چرا آمریکا گزینه‌ی اقتصادی را رها نمی‌کند؟
شیرینی گزینه‌ی تحریم برای آمریکایی‌ها
با شروع ریاست دونالد ترامپ بر کاخ سفید، بسیاری از کسانی که از معادلات قدرت در آمریکا شناخت کافی نداشتند، این‌گونه تحلیل می‌کردند که وی به رویارویی نظامی علیه ایران خواهد گروید. اما بعد از چند هفته از قرار گرفتن او بر اریکه‌ی قدرت، این تحلیل‌ها و ذهنیت‌ها رو به سردی روانه شد.
عبداله مرادی / مروری بر تاریخ و گرایش مذهبی شیعیان زیدی؛
گرایشات فکری زیدیه چیست؟
علمای شیعه شخصیت زید را ستوده و او را به علم و دانش، شجاعت و ظلم‌ستیزى وصف کرده‌‌اند. ایشان بیش از آن که امام در عقاید و احکام باشد، امام در جهاد و مبارزه مسلحانه بوده و بر همین اساس آثار منسوب به او به تفسیر و حدیث مربوط است تا به عقاید و احکام.
مهدی جوکار / ریشه‌یابی حمله عربستان به یمن؛
آیا عربستان وارد جنگ سرد منطقه‌ای با ایران شده است؟
فارغ از تمامی تحلیل‌هایی که با تکیه بر مؤلفه‌های داخلی تلاش دارند اقدام عربستان را بیشتر با تکیه بر سطح خرد (جابه‌جایی قدرت در این کشور) تحلیل کنند، این نوشتار بر این اعتقاد است که الزامات ساختاری منطقه‌ای است که عربستان را واداشت به چنین اقدامی دست بزند و همین الزامات ممکن است تشدید بحران‌های امنیتی در خاورمیانه را به‌دنبال داشته باشد.
تاریخ مناسبات ایران – یمن (به‌طور خاص حوثی‌ها)؛
یمن چه جایگاهی در سیاست خارجی ایران داشته و دارد؟
روابط ایران و یمن پیش از انقلاب بسیار محدود و صرفا به مواجهه یمن جنوبی با کمک ایران به حکومت عمان در سرکوب جنبش ظفار (کمونیست‌های مورد حمایت یمن جنوبی) بر می‌گردد. اما بعد از انقلاب، و به دلیل ماهیت ایدئولوژی تشیع که آرمان شیعیان قیام‌گرای زیدی بود، هر چقدر مردم این کشور، شیعیان زیدی و حوثی‌ها بیشتر جانب‌دار ایران می‌شدند، حکومت مخالف سرسخت ایران بود.
دکتر حسین آجرلو / تبارشناسی فکری – سیاسی جنبش انصارالله یمن
انصارالله کیست و چه می‌گوید؟
چندی است تحولات یمن بدون حضور و نفوذ یک گروه قابل تعریف نیست؛ جنبش انصارالله یمن، که حوثی‌ها نیز خوانده می‌شوند. در خصوص این گروه و جنبش اما، اطلاعات بسیار کمی در فضای اندیشه‌ای و رسانه‌ای ایران در دسترس است. این گروه به‌لحاظ فکری، سیاسی و مذهبی چه منظومه‌ای دارند؟ گفتمانند یا جنبش؟
مجتبی قلی‌پور/ گفتمان‌های رقیب در خاورمیانه (7):
اخوان‌المسلمین به‌مثابه‌ی دولت
در تحلیل واژگونی دولت اخوان، نمی‌توان نقش عامل بین‌المللی را نادیده گرفت. از همان ابتدای دورخیز اخوان برای کسب قدرت در مصر پساانقلابی، هراس از اینکه مصر تبدیل به دولتی دینی شود، شدت گرفت. این موضوع به‌همراه ماهیت دینی جمهوری اسلامی ایران، می‌توانست منجر به بر هم خوردن موازنه‌ی ژئوپلیتیک در منطقه شود.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (6)
4 انتقاد به کاربست سیاست خارجی توسعه‌گرا برای ایران
سیاست خارجی توسعه‌گرا مدعی است که با پیگیری توسعه‌ی اقتصادی در سیاست خارجی، منافع ملی ایران محقق می‌شود. اگرچه این سخن عاری از واقعیت نیست، اما همه‌ی واقعیت هم نیست، زیرا منافع ملی چه در عرصه‌ی سیاست خارجی، چه قانون اساسی و چه نگرش رهبران ایران، منحصر به اقتصاد و تأمین رفاه و معیشت مردم نیست.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (5)؛
«روابط خارجی به‌مثابه پایه توسعه»؛ بی‌اطلاعی از تجارب سایر کشورها
کشورهای چین و برزیل ضمن استمرار بر ساخت داخلی اقتصاد، پس از آنکه توانستند شرایط داخلی اقتصاد خود را به سطوح جهانی برسانند، وارد روابط خارجی مبتنی بر اقتصاد آزاد شدند. چرا که ورود به عرصه اقتصاد جهانی، بدون ایجاد زمینه‌های ساختاری داخلی نه تنها امکان‌پذیر نیست بلکه منجر به گسست سیاست و اقتصاد ملی نیز می‌گردد.
رضا رحمتی / نامه سناتورها نقض حقوق آمره بین الملل بود؛
رئیس جمهور بعدی می تواند تعهدات آمریکا نسبت به توافق را نقض کند؟
در این مقاله با استناد به سه اصل مسلم حقوقی به این سوال پاسخ می دهیم که مطابق آنچه سناتورهای آمریکا به رهبران ایران هشدار داده اند «آیا رئیس جمهوری بعدی آمریکا می‌تواند تعهداتش را نسبت به توافق با ایران نقض کند یا خیر.»
نامه سناتورها خلاف حقوق داخلی آمریکاست؛
در آمریکا کدام مرجع صلاحیت تصویب معاهدات را دارد؟
هر چند نامه سناتورها به لحاظ حقوق داخلی آمریکا عملی غیرقانونیست، ولی می‌تواند سبب هوشیاری از این شود که در صورتی این توافق برای آمریکا یک «موافقتنامه بین‌المللی الزام‌آور» محسوب نشود، کنگره می‌تواند با استناد به قوانین متعدد خود، توافق را منوط به تصویب در کنگره کند. طرح هوشمندانه قرار گرفتن توافق ذیل فصل هفتم منشور، مانع از چنین آسیب‌هایی است.
عبداله مرادی/ چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (4)
نظریات مارکسیستی توسعه ثابت کرده‌اند که توسعه امری خطی نیست
در این مقاله اشاره می‌کنیم که نظریات مارکسیستی توسعه، مثل مکاتب وابستگی متقابل، امپریالیسم و... ثابت کرده‌اند که توسعه معیار ثابتی ندارد که همه‌ی کشورها تحت انقیاد آن درآیند و توسعه امری خطی، دستوری و متکی بر آرای لیبرالیسم نیست.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران