انجام و فرجام هدفمندی یارانه‌ها در گفت‌وگو با دکتر وحید شقاقی شهری
رقم یارانه می‌تواند صد هزار تومان باشد
دولت بعدها به این نتیجه رسید که اگر همین روند پرداخت یارانه را ادامه دهد، با همین تورم، آرام‌آرام این فشار از بین می‌رود. همین‌طور که می‌بینید، درحال‌حاضر این اتفاق نیز افتاده است؛ یعنی شاید بتوان گفت ارزش این عدد الآن به پانزده هزار تومان رسیده است. اگر همین‌طور نیز پیش برود، شاید مثلاً تا دو یا سه سال آینده با این افزایش نرخ تورم اصلاً موضوعیت حذف یارانه کلاً از بین برود.
اگر تحریم‌ها از همین امروز لغو شوند، چه خواهد شد؟
چهار اثر منفی لغو تحریم‌های اقتصادی بر اقتصاد ایران
اگر مشکلات ساختاری اقتصاد کشور برطرف نشوند، با برداشته شدن تحریم‌ها، آن مشکلات ساختاری فراموش می‌شوند و اقتصاد ایران با همان وضعیت ناکارآمدی که در همه‌ی این سال‌ها داشته است، ادامه خواهد داد.
چه میزان از چالش‌های اقتصادی کشور ساختاری است؟
با لغو تحریم‌های خارجی چند درصد مشکلات اقتصادی ایران حل می‌شود؟
اگر از فردا تحریم‌های خارجی لغو شود، چه اتفاقی در اقتصاد ایران رخ خواهد داد؟ آیا تمام مشکلات اقتصادی حل خواهد شد؟ در این صورت، یک شوک مثبت به اقتصاد وارد می‌شود و تا مدتی این انتظارات مثبت و خوب اوضاع را آرام نگه می‌دارد، اما چون اغلب مشکلات ما نهادی و ساختاری است...
تحلیلی واقعی از آسیب‌های اقتصاد نفتی ایران:
آیا تداوم تحریم‌های خارجی واقعاً برای اقتصاد ایران یک فرصت است؟
در دوره‌ی پیش از تحریم‌های سنگین اتحادیه‌ی اروپا، یعنی زمانی که هنوز نفت ایران هدف گرفته نشده بود، وفور منابع و خزانه‌ی پروپیمان باعث شد که عملاً بخش زیادی از منابع بی‌مهابا وارد اقتصاد شود و بیماری هلندی را تشدید و اقتصاد را دچار تورم کند.
تحلیلی واقعی از تبعات منفی لغو تحریم‌ها:
چرا لغو تحریم‌های خارجی خیلی هم به نفع اقتصاد ایران نیست؟
فرض می‌کنیم که همه‌ی تحریم‌ها یک‌جا برداشته شود؛ حالا ما باید چه کنیم؟ دولت چه می‌کند؟ همین که سرمایه‌گذاران خارجی در کشور سرمایه‌گذاری کنند، همه‌چیز حل می‌شود؟ مگر آن‌ها قبلاً سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و نتایج آن در حوزه‌ی اقتصاد ما را به اینجا نرسانده است؟
پیشنهاد برهان به دولت برای ایجاد کسب منابع درآمدی جدید
آیا نمی‌توان با وجود کمبود منابع، اقتصاد ایران را اداره کرد؟
اگرچه تحریم‌ها در کمبود منابع تأثیر داشته است، ولی اینکه تحریم به‌عنوان مهم‌ترین عامل کمبود منابع اقتصادی معرفی شود، تحلیلی خام و بیشتر در جهت توجیه سوءمدیریت‌هاست. کشور ایران در طی سی سال با تحریم‌ها مقابله کرده است و حتی اگر تحریم برداشته نشود، این ظرفیت را دارد که با برنامه‌ریزی و اتکا به نیرو و تولید داخل و اقتصاد مقاومتی، مشکلات را پشت سر بگذراند.
آیا اقتصاد به بن‌بست خواهد رسید؟
راهکارهای جبران کسری بودجه‌ی دولت در شرایط کمبود منابع
دولت‌ها از سازوکارهای متنوعی برای جبران این کسری بودجه استفاده می‌نمایند که هرکدام اثرات و تبعات اقتصادی خاصی دارند. البته معمولاً دولت‌ها در مواجهه با کمبود منابع و کسری بودجه به آسان‌ترین راه‌ها متوسل می‌شوند و قدمی در جهت حل اساسی این معضل برنمی‌دارند.
پیش‌شرط‌های اقتصاد مقاومتی برای اداره‌ی اقتصاد در شرایط فشارهای خارجی:
چگونه در زمان تحریم‌های خارجی درآمدهای دولت را افزایش دهیم؟
پیشنهاد می‌شود با تأکید بر سرمایه‌ی انسانی و همچنین استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های نیروی کار و سرمایه داخل، ابتدا بخش حقیقی اقتصاد و طرف عرضه‌ی اقتصاد تقویت شده و سپس به‌تدریج سهم مالیات‌ها در بودجه و نرخ مالیات بر درآمد افزایش یابد.
تحلیل دکتر حسین راغفر از آینده‌ی رابطه‌ی اقتصادی ایران با غرب:
چرا نباید سیاست‌های اقتصادی کشور را براساس تحولات سیاست خارجی نوشت؟
عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا در تحلیلی جامع از شرایط اقتصادی می‌گوید: آمریکا اصلاً قابل اتکا نیست و اگر امروز تفاهم ما با آمریکا به نتیجه‌ی نهایی هم برسد و قراردادهایی تنظیم شود که کاملاً منطبق با نیازهای ما باشد، باز هم هیچ تضمینی برای پایبندی آمریکا به آن وجود ندارد. وی در این تحلیل بر این باور است که نباید سیاست‌های اقتصادی ما متکی به تفاهم 5+1 شکل بگیرد، بلکه باید کاملاً مستقل از تحولات سیاست خارجی ایران رقم بخورد.
تعلیق اقتصاد کشور به مذاکرات هسته‌ای؛ خوب یا بد
آیا رفع موانع تولید داخلی مهم‌تر از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای است؟
برهان در تحلیلی واقعی و کارشناسی، به بررسی زیان‌ها و خسارت‌های یک اقتصاد وابسته به مذاکرات خارجی پرداخته و به این سؤال پاسخ می‌دهد که معلق گذاشتن اقتصاد به مذاکرات هسته‌ای، خوب است یا بد؟ با این اوصاف، هم‌اکنون برای اقتصاد چه باید کرد؟
تلنگری به تیم اقتصادی دولت و ارائه‌ی چند پیشنهاد
آیا وام هشتادمیلیونی می‌تواند مسکن را از رکود خارج کند؟
در شرایط حاضر به نظر نمی‌رسد با تصویب وام هشتاد میلیون تومانی نیز اتفاقی در بخش مسکن رخ دهد. افرادی قابلیت دریافت این وام را دارند که پس‌انداز مناسبی داشته باشند و نزد بانک سپرده‌گذاری کنند. میزان اقساط این وام نیز متناسب با طبقه‌ی متوسط به پایین نیست.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران