درس‌هایی که از عزت‌خواهی اباعبدالله‌الحسین (ع) می‌توان فراگرفت
مؤلفه‌های عزت‌مداری در قیام حسینی
در سراسر حوادث قیام حضرت سیدالشهدا می‌توان عنصر عزت را برجسته دید که تبلور آن در منازعه‌ی حق و باطل، معنویت و اخلاق و مصائب این رویداد بزرگ است.
روحانیت، رسانه و حکومت دینی(2)؛
اصول حاکم بر رسانه‌ی دینی در نبرد با نظام سلطه
نظام هنجاری رسانه‌ی دینی در فقه شیعه با شناخت‌ها آغاز می‌گردد و با عشق به فعالیت‌ها و جهاد رسانه‌ای، به رضایت الهی ختم می‌شود و فعالیت رسانه‌ای به منزله‌ی عملی صالح مطرح خواهد گردید و در نگرش توحیدی، به عنوان ادای فرایض مطرح می‌شود که مهم‌ترین این فرایض، ادای حقوق شهروندان جامعه‌ی توحیدی است.
روحانیت، رسانه و حکومت دینی(1)؛
ویژگی و کارکردهای رسانه‌ی دینی
تأثیر متقابل رسانه و دین در جامعه‌ی دینی انکارناپذیر است. هم رسانه‌ها توانسته‌اند تأثیری عمیق و گسترده بر دین بگذارند و هم از سویی دیگر، مجبورند در کارکردهای ذاتی خویش، آموزه‌ها و خطوط قرمز دینی را مراعات کنند.
به بهانه سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی؛ بررسی میزان تأثیر فرهنگ در افزایش اقتدار ملی (2)
اقتدار فرهنگی و توانایی مرجعیت‌سازی درونی و بیرونی
فرهنگ دینی به دلیل ابتناء بر معرفت‌شناختی دقیق عقلی و الهی و هستی‌شناسی توحیدی و نیز پاسخ‌های دقیق به ماهیت و نیازهای انسان در چارچوب یک نظام ارزشی مناسب و دارا بودن مبانی و مبادی لازم برای شکل دادن به نظام‌های سیاسی و اقتصادی، پتانسیل و توان ایجاد جامعه‌ای مطلوب را داراست.
به بهانه سالروز تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی؛ بررسی میزان تأثیر فرهنگ در افزایش اقتدار ملی (1)
گذر اقتدار ملی از مسیر فرهنگ
اقتدار فرهنگی آن‌گاه ظهور پیدا می‌کند که از یک سو نظام اقتصادی در جهت تأمین و ارضای نیازهای مشروع فرهنگی آن جامعه حرکت کند و از دیگر سوی، با کارکرد مناسب این عرصه‌ها، میزان پذیرش و عمق‌یابی آن فرهنگ در نزد آحاد جامعه افزایش ‌یابد.
به بهانه روز جهانی شیر مادر
آمار و ارقام زنگ خطر بحران مادری را به صدا در آورده است
‌مطالعه‌ی سیر گفتمان‌های شکل‌گرفته در جوامع غربی و برخی از جوامع متأثر از غرب، نمایشگر دلایل بن‌بستی است که امروز این جوامع در مواجهه با مسئله‌ی زن و خانواده با آن روبه‌رو شده‌اند. پیری و رشد منفی یا صفر جمعیت تنها یکی از ماحصل‌های فروپاشی نظام خانواده در غرب و بی‌توجهی به ارزش‌های فطری زن در ایفای نقش مادری و همسری است.
مروری بر عملکرد رسانه‌ی ملی در حوزه مسائل خانواده به بهانه روز صدا و سیما
رسانه‌ی ملی و تضعیف خانواده
گرچه رسانه‌ی ملی، که به نوعی صدای نظام جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود، سعی داشته است ارزش‌های دینی را به مخاطبان خود منتقل کند؛ اما تضعیف تمایز و هویت جنسی، تضعیف نقش¬های جنسیتی، تبلیغ الگوی خاصی از خانواده و تغییر در سبک زندگی و منش اقتصادی خانواده‌ها از جمله آسیب¬هایی است که از طریق رسانه بر پیکر خانواده‌ی ایرانی وارد شده است.
به بهانه سالروز بزرگداشت شیخ اشراق
چرا باید به علوم عقلی اهتمام داشت؟
ترویج علوم عقلی اگر همراه با تعمق، تعقل و به دور از تقلید باشد –چنانچه لازمه‌ی این علوم است- می‌تواند راهی برای تضعیف جمود و تحجر در لباس اسلام و گامی اساسی در شکل‌دهی تمدن اسلامی باشد. در واقع اشکال اساسی تمدن مدرن عدول از دو حجت الهی یعنی عقل و نقل بود.
به بهانه روز صدا و سیما
حجاب و رسانه‌ی ملی؛ آنچه هست و آنچه باید باشد
با بروز پدیده‌ی مد، رسانه‌ی ملی نیز سعی کرد به اصطلاح تصویر واقعی‌تری از جامعه ارائه دهد، پس هر از گاهی مقاومتش را در مقابل یکی از این جلوه‌های مد کنار گذاشت تا اینکه حجاب حداکثری مجری دهه‌ی شصتی به مانتوی کوتاه، تنگ و قرمز رنگ مجری زن «سین مثل سریال» تبدیل شد...
بررسی جایگاه آموزه‌های اسلامی در ساختار نظام آموزشی کشور؛
ضرورتی مغفول در نظام آموزشی
نظام آموزشی ما، با رسمیت دین مبین اسلام در تربیت اسلامی انسان، باید نقش اساسی و برنامه‌ی جامع و دقیقی جهت تربیت کودکان در برنامه‌ی درسی داشته باشد که کودکان مسلمان ایرانی از ایمان و اعتقادات غنی و جامع برخوردار گردند و به دلیل ناآگاهی از اصول صحیح اسلام، در مقابل فرهنگ بیگانه کمبود و نقص احساس ننمایند.
«بصیرت» دینی و انقلابی؛ درسی تاریخی در مبارزه با فتنه‌ها و تهدیدات
اعدام شیخ فضل‌الله نوری، گناه نابخشودنی مشروطه‌خواهان اما عبرت‌آموز در عصر حاضر
شیخ فضل‌الله نوری از جمله شخصیت‌های تأثیرگذار در جریان مشروطه است که با بصیرتی که داشت، توانست نفوذ جریان غرب‌گرا و منحرف را در مسیر مشروطه تشخیص دهد و با آن مقابله کند؛ مخالفتی که هرچند باعث تصویب اصل مطابقت قانون اساسی با شرع شد، اما سرانجام به شهادت این عالم بزرگ منتهی شد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران