تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب‌اسلامی در دیدار کارگزاران حج
تلخی حج خونین 94 همچنان باقی است!
در آستانه سومین سالگرد فاجعه خونین منا به بهانه‌هایی همچون قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و سعودی، هیچ‌گونه پیشرفتی در پیگیری حقوقی فاجعه و شهدای آن مشاهده نمی‌شود؛ گویی مظلومیت شهدای مکه و منا پایانی ندارد.
یادداشت اختصاصی «فینان کانینگ‌هام» برای «برهان»؛
ایالات متحده یک «دیکتاتوری» است!
این بار انتقادات به کشوری است که مدعی برپایی دموکراسی است. دولتی که می‌خواهد دموکراسی را در سراسر «دیکتاتوری‌های» جهان به خصوص خاورمیانه‌ای آن برپا کند. امّا یک نویسنده ایرلندی معتقد است: این دولت هم به دست کسانی اداره می‌شود که منتخب مردم نیستند؛ پس آیا می‌توان گفت ایالات متحده فاقد دموکراسی است؟!؟
حسن کریمی فرد/ نگاهی به حقوق بشر در آمریکا؛
حقوق بشر با طعم شکنجه
اوباما پس از رسیدن به ریاست‏جمهوری، فرمان تعطیلی بازداشتگاه «گوانتانامو» را امضا و تعهد کرد، ظرف یک‏سال آن را تعطیل کند که البته این امر پس از گذشت سه سال، محقق نشده است. در حالی است که پیش‌تر نیز مقام‌های کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ در گزارشی برنامه‌های زندان‌های آمریکایی برای اعتراف گرفتن را «غیرانسانی» عنوان کردند.
اختصاصی/ استاد دانشگاه «وست چستر پنسیلوانیا» بررسی ‌کرد؛
کدام بخش از C.I.A دانشمندان ایرانی را ترور می‏کند؟
در حالی بخشی از «C.I.A» به اتهام تحقیق در زمینه‏ی ساخت بمب‏اتمی اقدام به ترور دانشمندان ایرانی می‌نمایدکه بخش دیگر همین سازمان تأکید می‌کند، چنین پروژه‏ای اساساً وجود خارجی ندارد. با این اوصاف علت تناقض موجود میان گزارش‏ها و عمل‏کردهای ایالات‏متحده چیست؟
گفت‌وگوی اختصاصی «برهان» با سخن‌گوی ناوگان آزادی؛
آزادی فلسطین در «دستان» همه‏ی مردم دنیاست
«به عنوان یک شهروند بریتانیایی که مالیاتم برای حمایت از اسراییل خرج می‌شود، مسؤولیّت بیش‌تری در قبال فلسطین دارم چرا که مسأله‌ی فلسطین تنها به دست مردم دنیا حل خواهد شد.» این بخشی از سخنان زنی است که در ناوگان آزادی (1) اسیر سربازان اسراییلی شد...
تحلیلی از مدیر شرکت (IBM)؛
استبداد سرمایه‏داری و حکمرانی رسانه‏ای!
ریشه‏ی اصلی بحران‏های جهانی این است‏که کارکنان «نیوز آو د ورلد» به‏طور غیرقانونی، تلفن همراه یک دختر گم شده را هک کردند؟ یا در آمریکا اقدام‌های غیرقانونی نظیر شرکت‌های هرمی و یا تجارت داخلی ادامه دارد؟ ریاضی‏دان آمریکایی و مدیر اجرایی شرکت ماشین‌های تجاری بین‌المللی (IBM) معتقد است ریشه معضلات جایی دیگر است...
سبحان محقق؛
چرا غربی‏ها از تجزیه‌ی سودان به وجد آمدند؟
وقتی سخن از اختلاف‌نظر و عقیده در کشورهایی نظیر سودان می‌شود؛ محافل اروپایی فریاد بر می‌آورند که «تجزیه» یعنی احترام و استقلال آرای مردمی؛ امّا زمانی‏که تنش‌ها در میان کشورهای اتحادیه اروپا رقم می‌خورد، رسانه‌ها از خطرهایی که «وحدت» اتحادیّه‏ی اروپا را تهدید می‌کند، می‏نویسند و راه حل ارایه می‏دهند!
مصاحبه‌ی اختصاصی «برهان» با رییس مؤسسه‌ی آمریکایی «رادرفورد»؛
شکست حکومت قانون، آزادی و شفافیت در آمریکا
«در حال حاضر شاهد شکست حکومت قانون، آزادی و شفافیّت در آمریکا هستیم که به دلیل ساختار دستگاه اطلاعاتی – امنیّتی – نظامی این کشور است. آمریکایی‌ها در خانه‌های خود، در خیابان و اینترنت و بر روی خط تلفن تحت کنترل بوده و مورد جاسوسی واقع می‌شوند» این بخشی از سخنان «جان دبلیو. وایت‌هد» حقوق‌دان آمریکایی است.
تحلیلی از یک افسر بازنشسته ارتش ایالات متحده؛
سال‏ها جنگ بی‏ثمر!
واشنگتن ده سال است که قصد نجات خاورمیانه‌ را دارد، گرچه در حال حاضر، به نظر می‌رسد تبِ پسا - یازده سپتامبر فروکش کرده است اما نشانه‌های بیماری هنوز وجود دارد و بیش از هرجا خود را در کاخ سفید «اوباما» نشان می‌دهد؛ «اندرو باچویچ» از افسران باز نشسته ارتش آمریکا معتقد است این بیماری ارتش را فرسوده و خسته کرده است.
سعید شکوهی/ زنان در ارتش آمریکا؛ نیروی نظامی یا ابزار شهوت‌رانی؟!
ارتش باربی‌ها
یک نظامی زن آمریکایی در عراق می‌گوید: «چاقویی به همراه دارم که به دلیل ترس از عراقی‏ها نیست؛ بلکه به خاطر ترس از همرزمان خودم است.» به راستی در ارتش ایالات‏متحده، در میان هزاران مرد و زنی که دور از خانه و کاشانه و در سرزمین‌های غریب، به مبارزه با تروریسم‏خیالی مشغولند چه می‌گذرد که زنان را به حمل سلاح سرد وا می‌دارد؟!
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران