سحر خدابخشی/ بررسی سیاست‌های اقتصادی دوران سازندگی؛
طرح ده سؤال اقتصادی از دولت سازندگی
شرایط اقتصادی دوران پس از جنگ و بروز عدم تعادل‌ها در اقتصاد، دولت را بر آن داشت که به اتخاذ مجموعه‌ای از سیاست‌ها در سطح کلان اقتصادی از جمله سیاست‌های پولی و مالی به منظور ایجاد تغییرات بنیادی مانند اصلاح نظام مالیاتی، خصوصی‌سازی، کاهش دخالت دولت در نظام مالی در قالب بسته‌ی سیاستی تعدیل ساختاری و... اقدام نماید.
لطف الله فروزنده/ تبیین بیانات رهبرانقلاب در بارگاه رضوی (4)؛
افزایش بهره‏وری با حرکت جهادگونه
«من به مسئولان کشور توصیه می‏کنم که در زمینه‌ى اهمیت ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور با مردم حرف بزنند؛ بگویند ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور و هم‏چنین کاهش فاصله‌ى درآمدى دهک‏هاى بالا و پایین جامعه چقدر اهمیت دارد. این فاصله‌ها و شکاف‏ها مطلوب مانیست؛ اسلام این را نمى‌پسندد.»
تکرار/دکتر مهدی حنطه/ تحلیلی بر یک ادعا؛
آیا قیمت مسکن در سال 90 افزایش می‏یابد؟
قیمت مسکن در سال 90 به چه سمتی حرکت خواهد کرد؟ آیا قیمت‏ها باز هم مانند سال 85 روند صعودی در پیش می‏گیرد؟ دکتر مهدی حنطه استاد اقتصادی دانشگاه و تحلیل‏گر ارشد اقتصادی در مقاله‏ی اختصاصی برای سایت برهان به این سؤالات پاسخ داده است.
تکرار//دکتر داوود احمدیان/عدم کارایی تحریم‌های غرب علیه ایران؛
دنیا با تحریم ایران مخالف است
دکتر داوود احمدیان کارشناس عالی حقوق اقتصادی و استادیار دانشگاه cal.state northridge تحریمهای اقتصادی ایران از سوی ایالات متحده را مردود می‌داند و معتقد است تحریم‌های اعمال شده توسط غرب دیگر کارایی لازم را ندارد.
عبدالمجید شیخی/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب (3)؛
شباهت‏های جهاد اقتصادی با فرهنگ جهادی
بنیانی‏ترین رکن جهش اقتصادی در عرصه‏ی علم و فن‏آوری است ، ازین رو رهبر معظم انقلاب بیش از موارد دیگر بر این بعد جهاد اقتصادی، یعنی جهاد علم و فن‏آوری تاکید دارند.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب (2)؛
وظیفه‏ی جهادی
«... من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نام‏گذاری می‏کنم و از مسؤولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخش‏های دیگری که مربوط به مسایل اقتصادی می‏شوند و هم‏چنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که درعرصه‏ی‌ اقتصادی باحرکتِ جهادگونه کار کنند،مجاهدت کنند.باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه داشته‏باشیم.»
شکست رادیو فردا و کلمه در یک نظر سنجی رسمی؛
کوس رسوایی رسانه های بیگانه نواخته شد!
آیا ایران فعالیت هسته‌ای خود را به علت تحریم اقتصادی متوقف خواهد کرد این سؤالی بود که در بخش نظرسنجی«رادیو فردا» قرار گرفت و بعد از اتمام نظرسنجی سایت کلمه به صورت ویژه آن را به نمایش گذاشت ولی نتیجه این نظرسنجی خلاف تصور رادیو فردا و سایت کلمه شد.
تحلیلی بر یک گفتار؛
منظور رهبری از تولید ثروت چیست؟
منظور از تولید ثروت چیست؟ دیدگاه رهبر معظم انقلاب در زمینه‏ی تولید ثروت چیست؟ فضای اقتصادی کشور برای حرکت در راستای تولید ثروت مدنظر مقام معظم رهبری چگونه باید باشد؟ این یادداشت درصدد آن است که به این سؤالات پاسخ دهد.
تحلیلی بر نحوه‌ی تقسیم درآمدهای نفتی ایران پیش از ملی شدن صنعت نفت؛
یکی ما؛ شش تا انگلیسی‌ها
نگاهی گذرا به تاریخ معاصر ایران نشان می‏دهد، هر چند طلای سیاه سال‏ها جزء منابع خدادادی ایرانی‏ها به شمار می‏رفت، اما استعمار انگلیس سایه بلند والایی را بر نفت ایران داشته است. این سایه سنگین به قدری بود که شواهد تاریخی می‏گوید عواید هر چاه نفت یکی نصیب ایرانی می‏شد و شش، نصیب انگلیسی‏ها...
تحلیلی درباره‏ی انحراف در رده بندی اقتصادی کشورهای جهان؛
نقص‏های یک معیار
محتوای تخصصی آن‌چه در ادامه می‏آید، شاید در ظاهر مناسب یک «رسانه» نباشد و شاید برخی اعتقاد داشته باشند چنین مسأله‏ای باید به تفصیل در یک مجله‌ی علمی- پژوهشی بررسی شود ولیکن توجه به این مسأله خالی از لطف نیست که...
آیا قیمت نفت بیش از این افزایش می‎‏یابد؟
نفت 100 دلاری برای سال 90
اقتصاد ایران سال 90 را در حالی آغاز می‏کند که پیش‏بینی ها از نفت بالای 100دلاری در بازارهای جهانی نفت حکایت دارد. ناآرامی‏های منطقه‏ای و افزایش تقاضای جهانی به دلیل خروج از رکود اقتصادی دو دلیلی است که دکتر عباسعلی ابونوری استاد اقتصاد دانشگاه، آن را بیان می‏کند.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران