح»، خاطرات یک روشن‌فکر غرب‌گرا
در میان آثار مکتوب مربوط به دورانِ ادبیاتِ زمینه‌سازِ مشروطه، «سفرنامه‌ی حاج سیاح» با بیان وضع فلاکت‌بار و تلخ مردم و اوضاع آشفته‌ی سیاسی آن دوره، نسخه‌ی رهایی از چاله‌ی انحطاط قاجاری را پناه بردن به چاهِ منجلاب غرب‌زدگی می‌داند و به پیروی از تجددمآبی و طریق روشن‌فکران شبه‌مدرنیستی، مخاطب را به پذیرش سلطه‌ی مدرنیته و استکبار غرب دعوت می‌کند.
تحلیلی بر جریان‌شناسی سینمای ایران پس از انقلاب (3)؛
دوم خرداد، زاد روز سینمای روشنفکری در ایران
در سال‌های پس از دوم خرداد 76 شرایط سینمای ایران دگرگون شد. رویکرد دولت خاتمی به توسعه‌‌ی فضای سیاسی و اجتماعی برمبنای تساهل و تسامح به حوزه‌ی فرهنگ و هنر نیز رسوخ کرد و اتفاقاً در این حوزه که دقت نظر ویژه‌ای را می‌طلبد سرعت و شتاب زیادی گرفت و سینمای ایران به ناگاه تغییر مسیر داد.
تأملی در باب جامعه‌شناسی نهادهای انقلابی در ایران؛
جامعه‌شناسی در سیطره‌ی نگاه قدرت‌محور
در دوره‌ی مدرن، با سکولار شدنِ جامعه و به تبع آن، سکولار شدن نظریات جامعه‌شناسی، تمامی نظریه‌پردازان جامعه‌شناسی حتی از قرن شانزدهم، بهجای آنکه به مسئله‌ی چگونه رستگار شدنِ افراد در جامعه بپردازند، به تقابل فرد و جامعه پرداختهاند و مسئله‌ی اصلی آنان روابط قدرت در جامعه بوده است.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (13)؛
درباره‌ی رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک»
زین‌العابدین مراغه‌ای به پیروی از میرزا ملکم و دیگر منورالفکران غرب‌زده‌‌ی شبه‌مدرنیست، گام گذاشتن در مسیر تجددگرایی سطحی و تقلید از ایدئولوژی‌های سکولار-اومانیست را تبلیغ می‌نماید. درک و فهم مراغه‌ای از عالم غرب مدرن و مدرنیته، همچون دیگر هم‌نسلانِ هم‌فکر او، درکی سطحی، ظاهربینانه، مجذوبانه و مرعوبانه بوده است.
اندیشنامه جنبش نرم‌افزاری (1)؛
علم دینی؛ امکان یا امتناع؟
اندیشکده برهان در آستانه روز وحدت حوزه و دانشگاه، اندیشنامه "علم دینی؛ امکان یا امتناع" را منتشرنمود.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (12)؛
زین‌العابدین مراغه‌ای، نویسنده‌ی ستایشگر تجدد
تعلق و دلبستگی روشن‌فکرانه‌ی مدرنیستی زین‌العابدین مراغه‌ای، او را در مقام و موضعی قرار می‌دهد که گمان کند پیروی و تقلید از مدرنیته و تجددمآبی، «راه‌حل مشکلات» ایران است. وی با قلم و قدم خود در زمینه‌سازی برای برقراری سلطه‌ی فرماسیون غرب‌زدگی شبه‌مدرن نقش مؤثری ایفا کرده‌ است.
نگاهی جامعه شناختی بر بزرگترین اجتماع بشری
پیاده روی اربعین، خیزش جهانی مستضعفین
این حرکت عظیم انسانی نه جنبشی است بر مبنای عقلانیت ابزاری که انسان ها در آن بر اساس محاسبه سود و زیان مادی به کنشگری بپردازند و نه حرکتی است توده وار و بی هدف و مبتنی بر احساس صرف و نه حرکتی ناشی از تضادهای طبقاتی. بلکه خیزشی است جهانی برای پاسخ به ندای فطری خداجویی و حق که نشان از شکل گیری یک فراجنبش اجتماعی در سطح جهانی دارد که بشریت را به آرمانشهری عینی فرا می خواند.
واکاوی نقش عزاداری امام حسین (ع) در اتحاد شیعه و سنی
نهضت عاشورا، حرکت وحدت‌بخش جهان اسلام
امام حسین (ع) به همراه یاران خود برای احیای ارزش‌های اسلامی و انسانی علیه موجودی پست و فرومایه و ضد ارزش‌های الهی قیام کرد و در این راه از هیچ‌گونه فداکاری و بذل جان دریغ نکرد. قیام امام حسین (ع) حرکتی برای احیای ارزش‌ها بود که اثر آن فراتر از مرزهای عقیدتی و جغرافیایی رفت و حرکتی وحدت‌بخش شد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران