فرصت‌ها و قوت‌های کشور برای پیشرفت درون‌زا (قسمت دوم)
داشته‌هایی برای مقاومت اقتصادی
توجه به داشته‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی و تلاش برای بهره‌برداری صحیح از این منابع، یکی از ملاحظات اساسی است که در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن باید موردتوجه قرار گیرد.
چرا اقتصاد اسلامی مخالف بازار است؟‎؛
نقدی بر کسانی که می‌گویند بازار برابر است با عدالت
هدف عوامل اقتصادی در بازار چیست؟ این اهداف چه آثاری بر جامعه و افراد خواهد گذاشت؟ چه اشکالاتی بر آن وارد است؟ در مقابل آن، توسعه‌ی عدالت‌محور اهداف عوامل اقتصادی چیست؟ آثار برقراری عدالت در جامعه چیست؟ ‎
چالشی به نام تورم پنهان؛
تورم پنهان میراثی که از اقتصاد دولتی به جای می‌ماند
تورم پنهان چیست و چه زمانی معنا می‌یابد؟ اصلی‌ترین عامل در پیدایش مفهوم تورم چیست؟ تورم پنهان در چه اقتصادهایی امکان بروز و ظهور بیشتری می‌یابد؟
نفت؛ نقمت یا موهبت؛
چند درصد از مشکلات امروز اقتصاد ناشی از درآمدهای نفتی است؟
تا به حال نفت چه اثراتی بر اقتصاد ایران بر جای گذاشت؟ آثار نفت بر اقتصاد دیگر کشورها چه بود؟ اثرات نوسانات درآمدهای نفتی بر اقتصاد چیست؟ تزریق درآمدهای نفتی به بخش دولتی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟ کاهش درآمدهای نفتی در دو سال اخیر چه آثاری بر اقتصاد ایران گذاشت؟
تحلیلی پیرامون بیانات رهبر انقلاب پیرامون نقدینگی در جمع رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت
نقدینگی از نعمت تا بلای اقتصادی
بررسی نقش مالیات در گسترش بخش‌های نامولد اقتصاد؛
چگونه دولت می‌تواند درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد؟
دلیل عمده‌ی گسترش مشاغل نامولد در اقتصاد چیست؟ چرا در اقتصاد ایران همواره حقوق‌بگیران سهم بالایی از مالیات را می‌پردازند؟ چه عواملی باعث گسترش بخش نامولد در اقتصاد شده است و این موضوع چه نتایجی در بر خواهد داشت؟ مالیات چه نقشی در این امر می‌تواند داشته باشد؟ اصلاح نظام مالیاتی چه تأثیراتی بر بخش‌های مختلف اقتصاد می‌تواند داشته باشد؟
آسیب شناسی سه دهه مالیات ناموفق در ایران؛
چرا دولت‌ ها در ایران در گرفتن مالیات موفق نیستند؟
مالیات‌ها باید یکی از ابزارهای اصلی درآمدهای دولت باشد، به‌خصوص در شرایط تحریم و کاهش درآمدهای مالیاتی طبعاً باید درآمدهای مالیاتی به کمک دولت بیاید. از این رو، هرگونه کاستی، تغییر و بهبودی در این خرده نظام می تواند بر سایر خرده نظام ها و در نهایت بر سیستم اقتصادی و اجتماعی هر کشور تأثیرگذار باشد. لذا تلاش دولت‌ها پیوسته باید در جهت بهینه‌سازی و حداکثرسازی این درآمد پایدار باشد.
آیا می‌توان به‌جای نفت، سهم مالیات را بالا برد؟
چرا در ایران، مردم و شرکت‌های دولتی-خصوصی به‌راحتی مالیات نمی‌دهند؟
نظام مالیاتی در ایران همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است، اما در حال حاضر که درآمدهای نفتی تقلیل یافته و دولت مجبور است بیشتر به درآمدهای مالیاتی اتکا کند، باید این چالش‌ها را مورد توجه قرار دهد و از این فرصت به‌خوبی استفاده نماید تا یک بار برای همیشه، با اصلاح ساختار مالیاتی، از وابستگی به نفت رهایی یابد.
امکان سنجی یک اقتصاد بدون نفت برای ایران؛
آیا اقتصاد بدون نفت شدنی است؟
قریب به صد سال است که درآمدهای نفتی وارد اقتصاد ایران شده که به دلیل استفاده‌‌ی نادرست از آن، بیماری‌های زیادی، از جمله متورم شدن بودجه و کسری بودجه، بیماری هلندی و... بر اقتصاد ایران حادث شده است. اما ریشه‌ی این نوع مشکلات در چیست؟ آیا امکان کاهش وابستگی از نفت وجود دارد؟ چه راهکارهایی برای آن می‌توان اتخاذ نمود؟
راهبردهایی برای سیاست‌گذاری در حوزه‌ی مسکن؛
پیشنهاداتی برای کاهش قیمت مسکن
ساخت‌وسازی که بر مبنای تکنولوژی نباشد، از آنجا که انبوه نیست و بازار رقابتی ایجاد نمی‌کند، نمی‌تواند عامل کاهش قیمت مسکن شود و فروشنده از طریق گران‌فروشی به سود می‌رسد و لذا تأثیر مثبتی بر جلوگیری از روند افزایش قیمت مسکن ندارد و در نهایت سفته‌بازی در بازار مسکن وجود خواهد داشت.
دکتر عبدالمجید شیخی در یادداشتی برای برهان نوشت؛
قدم اولیه برای خنثی‌سازی تحریم‌ها؟
یکی از خصوصیات اقتصاد مقاومتی، ارتباط با دنیای خارج، نه به‌صورت یک ارتباط یک‌طرفه و تسلط اجانب و بیگانگان بر ما، بلکه یک ارتباط برمبنای بده‌بستان منطقی با هدف خودکفایی و شکوفایی توان داخلی و در نهایت صرفه‌جویی ارزی است. رسیدن به این اهداف نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی است که دکتر عبدالمجید شیخی در این مقاله به آن‌ها می‌پردازد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران