تبیین بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب؛
کالای ایرانی، ضامن تثبیت فرهنگ ایرانی
برای تحقق حمایت از تولید داخلی باید اسطوره‌ی ذهنی کیفیت کالای خارجی در باور افراد جامعه ما بشکند اما آیا آسیب عادت به مصرف کالاهای خارجی تنها در چالش‌های اقتصادی خلاصه می‌شود یا استیلای فرهنگ مصرف کالاهای لوکس وارداتی، حکایتی به عمق «تغییرات فرهنگ» و «سبک زندگی» در جامعه را بازگو می‌نماید؟
دکتر عبدالمجید شیخی/چندهشدار جدی برای بازسازی نهادهای انقلابی؛
جهاد اقتصادی با نهاد اقتصادی جهادی
امام خمینی(ره) در شأن جهاد سازندگی ‌فرمودند: «جهاد سازندگی شمایل دنیای آزادی و استقلال در عرصه‌ی کار و تلاش و پیکار علیه فقر و تنگ‌دستی و رذالت و ذلت است.» اما اینک 11سال است که این نهاد انقلابی به ورطه‏ی تعطیلی و انحلال کشیده شده است....
سید محمد موسوی/نقدی به انتقادات رسانه‌ای از تحولات اخیر در بازار ارز؛
بازار ارز، غفلت دولت یا رسانه‌ها
اصلاح نظام ارزی یکی از محورهای طرح تحول اقتصادی دولت برای حرکت به سمت یکسان سازی نرخ ارز بوده است. اما در زمینه‏ی غفلت رسانه‌ها، بی‏گمان تیم اطلاع‌رسانی دولت نیز مقصر است چرا که می‌شد اوضاع را برای رسانه‌ها ارایه کرد تا همه روزه شاهد تیترهای روزنامه‌ها درباره‏ی ادامه گرانی دلار که صرفاً‌ اثر تحریک‌کنندگی بر بازار دارد، نباشیم.
«ایرج توتونچیان» با انتقاد از ربوی بودن عملکرد بانک‏های ایران هشدار داد؛
افزایش بانک‏های خصوصی، بانکداری اسلامی را نقض می‏کند
دکتر «ایرج توتونچیان» استاد اقتصاد اسلامی که تألیفات بسیار زیادی در این حوزه دارد در گفت و گوی اختصاصی با «برهان» به گفته‏هایی از تناقضات بانکداری اسلامی و عملکرد بانک‏های ایرانی می‏پردازد‬ ‫او معتقد است عملکرد بانک‏های ایرانی ربوی بودن را نشان می‏دهد‬.
چرا قوانین مربوط به حداقل استاندارد در واردات کالا رعایت نمی‏شود؟
مصائب ویروس زرد چینی در اقتصاد ایران
در سال‌های اخیر، مسأله‌ی واردات کالاهای خارجی به ویژه محصولات بی‌کیفیّت چینی، که توان تولید آن‌ها در داخل کشور و توسط تولید کنندگان داخلی با کیفیّتی به مراتب بالاتر وجود دارد، تبدیل به یک معضل جدّی و کابوسی برای اقتصاد ایران، تولید کنندگان و تجار شده است.
نوسانات اخیر بورس در گفت و گو با عضو شورای عالی بورس؛
هیجانات سیاسی، جزیی از بازار سرمایه است
افت و خیز و نواسانات قیمتی شاخص بورس طی روزهای اخیر باعث شد تا پیرامون این موضوع با دکتر «محمدرضا پورابراهیمی» عضو شورای عالی بورس گفتگویی انجام دهیم. ایشان معتقد است: هیجانات سیاسی جزیی از بازار سرمایه است و نباید نگران اوضاع بود و برخی نوسانات به دلیل عدم ثبات در تصمیم‏گیری‏های کلان اقتصادی کشور است ...
دکتر «کوروش پرویزیان» موانع تحقق اقتصاد بدون نفت را تشریح می‏کند؛
عدم تحقق آروزی رهبری با وجود تلاش دولت‏ها
نبود مدیریت نوسانات ارزی، عدم ارایه‏ی تسهیلات مناسب به بخش صادرات از سوی بانک‏ها و نهادهای دولتی، کمبود منابع بانک‏های تخصصی... از مهم‏ترین مواردی بود که دکتر «کوروش پرویزیان» مدیر عامل سابق بانک توسعه‏ی صادرات و مشاور رییس کل بانک مرکزی آن‏ها را موانع تحقق افزایش صادرات غیرنفتی، عنوان کرد.
بابک اسماعیلی؛
خصوصی سازی در ایران و زنگ خطر شبه دولتی‌ها
در اقتصاد سیاسی تا فضای کسب و کار شفاف نشود و روان سازی فعالیت‌ها صورت نگیرد، صرف واگذاری بنگاه‌های اقتصادی همانند خصوصی سازی‌های دهه‌ی 70 که عوارض آن بعداً آشکار شد، اجرای سیاست‌ها و دست‌یابی به اهداف اجتماعی آن ‌را مشکل و گاه غیر ممکن می‌سازد.
دکتر مهدی حنطه، امکان دست‏کاری در شاخص‏های اقتصادی را بررسی می‏کند؛
تشکیک در نظام آماری، با چه اهدافی؟!
مدعیان و داعیه‏داران پروژه‏ی آمارسازی با رویکردی سازمان یافته و هدف‏دار تلاش می‏کنند در جهت اجرای آشوب و اختلال سیستمی در امر تولید آمار گام برداشته و پروژه‏ی تشکیک در پذیرش آمار را عملیاتی سازند.
آیا یکسان‏سازی نرخ ارز به نفع اقتصاد ایران است؟
استدلال‏هایی برای افزایش نرخ ارز
برخی از کارشناسان معتقدند، سیاست یکسان‏سازی نرخ ارز به نفع اقتصاد ایران است... سیاست تثبیت نرخ ارز به صلاح نیست و به طور قطع مخاطراتی را برای اقتصاد فراهم می‏کند، این دو نکته موضوع مقاله‏ای است که با استدلال‏های خود نشان می‏دهد سیاست کنونی ارزی دولت کاملا با منطق علم اقتصاد هم‏خوانی دارد.
نصرت نادم/ فقدان عدالت در حوزه‏ی نظام اقتصاد سرمایه‏داری غرب؛
ریشه‏ی اصلی بحران فراگیر اقتصاد سرمایه‏داری
اجرای عدالت و اقامه‌ی عدل، آن هم با مفهومی که در فقه اسلامی بیان شده است، با استفاده از مکانیسم نظام اقتصادی سرمایه‏داری امکان ‌ناپذیر است. در این مقاله «نصرت نادم» به بیان بعضی از دلایل این موضوع پرداخته است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران