تبیین مفهوم و ابعاد «پیچ تاریخی» در گفت‌و‌گو با دکتر «محمدباقر خرمشاد»(3)؛
فرصت‌های ایران در گذار از «پیچ تاریخی» و چشم‌انداز آن چگونه است؟
چنان‌چه جمهوری اسلامی ایران بتواند در سطوح نخبگان و توده‌ها با شناخت حساسیت زمانی و با درایت لازم و مدیریت منطقه و فضای بین‌الملل، توان درونی، منطقه‌ای و بین‌المللی خود را بسیج کند می‌تواند آنچه را که لیاقتش را دارد در این گذرگاه تاریخی حساس کسب کند و ورق تاریخ را برگرداند و به افق روشن خود دست یابد.
یوسف سیفی/ سوریه و نگرانی‌های ساختاری قدرت‌های بزرگ؛
آیا روسیه و چین از سوریه دست خواهند کشید؟
وتوی روسیه و چین به نفع سوریه طبیعتاً با رویکردی مشخص نسبت به تحولات منطقه‌ای در خاورمیانه صورت گرفته است. تحولاتی که توانسته تا آنجا نگرانی این دو قدرت بزرگ را موجب شود که هزینه‌های وتو در سازمان ملل و حمایت از نظام سیاسی دمشق را بپذیریند. سوال این است که این دو کشور چقدر و چرا حاضرند هزینه‌های حمایت از سوریه را بپردازند؟
نجمیه پوراسماعیلی/ واکاوی بودجه‌‌ی نظامی فرانسه(2)؛
فرانسه و معضلات اجتماعی
هم اکنون، با احتساب افرادی که تنها چند ساعت در هفته کار می‌کنند؛‌ شمار بیکاران فرانسه از مرز 4 میلیون نفر فراتر می‌رود. حدود 70 ٪ مردم فرانسه بیکاری را اولین دغدغه‌ی خود خوانده و می‌ترسند که با وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی، به انبوه بیکاران بپیوندند؛ در حالی که تنها 2 ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرانسه باقی مانده است...
محمد جعفری/ درباره‌ی وتوی قطعنامه‌ی ضدسوری از سوی چین و روسیه؛
40 سال 40 وتو
چگونه است که کاخ سفید که خود در 40 سال اخیر، رکورد‌دار ‌وتو است؛ وتوی قطعنامه علیه سوریه را مشمئز کننده می‌خواند؟ آیا وتوهای ایالات متحده مبنای مستدل‌تری دارد؟
محمدرضا عشوری‌مقدم/ تحلیلی بر دورنمای روابط مصر و آمریکا؛
جایگاه آمریکا در سیاست خارجه‌ی مصر جدید
کاریکاتورهای «عمو سام» با چهره‌ای زشت و شیطانی در حال جاسوسی از مصر، با اسلحه‌ای که به سوی این کشور نشانه رفته و مصری که با سلاح توپ، روبه‌روی او ایستاده است. این، تصویری است که مدتی است رسانه‌های آمریکایی از رویکرد مصری‌ها به ادامه‌ی روابط کشورشان با ایالات متحده نشان می‌دهند.
لیلا نعمتی/ کنکاشی حقوقی در طرح استقرار نیروهای حافظ صلح در سوریه؛
آیا استقرار صلح بان در سوریه مطابق قوانین بین الملل است؟
اتحادیه‌ی عرب در اقدام اخیر خود در قبال سوریه، خواستار تشکیل نیروهای حافظ صلح مشترک متشکل از کشورهای عربی و سازمان ملل، برای اعزام به سوریه شد. اقدامی که نه تنها اعتراض بشار اسد را در پی داشت بلکه حتی مخالفت چین و روسیه را هم برانگیخت. آیا این اقدام اتحادیه، منطبق بر اصول و قوانین بین‌المللی و در حیطه‌ی اختیارات اعضاست؟
رضا رحمتی/ واکاوی ریشه‌‌های ناتوانی سیاسی مردم اروپا؛
چرا وال استریت در اروپا فتح نمی‌‌شود؟
مقام معظم رهبری: «آن روزى که ملت‌هاى اروپا بدانند که این وضعیت ضعفى که دچارش شده‌اند، به خاطر دخالت آمریکا و دخالت شبکه‌‌ى صهیونیستى جهانى است، این اعتراض‌‌هاى به خاطر اهداف اقتصادى، تبدیل خواهد شد به یک نهضت عظیم اجتماعى؛ آن وقت است که دیگر باید منتظر دنیاى جدیدى بود و دنیاى جدیدى به وجود خواهد آمد.»
نجمیه پوراسماعیلی/ واکاوی بودجه‌ی نظامی فرانسه(1)؛
فرانسه هزینه 40 هزار نیروی خود در افغانستان را از کجا تأمین می‌کند؟
چهارمین صادر کننده‌ی تسلیحات نظامی، به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ اروپایی و با اتکا به عضویت دایم خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد، برخورداری از پشتوانه‌ی اقتصادی، تکنولوژیک و نظامی به‌نسبت قدرتمند، همواره مایل بوده است تا نقش فعالی در صحنه‌ی سیاست اروپا و نیز نظام بین‌الملل ایفا کند؛ اما به چه قیمت؟
عطا بهرامی/ مروری بر مناسبات ایران و آمریکای لاتین؛
نزدیک‏ترین خشکی به بزرگ‏ترین دشمن جمهوری اسلامی
علت واهمه آمریکا از تقویت رابطه ایران با کشورهای منطقه آمریکای لاتین در چیست؟ آیا جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از این فرصت، استراتژی مشخصی دارد؟ آیا گسترش مناسبات ایران و آمریکای لاتین در آینده می تواند تاثیری در تغییر معادلات قدرت در فضای بین الملل داشته باشد؟
محمد مهدی صادقی/ تأثیرات سیاسی و فرهنگی حضور نوین اسلام در اروپا(2)؛
اسلام اروپایی؛ نسخه بدلی اسلام بیداری
اسلام اروپایی، اسلام حقوق بشر دوست، اسلام اروپا دوست، اسلام پذیرفتنی، اسلام سکولار، اسلام مدرن، اسلام‌ ملی، اسلام جهانی شده و اسلام میانه‌رو واژه‌هایی است که به صورت فزاینده‌ای در کانون بحث‌های اجتماعی و فرهنگی در مورد مسلمانان اروپای غربی قرار دارد؛ به‌راستی کدام یک از این ها اسلام واقعی است؟!
گفت‌وگوی «برهان» با «حسن عابدینی»؛
آیا اسراییل به‌دنبال «11 سپتامبر» دیگری است؟
سناریوی ترور دشمنان جمهوری اسلامی، این بار هم با کم‌ترین خسارت و بیش‌ترین حجم رسانه‌ای رقم خورده و هم‌چنان به پیش می‌رود، چندی پیش به اتهام «تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن» و این بار به تلاش برای ترور سفرای رژیم صهیونیستی در دهلی نو و تفلیس. آیا واقعاً تهران با چنین اقداماتی منافعی به دست می‌آورد جز ضرر و زیان؟
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران