سبک زندگی اسلامی و اقتصاد(1)؛
ضرورت پرداختن به مسئله‌ی سبک اقتصادی زندگی اسلامی
اهمیت تقدیر معیشت و برنامه‌ریزی اسلامی جهت معاش انسانی به حدی است که این موضوع یکی از شرایط رسیدن به کمال انسانی در احادیث شناخته شده است. در صورت نپرداختن به اصول حاکم بر تقدیر معیشت از دیدگاه اسلام، تحقق تمدن اسلامی و اهداف نظام اسلامی میسر نخواهد بود.
ایرادات علمی عضو هیئت‌علمی دانشگاه سمنان به بسته‌ی دولت:
وام 25میلیونی خودرو و 10میلیونی کالا، تقاضا را تحریک می‌کند؟
ایرادات بسته‌ی دوم خروج از رکود چیست و آیا این بسته می‌تواند اقتصاد ایران را از رکود خارج کند؟ کاهش 3درصدی نرخ ذخیره‌ی قانونی بانک‌ها چه تبعات و پیامدهایی برای نظام بانکی و اقتصاد ایران دارد؟ راهکار چیست؟ دکتر رحمان سعادت اقتصاددان به این سؤالات پاسخ می‌دهد.
وام 25میلیونی خودرو و تناسب آن با اقتصاد ایران:
چند نکته درباره‌ی بسته‌ی خروج از رکود دولت یازدهم
قاعدتاً دولت برای پرداخت بدهی خود به پیمانکاران چشم به منابع خارجی دارد، اما این موضوع مستلزم وضعیت روابط خارجی ما با سایر کشورها و رفع تمامی تحریم‌هاست. در غیر این‌صورت، به نظر می‌رسد دولت برای پرداخت این بدهی‌ها راهکار دیگری نداشته باشد.
نقدی بر یک برنامه‌ی اقتصادی در دولت یازدهم
آیا بسته‌ی اقتصادی دولت روحانی با اقتصاد مقاومتی همخوانی دارد؟
بسته‌ی حمایتی دولت چنانچه ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی را به‌همراه نداشته باشد، تنها می‌تواند با ایجاد تقاضای کاذب برای مدت زمانی کوتاه تغییراتی سطحی در بازار ایجاد نماید و این به‌معنای مطلوبیت خودروی داخلی در مقایسه با خودروهای وارداتی نیست.
نقدی بر مبانی مفاهیم توسعه‌ی آمریکایی به روایت دکتر امیرعلی سیف‌الدین:
چرا «توسعه» درون گفتمان انقلاب نیست، اما پیشرفت همان عزت ملی است؟
شما در توسعه ناچارید یا یک‌سری از خطوط قرمز را زیر پا بگذارید و یا در مقابل له شدن یک‌سری از افراد جامعه زیر چرخ‌های توسعه سکوت کنید. اما در پیشرفت باور شما بر این است که برادر و دوست شما نیز باید هم‌زمان و همراه شما پیشرفت کند.
کسانی که واقعیت «نفوذ» را باور نمی‌کنند بخوانند!
شواهدی که نشان می‌دهد غرب نفوذ را از سال‌ها پیش آغاز کرده است
به کسانی که امروز به مباحث مورد اشاره حضرت آقا درباره‌ی نفوذ فرهنگی و اقتصادی باور نداشته و وابستگی متقابل را مطرح می‌کنند، اکیداً توصیه می‌کنم کتاب «پس از سقوط کمونیسم» آقای برژینسکی و کتاب‌های مشابه را مطالعه کنند. این نوشته‌ها نشان می‌دهد که نفوذ واژه‌ای خطرناک است که اگر جدی گرفته نشود، کشور دچار چالش‌های جدی خواهد شد.
دکتر مهدی محمدی: تفکر «دوران بعد از تحریم، دوران جذب سرمایه‌ی خارجی است» یک اشتباه است
خطر فقدان برنامه‌ی جامع بعد از لغو تحریم‌ها به گوش می‌رسد!
بعد از لغو تحریم‌ها اگر با ورود سرمایه‌گذار خارجی روبه‌رو شدیم، برنامه چیست؟ می‌خواهیم آن‌ها را به کدام سمت سوق بدهیم؟ کدام حوزه‌ها در اولویت قرار دارند؟ کدام بخش از صنعت کشور قرار است پایدار بماند؟ چگونه صنعت داخلی کشور را حفظ کنیم؟ اگر چند شرکت بزرگ خواستند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، چگونه صنعت داخلی کشور را با آن‌ها سازگار کنیم؟
مقاله‌ی دکتر میثم موسایی پیرامون بسته‌ی دوم خروج از رکود:
ایرادات بسته‌ی دوم خروج از رکود چیست و چرا موفق نخواهد شد؟
از بسته‌ی موجود انتظار چندانی ندارم و با اطمینان می‌توان گفت اجرای این بسته در ایجاد رونق در بازارهایی مانند مسکن، موفقیتی نخواهد داشت؛ چراکه در موضوع مسکن یا بورس، در گذشته یک افزایش لجام‌گسیخته و ساختگی ایجاد شده است که به این راحتی‌ها اصلاح نخواهد شد.
دکتر شیخی: برخی باورشان شده بعد از برجام غربی‌ها در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند
تأسیس بانک‌های خارجی یک راه نفوذ اقتصادی غرب در ایران است
اکثر کشورهای اروپایی از سال 2008 به این‌طرف، در منجلاب بحران بیکاری و رکود فرورفته‌اند. این کشورها اگر توانایی حل مشکلات اقتصادی را داشتند، مسلماً در ابتدا مشکلات اقتصادی خودشان را حل می‌کردند. لذا نباید فریب این مسائل را خورد. آن‌ها به‌دنبال بازار بزرگ مصرفی ما هستند.
عضو اتاق بازرگانی: مشکلات ساختاری کشور ربطی به لغو تحریم‌ها ندارد
دولت تورم را کم کرد، اما اقتصاد را در رکود فروبرد!
آیا باید توقع داشت از فردای لغو تحریم‌ها همه‌چیز حل شود؟ بدون شک این‌گونه نیست؛ چراکه اغلب مشکلات ما ناشی از ساختارهای غلط است، نه تحریم‌ها. هیئت‌ها و کنفرانس‌های زیادی در این مدت برگزار شده است، اما منتظر نتیجه‌ی آن‌ها هستیم.
دکتر مهدی زریباف: تقریباً تمام اقدامات دولت در 800 روز گذشته مخالف اقتصاد مقاومتی است
پیامدهای منفی نفوذ اقتصادی غرب بر اقتصاد ایران بعد از برجام چیست؟
واژه‌ی نفوذ اقتصادی به چه معناست؟ تبعات ورود خارجی‌ها به اقتصاد ایران چیست؟ آیا ورود آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به‌طور کامل به نفع اقتصاد ایران تمام خواهد شد. این‌ها سؤ‌الاتی است که گروه اقتصادی برهان برای یافتن پاسخ‌های آن‌ها به‌سراغ دکتر مهدی زریباف، مدیر مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی، رفته و از او پرسیده است راه‌های بستن نفوذ اقتصادی غرب چیست؟
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران