تیم ترامپ هژمونی ایران را پذیرفته‌اند
مسئله‌ی بنیادین هژمونی منطقه‌ای ایران
در سفر اخیر ترامپ و تیم او به عربستان سعودی، موضوعی به‌صورت تلویحی بیان شد که نیازمند تأمل بیشتری است و آن هژمونی ایران در منطقه‌ی غرب آسیاست. این جمله را وزیر خارجه‌ی آمریکا بیان داشت، هرچند با هدف تحدید و مهار ایران. اما توجه به این مسئله که ابعاد قدرت استراتژیک و هژمونیک ایران و شاخص‌های آن کدام‌اند، مسائلی بنیادین محسوب می‌شوند.
رضا نساجی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در کرمانشاه (17)؛
اکثریت فراموش شده
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود در جمع مردم کرمانشاه با اشاره به یک شعار مهم و کم‌تر توجه شده‌ی معترضان وال استریت فرمودند: «مردم در این اجتماعات و تظاهرات چندین هزار نفری نیویورک یک تابلویی بلند کردند که رویش نوشته بود: «ما 99 درصدیم» یعنی 99 درصد ملت آمریکا - اکثریت ملت آمریکا - محکومِ یک درصدند ....»
گفت‌وگو با دکتر «ملکوتیان»/تبیین بیانات رهبر انقلاب در کرمانشاه(12)؛
آیا می‌توان انقلاب ایران را متمایز از سایر انقلاب‌های دنیا دانست؟
رهبر انقلاب اسلامی در اولین روز حضورشان در جمع مردم پرشور کرمانشاه فرمودند: « در این دویست سال اخیر - که سال‌هاى انقلاب‌هاى بزرگ است - در هیچ انقلابى چنین اتفاقى نیفتاده است که با این فاصله‌ى کم، نظام جدید به وسیله‌ى خود مردم، نه به وسیله‌ى یک عامل دیگر تعیین شود.»
عطا بهرامی/ تبیین بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم کرمانشاه(5)؛
سرزمین فرصت‌ها یا فرصت طلب‌ها؟
رهبر انقلاب در نخستین سخنرانی خود فرمودند: «چیزى که به عنوان «جنبش وال استریت»، مردم آمریکا را به هیجان آورده، مهم است...همین آقایانى که مدعى هستند آزادى بیان لازم است و طرفدار آزادى بیانند، تا دو سه هفته پس از شروع این جنبش، از همه‌ى روزنامه‌هاى مهم آمریکا، فقط یک روزنامه خبر این حرکت را منتشر کرد؛ بقیه سکوت کردند.»
سعید شکوهی/ تحلیلی بر بیانات مقام معظم رهبری در کرمانشاه(1)؛
خروش 99 درصدی!
رهبر انقلاب درباره‌ی جنبش «وال استریت» فرمودند: «مردم آمریکا به حاکمیت اقلیت 1% بر اکثریت 99% معترض هستند که مالیات و پول مردم را هزینه به راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمایت از رژیم صهیونیستی می‌کنند. ممکن است حکومت آمریکا با شدت عمل، این جنبش اعتراضی را سرکوب کند اما نمی‌تواند ریشه‌های آن را از بین ببرد.»
رییس حزب «عمل اسلامی» بحرین در گفت‏وگوی اختصاصی با «برهان»؛
سخنان امام خامنه‌ای نقشه‌ی راه ما است
«سیدجعفر العلوی»، رییس حزب «عمل اسلامی» بحرین و از علمای مبارز این کشور که چندی پیش به منظور حضور در همایش بیداری اسلامی به تهران سفر کرده بود ‌می‌گوید: «ما به عنوان حزب مخالف رژیم بحرین، سخنرانی امام خامنه‏ای را به مثابه نقشه‏ی راه در حرکت انقلاب و محافظت از آن می‏دانیم و از آن به نحو شایسته‏ای استفاده می‏کنیم.»
دکتر مصطفی ملکوتیان؛
سوریه و نشانه‌های شکست توطئه در رسانه‌های غربی
آیا نمی‌توان گفت این نکته که ترکیه در ارایه‌ی طرحی از سوریه خواسته است 25 درصد نمایندگان مجلس را به مخالفان بدهد، نشان دهنده‌ی تسلیم غرب و پذیرش بی‌قدرتی شورشیان سوریه است؟!؟
سید عبدالمجید زواری/پیامدهای سپر موشکی ناتو بر آینده‌ی منطقه؛
خنجری از شمال غرب!
پیوستن ترکیه به سپر موشکی ناتو، نگرانی‌هایی را پدیده آورده و پیامدهای این مسأله بر آینده‌ی منطقه و خاورمیانه از جمله پرسش‌هایی است که این مقاله در صدد پاسخ به آن است.
مؤلف تونسی کتاب «جنگ ایران و عراق» در گفت‌وگوی اختصاصی با «برهان»؛
مزدوران آمریکا در منطقه به دنبال سکولاریسم و ارتباط با اسراییل هستند
«عبدالمجید تراب زمزمی» از تونس، مؤلف کتاب جنگ «ایران و عراق» درباره‌ی کسانی که نقش اسلام را در تحولات منطقه انکار می‌کنند، می‌گوید: «این عده به دنبال اسلام سکولار هستند...برای آن‌ها دین صرفاً نماز خواندن است و هیچ نقشی در اقتصاد، سیاست و اجتماع ندارد. از نظر آنان ما باید سکولار باشیم و با اسراییل در ارتباط باشیم.»
قاسم رحمانی؛
بازی روسیه در تحولات خاورمیانه
این روزها که هر گوشه‌ی جهان، از «وال استریت‌»‌ آمریکا تا دمشق و جسر الشغور سوریه، شاهد اعتراضات و نا آرامی‌های متعدد است؛ عجیب به نظر می‌رسد که روس‌ها آن‌چنان که باید خودی نشان نمی‌دهند؛ آن هم روس‌هایی که هنوز به دنبال احیای امپراطوری از دست رفته خود بر جهانند...
بهروز جاوید/ مصری‌ها به دنبال پاک کردن ننگ کمپ دیوید هستند؛
کابوس ننگ و خیانت
اینک از پیمان کمپ دیوید برای ملت انقلابی مصر تنها یک خاطره‏ی تلخ و تاریک به جای مانده و برای اسراییل ورق پارهای بیش بر جای نمانده است. تسخیر سفارت رژیم صهیونیستی در قاهره، تظاهرات ضد کمپ دیوید روز گذشته و گرفتار شدن نزدیکترین متحد تل‏آویو در پشت میله‏ها، نشان داد، خون خالد اسلامبولی بی‏نتیجه بر زمین ریخته نشده است.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران