بزرگ‌نمایی از برجام طرف آمریکایی را برای نقض آن مصرتر کرده است
تناقضی به نام نقض فاحش برجام و نگه‌داری آن به هر قیمتی
جلسه‌ی کمیسیون برجام درخصوص قانون ایسا و این موضوع که این قانون نقض فاحش برجام است و برخی از اقدامات پلیس بد آمریکا، که در شرایط فعلی ترامپ نقشش را برعهده دارد، از یک طرف و استفاده‌ی تبلیغاتی از ورود یک ایرباس بازخریدشده‌ی فرانسوی به‌عنوان میوه‌ی برجام از طرف دیگر، نشان می‌دهد که در چند ماه آینده بایستی هم نقض‌های مکرر برجام را ملاحظه کرد و هم تلقی این سند به‌عنوان دستاورد ملی را.
دکتر سعید خالوزاده/ رابطه‌ی بین سیاست و دین در اروپا (1)؛
پروژه‌ی شکست‌خورده‌ی سکولاریسم در اروپا و بازگشت دین
در این مقاله به تجزیه‌وتحلیل بحث‌های آکادمیک اخیر در خصوص نقش بنیادین دین در روابط بین‌الملل می‌پردازیم و این نکته را بررسی می‌کنیم که آیا ما واقعاً شاهد افزایش قدرت سیاسی دین (ادیان) هستیم؟
تحدید تنگه هرمز یکی از گزینه های روی میز ایران؛
آیا ایران به لحاظ حقوقی می تواند از گزینه «بستن تنگه‌ی هرمز» استفاده کند؟
به کار بردن تلویحی موضوع بستن تنگه هرمز بلافاصله بعد از طرح تهدیدات نسبت به منافع حیاتی ایران، نشان دهنده این است، که این گزینه تلویحا به عنوان یکی از گزینه های روی میز ایران مطرح است و در صورت نیاز از آن استفاده خواهد شد.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (2)؛
سیاست خارجی و توسعه چگونه با هم ارتباط پیدا می‌کنند؟
سیاست خارجی نقشی تسهیل‌کننده، بهره‌برداری‌کننده از امکانات و جلوگیری‌کننده از هزینه دارد، اما همیشه چنین نیست، بلکه در بسیاری موارد به دلیل فهم نادرست کارگزاران سیاست خارجی از منطق مناسبات بین‌المللی و یا تغییر و تحولات کلان در عرصه‌ی بین‌الملل، نه تنها اثر مؤثری در فرایند توسعه‌ی کشورها ندارد، بلکه آثار تخریبی آن بیشتر است.
زندگی روزمره به‌مثابه ساحت امر سیاسی؛
میکروپالیتیک قدرت و امکان تحریم کالاهای غیربومی
در کشورهایی مانند ژاپن و کره در مرحله اول به مردم آموخته شد تا وقتی به تولیدات داخلی خودی تکیه نشود و فرهنگ تولید بومی پذیرفته نشود، موفقیت حاصل نمی شود. بنابراین شیوه فعالیت میکروپالیتیک قدرت برای مردم ژاپن اقناع فرهنگی بود. این شیوه با حمایت از تولیدات بومی؛ حتی اگر آن تولیدات ابتدائا کیفیتی نامناسب داشتند، پیگیری شد.
مدیریت فرهنگ، ارزش‌های سیاسی و سیاست خارجی؛
تبیین برخی مؤلفه‌های نهضت پیامبر (ص) با «قدرت نرم»
پیامبر اسلام توانستند نوع خاصی از قدرت را به کار گیرند که چارچوب نظری قدرت نرم می‌تواند برخی از مؤلفه‌های آن را تبیین کند. در نوشتار حاضر، برپایهٔ برخی از مؤلفه‌هایی که «قدرت نرم» می‌تواند آن‌ها را تبیین کند، شامل فرهنگ، ارزش سیاسی و سیاست خارجی، می‌شود مؤلفه‌های نهضت پیامبر (ص) را استخراج و بررسی کرد.
«مدل‌های رقیب» در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا (1)؛
«مدل» جمهوری اسلام‌گرای سکولار ترکیه!
بعد از تشریح موفقیت‌آمیز مبحث «گفتمان‌های رقیب» در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا، با عنوان گفتمان‌های ناصریسم، پهلویسم، کمالیسم و... که تأثیر فراوانی بر فضای نخبگانی و رسانه‌ای داشت، گروه بین‌الملل برهان در تلاش برای تفهیم صحیح نظام‌های سیاسی مبتنی بر این گفتمان‌ها به‌عنوان بدیل‌های جمهوری اسلامی در منطقه، به‌سراغ «مدل‌های رقیب» مدل جمهوری اسلامی در منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا رفته است.
چرا باید اصول توسعه را ثابت بدانیم؟ (1)؛
سیاست خارجی توسعه‎گرا در دوره «فروپاشی فراروایت‎ها»
تا زمانی که اصول توسعه را ثابت بدانیم و این اصول ثابت را نیز از اندیشه‌ی لیبرالی و نولیبرالی برگیریم، عام و جهان‎شمولشان بدانیم، هنوز نتوانسته‌ایم از هژمونیِ فراروایتِ توسعه در معنای مدرن آن فراتر رویم و آن را شالوده‎شکنی کنیم. مفروضِ پنهان این نگاه این است که آینده‌ی خویش را گذشته‌ی کشورهای توسعه‎یافته‌ بدانیم.
تهران چگونه میتواند «تمام گزینه های خویش را روی میز بگذارد»؟
پتانسیل های تحریمی ایران در مقابله با کشورهای غربی
از جمله پتانسیل های دیگر ایران که حالت فزاینده ای برای توان تحریمی آن ایجاد می کند، فضای هوایی امن و استراتژیک است که با عنایت به ناآرامی های موجود در منطقه غرب آسیا و نیز اوکراین با اقبال بی سابقه شرکت های مختلف هوایی مواجه شده است. یافتن آلترناتیو برای این فضا (در صورت تحریم ایران) برای غرب به آسانی ممکن نخواهد بود.
تاثیر امام خمینی بر رویکرد مبارزاتی جنبش های اسلامی منطقه؛
نظام سازی مرحله پایانی نهضت مبارزاتی امام
پی بردن به رویکرد مبارزاتی امام می تواند نوید بخش جنبش های اسلامی موجود در منطقه باشد که رویکرد مبارزاتی خود را تا گام نهایی پی گیری کرده و صرفا به اسقاط نظام مستقر بسنده نکنند. برای مثال آنچه در مصر اتفاق افتاد بسنده کردن اخوان به همان مورد اول یعنی اسقاط نظام سیاسی بود و به مرحله نظام سازی نرسید.
اندیشنامه سیاست خارجی اسلامی (1)؛
دیپلماسی فطرت
این اندیشنامه، با عنوان «دیپلماسی فطرت» در تبیین نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکا است که ابعاد مختلف اهمیت این نامه را مورد بررسی قرار داده است. 1. جایگاه ارسال کننده به عنوان یک مصلح اجتماعی، 2. ماهیت پرسشگرانه، 3. تکیه بر ملتها و نه دولتها به عنوان مخاطبان و ... از ابعاد اهمیت این نامه است.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران