در اجاره به شرط تملیک مگر مالکیت با پرداخت آخرین قسط منتقل نمی‌شود؟
مالکیت هواپیماهای خریداری‌شده‌ی ایران از فرانسه و آمریکا در معرض خطر
متأسفانه دولت به‌هیچ‌عنوان به موضوع خسارت‌های قراردادهای خرید هواپیما نپرداخته و صرفاً بدون در نظر گرفتن ازدست‌داده‌ها خرید هواپیما یا انعقاد قرارداد با یک یا چند شرکت خودروسازی را به‌عنوان یک دستاورد معرفی و در نتیجه، برجام را یک موفقیت ملی می‌داند.
نگاهی به راهبردی‌ترین بیانات رهبر معظم انقلاب در سال 94 (1)؛
نقش دولت و ملت در مواجهه با چالش اقتصادی نظام
سخنرانی اول سال مقام معظم رهبری اهمیت ویژه‌ای برای هدایت راهبردهای کلان نظام در سال جدید دارد. اگر شرایط خاص کشور را در نظر بگیریم، خواهیم دید شرایط فعلی ایجاب می‌کند تا دولت و ملت با همراهی یکدیگر در رفع چالش‌های پیش روی نظام، به‌ویژه چالش‌های اقتصادی، به‌درستی بکوشند.
چگونه اقتصاد ایران را مقاوم کنیم؟
ارائه‌ی سیاست‌های تجویزی برای پیشبرد اقتصاد مقاومتی و چند درخواست از دولت
در داخل چه کارهایی باید انجام دهیم و چه سیاست‌های اقتصادی را اتخاذ کنیم تا بتوانیم بر تهدیدهایی که از بیرون بر ما تحمیل می‌شوند غلبه پیدا کنیم؟ چگونه می‌توان ساختارهای اقتصادی را ترمیم و اقتصاد را مقاوم سازی کرد؟ دکتر علی‌اکبر نیکواقبال در مقاله‌ای به این موضوع می‌پردازد.
اگر فشارهای اقتصادی خارجی بیشتر شد چه باید کرد؟
5 پیشنهاد برای فرض تشدید تحریم‌های خارجی
آیا تحریم‌ها تنها دلیل نابسامانی‌های اقتصادی ایران است؟ اگر فشارهای اقتصادی در ماه‌های آتی در اقتصاد ایران تشدید شد، چه باید کرد؟ آیا راهبرد اقتصادی برای مقابله با احتمال تشدید تحریم‌های خارجی وجود ندارد؟
مقصر خام‌فروشی در صد سال اخیر کیست؟
نهضت کاهش خام فروشی را از کجا آغاز کنیم؟
چرا پس از گذشت حدود صد سال از اکتشاف نفت در کشورمان، هنوز هم قسمت عمده‌ی صادرات کشور را صادرات نفت خام تشکیل می‌دهد و علی‌رغم سودآوری صنعت پالایش و فرآوری، ایران سهم چندانی در این بازار ندارد. حال آنکه آمریکا و اروپا به‌تنهایی پنجاه درصد ظرفیت پالایشی جهان را دارا هستند و این رقم در منطقه‌ی خاورمیانه، به‌عنوان قطب اصلی تولید نفت جهان، کمتر از هشت درصد است.
جمشید پژویان در گفتگو با برهان پاسخ می‌دهد؛
آیا توافق با آمریکا وضع نابسامان تولید را بهتر می‌کند؟
اوضاع تولید چگونه می‌تواند سامان یابد؟ آیا اکنون حال تولید خوب است؟ نتیجه مذاکرات هسته‌ای وضع بد تولید را بهتر می‌کند؟ آیا با به سرانجام رسیدن مذاکرات هسته‌ای، مشکلات اقتصادی حل خواهد شد؟ جمشید پژویان اقتصاددان به این سؤالات پاسخ می‌دهد.
توصیه‌های اقتصادی رهبر انقلاب که باید از گذشته جدی‌تر گرفته شود؛
تأملی بر خرید کالای داخلی از منظر رهبرمعظم انقلاب و علم اقتصاد
ترجیح کالای داخلی به لحاظ تأثیرات روانی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند بین مردم ایران ایجاد یک سرمایه‌ی اجتماعی عظیمی کند که با استفاده از آن بتوان از بسیاری از هزینه‌های مبادلاتی در داخل کشور و در میان روابط، قرادادها و معاملات اقتصادی کاست و ضریب مشارکت افراد را در فعالیت‌های اقتصادی جامعه بالا برد.
دکتر بهبودی به دولتهای نفتی ایران پیشنهاد داد
چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟
وقتی درآمد اصلی از کانال نفت و بدون اتکا به تلاش درونی اقتصاد حاصل می‌شود، مردم انتظار دارند دولت علاوه بر وظایف خود در عرصه‌های حاکمیتی مداخلات وسیعی در عرصه‌ه‌ی تصدی‌گری را نیز خود انجام دهد. دولت در زمان وفور درآمدهای نفتی سرمست شده و هر کجا می‌رسد کلنگ‌زنی می‌کند
رئیس مرکز مطالعات و مبانی مدل‌های اقتصادی در گفت‌وگو با برهان:
چه کسانی نگذاشتند مکتب اقتصادی اسلام بعد از انقلاب پیاده شود؟
چرا اقتصاد اسلامی هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شود؟ مخالفان جریان اقتصاد اسلامی چه کسانی هستند؟ دولت‌های پس از انقلاب مانند اصلاحات، هاشمی و احمدی‌نژاد درباره‌ی اقتصاد اسلامی چه نظری داشتند؟ چرا رفسنجانی، اقتصاد اسلامی را بد تفسیر کرد؟ برهان در گفت‌وگویی تفصیلی با دکتر زریباف، به جریان‌شناسی مکتب اقتصاد اسلامی در اقتصاد ایران پرداخته است.
آیا واقعاً می‌توان در چاه‌های نفت را بست؟
چگونه ایران را بدون نفت اداره کنیم؟
تنزل قیمت نفت در ماه‌های اخیر باعث شده تا تصمیم‌گیران برای اقتصاد ایران نگران شوند و از خود بپرسند اگر کاهش قیمت نفت ادامه‌دار باشد، چه باید کرد؟ اگر نفت روزی تمام شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اخیراً کتابی با عنوان «ایران بدون نفت و بایسته‌های اقتصاد مقاومتی» منتشر شده است که به این سؤالات پاسخ می‌دهد.
حضور کارگزارانی‌ها در کابینه‌ی یازدهم چه معنایی می‌دهد؟
حرف کارگزاران سازندگی در حوزه‌ی اقتصاد چیست؟
حزب کارگزاران از چه سالی تشکیل شد؟ تفکرات آن‌ها چگونه بود؟ نگرش این گروه به اقتصاد و توسعه در ایران چگونه بود؟ حامیان این حزب چه کسانی بودند؟ در دولت‌های هاشمی و خاتمی چه نقشی داشتند؟ در دولت روحانی چطور؟
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران