میراث اوباما برای ترامپ؛ روح برجام (1)
ترامپ؛ از پاره کردن برجام تا بازنگری
دولت باراک اوباما میراثی از خود برای دونالد ترامپ برجای گذاشت و آن نیز فشار به ایران از طریق مطرح کردن این گزاره بود که ایران به روح برجام پایبند نیست. دونالد ترامپ که ابتدا سودای از بین بردن و پاره کردن این سند را داشت، حالا با بیان گزاره‌ی عدم پایبندی به روح برجام، به‌دنبال فشار بر ایران است.
محمد امین آبادی؛
آخرین میخ یک تابوت
تسخیر سفارتخانه‌ی اسراییل در مصر این پیام سیاسی واضح را برای سران عرب داشت که اسراییل خط قرمز انقلابیون منطقه محسوب می‌شود و آن‌ها باید تصمیم خود را بگیرند؛ آیا می‌خواهند در مقابل ملت‌ها و کنار اسراییل بایستند و یا در کنار ملت‌ها باشند؟!
بررسی تحولات منطقه در گفت‏وگو با «دکتر ملکوتیان»(2)؛
چرا مصری‏ها برای پرتاب موشک ایرانی به فضا هورا می‌کشند؟
دکتر «ملکوتیان»، ‌استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، از جمله متفکرانی است که در عین حال که تحولات اخیر منطقه را محصول عوامل مختلفی می‌داند اما با استناد به براهین و استدلالات عینی معتقد است که اگر انقلاب اسلامی ایران اتفاق نمی‌افتاد تحولات اخیر منطقه در این حد از گستردگی و با حضور مؤثر نیروهای اسلام‌گرا اتفاق نمی‌افتاد.
حمیدرضا قنبری‌نژاد/تشکیل کشور مستقل فلسطینی از منظر حقوق بین‌الملل؛
یک کشور و پاسخ به چهار سؤال اساسی
مذاکره همیشه اولین آیین‌ حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین‌‌المللی بوده، اما آیا این طور نیست که تداوم بیش از 60 سال مذاکره و محرومیت از حقوق حقه‌ی یک ملت طی این سالیان دراز و بی‌‌اعتنایی به اصول و قواعد مسلم حقوق بین‌الملل، به محملی جهت روزمره نمودن مطالبات ملت فلسطین و وقت کشی نیروهای اشغال‌گر بدل گشته است؟!
بررسی تحولات منطقه در گفت‏وگو با دکتر «ملکوتیان»(1)؛
وقتی صدای ترمز غرب به گوش همگان می‌رسد
دکتر «ملکوتیان»، ‌استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات منطقه را مرهون دو نکته می‌داند؛ ‌نخست استقلال سی ساله و دیگری قدرتی که ایران از خود به نمایش گذاشته است و می‌گوید: «غرب در لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرد به ایران حمله کند، چنان ترمز می‌کند که صدای ترمزش را همگان می‌شنوند و می‏فهمند.»
گفتگوی اختصاصی «برهان» با مردم‌شناس آمریکایی در مورد تحولات لیبی؛
آیا استقلال لیبی در نفت غرق می‌شود؟
به راستی چه چیزی باعث می‌شود که آمریکا از حرکت مردمی در لیبی حمایت کند و همین حرکت را در بحرین نادیده بگیرد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال به گفت‌وگو با دکتر «کان ام هالینان» می‌پردازیم. وی دکترای خود را در رشته‌ی مردم شناسی از دانشگاه «برکلی کالیفرنیا» گرفته و سال‌ها رییس دانشکده‌ی روزنامه‌نگاری دانشگاه «سانتا کروز» بوده است.
عبدالحمید بیاتی/ بررسی سیاست آمریکا در قبال تحولات خاورمیانه؛
نسخه‌ی آمریکایی دموکراسی
«نوام چامسکی»، نویسنده و نظریه‌ پرداز بنام آمریکایی هم زمان با آغاز خیزش مردم خاورمیانه برضد نظامی‌های دیکتاتوری گفته بود که دموکراسی در خاورمیانه دشمن اصلی منافع آمریکاست؛ در حالی که آمریکا هنوز مدعی است حامی سر سخت دموکراتیزه شدن خاورمیانه است...
احمد ربیعی­فر/ بررسی نسبت سلفیان با بیداری اسلامی(3)؛
ردپای سلفیان در بحرین
سلفیه‌ی درباری طی سالیان متمادی به عنوان ابزاری در دست مقام‌های آل‌سعود و استعمارگران غربی بوده است تا بذر فتنه، خمودی و تفرقه را در میان مسلمانان منطقه بیافشانند و از ثمرات آن در جهت پیشبرد اهداف استکباری خویش بهره­مند شوند...
«رمزی بارود» در گفت‌وگوی اختصاصی با «برهان»:
مذاکرات صلح: ‌ظاهری منطقی،‌ باطنی فریبنده!
«‌رمزی بارود»، کسی است که «نوآم چامسکی» او را «بانفوذ، اندیشمند و در جست‌وجوی عمق بحران‌ها» توصیف کرده است؛ و امروز در آستانه‌ی طرح به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین در اجلاس عمومی سازمان ملل به واکاوی برخی ابعاد و زوایای فلسطین و اسراییل پرداخته است.
محمد امین آبادی/ بررسی جایگاه هواپیمای بدون سرنشین در استرات‍ژی نظامی آمریکا؛
7000 پرنده قاتل آمریکایی در خاورمیانه آشیانه کرده‌اند!
1117 نفر در حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به افغانستان و پاکستان سلامت خود را از دست می‌دهند. با افزایش هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به هفت هزار عدد در منطقه خاورمیانه، به نظر می‌رسد یکی از راهبردهای اصلی دولت اوباما جایگزین کردن این هواپیماها با نیروهای نظامی آمریکا در منطقه است.
احمد ربیعی‏فر/ بررسی نسبت سلفیان با بیداری اسلامی(2)؛
بهار عربی چگونه سلفیان را سر در گم کرد؟
با نگاهی دقیق به مواضع سلفی‌های درباری متوجه اختلاف‌های شدید در بین بزرگان آن‌ها می‌شویم به طوری که برخی مانند «محمد حسان» در اوایل انقلاب مردم مصر، تظاهرات ملت را خروج بر حاکم دانسته و فسادی بزرگ قلمداد می‌کند و زمانی که این انقلاب به پیروزی می‌رسد خود را به «میدان التحریر» می‌رساند و از انقلاب مردم حمایت می‌کند!
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران