اندیشکده برهان به مناسبت روز پژوهش بررسی نمود:
بایسته های پیشتازی دانشگاه در پیشرفت علم و فناوری
توجه به هدفمند کردن تحقیقات و پژوهش‌ها نکته ضروری برای تحول دانشگاه‌ها است که دو هدف اساسی «تأمین نیازها و حل مسائل کشور» و «رسیدن به اوج و مرجعیت علمی و حضور در جمع سرآمدان جهانی علم» غایت این هدفمندی خواهد بود.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری(بخش سوم)/مهدی جمشیدی؛
انقلاب را دریابید!
یکی از دغدغه‌های انقلابی علامه مطهری، مبتلا شدن انقلاب اسلامی به «استحاله‏ی درونی» بود؛ به این معنی که انقلاب اسلامی پس از مرحله‏ی پیروزی، به تدریج و گاه به صورت نامحسوس، «تغییر مسیر و ماهیت» بدهد و از نسخه اصلی‌اش فاصله بگیرد و منحرف شود.
«فرزند صبح» زیر ذره بین نقد؛
ببخشید امام!
فیلم فرزند صبح در تدارک چه بود و چه ارمغانی برای مخاطب به همراه داشت؟! جز تعجب، تردید، بهت و غم و ... فیلمی که هیچ نشانه‌ای از امام آشنای ما نداشت، فیلمی که نه از جهت سینمایی ارزش قابل بحثی داشت و نه از جهت متنی، بطنی و اندیشه‌ای می‌توان حتی از آن حرف زد.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری (بخش دوم)/مهدی جمشیدی؛
پاسداشت آزادی
علامه تأکید می‌کند که آزادی، مطلق نیست و در درون ضوابط اسلامی قابل پذیرش است. به عنوان مثال، ایشان تصریح می‌کند که در منطق اسلامی، اندیشه‌ها و آرای آغشته به «اغفال» و «اضلال»، اجازه‌ی نشر در سطح عمومی جامعه را ندارند.
جشنواره‏ی فیلم فجر زیر ذره بین نقد؛
سیزده 59؛ روایت غم‏بار آدم‏های جنگ
در فیلم «سیزده 59» آن‌چه از آدم‌های جنگ و وضعیت‌شان برای مخاطب تشبیه می‌گردد، موقعیت تلخ و غم‌بار آدم‌هایی است که زندگی تاریک و تیره‌ای دارند و واقعیت اما چیز دیگری است.
باز اندیشی مبادی و اصول سینما در بستر تجربه‌ی دینی/ (بخش اول)
کدام سینمای دینی؟
فاصله «توبه نصوح» و «فریاد مورچگان» شکافی است به عمق سی سال که تلمباری از ابهام را در خود جای داده است. این که چرا و چگونه ممکن است از فراز تا فرود یک تفکر فاصله‏ای بدین عمق شکل بگیرد، یکی از انبوه ابهامات تلمبار شده است.
واپسین دغدغه‏های انقلابی علامه مطهری؛ (بخش اول)/مهدی جمشیدی؛
اگر به استقلال فرهنگی نرسیم، باخته‏ایم
حساسیت‏ها و هشدارهای علامه نه فقط در دهه‌های 40 و 50 بلکه در دهه‌های70 و 80 نیز رنگ صدق پذیرفت؛ چراکه در دهه‌های70 و 80، بخش قابل توجهی از نیروهای انقلابی، آرام آرام، مبتلا به «استحاله‌ی فکری» و «التقاط ایدئولوژیک» شدند و فضای ذهنی آن‌ها به تسخیر آمیزه‏ای از آموزه‏های «اسلام» و «لیبرالیسم» درآمد!
مروری بر مواضع برخی از اهالی ادبیات در مخالفت با جمهوری اسلامی؛
قلم‏های شکسته
در تاریخ، هیچ انقلاب و تحول شگرفی را نمی‏توان سراغ گرفت که اهالی قلم در صف اول آن قرار نگرفته و نقش و سهم تعیین کننده‏ای در بیدارسازی و جهت دهی مردم نداشته باشند و اما قلم‏ها همیشه در این نقش مقدس رسالت آفرین نبوده‏اند. گزارش متفاوت برهان پی جوی این حقیقت است.
مقاله‏ی حجت الاسلام والمسلمین رشاد؛
ایران را با هویت اسلامی می‏خواهیم
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و صاحب نظریه ابتناء، سال‏هاست که به تحقیق و تدریس در زمینه فلسفه، منطق، فهم دین و نیز فقه و اصول اشتغال دارد. ایشان از جمله افرادی بودند که «الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت» را در حضور مقام معظم رهبری به بحث و بررسی نشستند.
یادداشت اسماعیل کوثری به مناسبت رونمایی برهان؛
دشمن با ناتوی فرهنگی در پی القای شبهات است
ملت ما در 8 سال دفاع مقدس از راه جنگ سخت، به مقابله با دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی پرداخت اما در حال حاضر ما با جنگ نرم دشمنان درگیر هستیم لذا راه حل مقابله با این جنگ نرم دشمنان پاسخ به شبهات و یا به عبارتی رفع ابهامات در عرصه‌های مختلف است.
حبیب الله کاسه ساز در گفت و گو با برهان:
بیانات رهبر انقلاب چراغ راه فیلمسازان است
حرکت به سمت نوری که مقام معظم رهبری تأکید کرده برای سینمای ما یک نقطه ی امید است و این هنرمند است که باید تلاش کند آثاری بسازد که ضمن حفظ مخاطب، پر از امید، نشاط و معنویت باشد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران