چرا رهبر انقلاب سال 96 را هم اقتصاد مقاومتی نامیدند؟
ناامیدی مقام معظم رهبری از مسئولان اقتصادی کشور
مقامات اقتصادی در طول یک سال گذشته بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، تقویت حمل‌ونقل هوایی و توسعه‌ی تولید و فروش نفت خام تأکید نموده‌اند و بخش‌های اصلی و تأثیرگذار اقتصاد مانند بخش پولی و بانکی، بخش مسکن و بخش گردشگری مورد عنایت دولت قرار نگرفته است.

تحلیلی واقعی از آسیب‌های اقتصاد نفتی ایران:
آیا تداوم تحریم‌های خارجی واقعاً برای اقتصاد ایران یک فرصت است؟
در دوره‌ی پیش از تحریم‌های سنگین اتحادیه‌ی اروپا، یعنی زمانی که هنوز نفت ایران هدف گرفته نشده بود، وفور منابع و خزانه‌ی پروپیمان باعث شد که عملاً بخش زیادی از منابع بی‌مهابا وارد اقتصاد شود و بیماری هلندی را تشدید و اقتصاد را دچار تورم کند.
تحلیلی واقعی از تبعات منفی لغو تحریم‌ها:
چرا لغو تحریم‌های خارجی خیلی هم به نفع اقتصاد ایران نیست؟
فرض می‌کنیم که همه‌ی تحریم‌ها یک‌جا برداشته شود؛ حالا ما باید چه کنیم؟ دولت چه می‌کند؟ همین که سرمایه‌گذاران خارجی در کشور سرمایه‌گذاری کنند، همه‌چیز حل می‌شود؟ مگر آن‌ها قبلاً سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و نتایج آن در حوزه‌ی اقتصاد ما را به اینجا نرسانده است؟
پیشنهاد برهان به دولت برای ایجاد کسب منابع درآمدی جدید
آیا نمی‌توان با وجود کمبود منابع، اقتصاد ایران را اداره کرد؟
اگرچه تحریم‌ها در کمبود منابع تأثیر داشته است، ولی اینکه تحریم به‌عنوان مهم‌ترین عامل کمبود منابع اقتصادی معرفی شود، تحلیلی خام و بیشتر در جهت توجیه سوءمدیریت‌هاست. کشور ایران در طی سی سال با تحریم‌ها مقابله کرده است و حتی اگر تحریم برداشته نشود، این ظرفیت را دارد که با برنامه‌ریزی و اتکا به نیرو و تولید داخل و اقتصاد مقاومتی، مشکلات را پشت سر بگذراند.
آیا اقتصاد به بن‌بست خواهد رسید؟
راهکارهای جبران کسری بودجه‌ی دولت در شرایط کمبود منابع
دولت‌ها از سازوکارهای متنوعی برای جبران این کسری بودجه استفاده می‌نمایند که هرکدام اثرات و تبعات اقتصادی خاصی دارند. البته معمولاً دولت‌ها در مواجهه با کمبود منابع و کسری بودجه به آسان‌ترین راه‌ها متوسل می‌شوند و قدمی در جهت حل اساسی این معضل برنمی‌دارند.
پیش‌شرط‌های اقتصاد مقاومتی برای اداره‌ی اقتصاد در شرایط فشارهای خارجی:
چگونه در زمان تحریم‌های خارجی درآمدهای دولت را افزایش دهیم؟
پیشنهاد می‌شود با تأکید بر سرمایه‌ی انسانی و همچنین استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های نیروی کار و سرمایه داخل، ابتدا بخش حقیقی اقتصاد و طرف عرضه‌ی اقتصاد تقویت شده و سپس به‌تدریج سهم مالیات‌ها در بودجه و نرخ مالیات بر درآمد افزایش یابد.
تحلیل دکتر حسین راغفر از آینده‌ی رابطه‌ی اقتصادی ایران با غرب:
چرا نباید سیاست‌های اقتصادی کشور را براساس تحولات سیاست خارجی نوشت؟
عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا در تحلیلی جامع از شرایط اقتصادی می‌گوید: آمریکا اصلاً قابل اتکا نیست و اگر امروز تفاهم ما با آمریکا به نتیجه‌ی نهایی هم برسد و قراردادهایی تنظیم شود که کاملاً منطبق با نیازهای ما باشد، باز هم هیچ تضمینی برای پایبندی آمریکا به آن وجود ندارد. وی در این تحلیل بر این باور است که نباید سیاست‌های اقتصادی ما متکی به تفاهم 5+1 شکل بگیرد، بلکه باید کاملاً مستقل از تحولات سیاست خارجی ایران رقم بخورد.
تعلیق اقتصاد کشور به مذاکرات هسته‌ای؛ خوب یا بد
آیا رفع موانع تولید داخلی مهم‌تر از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای است؟
برهان در تحلیلی واقعی و کارشناسی، به بررسی زیان‌ها و خسارت‌های یک اقتصاد وابسته به مذاکرات خارجی پرداخته و به این سؤال پاسخ می‌دهد که معلق گذاشتن اقتصاد به مذاکرات هسته‌ای، خوب است یا بد؟ با این اوصاف، هم‌اکنون برای اقتصاد چه باید کرد؟
تلنگری به تیم اقتصادی دولت و ارائه‌ی چند پیشنهاد
آیا وام هشتادمیلیونی می‌تواند مسکن را از رکود خارج کند؟
در شرایط حاضر به نظر نمی‌رسد با تصویب وام هشتاد میلیون تومانی نیز اتفاقی در بخش مسکن رخ دهد. افرادی قابلیت دریافت این وام را دارند که پس‌انداز مناسبی داشته باشند و نزد بانک سپرده‌گذاری کنند. میزان اقساط این وام نیز متناسب با طبقه‌ی متوسط به پایین نیست.
دولت و نظام تصمیم‌گیر بخوانند
8 چالشی که اقتصاد ایران را در 10 سال آینده تهدید می‌کند
با توجه به سرعت تحولات و تغییرات بنیادین در حوزه‌های مختلف، شاهد ظهور ابرتهدیدهایی هستیم که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در آینده‌ی نزدیک بر اقتصاد ایران تأثیر خواهد گذاشت و غفلت از این ابرتهدیدها موجب فروافتادن کشور در باتلاق فقر و نابرابری و منازعات داخلی و تهدیدی بر امنیت ملی خواهد بود.
پیشنهادهایی به تیم اقتصادی دولت محترم
آیا رابطه‌ی اقتصادی با غرب تمام مشکلات اقتصادی را حل می‌کند؟
انتظارت تورمی (Expected Inflating)، پیش بینیِ عوامل اقتصادی از تورم آینده است که در زمان حال شکل می گیرد و با تحلیل آن می توان آهنگ روند افزایشی یا کاهشی تورم سالانه ی اقتصاد و حتی رکود تورمی را تحلیل و پیش بینی نمود.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران