فرصت‌ها و قوت‌های کشور برای پیشرفت درون‌زا (قسمت دوم)
داشته‌هایی برای مقاومت اقتصادی
توجه به داشته‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و تلاش برای بهره‌برداری صحیح از این منابع، یکی از ملاحظات اساسی است که در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن باید موردتوجه قرار گیرد.
تحلیلی درباره‏ی انحراف در رده بندی اقتصادی کشورهای جهان؛
نقص‏های یک معیار
محتوای تخصصی آن‌چه در ادامه می‏آید، شاید در ظاهر مناسب یک «رسانه» نباشد و شاید برخی اعتقاد داشته باشند چنین مسأله‏ای باید به تفصیل در یک مجله‌ی علمی- پژوهشی بررسی شود ولیکن توجه به این مسأله خالی از لطف نیست که...
آیا قیمت نفت بیش از این افزایش می‎‏یابد؟
نفت 100 دلاری برای سال 90
اقتصاد ایران سال 90 را در حالی آغاز می‏کند که پیش‏بینی ها از نفت بالای 100دلاری در بازارهای جهانی نفت حکایت دارد. ناآرامی‏های منطقه‏ای و افزایش تقاضای جهانی به دلیل خروج از رکود اقتصادی دو دلیلی است که دکتر عباسعلی ابونوری استاد اقتصاد دانشگاه، آن را بیان می‏کند.
تثبیت و افزایش دستمزد به نفع کیست؟
تذکری به دولت عدالت محور
دولت اعلام کرده قصد ندارد حقوق کارگران را افزایش دهد. به گونه‏ای که مقامات دولتی در چند هفته‏ی اخیر اذعان کردند افزایش دستمزد کارگران به افزایش تورم منجر می‏شود. اما در این میان بر خلاف نظر دولت برخی فعالان کارگری معتقدند روند افزایش دستمزد باید هر سال انجام شود.
تحلیلی در‏باره‏ی شرکت‏های هرمی فرقه‏ای کوییست؛
اتحاد شرکت هرمی کوییست با عرفان حلقه
بر اساس تعریف، قانون، شرکت‏های هرمی را شرکت‏هایی عنوان کرده‏است، که بنای آن‏ها بر جذب افراد و انسان‏ها باشد. یعنی پورسانتی بر اساس تعداد افرادی که جذب شده‏اند، می‏پردازند. این مشخصه خاص شرکت‏های هرمی است، اما...
نگاهی متفاوت به بودجه سال 1390؛
پس با بیکاری چه کنیم؟!
در کنار محاسن موجود در بودجه 90 انتقاداتی هم نسبت به آن مطرح است.انبساطی بودن لایحه یکی از مهمترین انتقادات منتقدین است.دکتر عبد المجید شیخی استاد اقتصاد د انشگاه معتقد است:مهمترین معضل کشور در حال حاضر اشتغال است. بودجه مذکور می تواند این معضل را رفع کند.
نگاهی به روش جدید در سرمایه گذاری خارجی؛
وزیر اقتصاد شخصا مفتوح فرمایند!
کمبود منابع مالی دولت‏ها برای سرمایه گذاری در بخش‏های زیر بنایی همواره مورد چالش بوده است. دکتر موسی احمدی فارغ التحصیل مدیریت مالی در تحلیلی یک روش جدید برای این موضوع بیان می‏کند و معتقد است: دولت با اجرای این روش به بسیاری از مشکلات در این حوزه فائق می‏آید.
پشت پرده‌ی 31سال تأخیر در ارایه‌ی اساس‌نامه‌ی شرکت ملی نفت؛
3 دهه قانون‏گریزی
گزاف نیست اگر عدم ارایه اساس‏نامه‏ی شرکت ملی نفت ایران به مجلس را، چالشی‏ترین موضوع حل نشده میان دستگاه قانون‏گذاری و دولت در دو سه دهه‏ی گذشته بدانیم!
تحلیلی درباره‏ی ارایه‏ی مجوزهای جدید برای بانک‏های خصوصی؛
بانک‏های جدید، هزینه یا فایده؟
دکتر عبدالمجید شیخی معتقد است: ورود بانک‏های جدید به اقتصاد ایران خیلی مقرون به صرفه نیست. ایشان در مقاله‏ای اختصاصی برای سایت برهان به طرح استدلال‏هایی در این زمینه پرداخته اند.
هشدار به افزایش دست‌مزد کارگران در سال 90؛
آیا تولید ورشکست می‏شود و کارگران بیکار؟!
دکتر علی حسن‏زاده کارشناس ارشد پولی است. او معتقد است در صورتی‏ که دولت بخواهد در سال 90 دستمزد کارگران را افزایش دهد تولید با مشکل مواجه می‏شود. سایت برهان قصد دارد تا در روزهای آینده با تبیین نظرات متفاوت در حوزه‏ی افزایش و تثبیت دستمزد کارگران این موضوع را با حضور موافقان و مخالفان بررسی کند.
نقدی بر یک لایحه؛
مراقب منابع درآمدی بودجه‏ی 90 باشیم
منابع در‏آمدی در بودجه‏های سالانه یکی از ابزارهای تحقق بودجه‏است. در صورت عدم تحقق این منابع بودجه‏های سالانه با کسری مواجه می‏شود. سعید غلامی باغی پ‍‍ژوهشگر و مدرس دانشگاه در تحلیلی به نقد این موضوع در لایحه‏ی بودجه 90 پرداخته‏است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران