به بهانه‌ی اکران اولین ساخته‌ی پیمان قاسمخانی
«خوب، بد، جلف» اثری بدون قسمت خوب
«خوب، بد، جلف» را باید اثری بدون قسمت خوب دانست که با تکیه بر ظرفیت سریال «پژمان» و سابقه‌ی آن، فقط به‌دنبال فروش بالاست؛ اثری که با شوخی‌های مبتذل و جلف به‌دنبال خنده گرفتن از مخاطب است.
تحلیلی بر جریان‌شناسی سینمای ایران پس از انقلاب (3)؛
دوم خرداد، زاد روز سینمای روشنفکری در ایران
در سال‌های پس از دوم خرداد 76 شرایط سینمای ایران دگرگون شد. رویکرد دولت خاتمی به توسعه‌‌ی فضای سیاسی و اجتماعی برمبنای تساهل و تسامح به حوزه‌ی فرهنگ و هنر نیز رسوخ کرد و اتفاقاً در این حوزه که دقت نظر ویژه‌ای را می‌طلبد سرعت و شتاب زیادی گرفت و سینمای ایران به ناگاه تغییر مسیر داد.
تأملی در باب جامعه‌شناسی نهادهای انقلابی در ایران؛
جامعه‌شناسی در سیطره‌ی نگاه قدرت‌محور
در دوره‌ی مدرن، با سکولار شدنِ جامعه و به تبع آن، سکولار شدن نظریات جامعه‌شناسی، تمامی نظریه‌پردازان جامعه‌شناسی حتی از قرن شانزدهم، بهجای آنکه به مسئله‌ی چگونه رستگار شدنِ افراد در جامعه بپردازند، به تقابل فرد و جامعه پرداختهاند و مسئله‌ی اصلی آنان روابط قدرت در جامعه بوده است.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (13)؛
درباره‌ی رمان‌واره‌ی «سیاحت‌نامه‌ی ابراهیم‌بیک»
زین‌العابدین مراغه‌ای به پیروی از میرزا ملکم و دیگر منورالفکران غرب‌زده‌‌ی شبه‌مدرنیست، گام گذاشتن در مسیر تجددگرایی سطحی و تقلید از ایدئولوژی‌های سکولار-اومانیست را تبلیغ می‌نماید. درک و فهم مراغه‌ای از عالم غرب مدرن و مدرنیته، همچون دیگر هم‌نسلانِ هم‌فکر او، درکی سطحی، ظاهربینانه، مجذوبانه و مرعوبانه بوده است.
اندیشنامه جنبش نرم‌افزاری (1)؛
علم دینی؛ امکان یا امتناع؟
اندیشکده برهان در آستانه روز وحدت حوزه و دانشگاه، اندیشنامه "علم دینی؛ امکان یا امتناع" را منتشرنمود.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (12)؛
زین‌العابدین مراغه‌ای، نویسنده‌ی ستایشگر تجدد
تعلق و دلبستگی روشن‌فکرانه‌ی مدرنیستی زین‌العابدین مراغه‌ای، او را در مقام و موضعی قرار می‌دهد که گمان کند پیروی و تقلید از مدرنیته و تجددمآبی، «راه‌حل مشکلات» ایران است. وی با قلم و قدم خود در زمینه‌سازی برای برقراری سلطه‌ی فرماسیون غرب‌زدگی شبه‌مدرن نقش مؤثری ایفا کرده‌ است.
نگاهی جامعه شناختی بر بزرگترین اجتماع بشری
پیاده روی اربعین، خیزش جهانی مستضعفین
این حرکت عظیم انسانی نه جنبشی است بر مبنای عقلانیت ابزاری که انسان ها در آن بر اساس محاسبه سود و زیان مادی به کنشگری بپردازند و نه حرکتی است توده وار و بی هدف و مبتنی بر احساس صرف و نه حرکتی ناشی از تضادهای طبقاتی. بلکه خیزشی است جهانی برای پاسخ به ندای فطری خداجویی و حق که نشان از شکل گیری یک فراجنبش اجتماعی در سطح جهانی دارد که بشریت را به آرمانشهری عینی فرا می خواند.
واکاوی نقش عزاداری امام حسین (ع) در اتحاد شیعه و سنی
نهضت عاشورا، حرکت وحدت‌بخش جهان اسلام
امام حسین (ع) به همراه یاران خود برای احیای ارزش‌های اسلامی و انسانی علیه موجودی پست و فرومایه و ضد ارزش‌های الهی قیام کرد و در این راه از هیچ‌گونه فداکاری و بذل جان دریغ نکرد. قیام امام حسین (ع) حرکتی برای احیای ارزش‌ها بود که اثر آن فراتر از مرزهای عقیدتی و جغرافیایی رفت و حرکتی وحدت‌بخش شد.
شهریار زرشناس/ جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران (11)؛
طالبوف و رمان‌واره‌های مروج پوزیتیویسم دین‌ستیز
عبدالرحیم طالبوف از روشن‌فکران شبه‌مدرنیست تأثیرگذار در پروژه‌ی غرب‌زدگی شبه‌مدرن ایران بود و در عرصه‌ی ادبیات غرب‌زده‌ی شبه‌مدرن ایران نیز به‌عنوان داستان‌نویسی نه چندان توانا، اما تأثیرگذار، مطرح بوده است. آثار داستانی او را می‌توان رمان‌واره‌هایی در جهت ترویج آرای سکولار-مدرنیستی دانست.
گفت‌وگوی اختصاصی برهان با دکتر فرشته روح‌افزا؛
زنگ خطر بالا رفتن سن ازدواج
در حال حاضر، سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است و حدود ۲۳ میلیون جوان در کل کشور در سن ازدواج قرار دارند. رهبر معظم انقلاب به این نکته‌ی مهم توجه کرده‌اند که امر ازدواج باید در سن مناسب صورت گیرد که اگر چنین نشود، آسیب‌هایی آن جامعه را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌راستی دلیل بالا رفتن سن ازدواج چیست؟
نگاهی به مؤلفه‌ها و چالش‌های هویت فرهنگی در ایران؛
چیستی هویت فرهنگی ما
به نظر می‌رسد مهم‌ترین چالش هویت فرهنگی در منظومه‌ی دینی و انقلابی و ایرانی، «جهانی شدن» باشد. هرچند جمهوری اسلامی از جهانی شدن هراسی ندارد و حتی آن را در راستای پیشبرد اهداف خود و فرصتی برای صدور انقلاب به جهانیان می‌داند، لیکن جهانی شدن شعاری بیش نیست، زیرا عملاً آنچه اتفاق افتاده به تعبیر دقیق مقام معظم رهبری، عبارت از «جهانی‌سازی» است.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران