راهکارهایی در باب چالش‌های اقتصاد ایران(2)؛
بهره وری چگونه افزایش می‌یابد؟
در سند چشم‌انداز 20 ساله خوشبختانه بار رشد و رفاه تا حد زیادی بر دوش بهره‌وری نهاده شده است. از این رو، این سند را باید پاس داشت. اما متأسفانه دولت محترم هنوز دست به کار نشده است. برای مثال، آیا مشخص شده که بهره‌وری را در 20 سال آینده چگونه باید تشویق کرد و ارتقا داد؟
5 نکته درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی در بیانات نوروزی رهبری
اقتصاد مقاومتی؛ از باور تا اقدام
برای آنکه یک نظریه یا یک گفتمان در عرصه عملیاتی به منصه ظهور برسد باید چند مرحله را طی کند. اولین مرحله تشخیص مسئله است. این کار توسط امام خامنه‌ای مدظله‌العالی انجام شد. درست است که اولین بار واژه اقتصاد مقاومتی در سال 1389 توسط ایشان بیان شد، اما بیان حقائق جنگ اقتصادی در سال 1386 زمانی که شرایط اقتصادی و سیاسی کشور در شرایط مناسبی قرار داشت به‌عنوان یکی از مسائل اساسی کشور بیان می‌گردد.
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
بررسی دلایل و ضرورت‌های شعار سال 1395
دیدگاهی که همه مشکلات را ناشی از تحریم میدانست، بعلت نداشتن رویکرد درونزایی، بارها مورد انتقاد رهبر انقلاب و سایر دلسوزان نظام قرار گرفته است. اما در هر حال، اکنون که به زعم دولت محترم تدبیر و امید نیز مانع اصلی ایجاد اقتصادی شکوفا برداشته شده است؛ باید پایه‌های اقتصادی دوران پسابرجام را بر مبنایی غیر وابسته و در حقیقت درونزا شکل داد. مبنایی که در حقیقت همان اقتصاد مقاومتی است.
پرسش دکتر میثم موسایی از دولت در گفت‌وگوی تفصیلی با برهان:
سرپرست یک خانواده‌ی چهارنفره چگونه با هشت‌صد هزار تومان خانواده‌اش را اداره کند؟
میثم موسایی معتقد است اینکه با بهانه‌ی افزایش تورم و تشدید رکود، حقوق کارگران را افزایش ندهیم، کار اشتباهی است. این اقتصاددان با ارائه‌ی مکانیسم‌هایی نشان می‌دهد که به‌راحتی می‌توان شغل ایجاد کرد.
برنامه‌ی عملی یا سیمنارهای تشریفاتی؟
مبارزه‌ی حقیقی با تروریسم اقتصادی
نظارت‌های موجود در تمامی سازمان‌های ایران، پراکنده و فاقد کارآمدی لازم است و فساد را نه در نطفه، که نهایتاً در مرحله‌ی بلوغ و انتشار آن شناسایی می‌کند. در نتیجه، این شکل از نظارت خود می‌تواند به تولید فساد اقتصادی کمک کند، به‌جای آنکه کشف فساد نماید و آن را خنثی و بی‌اثر سازد.
کارنامه‌ی مجلس در دستیابی به پیشرفت درون‌زا
بدون روحیه‌ی جهادی، اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود
روشن کردن اذهان نمایندگان مجلس و ارتقای دانش و معلومات مبنایی و بنیادین نمایندگان در حوزه‌های اصلی و راهبردی مربوط به کشور، وظیفه‌ای است که در مرکز پژوهش‌ها، در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می‌شود.
مشکل نظارت بر عملکرد دولت
دلیل عدم پیشرفت اقتصاد مقاومتی، عدم اطلاع نمایندگان
عدم نظارت مجلس بر اجرای چنین مواردی را می‌توان به دغدغه‌های شخصی یا بخشی نمایندگان مجلس، به‌خصوص در سال پایانی مجلس و نزدیک شدن به انتخابات دوره‌ی بعد،‌ مرتبط دانست. متأسفانه بعضاً مسائل فردی بر مسائل ملی ارجحیت پیدا می‌کند.
آسیب‌شناسی تعامل دولت و ملت زیر سایه‌ی تحریم
شباهت‌های اقتصادی دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد
سیاست‌های دولت یازدهم هیچ تفاوتی با سیاست‌های اقتصادی دولت‌های گذشته ندارد وهمان رویه‌ی گذشته‌ی تسلط بر تولید و در اختیار داشتن سیستم‌ها و امکانات و عدم پرداخت یارانه و انجام حمایت از تولید در بخش خصوصی، همچنان ادامه دارد.
روایت مهرداد بذرپاش از دست‌هایی که نمی‌گذارند از دولت روحانی سؤال شود
بزرگ‌ترین ایراد مجلس نهم عدم نظارت بر دولت است
به اعتقاد من، مجموع کمیسیون‌های اقتصادی مجلس می‌توانست موفق‌تر عمل کند. مجلس دارای دو رکن است: رکن قانون‌گذاری و رکن نظارت بر اجرای قانون. یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ایراد‌ها به این مجلس (مجلس نهم) ضعف در نظارت است.
روایت متفاوت احمد توکلی از تخلفات اصلاح‌طلبان در مجلس ششم:
مجلس ششم، تندرو، سیاسی و غیراقتصادی بود
احمد توکلی در گفت‌وگوی تفصیلی با برهان به‌صراحت از تخلفات اصلاح‌طلبان تندرو در مجلس پرده برداشت و گفت: امیدوارم هیچ‌گاه به‌مانند مجلس ششم نداشته باشیم. مجلس ششم، تندرو، سیاسی و غیراقتصادی بود.
آنالیز بیش از سه دهه بودجه‌ریزی غیرعملیاتی در ایران
اقتصاد مقاومتی اجرا نمی‌شود؛ مجلس چقدر مقصر است؟
هر وقت مجلس و دولت زیاد از حد باهم هماهنگ و هم‌فکر باشند، روی بسیاری از مشکلات جاری کشور سرپوش گذاشته و این مشکلات مطرح نمی‌شود. امروز نیز اگر مجلسی که در آینده انتخاب خواهیم کرد، صددرصد با دولت آقای روحانی یک‌کاسه باشد، متأسفانه همین مشکل مجدداً به وجود خواهد آمد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران