فرانیس فوکویاما پرده از چه چیزی برداشت
رقابت نظم‌های غیرلیبرال با نظم آمریکایی به چه معناست؟
اظهارات فرانسیس فوکویاما در سلیمانیه عراق نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در حوزه تئوریک نیز پذیرفته‌اند که نظم لیبرال دموکراسی آن‌ها، پایان تاریخ نیست و سوای از آن نظم‌های برتری نیز برای نظام بین‌الملل وجود دارد که اگر به مرحله ظهور نرسیده باشند، حداقل در حال ظهور هستند.

بحران یمن و بایسته‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران؛
لزوم تحرک دیپلماتیک ایران برای یمن
اتخاذ دیپلماسی چندجانبه برای تزلزل در ائتلاف عربی علیه یمن که بسیار شکننده نیز هست و نیز سیاست موازنه‌ی تهدید در قبال عربستان، باعث می‌گردد موازنه‌ی لازم در منطقه برقرار و سعودی وادار به عقب‌نشینی گردد. بی‌تردید موفقیت جمهوری اسلامی در حفظ انقلاب یمن و ایجاد یمنی دموکراتیک، زمینه را برای پایان بخشیدن به سایر بحران‌های منطقه‌ای و مصائب ملت‌های سوریه، عراق و... هموار می‌سازد.
ظرفیت انصارالله برای حمله به عربستان سعودی؛
چرا یمن به کمک‌های نظامی و تسلیحاتی ایران نیازی ندارد؟
در این نوشتار بنا داریم ضمن تبیین بیانات مقام معظم رهبری، به این سؤالات پاسخ دهیم که در حال حاضر دلیل عدم نیاز جنبش مردمی انصارالله به کمک‌های تسلیحاتی و نظامی چیست و آیا جنبش مذکور از توانایی و ظرفیت لازم برای پاسخ دادن به حملات و تجاوز عربستان سعودی برخوردار است؟
تبیین بیانات رهبر انقلاب در خصوص بیداری اسلامی؛
چرا بیداری اسلامی را نمی‌توان سرکوب کرد؟
«ملت‌های منطقه بیدار شده‌اند؛ بله، بیداری اسلامی را موقتاً سرکوب کردند، لکن بیداری، سرکوب‌شدنی نیست. بصیرت، سرکوب‌شدنی نیست. ملت ایران بیدار است، بسیاری از ملت‌های منطقه آگاه و بیدارندو امت اسلامی هم بحمدالله در حال بیداری است.»
میز اوهام و گزینه‌ی نظامی آمریکا؛
چرا استفاده از گزینه‌ی نظامی یک لاف سیاسی است؟
ایران از توان بازدارندگی مثلثی (سهیم کردن متحدان منطقه‌ای آمریکا) برای بازداشتن آمریکا از حمله برخوردار است. این سوای از اهمیت غرب آسیا برای منافع ملی آمریکاست که تهدید آن چیزی کمتر از تهدید یکی از ایالت‌های آمریکا نیست. در صورت هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، اسرائیل به‌عنوان جفت جدانشدنی آمریکا در منطقه، روی ثبات را به خود نخواهد دید.
نقش رسانه‌ها در تغییر جغرافیای لفظ غرب آسیا
چرا رسانه‌ها پیش‌قراول تغییر نام خاورمیانه هستند؟
وقتی بسترهای فرهنگی لازم برای این تغییر توسط رسانه‌ها ایجاد شود، خودبه‌خود در تمامی زیرمجموعه‌های اجتماع شاهد این تغییر به‌نحو شایسته خواهیم بود. اما به نظر می‌رسد رسانه‌های داخلی قبل از چالشگری افکار عمومی باید خود به مرحله‌ی خودآگاهی در این مورد برسند.
چرا نباید سیاست خارجی را دریچه‌ی توسعه‌ی کشور بدانیم؟
مخالفت قانون اساسی و جغرافیای اجتماعی ایران با توسعه‌ی برون‌گرا
در این زمانه که توسعه امری ضروری است، باید با تکیه‌ی بر جغرافیای تاریخی، فرهنگی و عقیدتی به دنبال طریقی غیر از طریق توسعه‌ی متجددانه بود تا هم از آسیب‌های عمده‌ی آن مانند بی‌دینی، بی‌معنویتی، دنیازدگی و... در امان ماند و هم طرح عالم جدیدی که انقلاب اسلامی نویددهنده‌ی است محقق شود.
به بهانه‌ی حوادث شهر بالتیمور؛
مروری بر وضعیت رنگین‌پوستان در آمریکا
شهر بالتیمور در ایالت مریلند به صحنه‌ی جنگ گسترده بین پلیس و سیاه‌پوستان تبدیل شده است. در همین خصوص، در این مقاله توجهی به مسئله‌ی نقض حقوق سیاه‌پوستان در ایالات متحده‌ی آمریکا خواهیم داشت.
تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ابعاد امنیت
ابعاد غیرفیزیکی امنیت در منظومه‌ی فکری انقلاب اسلامی
می‌توانیم در منظومه‌ی فکری گفتمان انقلاب اسلامی، مسائل امنیتی‌ای را در حوزه‌ی سیاست خارجی استخراج کنیم که تحفظ و امنیت را صرفاً به‌لحاظ فیزیکی و نظامی تعریف نمی‌کند. در این نوشتار قصد داریم به برجسته بودن بُعد غیرنظامی امنیت در منظومه و دستگاه فکری گفتمان انقلاب اسلامی در سیاست خارجی بپردازیم.
پتانسیل‌های اقتصادی-استراتژیک ایران در مواجهه با غرب؛
فرصت‌های گازی ایران و نیازهای اروپا
ظرفیت‌های گازی ایران اهرمی برای وادار کردن اتحادیه‌ی اروپا به تعامل بیشتر با ایران است و از همین رو، تهران می‌تواند از کارایی گزینه‌ی تحریم احتمالی انرژی در برابر این اتحادیه استفاده کند. ضمن اینکه این موضوع امنیت ایران را به یک مسئله‌ی بین‌المللی تبدیل خواهد کرد.
نقد درون‌گفتمان لیبرال‌دموکراسی؛
ژیژک؛ از هالوصفتی انسان لیبرال امروز تا مبارزه‌ی جهانی با نولیبرالیسم
اصطلاحاتی مانند حقوق بشر، دموکراسی و آزادی و جنگ علیه تروریسم، اصطلاحاتی دروغین هستند که ادراک ما از وضعیت را در هاله‌ای از راز می‌پیچند، به‌جای اینکه به ما اجازه دهند به آن‌ها بیندیشیم. دقیقاً به همین اعتبار، آزادی‌های ما خود در خدمت لاپوشانی و تداوم ناآزادی عمیق‌تر ما قرار دارند.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران