تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه (2)
تحول به سوی دیپلماسی انقلابی و کارآمد
تبلیغات پُرحجم بیگانگان درباره‌ی «تغییر اجباری یا خودخواسته» در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و تحلیل خوش‌خیالانه‌ی غربی‌ها این زمینه، در حقیقت ناشی از فشار این واقعیت است که سیاست خارجی جمهوری اسلامی، لااقل در سطح منطقه همچون سدّی مستحکم و صخره‌ای استوار، مانع از یکه‌تازی‌های قدرت‌های سلطه‌گر به‌ویژه آمریکا شده است و آن‌ها، همیشه در آرزوی تغییر این سیاست‌ها هستند.
واکاوی علل سکوت مردم آمریکا در قبال بحران اقتصادی؛
بر باد رفته!
مردمان ایالات متحده مشکلات اقتصادی و طرح‌های ریاضتی دولت آمریکا را تجربه می‏کنند پس چرا برخلاف اروپا و خاورمیانه که شرایط مشابهی را دارند در آمریکا شاهد اعتراض‌های مردمی نیستیم؟
عطا بهرامی؛
پایان رؤیای آمریکایی؟
گرچه آقای اوباما در شعارهای انتخاباتی‌اش وعده داده بود که سالی هزار میلیارد دلار از بدهی‌ها خواهد کاست که هرگز عملی نشد؛ اما درگیری اصلی زمانی روی داد که اقتصاددانان از اطلاعات منتشر شده که نشان داد، اقتصاد آمریکا تنها 4/0 درصد در 3 ماهه‌ی اول و 3/1 درصد در 3 ماهه‌ی دوم سال جاری رشد داشته است، حیرت کردند.
یادداشت اختصاصی «فینان کانینگ‌هام» برای «برهان»؛
ایالات متحده یک «دیکتاتوری» است!
این بار انتقادات به کشوری است که مدعی برپایی دموکراسی است. دولتی که می‌خواهد دموکراسی را در سراسر «دیکتاتوری‌های» جهان به خصوص خاورمیانه‌ای آن برپا کند. امّا یک نویسنده ایرلندی معتقد است: این دولت هم به دست کسانی اداره می‌شود که منتخب مردم نیستند؛ پس آیا می‌توان گفت ایالات متحده فاقد دموکراسی است؟!؟
حسن کریمی فرد/ نگاهی به حقوق بشر در آمریکا؛
حقوق بشر با طعم شکنجه
اوباما پس از رسیدن به ریاست‏جمهوری، فرمان تعطیلی بازداشتگاه «گوانتانامو» را امضا و تعهد کرد، ظرف یک‏سال آن را تعطیل کند که البته این امر پس از گذشت سه سال، محقق نشده است. در حالی است که پیش‌تر نیز مقام‌های کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی برنامه‌های زندان‌های آمریکایی برای اعتراف گرفتن را «غیرانسانی» عنوان کردند.
اختصاصی/ استاد دانشگاه «وست چستر پنسیلوانیا» بررسی ‌کرد؛
کدام بخش از C.I.A دانشمندان ایرانی را ترور می‏کند؟
در حالی بخشی از «C.I.A» به اتهام تحقیق در زمینه‏ی ساخت بمب‏اتمی اقدام به ترور دانشمندان ایرانی می‌نمایدکه بخش دیگر همین سازمان تأکید می‌کند، چنین پروژه‏ای اساساً وجود خارجی ندارد. با این اوصاف علت تناقض موجود میان گزارش‏ها و عمل‏کردهای ایالات‏متحده چیست؟
گفت‌وگوی اختصاصی «برهان» با سخن‌گوی ناوگان آزادی؛
آزادی فلسطین در «دستان» همه‏ی مردم دنیاست
«به عنوان یک شهروند بریتانیایی که مالیاتم برای حمایت از اسراییل خرج می‌شود، مسؤولیّت بیش‌تری در قبال فلسطین دارم چرا که مسأله‌ی فلسطین تنها به دست مردم دنیا حل خواهد شد.» این بخشی از سخنان زنی است که در ناوگان آزادی (1) اسیر سربازان اسراییلی شد...
تحلیلی از مدیر شرکت (IBM)؛
استبداد سرمایه‏داری و حکمرانی رسانه‏ای!
ریشه‏ی اصلی بحران‏های جهانی این است‏که کارکنان «نیوز آو د ورلد» به‏طور غیرقانونی، تلفن همراه یک دختر گم شده را هک کردند؟ یا در آمریکا اقدام‌های غیرقانونی نظیر شرکت‌های هرمی و یا تجارت داخلی ادامه دارد؟ ریاضی‏دان آمریکایی و مدیر اجرایی شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی (IBM) معتقد است ریشه معضلات جایی دیگر است...
سبحان محقق؛
چرا غربی‏ها از تجزیه‌ی سودان به وجد آمدند؟
وقتی سخن از اختلاف‌نظر و عقیده در کشورهایی نظیر سودان می‌شود؛ محافل اروپایی فریاد بر می‌آورند که «تجزیه» یعنی احترام و استقلال آرای مردمی؛ امّا زمانی‏که تنش‌ها در میان کشورهای اتحادیه اروپا رقم می‌خورد، رسانه‌ها از خطرهایی که «وحدت» اتحادیّه‏ی اروپا را تهدید می‌کند، می‏نویسند و راه حل ارایه می‏دهند!
مصاحبه‌ی اختصاصی «برهان» با رییس مؤسسه‌ی آمریکایی «رادرفورد»؛
شکست حکومت قانون، آزادی و شفافیت در آمریکا
«در حال حاضر شاهد شکست حکومت قانون، آزادی و شفافیّت در آمریکا هستیم که به دلیل ساختار دستگاه اطلاعاتی – امنیّتی – نظامی این کشور است. آمریکایی‌ها در خانه‌های خود، در خیابان و اینترنت و بر روی خط تلفن تحت کنترل بوده و مورد جاسوسی واقع می‌شوند» این بخشی از سخنان «جان دبلیو. وایت‌هد» حقوق‌دان آمریکایی است.
تحلیلی از یک افسر بازنشسته ارتش ایالات متحده؛
سال‏ها جنگ بی‏ثمر!
واشنگتن ده سال است که قصد نجات خاورمیانه‌ را دارد، گرچه در حال حاضر، به نظر می‌رسد تبِ پسا - یازده سپتامبر فروکش کرده است اما نشانه‌های بیماری هنوز وجود دارد و بیش از هرجا خود را در کاخ سفید «اوباما» نشان می‌دهد؛ «اندرو باچویچ» از افسران باز نشسته ارتش آمریکا معتقد است این بیماری ارتش را فرسوده و خسته کرده است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران