بزرگ‌نمایی از برجام طرف آمریکایی را برای نقض آن مصرتر کرده است
تناقضی به نام نقض فاحش برجام و نگه‌داری آن به هر قیمتی
جلسه‌ی کمیسیون برجام درخصوص قانون ایسا و این موضوع که این قانون نقض فاحش برجام است و برخی از اقدامات پلیس بد آمریکا، که در شرایط فعلی ترامپ نقشش را برعهده دارد، از یک طرف و استفاده‌ی تبلیغاتی از ورود یک ایرباس بازخریدشده‌ی فرانسوی به‌عنوان میوه‌ی برجام از طرف دیگر، نشان می‌دهد که در چند ماه آینده بایستی هم نقض‌های مکرر برجام را ملاحظه کرد و هم تلقی این سند به‌عنوان دستاورد ملی را.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (6)
4 انتقاد به کاربست سیاست خارجی توسعه‌گرا برای ایران
سیاست خارجی توسعه‌گرا مدعی است که با پیگیری توسعه‌ی اقتصادی در سیاست خارجی، منافع ملی ایران محقق می‌شود. اگرچه این سخن عاری از واقعیت نیست، اما همه‌ی واقعیت هم نیست، زیرا منافع ملی چه در عرصه‌ی سیاست خارجی، چه قانون اساسی و چه نگرش رهبران ایران، منحصر به اقتصاد و تأمین رفاه و معیشت مردم نیست.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (5)؛
«روابط خارجی به‌مثابه پایه توسعه»؛ بی‌اطلاعی از تجارب سایر کشورها
کشورهای چین و برزیل ضمن استمرار بر ساخت داخلی اقتصاد، پس از آنکه توانستند شرایط داخلی اقتصاد خود را به سطوح جهانی برسانند، وارد روابط خارجی مبتنی بر اقتصاد آزاد شدند. چرا که ورود به عرصه اقتصاد جهانی، بدون ایجاد زمینه‌های ساختاری داخلی نه تنها امکان‌پذیر نیست بلکه منجر به گسست سیاست و اقتصاد ملی نیز می‌گردد.
رضا رحمتی / نامه سناتورها نقض حقوق آمره بین الملل بود؛
رئیس جمهور بعدی می تواند تعهدات آمریکا نسبت به توافق را نقض کند؟
در این مقاله با استناد به سه اصل مسلم حقوقی به این سوال پاسخ می دهیم که مطابق آنچه سناتورهای آمریکا به رهبران ایران هشدار داده اند «آیا رئیس جمهوری بعدی آمریکا می‌تواند تعهداتش را نسبت به توافق با ایران نقض کند یا خیر.»
نامه سناتورها خلاف حقوق داخلی آمریکاست؛
در آمریکا کدام مرجع صلاحیت تصویب معاهدات را دارد؟
هر چند نامه سناتورها به لحاظ حقوق داخلی آمریکا عملی غیرقانونیست، ولی می‌تواند سبب هوشیاری از این شود که در صورتی این توافق برای آمریکا یک «موافقتنامه بین‌المللی الزام‌آور» محسوب نشود، کنگره می‌تواند با استناد به قوانین متعدد خود، توافق را منوط به تصویب در کنگره کند. طرح هوشمندانه قرار گرفتن توافق ذیل فصل هفتم منشور، مانع از چنین آسیب‌هایی است.
عبداله مرادی/ چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (4)
نظریات مارکسیستی توسعه ثابت کرده‌اند که توسعه امری خطی نیست
در این مقاله اشاره می‌کنیم که نظریات مارکسیستی توسعه، مثل مکاتب وابستگی متقابل، امپریالیسم و... ثابت کرده‌اند که توسعه معیار ثابتی ندارد که همه‌ی کشورها تحت انقیاد آن درآیند و توسعه امری خطی، دستوری و متکی بر آرای لیبرالیسم نیست.
دکتر پویان بابایی/ مدل‌های رقیب در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا (3)؛
جمهوری اسلامی پاکستان؛ تردید ها به جمهوریت و اسلامیت
نظام سیاسی پاکستان طبق اهداف بانیانش قرار بود مبدل به کشوری یکپارچه، متحد حول محور اسلام و زبان اردو، دارای نظام دموکراتیک باثبات با کاربست ارزش‌های اسلامی و الگویی مناسب برای کشورهای اسلامی شود، منتها با حضور روزافزون نظامیان در سیاست، دچار تضعیف نهادهای مدنی، عقب‌افتادگی اقتصادی و افراط‌گرایی اسلامی شد.
دکتر سعید خالوزاده / رابطه بین دین و سیاست در اروپا (2)؛
بررسی رابطه بین کلیسای کاتولیک روم و اتحادیه اروپا
این مقاله در پی نقد و بررسی تعاملات سیاسی اخیر بین اتحادیه اروپا و کلیسای کاتولیک روم است. این تعامل، پیوسته طی 20 سال گذشته افزایش یافته، به‌ویژه این که پس از امضای معاهده لیسبون، تماس‌های غیررسمی بین کلیسا و اتحادیه، از ارتباطات قدیمی، عمدتاً غیررسمی، به سمت روابط رسمی‌تر و نهادینه‌تر گرایش یافته است.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (3)؛
مروری بر اصول سیاست خارجی توسعه‌گرا
در شرایط مبتنی بر سیاست خارجی توسعه‌گرا هر برنامۀ کلان توسعۀ ملی برای دستیابی به موفقیت نیازمند تعامل با جریانات اصلی نظام اقتصاد سیاسی بین‌الملل و استفاده از امکانات جهانی است، چراکه الگوی توسعه مبتنی بر وابستگی متقابل است و یک ضرورت به‌حساب می‌آید.
دکتر احمد بخشی/ مدل‌های رقیب در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا (2)؛
میلیتاریسم؛ نظام سیاسی جدید مصر در یک کلمه
نظام سیاسی مصر کنونی را می‌توان یک نظام میلیتاریستی کامل قلمداد کرد. در قانون اساسی این نظام، اختیارات زیادی به ارتش داده شده است. ارتش فعالیت‌های اقتصادی گسترده‌ای در این کشور دارد و کارخانجات زیادی متعلق به نظامیان است. همچنین حق عزل‌ونصب وزیر دفاع از رئیس‌جمهور گرفته شده و به شورای عالی نیروهای مسلح واگذار شده است.
نقد اندیشمندان غربی بر لیبرال‌دموکراسی (1)؛
هابرماس: لیبرالیسم پتانسیل توتالیتاریسم را دارد
از نظر هابرماس، لیبرالیسم به دستاوردهای نظام سرمایه‌داری اصالت بخشیده و متوجه محدودیت‌ها و برساختگی‌های این دیدگاه نیست و از این گذار به پارادایمی سوبژکتیو (Subjective) تبدیل شده است. این پارادایمی که لیبرالیسم در آن اسیر است، پتانسیل به‌کارگیری زور و تبدیل شدن به توتالیتاریسم را دارد و بارزترین نمونه‌ی آن هم رژیم نازی است
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران