دولت یازدهم به روزهای پایانی خود نزدیک شد
پنج مصداق مهم رانت‌خواری در دولت یازدهم!
از زمانی که دولت جدید بر سر کار آمد، که اکنون به پایان دوره‌ی چهارساله‌ی اول خود نزدیک می‌شود، بحث شفافیت اقتصادی و مقابله با فساد و دلالی‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه‌ی اقتصادی، ترجیع‌بند مواضع و سخنان تیم اقتصادی دولت قرار گرفته ‌است. اما شاید لازم باشد تا عملکرد و نتایج حاصل از سیاست‌های اتخاذی دولت یازدهم از این منظر مورد نقد و بررسی جدی قرار گیرد.
پیش‌بینی تشدید شرایط رکودی در کشور و چند نکته
پیشنهاداتی به دولت به‌جای بسته‌ی خروج از رکود
شواهد نشان می‌دهد برخی برنامه‌های اقتصادی دولت که برای خروج از شرایط رکود اتخاذ می‌شود، به‌خودی‌خود دارای آثار تشدید شرایط رکود است. دکتر موسی احمدی در این‌باره تحلیلی نوشته است که در ادامه می‌خوانید.
دکتر اله‌مراد سیف: جای خالی اشتغال در بسته‌ی خروج از رکود دولت
دو اشکال بزرگ بسته‌ی ضد رکودی؛ بسته‌ای که تورم تولید می‌کند!
این بسته دارای دو اشکال اساسی است. ایراد بزرگ در بسته‌ی پولی این است که اجرای این بسته آثار مثبت و روشنی بر اشتغال نداشته و صرفاً باعث افزایش تورم خواهد شد. اشکال پایه‌ی مالی این بسته نیز این است که منابع روشنی برای تأمین آن پیش‌بینی نشده و با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد گشایش مالی در این بسته فاقد منابع لازم برای اجراست.
چرا بسته‌ی دولت ناقص است!
اشتباه بزرگ دولت یازدهم در بسته‌ی خروج از رکود چیست؟
راه‌حل برون‌رفت از رکود فعلی از طرف عرضه باید باشد؛ چراکه هر عاملی در طرف تقاضا، منجر به تورم و شاید تعمق رکود می‌شود. به نظر می‌رسد بخش مسکن برای برون‌رفت از رکود، گزینه بهتری می‌تواند باشد؛ چراکه دیدگاه مردم در مورد مسکن دیدگاه سرمایه‌گذاری است.
ایرادات علمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه سمنان به بسته‌ی دولت:
وام 25میلیونی خودرو و 10میلیونی کالا، تقاضا را تحریک می‌کند؟
ایرادات بسته‌ی دوم خروج از رکود چیست و آیا این بسته می‌تواند اقتصاد ایران را از رکود خارج کند؟ کاهش 3درصدی نرخ ذخیره‌ی قانونی بانک‌ها چه تبعات و پیامدهایی برای نظام بانکی و اقتصاد ایران دارد؟ راهکار چیست؟ دکتر رحمان سعادت اقتصاددان به این سؤالات پاسخ می‌دهد.
وام 25میلیونی خودرو و تناسب آن با اقتصاد ایران:
چند نکته درباره‌ی بسته‌ی خروج از رکود دولت یازدهم
قاعدتاً دولت برای پرداخت بدهی خود به پیمانکاران چشم به منابع خارجی دارد، اما این موضوع مستلزم وضعیت روابط خارجی ما با سایر کشورها و رفع تمامی تحریم‌هاست. در غیر این‌صورت، به نظر می‌رسد دولت برای پرداخت این بدهی‌ها راهکار دیگری نداشته باشد.
نقدی بر یک برنامه‌ی اقتصادی در دولت یازدهم
آیا بسته‌ی اقتصادی دولت روحانی با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد؟
بسته‌ی حمایتی دولت چنانچه ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی را به‌همراه نداشته باشد، تنها می‌تواند با ایجاد تقاضای کاذب برای مدت زمانی کوتاه تغییراتی سطحی در بازار ایجاد نماید و این به‌معنای مطلوبیت خودروی داخلی در مقایسه با خودروهای وارداتی نیست.
نقدی بر مبانی مفاهیم توسعه‌ی آمریکایی به روایت دکتر امیرعلی سیف‌الدین:
چرا «توسعه» درون گفتمان انقلاب نیست، اما پیشرفت همان عزت ملی است؟
شما در توسعه ناچارید یا یک‌سری از خطوط قرمز را زیر پا بگذارید و یا در مقابل له شدن یک‌سری از افراد جامعه زیر چرخ‌های توسعه سکوت کنید. اما در پیشرفت باور شما بر این است که برادر و دوست شما نیز باید هم‌زمان و همراه شما پیشرفت کند.
کسانی که واقعیت «نفوذ» را باور نمی‌کنند بخوانند!
شواهدی که نشان می‌دهد غرب نفوذ را از سال‌ها پیش آغاز کرده است
به کسانی که امروز به مباحث مورد اشاره حضرت آقا درباره‌ی نفوذ فرهنگی و اقتصادی باور نداشته و وابستگی متقابل را مطرح می‌کنند، اکیداً توصیه می‌کنم کتاب «پس از سقوط کمونیسم» آقای برژینسکی و کتاب‌های مشابه را مطالعه کنند. این نوشته‌ها نشان می‌دهد که نفوذ واژه‌ای خطرناک است که اگر جدی گرفته نشود، کشور دچار چالش‌های جدی خواهد شد.
دکتر مهدی محمدی: تفکر «دوران بعد از تحریم، دوران جذب سرمایه‌ی خارجی است» یک اشتباه است
خطر فقدان برنامه‌ی جامع بعد از لغو تحریم‌ها به گوش می‌رسد!
بعد از لغو تحریم‌ها اگر با ورود سرمایه‌گذار خارجی روبه‌رو شدیم، برنامه چیست؟ می‌خواهیم آن‌ها را به کدام سمت سوق بدهیم؟ کدام حوزه‌ها در اولویت قرار دارند؟ کدام بخش از صنعت کشور قرار است پایدار بماند؟ چگونه صنعت داخلی کشور را حفظ کنیم؟ اگر چند شرکت بزرگ خواستند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، چگونه صنعت داخلی کشور را با آن‌ها سازگار کنیم؟
مقاله‌ی دکتر میثم موسایی پیرامون بسته‌ی دوم خروج از رکود:
ایرادات بسته‌ی دوم خروج از رکود چیست و چرا موفق نخواهد شد؟
از بسته‌ی موجود انتظار چندانی ندارم و با اطمینان می‌توان گفت اجرای این بسته در ایجاد رونق در بازارهایی مانند مسکن، موفقیتی نخواهد داشت؛ چراکه در موضوع مسکن یا بورس، در گذشته یک افزایش لجام‌گسیخته و ساختگی ایجاد شده است که به این راحتی‌ها اصلاح نخواهد شد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران