در گفت‌وگو با علیرضا پیروزمند
حکمرانی انقلابی، آری یا نه؟
انقلاب اسلامی یک رخداد است یا یک فرایند رو به تکامل؟ این سؤالی است که پاسخ به آن مشخص می‌کند که با استقرار جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی به پایان رسیده است یا اینکه ادامه دارد و رو به تکامل است.
به مناسبت همه‌پرسی انتخاب نظام سیاسی
چرا جمهوری؟ چرا اسلامی؟
جمهوری اسلامی واکنش منطقی ملت به فرایند غربی‌سازی و سکولار ساختن جامعه از سوی حکومت پهلوی و همچنین سرکوب آزادی‌های سیاسی و مشارکت مردم بود. این واکنش در قالب نظامی نوین و بی‌سابقه شکل گرفت که هم واجد محتوای اسلامی بود و هم شکل جمهوری داشت.
تحریم‌ها و تحریک‌های انگلیس برای مقابله با ملی شدن نفت
انگلیسی‌ها برای مقابله با ایرانی‌ها چه کردند؟
وقتی انگلیس دست خود را از نفت ایران کوتاه دید، تمام تلاش خود را به کار بست تا مانع از اجرای ملی شدن نفت گردد. توسل این کشور به نهادهای بین‌المللی، تحریم نفت و فشار اقتصادی، تهدید نظامی و اعزام چند رزم‌ناو به خلیج فارس و نیز تحریک مردم علیه دولت، از جمله اقدامات این کشور علیه ایران بود.
به مناسبت اعلام عزای عید 1342 توسط امام خمینی (22 اسفند 1342)
پیروی علما از تصمیم امام
گستردگی تحریم مراسم عید نوروز و موفقیت‌آمیز بودن آن، با توجه به اهمیتی که دولت به این عید به اعتبار یک رسم و سنت باستانی می‌داد، به‌قدری بود که رژیم را به وحشت انداخت و در دوم فروردین 1342، در پاسخ به این اقدام، به حوزه‌ی علمیه‌ی قم هجوم بُرد تا انتقامی از روحانیت بازستاند.
به مناسبت درگذشت سیدجمال‌الدین اسدآبادی؛
سیدجمال از نگاه دوست و دشمن
سیدجمال از جمله معدود اندیشمندانی است که از شخصیت، افکار و اندیشه‌هایش برداشت‌های گوناگون و حتی متضادی شده است. تعامل وی با طیف گسترده‌ای از افراد از سلاطین، خلفا، دگراندیشان و... او را در معرض قضاوت‌های بی‌شماری قرار داده است؛ عده‌ای در طرفداری و برخی در مخالفت با سید، به داوری او نشسته‌اند.
آمریکایی‌ها حامیان تروریسم را چگونه تعریف می‌کنند؟
نمونه‌هایی تاریخی از تناقض گفتار و عمل آمریکایی‌ها
آمریکایی‌ها برای مقابله با ایران انقلابی، از تعریف برخی مفاهیم و پدیده‌ها نیز عدول کردند. در همین ارتباط، رفتار دوگانه‌ی آمریکایی‌ها در برابر تروریسم به‌صورت واضح و آشکاری در آغاز جنگ ایران و عراق نمایان شد؛ به‌نحوی‌که در مارس ۱۹۸۲ (اسفند ۱۳۶۰) دولت ریگان نام عراق را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد.
به بهانه‌ی اعدام انقلابی رزم‌آرا؛
جایگاه ملی شدن صنعت نفت در اندیشه‌ی فداییان اسلام
سید عبدالحسین واحدی، عضو فداییان اسلام، چند روز قبل از ترور رزم‌آرا، در یک سخنرانی اعلام داشت: «نفت ایران متعلق به مردم ایران است و هیچ بیگانه‌ای حق طمع در ثروت این مرزوبوم را ندارد و دولت رزم‌آرا نیز دولت فرمایشی شاه است... ای رزم‌آرا، اگر تا سه روز دیگر خودت کنار نروی، تو را کنار خواهیم فرستاد.»
به بهانه‌ی غائله‌ی چهاردهم اسفند؛
خودسری‌های یک رئیس‌جمهور به روایت اسناد
شهید رجایی خطاب به بنی‌صدر نوشته بود: «پنج ماه و نیم از تشکیل این دولت می‌گذرد و هنوز جناب‌عالی با هیچ وزیر بازرگانی پیشنهادی موافقت نکرده‌اید. متأسفانه در جلسه‌ای اخیراً گفته‌اید که چون این دولت رفتنی است، هرگز با این سه وزیر مهم باقی‌مانده موافقت نخواهم کرد...»
به مناسبت جدا شدن افغانستان از ایران؛
کدام نظام سیاسی قلمرو ایران را از دست نداد؟
براساس دادهای این نوشتار، می‌توان قضاوت نمود که آیا جمهوری اسلامی براساس آموزه‌های اسلامی خود در حفظ قلمرو و مرزهای ایران موفق بوده است یا حکومت پهلوی که سخن از آموزه‌های ملی‌گرایانه و ناسیونالیستی به میان می‌آورد و یا نظام سراپا وابسته‌ی قاجار.
به مناسبت تأسیس حزب رستاخیز؛
چرا حزب رستاخیز به جنگ بازار رفت؟
حزب رستاخیز برای نظارت دقیق بر بازاریان، اقدام به ایجاد تیم‌هایی از دانش‌آموزان و دانشجویان نمود که ملقب به «تیم‌های بازرسی» بودند. این گروه‌ها وظیفه داشتند با نظارت دقیق بر فعالیت‌های بازاریان، در ابتدا مانع اتحاد و یکپارچگی ایشان شوند و در وهله‌ی دوم، بر نوع خریدوفروش ایشان نظارت داشته باشند.
به مناسبت اعلام ده برابر شدن حجم مبادلات دو کشور (اسفند 1356)؛
روابط اقتصادی ایران و آمریکا در دوره پهلوی چگونه بود؟
گزاف نیست اگر گفته شود روابط اقتصادی ایران و آمریکا ماهیتی امپریالیستی داشت که در درازمدت آسیب‌های جدی به بخش‌های تولیدی و کشاورزی کشور وارد کرد و باعث گردید تا کشور در زمینه‌ی بسیاری از کالاهای اساسی، به کشورهایی چون آمریکا وابسته گردد.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران