بزرگ‌نمایی از برجام طرف آمریکایی را برای نقض آن مصرتر کرده است
تناقضی به نام نقض فاحش برجام و نگه‌داری آن به هر قیمتی
جلسه‌ی کمیسیون برجام درخصوص قانون ایسا و این موضوع که این قانون نقض فاحش برجام است و برخی از اقدامات پلیس بد آمریکا، که در شرایط فعلی ترامپ نقشش را برعهده دارد، از یک طرف و استفاده‌ی تبلیغاتی از ورود یک ایرباس بازخریدشده‌ی فرانسوی به‌عنوان میوه‌ی برجام از طرف دیگر، نشان می‌دهد که در چند ماه آینده بایستی هم نقض‌های مکرر برجام را ملاحظه کرد و هم تلقی این سند به‌عنوان دستاورد ملی را.
نمونه‌های شکست‌خورده در آمریکای لاتین؛
آزمایشگاه توسعه
نزاع‌های نظری گسترده بر سر مدل توسعه‌ای مطلوب، از جمله عوامل بی‌ثباتی توسعه در منطقه‌ی آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود؛ به‌نحوی‌که می‌توان گفت با غالب بودن هر نظریه‌ی کلان توسعه در عرصه‌ی معادلات نظریِ جهانی، در این کشورها نیز طبق همان مدل برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت و می‌توان گفت در کاربست تقریباً اکثر این مدل‌ها، ناموفق بوده است.
بررسی تجویزات اجماع واشنگتن
جهانی که سوم ماند
در چارچوب رویکرد دامنه‌دار غرب در جهت تفوق، تعدیل ساختاری با هدف نهایی تسهیل ورود کشورهای جهان‌سومی به مسیر جهانی‌سازی اقتصاد بازار، توسط نهادهای مالی بین‌المللی صورت گرفت. در جهانی شدن اقتصاد، توان دولت-ملت‌های جهان‌سومی در نظر گرفته نمی‌شوند و اقتصادهای این کشورها به‌شیوه‌ای نابرابر به شبکه‌ی جهانی اقتصاد ملحق می‌شوند.
آیا دموکراسی پیش‌نیاز توسعه است؟
مونتاژ دموکراسی
راهی که غرب در توسعه پیموده، راهی منحصربه‌فرد و محصول شرایط خاص تاریخی بوده که تکرار آن بعید و شاید غیرممکن است. بنابراین توسعه با مدل غربی و مبتنی بر چارچوب‌های فرهنگ غربی را نمی‌توان بدون تأمل در نقاط ضعف و قوت،‌ شرایط متفاوت جوامع مختلف و امکانات موجود در هر جامعه پذیرفت و به تقلید کورکورانه از آن پرداخت.
مصائب جهانی که غرب می‌سازد
توسعه‌ی عقب‌ماندگی
جهانی شدن چیزی جز در حاشیه قرار گرفتن مقتضیات ملی، دولت ملی و خاموش کردن شعله‌ی خلاقیت و نوآوری در کشورهای در حال توسعه به‌همراه نخواهد داشت. ابزارهای جهانی شدن به‌گونه‌ای عمل می‌کند که موجب کاهش استقلال عمل دولت و نهایتاً زیر سؤال رفتن مشروعیت و کارآمدی آن در جوامع پیرامونی می‌شود.
ارمغان توسعه‌ی غرب برای دیگران
نردبان شکسته
دلیل توسعه‌نیافتگی در جهان سوم، بقای نهادهای منسوخ سنتی، عدم ارتباط با مراکز غربی، کمبود سرمایه و... نیست، بلکه برعکس، همان فرایند تاریخی‌ای که توسعه‌ی اقتصادی را در غرب به بار آورده، توسعه‌نیافتگی را برای جهان سوم به وجود آورده است و همچنان به آن تداوم می‌بخشد. این همان فرایند تاریخیِ توسعه‌ی سرمایه‌داری است.
در پی رسوایی‌های منطقه‌ای عربستان و ترکیه
چرا رهبر انقلاب به سیاست‌مداران اسلامی امیدوار نیستند؟
در 28 آبان 1394 دیدبان جنایات سعودی در یمن اعلام کرد که نزدیک به 24 هزار یمنی بر اثر حملات در هشت ماه گذشته، کشته و زخمی شده‌اند. حدود 7495 نفر از این افراد کشته و 16058 نفر زخمی شده‌اند. این تنها برگی از رسوایی‌های سیاست‌مداران اسلامی در منطقه است. به این سیاهه، جنایات سعودی در عراق، لیبی، لبنان، سوریه و جنایات ترکیه در سوریه و خرید نفت و قاچاق اعضای بدن و اشیای تاریخی سوری‌ها و قضیه‌ی کوبانی را نیز باید افزود.
تبیین چرایی و پیامدهای اعدام آیت‌الله نمر در چارچوب تغییر نظم منطقه‌ای
عواقب اعدام آیت‌الله نمر برای عربستان چیست؟
پیامدهای اعدام آیت‌الله نمر در بعد منطقه‌ای و کوتاه‌مدت از همان ساعات اولیه‌ی اعلام اعدام وی در مناطق شیعه‌نشین عربستان شروع شده است. مردم شرق عربستان که از سیاست‌های تبعیض‌آمیز آل‌سعود به ستوه آمده‌اند، تاکنون در ده‌ها تجمع اعتراضی علیه آل‌سعود موضع‌گیری کرده‌اند.
تهران چگونه میتواند «تمام گزینه های خویش را روی میز بگذارد»؟
پتانسیل های تحریمی ایران در مقابله با آمریکا
از جمله پتانسیل های دیگر ایران که حالت فزاینده ای برای توان تحریمی آن ایجاد می کند، فضای هوایی امن و استراتژیک است که با عنایت به ناآرامی های موجود در منطقه غرب آسیا و نیز اوکراین با اقبال بی سابقه شرکت های مختلف هوایی مواجه شده است. یافتن آلترناتیو برای این فضا (در صورت تحریم ایران) برای غرب به آسانی ممکن نخواهد بود.
امکان‌سنجی پیگیری حقوقی تهدیدات نظامی و اتمی آمریکا
کیفرخواست علیه اوباما
دولتی که توسط یک دولت دیگر به حمله‌ی نظامی تهدید می‌شود، می‌تواند وضعیت را به شورای امنیت ارجاع دهد. شورا نیز ممکن است براساس ماده‌ی 39 منشور وضعیت را به‌عنوان تهدید علیه صلح تلقی کند و تصمیم بگیرد اقدامات ضروری را برای حفظ یا اعاده‌ی صلح و امنیت بین‌المللی اتخاذ نماید.
ویژگی‌های برجسته‌ی نامه‌ی دوم رهبر انقلاب
معرفی چهره‌ی غیرغربی از دین صلح و دوستی
نامه‌ی رهبر انقلاب را می‌توان ظرفیتی از قدرت نرم و فراتر از انواع متفاوت دیپلماسی (عمومی، رسانه‌ای، دولت‌ملتی و...) تلقی کرد که نمی‌تواند توسط دستگاه‌های دیپلماسی کشورها مورد توجه قرار گیرد. قابلیتی که دولت‌های مدرن‌شده و غربی‌شده نمی‌توانند برای خطاب قرار دادن مردم کشورهایی دیگر مورد استفاده قرار دهند.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران