حمایت راهبردی از کالای ایرانی (4)
بررسی مقایسه‌ای حمایت از تولید ملی در سایر کشورها
اگر چه در گذر زمان شیوه های اعمال حمایتگرایی دچار تغییر و تحول شده و دولت ها به فراخور شرایط زمانی به یک یا چند مورد از شیوه های فوق متوسل شده اند اما مبانی و فلسفه روآوردن دولت ها به اشکال مختلف حمایتگرایی در طول تاریخ تقریباً ثابت بوده است
نقدی بر فرضیه‏ی جعل محاسبه‏ی تورم؛
چگونه تورم را محاسبه کنیم؟
هنگامی که تورم در برخی مواقع ارقام نزولی به خود می‏گیرد، برخی منتقدان دولت بر طبل مخالفت می‏کوبند و می‏گویند: تورم صعودی است؛ شاید در محاسبه‏ی تورم اشتباهی رخ داده است. این ادعا در ابتدای سال89 رخ داد. در همین راستا علیرضا مقتدایی مدیرکل اداره‏ی آمارهای اقتصادی بانک مرکزی درباره‏ی محاسبه تورم توضیحاتی ارایه می‏کند.
راهکارهای مدیریت بهتر برای ادامه‏ی اجرای قانون هدفمندی یارانه‏ها؛
چند توصیه‏ی جدی به دولت
بر خلاف نظر برخی از کارشناسان منتقد دولت که انتظار رخ دادهای منفی در اقتصاد ایران به دنبال اجرای قانون هدفمندی‏ یارانه‏ها را می‏کشیدند، هنوز هیچ چالش جدی در این حوزه اتفاق نیافتاده است. دکتر عبدالمجید شیخی استاد اقتصاد دانشگاه در مقاله‏ایی به بررسی راهکارهای مدیریت بهتر این قانون در ماه‏های آینده پرداخته است.
دکتر مهدی طغیانی/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در بارگاه رضوی(7)؛
چند مانع بزرگ برای «جهاد اقتصادی»
چند مانع بزرگ بر سر راه جهاد اقتصادی وجود دارد که البته مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در حرم مطهر رضوی اشاره وار به نکاتی در این باره پرداختند.دکتر مهدی طغیانی در یادداشتی به این موضوع می‏پردازد.
مروری بر خواست‏های مقام معظم رهبری مبتنی بر اقتصاد بدون نفت؛
آیا اقتصاد ایران هنوز هم کاملاً نفتی است؟
نگاهی به برخی از متغیرها و اعداد و ارقام گنجانده شده در بودجه 90 نشان می‏دهد حرکت اقتصاد ایران کاملاً تغییر کرده است. نمونه‏ای از این ادعا گنجانده شدن رقم حدود 40 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی است. ارسلان فتحی‏پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در یادداشتی اختصاصی برای برهان به این موضوع پرداخته است.
دکتر محسن صمدی/ تبیین پیام نوروزی رهبر انقلاب(4)؛
هدف از جهاد اقتصادی چیست؟
در تعبیر حکیمانه‏ی مقام معظم رهبری، آمیزه‏ی دو مفهوم جهاد و اقتصاد یعنی، پیوستگی توأمان ارزش‏های مادی و معنوی در فرهنگ اقتصادی کشور است. ترکیب این دو واژه، نشان دهنده‏ی هر دو وجه‏ی مادی و ارزشی است که خود بیانگر نگاه جامع و چند وجهی آموزه‏های اسلامی به دنیا و آخرت در کنار هم می‏باشد.
سعید غلامی/تبیین بیانات رهبر انقلاب در بارگاه رضوی(6)؛
ظرفیت‏های خالی اقتصاد را پر کنیم
نام‌گذاری این سال به عنوان سال «جهاد اقتصادی» به معنای عدم رضایت کامل از روند فعلی حاکم بر روال فعلی اقتصاد در جامعه است. یعنی روند بیش از چند دهه برنامه‌ریزی در کشور نتایجی مطلوب در حد استعداد و توان بالقوه‌ی اقتصاد کشور نداشته و لازم است بازنگری جدی در مسایل حاکم بر اقتصاد کشور ایجاد شود...
نصرت نادم/ تبیین بیانات رهبر انقلاب در بارگاه رضوی (5)؛
جهاد اقتصادی وظیفه‏ی کیست؟
حضرت آیت‏الله خامنه‏ای سال 90 را به‏عنوان سال «جهاد اقتصادی» نام‏گذاری کردند؛ بدین ترتیب اقتصاد ایران در سال جاری بارقه‏های تحولات جدید اقتصادی را در خود خواهد دید. اما سؤال این است که عملیاتی کردن شعار «جهاد اقتصادی» وظیفه‏ی کیست؟
سعید عباس زاده/ پس لرزه‏های بحران مالی در ایالت‏های آمریکا به اوج خود می‏رسد؛
شورش‏های کارگری بلای جان اقتصاد لیبرال
بحران‏های مالی جهان نشان داد؛ اقتصاد آمریکا درآستانه‏ی سقوط قراردارد. به گفته‏ی اغلب کارشناسان سقوط قطعی است، اما حالا باید کمی صبر کرد. این بار نشانه‏های سقوط اقتصاد ایالات متحده در شورش‏های کارگری نمایان شده است. اتحادیه‏های کارگران قرار است در هفته‏های آینده با برپایی تجمعات، اعتراض خود را به اقتصاد لیبرال نشان دهند.
محسن صمدی/ نقدی بر دخل و خرج یک سال کشور؛
آیا بودجه‏ی 90منویات رهبری را اجرا می‏کند؟
برخی معتقدند بودجه‏ی 90، خواست‏های مقام معظم رهبری را دنبال می‏کند و برخی دیگر نیز می‏گویند: «وجود برخی شاخص‏ها و هدف‏گذاری‏ها این شائبه را به وجود آورده که بودجه‏ی سال 90،خیلی به دنبال خواست رهبری نیست.» دکتر «محسن صمدی»، استاد دانشگاه در تحلیلی به این موضوع پرداخته است.
لطف الله فروزنده/ تبیین بیانات رهبرانقلاب در بارگاه رضوی (4)؛
افزایش بهره‏وری با حرکت جهادگونه
«من به مسئولان کشور توصیه می‏کنم که در زمینه‌ى اهمیت ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور با مردم حرف بزنند؛ بگویند ارتقاء سهم بهره‌ورى در رشد اقتصادى کشور و هم‏چنین کاهش فاصله‌ى درآمدى دهک‏هاى بالا و پایین جامعه چقدر اهمیت دارد. این فاصله‌ها و شکاف‏ها مطلوب مانیست؛ اسلام این را نمى‌پسندد.»
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران