تحلیلی متفاوت از دلایل بحران ارزی اخیر(1)؛
نقش مناقشات سیاست خارجی در نوسانات اقتصادی چیست؟
ارجاع دادن یک‌سره‌ی تلاطمات به مسائل سیاسی و به طور مشخص، مسئله‌ی تحریم‌ها، علاوه بر اینکه به لحاظ کارشناسی منطقی قوی ندارد، به لحاظ سیاسی نیز نوعی حرکت در جهت خواست مخالفان بیرونی نظام و تأیید ناتوانی نظام برای مقاومت در برابر آن‌هاست.
تحلیلی از پیش بینی بازار؛
چرا قیمت سکه و طلا بالا می‏رود؟
قیمت طلا و سکه در بازار تهران طی روزهای اخیر با افزایش مواجه شده است. دکتر شاهین شایان آرانی فارغ‏التحصیل دانشگاه هاروارد و تحلیلگر ارشد مالی در یادداشتی به چرایی افزایش قیمت سکه و طلا پرداخته است.
رییس شورای اصناف افشاء کرد:
بی‏کاری ایرانی‏ها با کالاهای نامرغوب چینی
قاسم نوده فراهانی، با انتقاد از ورود کالاهای بی‏کیفیت چینی که به یکی از چالش‏های اساسی بازار داخلی ایران تبدیل شده‏‏است تاکید کرد: با ورود کالاهای چینی بی‏کاری جوانان را شاهد خواهیم ‏بود...
تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
دام عنکبوت شرکت‏های اسراییلی
ورود شرکت‏های هرمی در چند سال اخیر با نام گلدکوییست رشد چشم‏گیری داشته است آمارها نشان می‏دهد بیش از 110 شرکت هرمی و شبه‏هرمی با خروج 8 هزار میلیارد تومان سرمایه از کشور نتیجه این معضل اجتماعی و اقتصادی است.
تحلیلی از دکتر محمد خوش‏چهره؛
نفت 70دلاری کارشناسی‏تر است
نفت 80 دلاری یکی از ارقامی است که در لایحه‏ی بودجه‏ی 90 توسط دولتی‏ها پیش‎‏بینی شده است. این ارقام قرار است طی هفته‏های آینده برای گنجاندن در قانون بودجه 90 مورد بررسی نمایندگان قرار گیرد. دکتر «محمد خوش‏چهره»، معتقد است به دلیل رکود کنونی اقتصاد جهانی، نفت 70 دلاری نسبت به نفت 80 دلاری در اقتصاد ایران کارشناسی‏تر است.
تحلیلی بر 70 روز اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‏ها؛
چرا شوک تورمی رخ نداد؟
برخی منتقدان اجرای قانون هدفمند‏‏‏‏‏ کردن یارانه‏ها تصور می‏کردند با آغاز این طرح، شوک‏های قیمتی اقتصاد را فرا بگیرد. اما این‏گونه نشد. دکتر آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در مقاله‏ای اختصاصی برای برهان به دلایل عدم بروز پدیده‏ی شوک تورمی می‏پردازد.
در مقاله‏ای از سوی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ارایه شد؛
4 تحلیل برای دلار 1050 تومانی
رییس جمهور، اول اسفند ماه به طور رسمی لایحه‏ی بودجه 90 را به صحن علنی مجلس برد تا نمایندگان مجلس درباره‏ی جزییات آن نظرات خود را ارایه دهند. یکی از این جزییات دلار 1050 تومانی است که نظرات متفاوتی درباره‏ی آن وجود دارد. «ارسلان فتحی‏پور»، ضمن موافقت با دلار 1050 تومانی، استدلال‏های خود را در مقاله‏ای اختصاصی به برهان ارایه داده است.
بررسی طرح تعدیل اقتصادی دولت هاشمی در گفت‌و‌گو با مرتضی تمدن؛
به توسعه نرسیدیم، عدالت هم پایمال شد
مرتضی تمدن عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ی سابق مجلس، مشاور اقتصادی رییس جمهور و معاون پارلمانی وزیر صنایع، در این گفت‌وگو به بررسی تبعات طرح تعدیل اقتصادی در دولت آقای هاشمی رفسنجانی پرداخته‌ است.
گفت‌وگو با دکتر لطف الله فروزنده، درباره‌ی نظام آموزشی اقتصاد در کشور؛
اقتصاددانان ارزشی از دولت‌های هاشمی و خاتمی کنار گذاشته شدند
دکتر« لطف‌الله فروزنده»، معاون رییس‌جمهور، فضای فکری حاکم بر نظام آموزشی اقتصاد درکشور را نسبت به اوایل انقلاب بسیار بهتر می‌داند اما به اعتقاد او، علت بی‌توجهی به اقتصاد اسلامی در کشور ناشی از بی‌توجهی دولت‌های هاشمی و خاتمی به دیدگاه‌های اقتصاددانان اسلامی و پیروی صرف آنان از تفکرات غربی است.
دکتر زریباف/مروری بر وضعیت تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت؛
الگوی بومی، بدون کپی و تقلید
دکتر «مهدی زریباف» ضمن برشمردن تفاوت‌های مبنایی نظام اسلامی و مکاتب غربی، تقلید از الگوهای توسعه‌ی کشورهای غربی را نهی می‌کند و از تدوین الگوی ایرانی - اسلامی پیشرفت بر مبنای تفکر اسلامی و بومی سخن می‌گوید.
دکتر شایان آرانی/ تبیین مبانی اقتصاد اسلامی در بازارهای مالی جهان؛
راه‌کار توسعه‌ی اقتصاد اسلامی در جهان
دکتر «شاهین شایان آرانی»، فوق تخصص مدیریت ارشد اجرایی از دانشگاه هاروارد، که دارای سوابق مدیریتی برجسته در بانک‌های معتبر آمریکایی و بین‌المللی است.در این یادداشت، ضمن بررسی آموزه‌های اقتصاد لیبرال و ناکارآمد دانستن آنها، راه‌کاری عملی برای تحقق اقتصاد اسلامی در سطح جهان عرضه کرده است.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران