تبیین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های عید سعید فطر (1)
در جنگ اقتصادی، ستاد فرماندهی جبهه خودی کجاست؟
اگر بپذیریم که آماج جنگ عظیم اقتصادی دشمن قرارگرفته‌ایم و امروز مقابله با جنگ اقتصادی دشمن اولویت و مسئله اصلی و اول کشور است، هرگونه تصمیم‌گیری و اقدام در کشور با ملاحظه این اولویت راهبردی باید باشد.
دکتر ابراهیم رزاقی/ نشست تخصصی «برهان» با عنوان اقتصاد بدون نفت(3)؛
مقصر کیست؟
این مقاله قسمت سوم از سلسله نشست‏های تخصصی «برهان» در حوزه‏ی اقتصاد می‏باشد؛ در این نشست‏ها، اساتید اقتصادی به بررسی آسیب‏ شناسی و ارایه راه‏کارهایی درباره‏ی مطالبات اقتصادی رهبر معظم انقلاب می‏پردازند. در این قسمت فقدان برنامه‏ها و استراتژی‏های مناسب برای خروج از اقتصاد بدون نفت، بررسی می‏شود.
دکتر شیخی/ تبیین فرمایشات رهبر انقلاب در راستای ابلاغ سیاست‏های کلی اشتغال؛
توجه به اشتغال کلید ارتقای رشد و پیشرفت اقتصادی
در بسته‏ی سیاست‏های کلی اشتغال با جامع نگری موارد خوبی برای ترمیم کاستی‌های سیاست‌های کلی حاکم بر تدوین برنامه‌های پنج ساله و قانون بودجه‌ی سنواتی ارایه شده است. در این مقاله به تبیین چند اصل مهم در عملیاتی ساختن این بسته‌ی سیاستی مهم پرداخته شده است.
بابک اسماعیلی؛
آیا اتحادیّه‏ی اروپا در پایان راه قرار دارد؟!
در حال حاضر اتحادیّه‌ی اروپا با پنج چالش اساسی شامل تغییر و بازسازی نهادها و ارگان‌های کنونی، آماده سازی اتحادیّه در گسترش به سوی شرق و جنوب، مقابله‌ی هم زمان با بحران بدهی‌ها، بیکاری و شرایط دشوار زندگی، ایجاد موازنه بین اتحادیّه‌ی اروپا و جهانگرایی اقتصادی و از بین بردن اختلاف‌های پیرامون حمایت از واحد پولی اروپا روبه‌رو است.
زهراکاویانی/ اولویت‏های اقتصادی در سال جهاد اقتصادی(1)؛
4 ماه گذشت، برای سال جهاد اقتصادی چه کردیم!؟
در چهار ماه اخیر شاید بتوان گفت بیش‌ترین اقدام صورت گرفته در راستای جهاد اقتصادی، تغییر سر برگ نامه‌های اداره‌های دولتی و اضافه شدن عبارت «جهاد اقتصادی» به جای «همت مضاعف، کار مضاعف» در بالای سر برگ‌ها بوده است.
نویسنده‏ی کتاب «چند گفتار در باب الگوهای اسلامی ایرانی مدیریت» می‏گوید؛
تفاوت‏های مدیریت آمریکایی و ایرانی
دکتر «محمد جلیلی» مدیر عامل شرکت رتبه بندی و اعتبار سنجی مشتریان نظام بانکی و هم‏چنین عضو هیأت علمی دانشگاه می‏باشد. ایشان درباره‏ی اهداف نگارش کتابش می‏گوید: پس از نخستین جلسه هم اندیشی در محضر مقام معظم رهبری درباره‏ی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت به فکر نوشتن کتابی در این باره افتادم.
حجت ورمزیاری/ تبیین فرمایشات رهبر انقلاب در راستای ابلاغ سیاست‏های کلّی اشتغال؛
حمایت از کشاورزی به دلیل اشتغال‏آفرینی گسترده
مقام معظم رهبری چندی پیش سیاست‏های کلّی اشتغال را ابلاغ کردند؛ این دستورالعمل که به عقیده‏ی بیشتر کارشناسان نقشه‏ی راه سیاست‏گذاری‏های دولت‏مردان در حوزه‏ی اشتغال خواهد بود 13بند دارد که در آن مبانی عظیمی از برنامه‏های اشتغال کشور را به برنامه‏ریزان و تصمیم‏گیران گوش زد می‏کند.
دکتر ابراهیم رزاقی/ نشست تخصصی «برهان» با عنوان اقتصاد بدون نفت(2)؛
هیچ دولتی نتوانست منویات رهبری درباره‎‏ی اقتصاد بدون نفت را محقق کند
آن‏چه در قسمت نخست سخنرانی دکتر «ابراهیم رزاقی» خواندید، مقدمه‏ای بود بر این‏که چرا اقتصاد ایران به وضعیّت موجود، یعنی اقتصاد نفتی دچار شده است و این مسأله تا چه حد ناشی از تفکرات جامعه‏ی ایرانی بوده است؛ اینک قسمت دوم این سخنرانی را می‏خوانید.
فاطمه سرخه‏ دهی/ چالش‏های آینده‏ی برداشت 7 میلیارد دلاری از صندوق توسعه‏ی ملّی؛
کلید صندوق توسعه ملی در دست کیست؟
کارکرد صندوق توسعه‏ی ملّی چیست؟ آیا دولت می‏تواند از این صندوق تازه تأسیس پول برداشت کند؟ چه راه‏کارهایی باید ارایه داد تا سرنوشت صندوق توسعه‏ی ملّی به سرنوشت حساب ذخیره‏ی ارزی منجر نشود؟ در این مقاله‏ به بررسی علمی این موضوع پرداخته شده است.
دکتر بیژن صفوی/ افزایش سقف بدهی‏ها و بحران کسری بودجه، دو عامل سقوط ایالات متحده؛
آیا دولت آمریکا به همین زودی اعلام ورشکستگی می‏کند؟
دکتر صفوی، رییس پژوهشکده‏ی وزارت اقتصاد و متخصص اقتصاد بین‏الملل پیش‏بینی می‏کند که، بحران کسری بودجه و کسری تراز تجاری آمریکا، جایگاه قدرتمندترین اقتصاد جهان را به مخاطره انداخته و موجب خواهد شد تا به زودی اعلام ورشکستگی کند.
نصرت نادم/ چه کسانی می‏گویند صفرها را حذف کنیم؟
حذف صفرها؛ برای حل مشکلات اقتصادی و یا انحراف افکار عمومی؟!
این روزها حذف چند صفر از پول ملّی به عنوان یک سوژه‏ی داغ برای رسانه‏ها مبدل شده و هر یک از رسانه‏ها نیز در صدند تا دیدگاه‏های موافقان و مخالفان اجرای این طرح را منعکس کنند، نصرت نادم کارشناس ارشد اقتصاد و مدرس دانشگاه در تحلیلی به این موضوع می‏پردازد...
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران