پیشنهاداتی سیستمی برای جلوگیری از بروز یک بحران؛
تأثیر افزایش معوقات بانکی بر شاخص‌های اقتصاد مقاومتی
آینده‌ی نظام بانک‌داری کشور و جلوگیری از ورشکستگی‌‌‌‌ بانک‌‌‌‌ها شدیداً تحت تأثیر روند مطالبات است و سیستم بانکی ایران به دلیل وجود عوامل مؤثر برون‌‌‌‌زا، نبود انگیزه‌ی درونی و جبر فضای اقتصادی به‌تنهایی قادر به حل این مشکل نیست.
آسیب‏شناسی قانونی که به سرعت در حال اجرا شدن است!(1)؛
آیا ادغام 8 وزارت‏خانه در شرایط موجود مناسب است؟
آیا همه چیز برای ادغام 8 وزارت‏خانه و تبدیل آن‏ها به 4 وزارت‏خانه‏ی جدید مهیا است؟ تبدیل وضعیت وزارت‏خانه‏های قدیمی به وزارت‏خانه‏های جدید با ساختاری نو به چه پیش‏نیازهایی نیاز دارد؟ این مقاله که هم‏اکنون قسمت نخست آن منتشر می‏شود، در پی آن است تا به صورت اجمالی به برخی ابهامات و پیش‎نیازهای طرح ادغام پاسخ دهد.
قیمت نفت بیش از این بالا می‏رود؛
پیش‏ بینی رییس جمهور از فوران قیمت نفت بزودی محقق می‏شود
آمارهای رسمی از بازارهای جهانی نفت نشان می‏دهد، قیمت نفت در حال افزایش بوده و روند صعودی آن ادامه خواهد داشت. به نظر می‏رسد، پیش‏بینی احمدی‏نژاد در مورد نفت 150 دلاری به زودی به واقعیت تبدیل شود.
دکتر محمد جلیلی/ آیا در غرب عدالت وجود دارد؟
2/7 میلیارد نفر از جوانان غربی حساب بانکی ندارند
کشورهای غربی به صورت تجربی به این نتیجه رسیده‏اند که اگر بخواهند توسعه پیدا کنند، چاره‏ای جز عملکرد عادلانه ندارند. بنابراین عدالت را نه به عنوان یک ارزش مطلق بلکه به عنوان ابزاری برای دست‏یابی به اهداف خود مورد توجه قرار می‏دهند. دکتر محمد جلیلی در این مقاله در توضیحاتی به علل این چالش پرداخته است.
مهدی مهرپور/ اتهام ایران چیست؟
تأثیرات محدودیت اقتصادی برای ایران
هم‌اکنون تحریم‏های غرب علیه ایران، حدود 32 سال است که بر فعالیت‏های اقتصادی جمهوری اسلامی سایه افکنده و اجازه نمی‏دهد بسیاری از فعالیت‏های اقتصادی ایران به راحتی انجام گیرد. اما سؤال این است که پس از گذشت سه دهه آیا تحریم‏ها توانسته‏اند حال اقتصاد را وخیم کنند؟ اهداف اولیه و نهایی تحریم‏های غرب چه بوده؟...
سعید غلامی باغی/ نگاهی تبیینی به فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه‏ی عدالت (3)؛
موانع عدالت را چگونه از پیش رو برداریم؟
موانع عدالت چیست و چگونه می‏توان یک حکومت عادلانه را در جامعه‏ی اسلامی برقرار کرد؛ شاخصه‏های آن کدام است و آن شاخصه‏ها نیز باید چه ویژگی‏هایی داشته باشد؟ شاید دومین نشست راهبردی مقام معظم رهبری با برخی اندیشمندان کشور در حوزه‏ی عدالت سبب شد تا به این سؤالات پاسخ داده شود.
بابک اسماعیلی/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در دومین نشست اندیشه‏هاى راهبردى(2)؛
لزوم توجه به ظرفیت‏های اقتصاددانان وطنی عدالت‏گرا
دومین نشست اندیشه‏های راهبردی با موضوع عدالت، حاوی نکاتی راهگشا در زمینه‏ی عدالت بود، یکی از این سرفصل‏ها لزوم توجه به ظرفیت‏های اقتصاددانان وطنی عدالت‏گر است. این یادداشت بر آن است تا با نقدی بر عملکرد گذشته حضور این اقتصاددانان را یادآوری کند.
دکتر عبدالمجید شیخی/ تبیین فرمایشات رهبر معظم انقلاب در دومین نشست اندیشه‏های‏ راهبردی(1)؛
الزامات تحقق عدالت در نظام اسلامی
هفته‏ی پیش، دومین نشست اندیشه‏های راهبردی با حضور اندیشمندان علوم انسانی در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار شد. دکتر شیخی استاد اقتصاد و یکی از صاحب‏نظرانی که در جلسه حضور داشت در باره‏ی محورهای آن نشست به ارایه تحلیلی پرداخته است.
محمد شهاب/ نگاهی به مفهوم رشد، توسعه و عدالت؛
استراتژی رشد مورد تأیید نظام اقتصادی اسلام نیست
رشد از دیدگاه اسلام هدفی مستقل و در عرض اهداف دیگر نیست. بنابراین اگر این شاخص به افزایش فقر، شکاف درآمدی بیش از حد یا وابستگی بیانجامد نمی‏تواند مطلوب باشد و این خود نشانه‏ی آن است که ما استراتژی نادرستی را برای دست‏یابی به رشد اقتصادی برگزیده‏ایم .
فاطمه مهجور/ «ایران» در لیست کشورهای غیر هم‏کار در مبارزه با پول‏شویی قرار دارد!
حساب‏های بی نام و نشان در غرب
ایران در لیست کشورهای غیرهمکار در مبارزه با پول‌شویی قرار دارد! این اتهام از جمله مواردی است که غربی‌ها به عنوان یک رویکرد خلاف قانون از آن در مورد ایران یاد می‌کنند؛ اما واقعیت چیز دیگری است! آن چه مشهود است این‌که در حوزه‏ی غرب و به عنوان مثال در کشوری مانند سوییس این اتفاق کاملاً رخ داده است: «حساب‌های بانکی بی‌نام و نشان!»
محمد آیینی/ 9 راه‏کار برای کاهش خسارات و تلفات جانی و مالی؛‏
آسیب‏شناسی سیاست‏های کلی نظام در حوزه‏ی مدیریت بحران
گمانه‎هایی برای وقوع زلزله مطرح است، در این میان هم امر بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده حداقل 10 سال طول خواهد کشید؛ اما آیا حوادث متحمل زلزله و نظایر آن هم 10 سال صبر خواهد کرد؟ آیا شرایط به گونه‌ای است که اگر حادثه‌ای اتفاق بیافتد، تلفات جانی، مالی و اقتصادی مربوط، حداقل ممکن باشد؟
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران