سحر خدابخشی/ بررسی سیاست‌های اقتصادی دوران سازندگی؛
طرح ده سؤال اقتصادی از دولت سازندگی
شرایط اقتصادی دوران پس از جنگ و بروز عدم تعادل‌ها در اقتصاد، دولت را بر آن داشت که به اتخاذ مجموعه‌ای از سیاست‌ها در سطح کلان اقتصادی از جمله سیاست‌های پولی و مالی به منظور ایجاد تغییرات بنیادی مانند اصلاح نظام مالیاتی، خصوصی‌سازی، کاهش دخالت دولت در نظام مالی در قالب بسته‌ی سیاستی تعدیل ساختاری و... اقدام نماید.
برنامه‌ی عملی یا سیمنارهای تشریفاتی؟
مبارزه‌ی حقیقی با تروریسم اقتصادی
نظارت‌های موجود در تمامی سازمان‌های ایران، پراکنده و فاقد کارآمدی لازم است و فساد را نه در نطفه، که نهایتاً در مرحله‌ی بلوغ و انتشار آن شناسایی می‌کند. در نتیجه، این شکل از نظارت خود می‌تواند به تولید فساد اقتصادی کمک کند، به‌جای آنکه کشف فساد نماید و آن را خنثی و بی‌اثر سازد.
کارنامه‌ی مجلس در دستیابی به پیشرفت درون‌زا
بدون روحیه‌ی جهادی، اقتصاد مقاومتی محقق نمی‌شود
روشن کردن اذهان نمایندگان مجلس و ارتقای دانش و معلومات مبنایی و بنیادین نمایندگان در حوزه‌های اصلی و راهبردی مربوط به کشور، وظیفه‌ای است که در مرکز پژوهش‌ها، در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می‌شود.
مشکل نظارت بر عملکرد دولت
دلیل عدم پیشرفت اقتصاد مقاومتی، عدم اطلاع نمایندگان
عدم نظارت مجلس بر اجرای چنین مواردی را می‌توان به دغدغه‌های شخصی یا بخشی نمایندگان مجلس، به‌خصوص در سال پایانی مجلس و نزدیک شدن به انتخابات دوره‌ی بعد،‌ مرتبط دانست. متأسفانه بعضاً مسائل فردی بر مسائل ملی ارجحیت پیدا می‌کند.
آسیب‌شناسی تعامل دولت و ملت زیر سایه‌ی تحریم
شباهت‌های اقتصادی دولت‌های روحانی و احمدی‌نژاد
سیاست‌های دولت یازدهم هیچ تفاوتی با سیاست‌های اقتصادی دولت‌های گذشته ندارد وهمان رویه‌ی گذشته‌ی تسلط بر تولید و در اختیار داشتن سیستم‌ها و امکانات و عدم پرداخت یارانه و انجام حمایت از تولید در بخش خصوصی، همچنان ادامه دارد.
روایت مهرداد بذرپاش از دست‌هایی که نمی‌گذارند از دولت روحانی سؤال شود
بزرگ‌ترین ایراد مجلس نهم عدم نظارت بر دولت است
به اعتقاد من، مجموع کمیسیون‌های اقتصادی مجلس می‌توانست موفق‌تر عمل کند. مجلس دارای دو رکن است: رکن قانون‌گذاری و رکن نظارت بر اجرای قانون. یکی از بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین ایراد‌ها به این مجلس (مجلس نهم) ضعف در نظارت است.
روایت متفاوت احمد توکلی از تخلفات اصلاح‌طلبان در مجلس ششم:
مجلس ششم، تندرو، سیاسی و غیراقتصادی بود
احمد توکلی در گفت‌وگوی تفصیلی با برهان به‌صراحت از تخلفات اصلاح‌طلبان تندرو در مجلس پرده برداشت و گفت: امیدوارم هیچ‌گاه به‌مانند مجلس ششم نداشته باشیم. مجلس ششم، تندرو، سیاسی و غیراقتصادی بود.
آنالیز بیش از سه دهه بودجه‌ریزی غیرعملیاتی در ایران
اقتصاد مقاومتی اجرا نمی‌شود؛ مجلس چقدر مقصر است؟
هر وقت مجلس و دولت زیاد از حد باهم هماهنگ و هم‌فکر باشند، روی بسیاری از مشکلات جاری کشور سرپوش گذاشته و این مشکلات مطرح نمی‌شود. امروز نیز اگر مجلسی که در آینده انتخاب خواهیم کرد، صددرصد با دولت آقای روحانی یک‌کاسه باشد، متأسفانه همین مشکل مجدداً به وجود خواهد آمد.
نمایندگان اقتصادی مجلس چقدر اقتصاد می‌دانند
چرا بیشتر مردم به نامزدهای اقتصادخوانده رأی نمی‌دهند
اقتصاددانان برجسته‌ی ایرانی در طول ادوار گذشته‌ی مجلس، حضور چندانی در ترکیب مجالس نداشته‌اند. عدم حضور آن‌ها بیشتر به این دلیل است که نمایندگی مجلس نه از لحاظ درآمد و نه از لحاظ جایگاه اجتماعی، چیزی بالاتر از تدریس در دانشگاه و داشتن یک چهره‌ی علمی و تخصصی ندارد. ضمن اینکه این افراد حتی اگر نامزد نمایندگی مجلس نیز شوند، رأی‌آوری کافی نخواهند داشت.
تذکراتی به دولت پیرامون اتکای بیش از حد به منابع مالی خارجی
چرا وعده‌ی پنجاه میلیارد دلاری رئیس‌جمهور محقق نمی‌شود؟
رئیس‌جمهور محترم در بخشی از سخنان خود در هفته‌های گذشته، رسیدن به رشد اقتصادی بیش از 8 درصد در سال‌های آینده را با توجه به منابع موجود در کشور امری ناممکن دانسته و معتقد است: برای رسیدن به چنین رشدی، به سرمایه‌گذاری خارجی 50 میلیارد دلاری نیاز است. این در حالی است که FDI یا همان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در طی سال‌های گذشته در ایران و جهان، روندی کاهشی داشته است
نگاهی به عملکرد دولت یازدهم در ارائه‌ی یک برنامه
تناقضات و برخی ایرادات لایحه‌ی برنامه‌ی ششم
متن کامل لایحه‌ی احکام مورد نیاز برنامه‌ی ششم توسعه که به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده، تنها ۴۶ صفحه است. دولت معتقد است که نیازی به ارائه‌ی کل لایحه‌ی برنامه ششم به مجلس شورای اسلامی که ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ صفحه است، نیست و فقط قرار است متن کامل جهت اطلاع و نه تصویب، در پارلمان به رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه شود.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران