تأملی بر ضرورت حمایت از تولید ملی(قسمت دوم)
تقویت کالای ایرانی، چگونه؟
برای تقویت تولید ملی و بهبود فضای تولید و سرمایه گذاری در کشور باید محورهای بازار، نیروی کار، ایده و ابتکار، سرمایه، مواد اولیه، فرهنگ تولیدی و حمایت‌های دولت مورد توجه جدی قرار گیرد.
دکتر صمدی/ 40 سال است برای اقتصاد بدون نفت کاری نکردیم؛
5 راه‏کار برای خروج از اقتصاد نفتی
شواهد تاریخی نشان می‏دهد اقتصاد ایران چند دهه‏ای است که تحت لقای نفت به حیات خود ادامه می‏دهد! با این حال، گرچه دولت‏ها خیلی سعی می‏کردند که اقتصاد ایران را تا حدودی غیر‏نفتی نشان دهند، اما واقعیت چیز دیگری است.
سعید صادق‏زاده/ بیکاری کاهش یافت، زنان به جای مردان به سر کار می‏روند؛
تناقض در آمارهای اقتصادی ایالات متحده
هیلدا سولیس وزیر کار آمریکا در بیانیه‏ای اعلام کرد، نرخ بیکاری در این کشور کاهش یافته است.در حالی‏که مهم‏ترین دلیل کاهش نرخ بیکاری در آمریکا ناامیدی بسیاری مردان آمریکایی از یافتن کار و عدم مراجعه‏ی آن‏هابه مؤسسات کاریابی است. مهم‏ترین نکته در این تحلیل رفتن زنان به جای مردان برسر کار است.
عبدالمجید شیخی/ اشاره‏ای به تبیین فرمایشات رهبری در رابطه با جهاد اقتصادی؛
آیا الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت همان جهاد اقتصادی است؟
اصولاً چه رابطه‏ای بین طراحی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و جهاد اقتصادی وجود دارد؟...دکتر عبدالمجید شیخی استاد اقتصاد دانشگاه در تحلیلی به بررسی این موضوع پرداخته و 5 نکته را در این باره متذکر شده است.
محمد شهاب/ اعطای اعتبارات IMF به کشورهای در حال توسعه و شروع بدهکاری؛
IMF و خیانت به کشورهای در حال توسعه
(IMF) می‏خواهد کشورهای صادرکننده‏ی منابع اولیه همواره در همان حال باقی بمانند... لذا همواره آن‏ها را بدهکار باقی می‏گذارد تا تنها به سیاست‏های تعدیل که در جهت کاهش رشد تولید و درآمد ولی کاهش کسری بودجه و افزایش حساب جاری است، تن دهند.
تا کی می‏خواهیم استبداد نفتی-اقتصاد نفتی را ادامه دهیم؟!
چرا آرزوی رهبر معظم انقلاب را محقق نمی‏کنیم؟
رهبر معظم انقلاب در بیاناتی فرمودند: «آرزوی من این است که روزی در چاه‏های نفت بسته شود...» این جمله‏ نشان می‎‏دهد تا چه حد ایشان به قطع وابستگی بودجه‏ی کشور به نفت تأکید دارند. اما سؤال این است که چرا تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است؟
تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب(8)؛
نظر اسلام درباره‏ی «جهاد اقتصادی» چیست؟
دیدگاه اسلام و اندیشه‏ی اقتصادی در مورد جهاد اقتصادی چیست؟ اسلام چه توصیه‎‏هایی برای جهاد اقتصادی از منظر اقتصادی داشته است؟ روایات از چه منظری به این موضوع پرداخته؟ این‏ها موضوع یادداشتی است که محمد اسماعیل‏زاده از زاویه‏ی راهبردی به آن پرداخته است.
اسناد مکتوب نشان می‏دهد؛
کوئست، تهدیدی امنیتی نه اقتصادی
«اگر برنامه‌ها را محتاطانه آغاز کنیم می‌توانیم در کم‌تر از یک دهه، خلق و خوی سرسخت‌ترین افراد را تغییر داده و آ‌ن‌ها را مانند افرادی که از پیش مطیع ساخته‌ایم، زیر سلطه‌ی خویش درآوریم.» این جملات بخشی از پروتکل شماره‌ی 9 دانشوران صهیون است که از قضا رابطه‌ی قابل اعتنایی با ساختار فکری و آموزشی شرکت هرمی کوئست دارد.
محمد آیینی/ جهاد اقتصادی با احیا حساب 100 امام؛
آیا بنیاد مسکن به اهداف انقلابی خود رسیده است؟
«... اینجانب حسابی به شماره‌ی یک‌صد (100) در تمامی شعب بانک ملی افتتاح کرده و از همه‌ی کسانی که توانایی دارند دعوت می‌کنم که برای کمک به خانه سازی برای محرومان به این حساب پول واریز کنند ....» امام خمینی (ره).
تکرار/ نگاهی انتقادی به عدم اجرای فرامین مقام معظم رهبری؛
چرا سهم بهره‏وری از رشد اقتصادی کم است؟
در سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری برای برنامه‌ی پنجم رویکرد تلفیقی مورد پذیرش قرار گرفته و بر اساس آن می‌بایست یک سوم رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره‏وری حاصل گردد. در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد سطح رشد اقتصادی کمتر از اهداف و سهم بهره وری از رشد اقتصادی بسیار ناچیز است.
تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب(7)؛
اقتصاد نفتی، اقتصاد دولتی
اقتصاد دولتی و اقتصاد نفتی دو معضل حل‏ناشدنی است که البته تا کنون هم تلاش‏های زیادی برای رفع آن صورت گرفته است. آسیب‏شناسی و بازخوانی کوتاه این 2 چالش، در یادداشتی به قلم دکتر فرهاد خرمی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نگاشته شده است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران