تأملی در محصولات مشترک سینمایی (1)
محصولات مشترک سینمایی؛ فرصتی برای تبادل فرهنگی
تولید محصولات مشترک سینمایی فرصتی برای تبادل و انتقال ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی به دیگر فرهنگ‌ها قلمداد می‌شوند. اما علی‌رغم این موضوع، می‌توانند فرصتی برای عبور از ممیزی و ورود ضدارزش‌های فرهنگی جوامع دیگر محسوب شوند.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (11)؛
طالبوف و رمان‌واره‌های مروج پوزیتیویسم دین‌ستیز
عبدالرحیم طالبوف از روشن‌فکران شبه‌مدرنیست تأثیرگذار در پروژه‌ی غرب‌زدگی شبه‌مدرن ایران بود و در عرصه‌ی ادبیات غرب‌زده‌ی شبه‌مدرن ایران نیز به‌عنوان داستان‌نویسی نه چندان توانا، اما تأثیرگذار، مطرح بوده است. آثار داستانی او را می‌توان رمان‌واره‌هایی در جهت ترویج آرای سکولار-مدرنیستی دانست.
گفت‌وگوی اختصاصی برهان با دکتر فرشته روح‌افزا؛
زنگ خطر بالا رفتن سن ازدواج
در حال حاضر، سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است و حدود ۲۳ میلیون جوان در کل کشور در سن ازدواج قرار دارند. رهبر معظم انقلاب به این نکته‌ی مهم توجه کرده‌اند که امر ازدواج باید در سن مناسب صورت گیرد که اگر چنین نشود، آسیب‌هایی آن جامعه را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌راستی دلیل بالا رفتن سن ازدواج چیست؟
نگاهی به مؤلفه‌ها و چالش‌های هویت فرهنگی در ایران؛
چیستی هویت فرهنگی ما
به نظر می‌رسد مهم‌ترین چالش هویت فرهنگی در منظومه‌ی دینی و انقلابی و ایرانی، «جهانی شدن» باشد. هرچند جمهوری اسلامی از جهانی شدن هراسی ندارد و حتی آن را در راستای پیشبرد اهداف خود و فرصتی برای صدور انقلاب به جهانیان می‌داند، لیکن جهانی شدن شعاری بیش نیست، زیرا عملاً آنچه اتفاق افتاده به تعبیر دقیق مقام معظم رهبری، عبارت از «جهانی‌سازی» است.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (10)؛
میرزا آقاخان کرمانی و رمان‌هایی با طعم ناسیونالیسم سکولار
میرزا آقاخان کرمانی روشن‌فکر شبه‌مدرنیستی است که آثار و کتبی در زمینه‌ی سیاست، نقد ادبی، تاریخ و فلسفه دارد، اما آنچه به آقاخان در زمره‌ی داستان‌نویسان ادبیات زمینه‌ساز مشروطه، جایگاهی می‌دهد، حرف‌وحدیث‌هایی است که درباره‌ی چند رمان نوشته‌شده توسط او در میان است.
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مجمع عالی بسیج (1)
تفکری که جمهوری اسلامی را شکست‌ناپذیر کرده است
جامعه‌ای که در آن تفکر بسیجی مسلط و حاکم شود، با خیال آسوده می‌تواند مسیری را بپیماید که هرچند در ابتدای راه با دشواری‌های گام‌های بزرگ همراه است، اما به‌زودی حلاوت دستاوردهای این ایستادگی بر اصول را خواهد چشید.
بررسی ملزومات ساختاری سبک زندگی اسلامی؛
آیا بحث سبک زندگی، خیابانی شده است؟
پس از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی، این مسئله در محافل مختلف بسیار مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اما از آنجایی که بخش عمده‌ای از آنچه در این فضا مطرح می‌شود، از پوشش دادن به ملزومات و ضروریات مسئله عاجز بوده، چه بسا برخی از آنچه طرح می‌شود، کمتر تناسبی با صورت حقیقی آن داشته باشد.
رسالت تاریخی بسیج در دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی
تفکر بسیجی، زیرساخت تمدن‌سازی و پیشرفت
اگر مفروض اصلی الگوی تمدن‌سازی پیشرفت درون‌زا را که تکیه به ظرفیت‌های عظیم درونی در جهت رشد و تعالی است بپذیریم، کدام ظرفیت قابل ‌اتکاتر از بسیج، این شبکه‌ی انسانی قابل ‌اعتماد و معتقد به اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی است؟
بررسی شاخصه‌های سبک زندگی بسیجی در گفتمان انقلاب اسلامی؛
سبک زندگی بسیجی، الگویی برای حرکت جهادی
در دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی «سازندگی»! برخی زمزمه‌‌ها به گوش می‌‌رسید که با پایان‌یافتن شرایط جنگی کشور و فرا رسیدن دوران صلح و آرامش، زمان آن فرا رسیده است که برخی نهادهای انقلابی - از جمله بسیج - نیز به پایان کار خود نزدیکی شوند و انحلال خود را اعلام نمایند! زمزمه‌‌ای که این روزها نیز به گوش‌می‌رسد.
تأملی در رویکردهای سکولار در نگاه به دانشگاه (2)؛
موانع تولید علوم انسانی اسلامی در حوزه و دانشگاه
شیفتگی نسبت به غرب و معیارها و ساختارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن در نزد دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان جامعه در دولت‌های هفتم و هشتم بعد از انقلاب، که از آن به «دولت اصلاحات» تعبیر می‌شود، علاوه بر آنکه به اوج می‌رسد، بلکه خود را با صورت عریان عیان می‌کند و اهداف و ایده‌های انقلاب را در مقابل اندیشه‌های مدرن به چالش می‌کشد.
گفت‌وگوی اختصاصی برهان با رئیس حوزه‌ی هنری استان تهران؛
آیا وضعیت کتابخوانی در ایران مطلوب است؟
واقعی شدنِ حجم بازار کتاب، در ایران نکته‌ی مهمی است. در کشور ما، حجم کتاب‌های تولیدشده و تعداد ناشران فعالِ این عرصه، با حجم مصرفِ کتاب، همخوانی ندارد. به دلایل متعددی، قسمت تولید کتاب مثل یک بادکنک رشد کرده است و هیمنه‌ای از خود نشان می‌دهد که در واقعیت این‌گونه نیست.درحالی‌که در عرصه‌ی توزیع، فروش و کتابخوانی وضعیت کاملاً متفاوت است.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران