انجام و فرجام هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگو با دکتر وحید شقاقی شهری
رقم یارانه می‌تواند صد هزار تومان باشد
دولت بعدها به این نتیجه رسید که اگر همین روند پرداخت یارانه را ادامه دهد، با همین تورم، آرام‌آرام این فشار از بین می‌رود. همین‌طور که می‌بینید، درحال‌حاضر این اتفاق نیز افتاده است؛ یعنی شاید بتوان گفت ارزش این عدد الآن به پانزده هزار تومان رسیده است. اگر همین‌طور نیز پیش برود، شاید مثلاً تا دو یا سه سال آینده با این افزایش نرخ تورم اصلاً موضوعیت حذف یارانه کلاً از بین برود.
حنانه غلامی/پاسخی ‌به‌ شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
تفاوت‌های‌ هدفمندی در ایران
پرداخت یارانه به عنوان یکی از ابزارهای سیاستی دولت‌ها در جهت توزیع عادلانه‌ی درآمد، ایجاد ثبات اقتصادی، حمایت از اقشار خاص و تولید برخی از کالاها، خدمات و... سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری از این کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته، این حمایت‌ها کاملاً هدفمند و شفاف بوده‌اند.
دکتر محمد جلیلی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(6)؛
تولید ثروت یا توزیع عدالت؟
در نگرش اسلامی، معیارهای رشد و پیشرفت هنگامی می‌تواند گویای«توسعه نظام رفتاری» انسان و جامعه باشد که بتواند توضیح کافی برای حفظ تعادل و توازن معنوی و مادی، در عرصه‌های مختلف اجتماعی ارائه کند و در عمل شاخص‌هایی را معرفی کند که گویای جنبه‌های کمی و کیفی باشد.
دکتر موسی قربانی؛
سهم نهاد قانون‌گذاری در تورم چیست؟
«حجت الاسلام موسی قربانی»سمت‌هایی را در نهاد‌ قانون‌گذاری کشور عهده‌دار است که از آن جمله: عضو هیأت رییسه‌ی مجلس، عضو‌‌‌‌ کمیسیون حقوقی‌و‌قضایی، فراکسیون روحانیون مجلس، قائم مقام معاونت تنقیح قوانین قوه‌ی مقننه می‌باشند. بررسی موضوع نقش و سهم قوه‌ی قانون‌گذاری در ایجاد یا مهار تورم را با قلم ایشان پی گرفته‌ایم.
دکتر محمدجواد محقق؛ مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت(5)
4 شرط پیشرفت
از آغاز انقلاب دولت‏های مختلفی بر سرکار آمدند برخی دولت سالاری و برخی دولت حداقلی، برخی به لیبرالیزم اقتصادی و بعضی کما بیش به تمرکز گرایی دولتی، گرایش پیدا کردند. این موضوع بیانگر این است که نظام ما یک الگوی جامع در مسائل اقتصادی، فرهنگی و ... نداشته است. ولیکن الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می‏خواهد این خلا را پر کند.
حسن فانی/پاسخی به شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
رادیو فردا بخواند!
با گذشت قریب به 2 ماه از عملیاتی شدن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، به 3 دلیل عمده، هیچ یک از اتفاقاتی که پیش‌تر از سوی این رسانه‌های وابسته، به عنوان عوارض اجرای قانون در کوتاه مدت ذکر می‌شد، اتفاق نیفتاده و به اذعان نهادهای اقتصادی آکادمیک غربی، اقتصاد ایران در مسیری روشن به سمت آیتم‌های هدف‌گذاری شده در حال حرکت است.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(4)؛
حیات الگو در ممات چیست؟
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مجموعه نظام‌مندی از مفاهیم، اصول موضوعه، قوانین و راهبردها اطلاق می‌شود که در ساختاری منطقی و مبتنی بر مبانی معرفت‌شناختی اسلام و در چهارچوب حقوق و اخلاق‌اسلامی به تحلیل وضعیت موجود ایران و تبیین وضعیت مطلوب آن و ارائه راهکار برای تغییر وضعیت موجود می‌پردازد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
پاسخی به صدای آمریکا
صدای آمریکا در مطلبی با عنوان «نگاهی به بی‏انضباطی پولی و مالی در ایران امروز»، اثرات بی‏نظمی موجود در اقتصاد ایران بر تورم را تحلیل کرده است. صحت و سقم این موضوع را در مطلب زیر بررسی می‏کنیم.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(3)
ظاهر و باطن نظام بانکی ایران
خیل عظیم اقتصاددانان غربگرای موجود در کشور تمام سعادت را در فرمول‏ها و مدل‏های ناقص غربی جستجو می‏کنند و سعادت دنیا و آخرت بانکداری ایران را نزدیک شدن به بانکداری غربی می‏دانند، در این بین، گروهی هستند که بانکداری غربی را ناقص و دارای عیوب فراوان می‏دانند.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(2)
ما فقط با تفکر وارداتی پیشرفت می‏کنیم!
پس از مطرح شدن الگوی پیشرفت به عنوان بر جسته ترین راه کار توسعه‏ی کشور، موضع گیری‏های جالبی از سوی برخی اقتصاددانان صورت گرفت. این عده معتقد بودند که اگر وضع کنونی ما این طور است به خاطر درست اجرا نشدن الگوی وارداتی است و نه فقدان الگوی بومی!
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(1)؛
دام حرکت زیگزاگی
نخستین نشست نخبگان که با حضور مقام معظم رهبری برای بررسی «الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت و عدالت» برگزار شد، از جهات متعددی قابل بررسی است؛ این اولین بار است که موضوع مدل پیشرفت مورد بازخوانی دانشمندان در یک سطح حکومتی قرار می‌گیرد. برهان در سلسله مقالاتی به کالبد شکافی این رویداد می‏پردازد.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران