در اجاره به شرط تملیک مگر مالکیت با پرداخت آخرین قسط منتقل نمی‌شود؟
مالکیت هواپیماهای خریداری‌شده‌ی ایران از فرانسه و آمریکا در معرض خطر
متأسفانه دولت به‌هیچ‌عنوان به موضوع خسارت‌های قراردادهای خرید هواپیما نپرداخته و صرفاً بدون در نظر گرفتن ازدست‌داده‌ها خرید هواپیما یا انعقاد قرارداد با یک یا چند شرکت خودروسازی را به‌عنوان یک دستاورد معرفی و در نتیجه، برجام را یک موفقیت ملی می‌داند.
چالش‌ها و راهکارهای مقابله با تحریم‌های اقتصادی در گفت‌وگو با دکتر عبدالملکی
تحریم‌ها، از سراب تا واقعیت
این‌طور نیست که در دنیای بزرگ فعلی، بتوان به‌راحتی کشوری را محدود کرد. دور زدن تحریم‌ها نیز یک بحث فرعی در اقتصاد مقاومتی است. می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم و کار بسیار ساده‌ای است. در اقتصاد مقاومتی، کار وقتی سخت می‌شود که بخواهیم فرهنگ اقتصادی را اصلاح و تولید ملی را تقویت کنیم تا دشمن دندان طمع را بکشد و بگوید که واقعاً با این‌ها نمی‌توان وارد جنگ و درگیری شد.
نگاهی به چالش‌های اصلی اقتصادی ایران و برخی راهکارهای تجویزی
10 چالش اصلی اقتصاد ایران تا سال 1400
سیستم پولی و بانکی ایران متهم اصلی اوضاع بد اقتصادی جامعه‌ی ایرانی است، زیرا پول و ثروت در دست این بخش از اقتصاد است. در سال‌های اخیر، شاخص‌های اقتصادی، شرایط اقتصاد ایران را رو به رشد گزارش نمی‌دهند، اما چرا شُعبات بانکی با سرعت بالا در کوچه‌وخیابان‌های شهر در حال گسترش هستند؟
دکتر عبدالمجید شیخی: نقدی بر ایرادات یک برنامه
چرا با بسته‌ی ضدرکودی دولت یازدهم رکود تشدید می‌شود؟
ارائه‌ی تسهیلات خودرو و کالا درست است که می‌تواند امتیازی برای مصرف‌کنندگان ایرانی محسوب می‌شود، اما نقشی در جهت اصلاح ساختاری اقتصاد ایران نداشته و به‌صورت مسکن و مقطعی عمل خواهد کرد. در واقع دولت با ارائه‌ی این تسهیلات، بیشتر قصد خالی کردن انبارها از کالاهای انبارشده را دارد تا اصلاح ساختار اقتصاد ایران.
نقدهای جامع به یک بسته‌ی ضدرکودی
چرا سیاست کنترل نقدینگی در دولت یازدهم از همان ابتدا سوراخ بود؟
به نظر شما ادامه‌ی سیاست کنترل تورمی با سوراخ‌های بزرگی که هم‌اکنون در فضای اقتصادی کشور وجود دارد، به کاهش تورم خواهد انجامید؟ به نظر بنده خیر. تنها نتیجه‌ی آن تبعیض بیشتر درآمد و از همه بدتر، شکاف ثروتی بیشتر خواهد بود.
تأملی در مقاوم‌سازی اقتصاد در برنامه‌ی ششم توسعه
برنامه‌ی ششم، فرصتی برای مقاوم‌سازی اقتصاد کشور
دولت برای تحقق اهداف رشد اقتصادی و کاهش بیکاری، همواره با افزایش مصلحت‌گرایانه و نه قاعده‌مند نقدینگی، باعث افزایش تورم و عدم تحقق هدف تورمی شده است. مضاف بر آنکه بدهی‌های دولت به مقام پولی نیز رو به فزونی گذاشته است.
دکتر یعقوب محمودیان: به نتایج بسته‌ی ضدرکودی خوش‌بین نیستم!
پیش‌بینی تورم پنج تا هفت درصدی با اجرای بسته‌ی خروج از رکود دولت
بسته‌ی ضدرکودی دولت یازدهم ایرادات بزرگی دارد که اجرای آن می‌تواند تبعات و پیامدهای منفی برای اقتصاد ایران داشته باشد. دکتر یعقوب محمودیان، اقتصاددان و دکترای اقتصاد، در این‌باره توضیح می‌دهد.
نقدهای بیست‌گانه‌ی برهان به بسته‌ی تحریک تقاضای دولت یازدهم
بیست گام رو به عقب در بسته‌ی خروج از رکود!
تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر اقتصاددانان مطرح دانشگاه‌های کشور به‌خصوص دانشگاه‌های مطرح در رشته‌ی اقتصاد، با اجرای بسته‌ی خروج از رکود به این شکل مخالف هستند. دولت کانال انتقاد و پیشنهاد از بسته را ایجاد نموده است، درصورتی‌که انتقاد و پیشنهاد با طی یک پروسه‌ی علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بیان شود.
عباسعلی ابونوری: کار در دست کاردان نیست؛ مخاطرات جدید در راه است
برای خروج از رکود باید پنج سال منتظر باشیم؛ تا پایان 94 هیچ اتفاقی نمی‌افتد!
دولت یازدهم چندی پیش بعد از شکست بسته‌ی خروج از رکود نخست خود که حدود یک سال پیش آن را نوشته بود، بسته‌ی دیگری نوشت تا این‌بار از راه دیگری اقتصاد ایران را از رکود خارج کند. آیا می‌تواند؟ این سؤالی است که این روزها برای بسیاری از رسانه‌ها مطرح است
جایگاه اقتصاد مقاومتی در تدوین برنامه‌ی ششم توسعه‌؛
برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه باید کرد؟
با وجود فشار تحریم‌ها، ذهنیت به‌کارگیری قوانین اقتصاد مقاومتی در برنامه‌ی ششم لازم‌الاجرا به نظر می‌رسد، ولی اصول اقتصاد مقاومتی در عین حال که تعریف‌شده نیستند، کاملاً هم مشخص نشده است که این اصول قرار است چه استراتژی یا اهدافی را دنبال کنند تا مؤثرتر عمل نمایند.
پیش‌بینی تشدید شرایط رکودی در کشور و چند نکته
پیشنهاداتی به دولت به‌جای بسته‌ی خروج از رکود
شواهد نشان می‌دهد برخی برنامه‌های اقتصادی دولت که برای خروج از شرایط رکود اتخاذ می‌شود، به‌خودی‌خود دارای آثار تشدید شرایط رکود است. دکتر موسی احمدی در این‌باره تحلیلی نوشته است که در ادامه می‌خوانید.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران