نگاهی به ابهامات مصوبه‌ی برنامه‌ی ششم توسعه در حوزه‌ی پولی و بانکی،
شش ایراد مصوبه‌ی شورای فقهی بانک مرکزی
یکی از مواد مهم برنامه‌ی ششم توسعه در حوزه‌ی پولی و بانکی، ماده‌ی 16 آن است که به تأسیس شورای فقهی بانک مرکزی اشاره دارد. علی‌رغم اهمیت این مصوبه اما به نظر می‌رسد ایرادات و ابهامات مهمی در آن وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش کارایی این نهاد نظارتی شود.
دکتر زریباف/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛
الگوی بومی، بدون کپی و تقلید
دکتر «مهدی زریباف» ضمن برشمردن تفاوت‌های مبنایی نظام اسلامی و مکاتب غربی، تقلید از الگوهای توسعه‌ی کشورهای غربی را نهی می‌کند و از تدوین الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت بر مبنای تفکر اسلامی و بومی سخن می‌گوید.
دکتر شایان آرانی/ تبیین مبانی اقتصاد اسلامی در بازارهای مالی جهان؛
راه‌کار توسعه‌ی اقتصاد اسلامی در جهان
دکتر «شاهین شایان آرانی»، فوق تخصص مدیریت ارشد اجرایی از دانشگاه هاروارد، که دارای سوابق مدیریتی برجسته در بانک‌های معتبر آمریکایی و بین‌المللی است.در این یادداشت، ضمن بررسی آموزه‌های اقتصاد لیبرال و ناکارآمد دانستن آنها، راه‌کاری عملی برای تحقق اقتصاد اسلامی در سطح جهان عرضه کرده است.
دکتر مهدی طغیانی؛
توسعه و تضاد
پژوهشگران حوزه‏ی توسعه، این مقوله را برنامه‌ای هدفمند در جهت پیشرفت همه سطوح یک کشور معین دانسته‌اند، از این رو هر توسعه‌ای معطوف به یک بستر فرهنگی و تاریخی معنا می‌یابد. این سخن یک نتیجه‏ی دیگر نیز دارد و آن اینکه هیچ برنامه و الگوی توسعه‌ای تعمیم ‌پذیر نیست و نمی‌توان نسخه آن را دقیقا برای فرهنگ و کشوری دیگر پیچید.
حنانه غلامی/پاسخی ‌به‌ شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
تفاوت‌های‌ هدفمندی در ایران
پرداخت یارانه به عنوان یکی از ابزارهای سیاستی دولت‌ها در جهت توزیع عادلانه‌ی درآمد، ایجاد ثبات اقتصادی، حمایت از اقشار خاص و تولید برخی از کالاها، خدمات و... سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بسیاری از این کشورها به خصوص کشورهای توسعه یافته، این حمایت‌ها کاملاً هدفمند و شفاف بوده‌اند.
دکتر محمد جلیلی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(6)؛
تولید ثروت یا توزیع عدالت؟
در نگرش اسلامی، معیارهای رشد و پیشرفت هنگامی می‌تواند گویای«توسعه نظام رفتاری» انسان و جامعه باشد که بتواند توضیح کافی برای حفظ تعادل و توازن معنوی و مادی، در عرصه‌های مختلف اجتماعی ارائه کند و در عمل شاخص‌هایی را معرفی کند که گویای جنبه‌های کمی و کیفی باشد.
دکتر موسی قربانی؛
سهم نهاد قانون‌گذاری در تورم چیست؟
«حجت الاسلام موسی قربانی»سمت‌هایی را در نهاد‌ قانون‌گذاری کشور عهده‌دار است که از آن جمله: عضو هیأت رییسه‌ی مجلس، عضو‌‌‌‌ کمیسیون حقوقی‌و‌قضایی، فراکسیون روحانیون مجلس، قائم مقام معاونت تنقیح قوانین قوه‌ی مقننه می‌باشند. بررسی موضوع نقش و سهم قوه‌ی قانون‌گذاری در ایجاد یا مهار تورم را با قلم ایشان پی گرفته‌ایم.
دکتر محمدجواد محقق؛ مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت(5)
4 شرط پیشرفت
از آغاز انقلاب دولت‏های مختلفی بر سرکار آمدند برخی دولت سالاری و برخی دولت حداقلی، برخی به لیبرالیزم اقتصادی و بعضی کما بیش به تمرکز گرایی دولتی، گرایش پیدا کردند. این موضوع بیانگر این است که نظام ما یک الگوی جامع در مسائل اقتصادی، فرهنگی و ... نداشته است. ولیکن الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی می‏خواهد این خلا را پر کند.
حسن فانی/پاسخی به شبهه افکنی رادیو فردا پیرامون قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
رادیو فردا بخواند!
با گذشت قریب به 2 ماه از عملیاتی شدن قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، به 3 دلیل عمده، هیچ یک از اتفاقاتی که پیش‌تر از سوی این رسانه‌های وابسته، به عنوان عوارض اجرای قانون در کوتاه مدت ذکر می‌شد، اتفاق نیفتاده و به اذعان نهادهای اقتصادی آکادمیک غربی، اقتصاد ایران در مسیری روشن به سمت آیتم‌های هدف‌گذاری شده در حال حرکت است.
دکتر بیژن عبدی/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت(4)؛
حیات الگو در ممات چیست؟
الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به مجموعه نظام‌مندی از مفاهیم، اصول موضوعه، قوانین و راهبردها اطلاق می‌شود که در ساختاری منطقی و مبتنی بر مبانی معرفت‌شناختی اسلام و در چهارچوب حقوق و اخلاق‌اسلامی به تحلیل وضعیت موجود ایران و تبیین وضعیت مطلوب آن و ارائه راهکار برای تغییر وضعیت موجود می‌پردازد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس؛
پاسخی به صدای آمریکا
صدای آمریکا در مطلبی با عنوان «نگاهی به بی‏انضباطی پولی و مالی در ایران امروز»، اثرات بی‏نظمی موجود در اقتصاد ایران بر تورم را تحلیل کرده است. صحت و سقم این موضوع را در مطلب زیر بررسی می‏کنیم.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران