نگاهی به آینده بیمه‌های اجتماعی در ایران
بررسی بحران صندوق‌های بازنشستگی با توجه به وضعیت کنونی کشور
در حال حاضر نگرانی‌هایی نسبت به آینده بیمه‌های اجتماعی در تمام دنیا وجود دارد. این نگرانی ناشی از پیر شدن جوامع، تغییرات نسلی و شغلی و عوامل خاص هر کشور است که اقتصاددانان و متخصصان این حوزه را بر آن داشته که برای اصلاح ساختار بیمه‌های اجتماعی راهکارهایی ارائه دهند تا از بحران‌های آینده پیشگیری کنند.
تحلیلی بر یک واقعیت
چرا در هزار روز گذشته، شکاف طبقاتی میان ایرانی‌ها بیشتر شده است؟
کاهش بودجه‌های عمرانی نیز به‌معنای تعطیلی بسیاری از پروژه‌ها و بیکاری تعداد زیادی از کارگرانی است که از این طریق ارتزاق کرده و کسب درآمد می‌کنند. این موضوع به‌خودی‌خود باعث افزایش فاصله‌ی طبقاتی خواهد شد.
چند پیشنهاد برای پیشبرد یک سیاست مهم
زیرساخت‌های مورد نیاز برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
به نظر می‌رسد لازم است برنامه‌های ویژه‌ای در زمینه‌ی ارتقای سطح دانش و فرهنگ سرمایه‌گذاری در میان اقشار مختلف مردم و آگاهی از فرایند و انواع ابزارها و شیوه‌های تأمین مالی در بورس اندیشیده شود. استفاده‌ی درست و مناسب از منابع مالی در کشور از جمله مواردی است که می‌توان مشارکت مردم را در اقتصاد مقاومتی رقم زند و زمینه‌ی «به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی» را فراهم کند.
پاسخی علمی به یک ادعای غیرواقعی
توهم شیرین گفت‌وگو به‌جای موشک با نگاه اقتصادی+نمودار
انتظار جایگزینی گفت‌وگو به‌جای تسلیحات نظامی در رابطه با آمریکا، توهمی است ناشی از عدم آگاهی از مبانی اقتصاد سیاسی نظامی‌گری آمریکا در جهان حاضر. به‌عبارتی تا زمانی که مجتمع‌های نظامی-صنعتی آمریکا بر هیئت حاکمه‌ی این کشور تسلط دارند و یکی از موتورهای رشد اقتصاد این کشور هستند، دنیای آینده‌، دنیای موشک‌ها خواهد بود و نه دنیای گفت‌وگوها.
چرا توصیه‌های اقتصادی رهبر انقلاب جدی گرفته نمی‌شود؟
آیا اقتصاد مقاومتی دست‌یافتنی است؟
به نظر می‌رسد که شعار امسال یعنی «اقتصاد مقاومتی: اقدام و عمل» می‌تواند حاصل و جمع‌بندی تمامی اهداف و شعارهای تعیین‌شده برای سال‌های پیشین باشد. در واقع تمام تلاش مجموعه‌ِی تصمیم‌گیران، مسئولین و مدیران کشور، نیل به موقعیتی است که کشور به‌لحاظ اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به کمترین میزان از آسیب‌پذیری در مقابل جوامع دیگر برسد.
چرا اقتصاد مقاومتی «توهم» نیست؟
سه مشکل بزرگ بر سر اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور
در واقع آنچه بیش از پیش مردم را از اقتصاد کشور و بالاتر از آن از اقتصاد مقاومتی، مأیوس می‌سازد، نبود تأثیرات عملی این سیاست‌ها در زندگی مردم است. امری که لامحال له و لابدّ منه است. بنابراین شایسته نیست در پیگیری جهت اقدام، تأخیر یا معطلی در این زمینه از سوی دولت به‌عنوان قوه‌ی مجریه و عمل‌کننده و به تعبیری مخاطب اصلی شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و نیز از سوی سایر مسئولین همچون مجلس، قوه‌ی قضائیه، رسانه‌ی ملی و نهادهای فرهنگی دیگر صورت پذیرد.
آیا مدیران دولت یازدهم با روش کنونی می‌توانند منویات رهبری را محقق کنند؟
6 پیش‌شرط و 10 راهکار برای اجرایی کردن «اقتصاد مقاومتی» در سال 95
متاسفانه اقدام شعاری و عدم التزام عملی به اصول اقتصاد مقاومتی، در بین مدیران میانی کشور به شدت قوی‌تر از مدیران ارشد کشوری است. اگر طبق بیانات مقام معظم رهبری هدف از اجرای اقتصاد مقاومتی مقابله با دشمنان در بُعد اقتصادی است، این شیوه اجرای اقتصاد مقاومتی بسیار سخت و بعید می‌تواند اهداف مورد نظر نظریه‌پرداز اقتصاد مقاومتی را عملی سازد.
5 نکته درباره مفهوم اقتصاد مقاومتی در بیانات نوروزی رهبری
اقتصاد مقاومتی؛ از باور تا اقدام
برای آنکه یک نظریه یا یک گفتمان در عرصه عملیاتی به منصه ظهور برسد باید چند مرحله را طی کند. اولین مرحله تشخیص مسئله است. این کار توسط امام خامنه‌ای مدظله‌العالی انجام شد. درست است که اولین بار واژه اقتصاد مقاومتی در سال 1389 توسط ایشان بیان شد، اما بیان حقائق جنگ اقتصادی در سال 1386 زمانی که شرایط اقتصادی و سیاسی کشور در شرایط مناسبی قرار داشت به‌عنوان یکی از مسائل اساسی کشور بیان می‌گردد.
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
بررسی دلایل و ضرورت‌های شعار سال 1395
دیدگاهی که همه مشکلات را ناشی از تحریم میدانست، بعلت نداشتن رویکرد درونزایی، بارها مورد انتقاد رهبر انقلاب و سایر دلسوزان نظام قرار گرفته است. اما در هر حال، اکنون که به زعم دولت محترم تدبیر و امید نیز مانع اصلی ایجاد اقتصادی شکوفا برداشته شده است؛ باید پایه‌های اقتصادی دوران پسابرجام را بر مبنایی غیر وابسته و در حقیقت درونزا شکل داد. مبنایی که در حقیقت همان اقتصاد مقاومتی است.
پرسش دکتر میثم موسایی از دولت در گفت‌وگوی تفصیلی با برهان:
سرپرست یک خانواده‌ی چهارنفره چگونه با هشت‌صد هزار تومان خانواده‌اش را اداره کند؟
میثم موسایی معتقد است اینکه با بهانه‌ی افزایش تورم و تشدید رکود، حقوق کارگران را افزایش ندهیم، کار اشتباهی است. این اقتصاددان با ارائه‌ی مکانیسم‌هایی نشان می‌دهد که به‌راحتی می‌توان شغل ایجاد کرد.
برنامه‌ی عملی یا سیمنارهای تشریفاتی؟
مبارزه‌ی حقیقی با تروریسم اقتصادی
نظارت‌های موجود در تمامی سازمان‌های ایران، پراکنده و فاقد کارآمدی لازم است و فساد را نه در نطفه، که نهایتاً در مرحله‌ی بلوغ و انتشار آن شناسایی می‌کند. در نتیجه، این شکل از نظارت خود می‌تواند به تولید فساد اقتصادی کمک کند، به‌جای آنکه کشف فساد نماید و آن را خنثی و بی‌اثر سازد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران